Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ukrayna Saflarında Rusya'ya Karşı Savaşmak Cihad Sayılır mı?

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm

Rusya ve Ukrayna arasında savaş başlarsa, Rusya'ya karşı savaşmak cihad sayılır mı?

Rusya bu savaşı çıkarır ve kazanırsa doğu avrupa, asya ve ortadoğu'da herkesi ezmeye kalkacak, insanlık düşmanı bu yamyam milletle bugün Ukrayna'da savaşılmazsa yarın bağdatta, tebrizde, keşmirde, kabilde, istanbulda savaşılacaktır.

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
We aleykum esselam we rahmetullah kardeşim,

Konu birçok kez işlenmiştir, şuradan araştırmaya devam edebilirsin;

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm

Rusya ve Ukrayna arasında savaş başlarsa, Rusya'ya karşı savaşmak cihad sayılır mı?

Rusya bu savaşı çıkarır ve kazanırsa doğu avrupa, asya ve ortadoğu'da herkesi ezmeye kalkacak, insanlık düşmanı bu yamyam milletle bugün Ukrayna'da savaşılmazsa yarın bağdatta, tebrizde, keşmirde, kabilde, istanbulda savaşılacaktır.
ukraynada putinin bahsettiği nazilik vardır , ukrayna milliyetçisinin ruslara karşı kullandığı temel söylem; rusların moğol türk karışımı bir millet olduğu ve kendilerinin saf slav olduğudur , bunu şu anda içe kapadılar ama özellikle polonya sınırındaki afrikalı ve asyalı üstelik göçmen olmayann kendi ülkesine dönmek isteyenlere karşı dışa vurmaktalar . batı medyasındaki sarışın mavi gözlü medeniler muhabettinide buna bağlarım . al birini vur ötekine, dahada ötesi hristiyan ukraynalıların milli kahramanı yapılan yahudi başkan zelensky 12 mayıs 2021 tarihli tweetinde filistine yapılan israil saldırısını destekleyen adam . boşver 2 değil 3-5 kutuplu olsunlar hepsi aynı .

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
ukraynada putinin bahsettiği nazilik vardır , ukrayna milliyetçisinin ruslara karşı kullandığı temel söylem; rusların moğol türk karışımı bir millet olduğu ve kendilerinin saf slav olduğudur , bunu şu anda içe kapadılar ama özellikle polonya sınırındaki afrikalı ve asyalı üstelik göçmen olmayann kendi ülkesine dönmek isteyenlere karşı dışa vurmaktalar . batı medyasındaki sarışın mavi gözlü medeniler muhabettinide buna bağlarım . al birini vur ötekine, dahada ötesi hristiyan ukraynalıların milli kahramanı yapılan yahudi başkan zelensky 12 mayıs 2021 tarihli tweetinde filistine yapılan israil saldırısını destekleyen adam . boşver 2 değil 3-5 kutuplu olsunlar hepsi aynı .

Nazilik Ukrayna ordusunda değil Azov ketibesi gibi bazı milislerde var akhi

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nazilik Ukrayna ordusunda değil Azov ketibesi gibi bazı milislerde var akhi
hayır bütün ukrayna milliyetçilerinde var . ve ukrayna milliyetçiliği olmazsa ukrayna olmaz , direk ruslarla karışır erir giderler ,nazi olmak için illada gamalı haçı bayrak edipkolunu havya kaldırmana gerek yok , karşındakine karmasın kırmasın devşirmesin bilmemne dediğin anda nazi sınıfına girersin ve ukrayna milliyetçiliği rusllara karşı bu söylem üzerine kurulu ve bu zırva fikri dünyaya yayan nazilerdir . saf olabilmek için okyanusun ortasında kimsenin uğramadığı bir yerde yaşaman gerek .
28836

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim bu konuyla ilgili başka bir sorum var;

