Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Twitter Yorumları - Işid/tekfir Üzerine

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sana bir şey sormak istiyorum.O zaman sen türkiye halkından,Bir Kişi Ben müslümanım der namaz kılar kelimei tevhidi söyler ve hatta sakal bırakırsa sen onun oy verdiğini görmeden veyahut bir şirkini görmeden ona kafir diyemezsin öylemi? Yoksa yanlışmı anladım?

hayır yanlış anlamadın tamda durum bu.Ve bu mürcielik değil.Olması gerekendir.İnsan kafasına göre her önüne gelene kafir diyemez.Büyük küfür veya büyük şirke girmeyen müslümanlık iddiasında bulunan namazını kılan tevhid kelimesini söyleyen kişilere müslüman muamelesi yapılır.Taki küfür amel işleyene kadar.Küfür amel işlerse o zaman başka.Fakat mürcieler kelime-i tevhidi her söyleyene artık her türlü küfrü işlese bile yine müslüman derler.Aramızdaki en temel fark budur.Gerçekte kelime-i tevhidi söyleyen herkes her istediğini yapmakta serbest değildir.Sonraki anlarda işleyebileceği küfür veya şirki imanına zarar verir ve dinden çıkarabilir.Ben böyle inanıyorum.Yoksa bu işin içinden çıkamazsın.En son aynaya bakıp kendini de tekfir edersin rahatlarsın sonra.Bu arada küfür amellerinin ve inançlarının içinde tağutu reddetmemek de var.Onu da söyleyeyim ayrıca belirtme gereği duymadım.

E Çevrimdışı

ebu isa

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sana bir şey sormak istiyorum.O zaman sen türkiye halkından,Bir Kişi Ben müslümanım der namaz kılar kelimei tevhidi söyler ve hatta sakal bırakırsa sen onun oy verdiğini görmeden veyahut bir şirkini görmeden ona kafir diyemezsin öylemi? Yoksa yanlışmı anladım?
Adamı ayaküstü akide sınavına mı sokalım? Bu kişiye Müslüman muamelesi elbette yapılır.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bana demedin değil mi akhim?benim mesajdan sonra yazdığın için üstüme alınıyorum :)
yok akhi sen de ders çalış :p sorun olursa beklerim :) elimizden geldiği kadar. bu arada türevle alakalı apotemi türev'i çöz bulamazsan ben sana burdan kargoliyim hediyem olsun.

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
davetulislam kardeş,birde şu var ki tağutu reddetmemek küfürdür(daha doğrusu tevhidin gereğini yerine getirmemektir) bu evet ama, en az bir kere kuran ve sahih sünnetten delillerle hücceti ikame etmeden yine de tekfir etmek yoluna girmiyorum.Bu benim menhecimdir.İnsan tekfir hususunda dikkatli olmalı ve belirli ölçüleri olmalı(islami ölçüler) yoksa hata ilede olsa müslümanları tekfir edip haklarını yemek durumuna düşebilirler.İnsan hata etmeye meyilli bir yaratıktır.

Üstelik kendisine Allah'ın ayetleri ve resulullahın hadisleri hatırlatıldığında(öğretildiğinde) kabul edip onaylayan ve tağutu reddetmeye başlayan az da olsa insanlar gördüm.Şimdi bunlarıda tekfir mi edelim?Belki samimi olarak kurana ve sünnete iman ediyor, ama tağutu tam öğrenememiş. Aradaki bağlantıyı tam kuramamış.Kafir olsa zaten Allahın ayetlerini hiç dikkate bile almaz.Bu kişileri ne yapalım?bunları tekfir edince sana madalya mı takıyorlar?

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
insanları tekfir etmek için bunca çaba ve gayret,onların hidayeti için sergilenseydi veyahutta bu tekfir hususundaki çabanın zekatı bile davet için sergilenseydi bu ümmet yine düzelirdi.Efendimiz bu insanların hidayeti için ne tür zorluklar çekti,ondan sonra gelen bir kısım insanlar,onların iman etmemesi adına adeta işi yokuşa sürüyor..

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
niye kafir diyeceksin ki şimdi bu adama :) Allah Allah çok garip şeyler oluyor.
Akhi bazı kimseler namazı, tevhid kelimesini islam alameti olarak yeterli saymazlar. Diyorlar ki "günümüzde kafir de namaz kılıyor, oruç tutuyor, zekat veriyor, kelime i şehadet getiriyor onun için bunlar islam şiarı olmaktan çıktı artık. Bizim bir kimseye müslüman diyebilmemiz için tağutları tekfir ettiğini, okula çocuğunu göndereni tekfir ettiğini vs görmemiz lazım".

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim sen o zaman bi 90 soruluk akide sınavı hazırla insanları buna tabi tut 1 yanlış yapanı dahi tekfir et. helal süper devam.
Biliyormuşum ya, niye beni uğraştırdın ozaman, dünyanin kelimesini yazdım anlatmak için :snzdglsn::snzdglsn:

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
anlamadım akhi :p

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi bazı kimseler namazı, tevhid kelimesini islam alameti olarak yeterli saymazlar. Diyorlar ki "günümüzde kafir de namaz kılıyor, oruç tutuyor, zekat veriyor, kelime i şehadet getiriyor onun için bunlar islam şiarı olmaktan çıktı artık. Bizim bir kimseye müslüman diyebilmemiz için tağutları tekfir ettiğini, okula çocuğunu göndereni tekfir ettiğini vs görmemiz lazım".
Emin ol,bunlarıda yaparsa,ilerki zamanda okula göndermemesi yetmez,bu seferde başka şıklar üretecekler,çünkü akılları fikirleri işi yokuşa sürmek olduğu için,ine deliğinden deveyi geçirme şartı gibi imtihanlar çıkartacaklar..

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yav "niye tekfir etsin ki?" diye sormuştun ya. Bende bu "Darul harpte islam alameti" olayini ilk defa duydun sandim ve uzuuun bir mesaj yazdim. Daha sonra "90 soruluk liste hazirla mazirla" deyince konuya hakim oldugunu anladim. Bende "yillarin tekfirci @hebbit kerrih bunu nasil bilmez" diyordum zaten kendi kendime.

Yine uzun bir mesaj yazdirdin bana iyi mi? :) :)

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Yav "niye tekfir etsin ki?" diye sormuştun ya. Bende bu "Darul harpte islam alameti" olayini ilk defa duydun sandim ve uzuuun bir mesaj yazdim. Daha sonra "90 soruluk liste hazirla mazirla" deyince konuya hakim oldugunu anladim. Bende "yillarin tekfirci @hebbit kerrih bunu nasil bilmez" diyordum zaten kendi kendime.

Yine uzun bir mesaj yazdirdin bana iyi mi? :) :)
:D:D güldürdün akhi :p yılların tekfircisi :p

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin

Selametle.

Süresiz ban.

Diger genclere nasihatim, bu badirelerden bizzat gecen biri olarak, vaktinizi bosa harcamayin, konuyu adminlere report edin gerisine karismayin. Bu dünya disi (mecazen diyorum) varliklarla ugrasarak o güzelim saatlerinizi, gencliginizi bu dünya disi varliklarla heba etmeyin ki zira: bu vakitlerin de bir hesabi olacaktir.

Üst Ana Sayfa Alt