Bir müslüman Ukrayna ile Rusya arasında vuku bulan bu savaşı nasıl değerlendirmesi lazım, müslümanlara karşı bilfiil savaşan Rusya'nın mağlup olmasına sanırım tüm müslümanlar sevinir ama maslahat savaşın devam edip Rusya'nın başkalarla meşgul olması, güçlerinin ve ekonomisinin zayıflamasında ise (savaşta işledikleri zulümleri kalben desteklemeksizin) bu savaşın devam etmesini istemek caiz olur mu yoksa adaletimiz gereği Rusya haksız olduğundan dolayı haklı olan Ukrayna'nın galip gelmesini mi istemeliyiz? İslam'a göre iki devlet de Allah'ın kanunlarıyla hükmetmeyen ve üstelik müslümanlarla antlaşması bulunmayan harbi devletler, bu açıdan bakıldığında iki devlet de haksız, yalnız bir taraf saldırganlık yapıp sınırlarını genişletme derdindeyken, diğerleri sadece kendi devletlerinin sınırlarını müdafaa etme derdinde, haklılık veya haksızlık bu durumda göreceli kavramlar gibi duruyor, kısacası müslümanlar olarak neyi desteklemeliyiz?

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi

Bir müslüman Ukrayna ile Rusya arasında vuku bulan bu savaşı nasıl değerlendirmesi lazım, müslümanlara karşı bilfiil savaşan Rusya'nın mağlup olmasına sanırım tüm müslümanlar sevinir ama maslahat savaşın devam edip Rusya'nın başkalarla meşgul olması, güçlerinin ve ekonomisinin zayıflamasında ise (savaşta işledikleri zulümleri kalben desteklemeksizin) bu savaşın devam etmesini istemek caiz olur mu yoksa adaletimiz gereği Rusya haksız olduğundan dolayı haklı olan Ukrayna'nın galip gelmesini mi istemeliyiz? İslam'a göre iki devlet de Allah'ın kanunlarıyla hükmetmeyen ve üstelik müslümanlarla antlaşması bulunmayan harbi devletler, bu açıdan bakıldığında iki devlet de haksız, yalnız bir taraf saldırganlık yapıp sınırlarını genişletme derdindeyken, diğerleri sadece kendi devletlerinin sınırlarını müdafaa etme derdinde, haklılık veya haksızlık bu durumda göreceli kavramlar gibi duruyor, kısacası müslümanlar olarak neyi desteklemeliyiz?

Kanımca biri diğerini kaldırmaz.

Ortada zulüm var. Savaşı başlatan, bozgunculuk çıkartan ve masum insanları katleden Rusya. Zalimin zulmünün durmasını istemek lazım.
Ancak aynı zamanda Rusya'nın yıpranması söz konusu ve buna sevinilebilir. Ayrıca ben Ukrayna'nın kazanması durumunda AB'nin ve dolayısıyla liberal hejemonyanın Doğu Avrupa ve Kafkasya'da yayılmasından endişeliyim, ki bu da yeni bir zulmü doğurur.

Bu yeni bir ikilem değil. Kafirlerin Müslümanlara saldırmasının Müslümanlarda din, birlik ve direnç ruhunu uyandırması da buna benzer, örneğin Afganistan, Irak ve Suriye savaşlarında olduğu gibi.

Pratik bir karar alma söz konusu değil bizim açımızdan. Dolayısıyla olayı olduğu gibi tüm yanlarıyla birlikte kabul etmek gerekir. Taraf tutmayı gelirse Rusya'ya karşı taraf olmak gerekir.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

artık hiç karışılmaması taraftarıyım ,ukrayna milliyetçiliği direk nazizimden besleniyor , şarlatan zelensky yahudisi ise savaşı kazandığı anda israilin kuzeyimizdeki müttefiki olur , zaten güneyimize barzani yahudisi ve taraftarlarını yerleştirdiler öte yandan rusya zaten malum ... Fransa ermenistanınkarabağda bozguna uğramasından sonra şimdi de gürcistanı kaşım kaşım kaşıyor , ermeni gürcü birliği kurma derdinde türkiye ve azerbaycana karşı , hatta gürcistandaki azeriler şiilliği terk edip suuniliğe geçtikleri için sivil bilmemne kuruluşlarınca türkiye bölgeyi radikalleştiriyor diye haberler pompalanmakta .

dip not olarak: 1915'te de ingiltere ve fransa bölgeye gelince tıpkı günümüzde karabağ savaşında olduğu gibi rusya ermenilere sırtını dönmüş ve ermeni sorunu halledilmişti. bakü savaşı rusyaya karşı değil ingilizlere karşı yapıldı. zelenskynin yahudiliği her daim öne çıkarılmalı . sonrası Allah kerim .
28844

Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben şahsen müslümanlardaki taraf olma ihtiyacı hissini anlamlandıramıyorum. Geçenlerde Hamburga gitmiştik ve savaş karşıtı olarak başlayıp aşı karşıtı olarak devam eden bir gösteriyle karşılaştık. Almanya’da aşı karşıtları genelde sağcı olmakla suçlanıyor hatta Querdenker diye bir oluşum kuruldu ve bunların da nazi esintileri barındırdığı iddia edildi soruşturma altına alındılar. Yani bu varsayımlar doğruysa naziler Ukrayna’yı destekliyor varsayımı kurulmuş olur. Neyse, Hamburgdan eve geldik bir de ne göreyim en sevdiğim haber portalı haksöz haberde şu haber yayınlanmış. Oturdum altına yorum yazayım dedim. Neyin kafasını yaşıyorsunuz minvalinde. Habeşistanlılar başkalarıyla savaşırken oraya sığınan müslümanlar onlarla savaştı mı? Sadece onlarla aralarında bir çıkar antlaşması olduğu için gönül olarak habeşistanlıları desteklediler dedim. Bunların ikisinde de müslümanlara çıkar sağlayacak bir durum yok bu yüzden bize düşen dua etmektir olayın ümmet açısından olumlu sonuçlanması adına. Sonra da Ukraynalı müftünün müslümanları savaşa çağırdığı şu haberi okudum. Yine yorum yazdım bu iş nereye varacak minvalinde. Yorumlarım hala yayınlanmadı. Yayınlanmayacak belli oldu. Gerçekten en sevdiğim haber portalıydı kendileri ve çokça yorum yapıyordum son zamanlarda ancak bu hadiseden sonra sempatim mempatim kalmadı. Arama motoruna muvahhid haber falan yazınca içeriği irancı olan çokça haber portalıyla karşılaşıyor insan. Ama göze soka soka kasim Süleymaniye şehit falan diyorlar irancı oldukları çok bariz. Demek irancı rusyacı tayfa kendini belli ediyor da karşı taraf (amerikacı) bizden birileri gibi görünmeyi başarıyor kolaylıkla dedim içimden. Belki de Amerikalıların ne düşündüğümüzü yönetebilmekteki başarısıdır bu hal. Allahualem.

velhasıl kelam geçenlerde biri dedi ki Ukrayna’yla Rusya çok sözleşme yapmış. Rusya Ukrayna’nın AB’yle veya kendine tehdit oluşturabilecek başka bir kuvvetle işbirliğini engellemek için sözleşmeler yapmış ve Ukrayna bunları imzalamış. Hatta en son dış borçlarını kapatmış Ukrayna’nın. Şimdi bunlar gerçekse ve Ukrayna paraları alıp alıp sözleşmelere uymuyorsa Rusya haklıdır. Bunlar yalansa başka bilmediğimiz dolaplar varsa Ukrayna haklı olabilir. Ama sonuç olarak FARKETMEZ. Bizim kimin haklı olduğunu tespit edip ona sempati duymamızı gerektiren hiç bir durum yok. Mesela diyorlar ki zulme uğrayanın yanında olmalıyız din farketmez. Katılmıyorum abi bal gibi de farkeder. Gören de cihat hükümleri tüm dünya halklarını korumak için inmiş zannedecek. Yok ya? Ellerine her geçen fırsatı müslümanlara zulmetmek için kullanan bu ikiyüzlü kafirlere mi sempati duyacakmışız? Yok olup gitsinler.

Bidenin konuşmasını seyrediyorum resmen tiyatro. Adam Ukrayna halkı özgürlüğünden vazgeçmez diyecekken İranlılar özgürlüğünden vazgeçmez diyor. Sonra haberlerde mavi gözlü muhabbeti yapılıyor. Ya adamların başkanı öyle saçmalamış ki halk napsın Ukraynalıları Arap sanıyorlar. Medya da yok yok onlar Arap değil (zaten İranlılar da Arap değil) onlar mavi gözlü diyip sıvamaya çalışıyor. First lady salya sümük ağlayan Ukrayna büyükelçisini (liseli genç kızı) teselli ediyor, sarılıyor falan. Sonra biden go get them diyor Yani bizim yakala joe diye dalga geçtiğimiz gibi insanlara frizbee yakalayacak köpek muamelesi yapıyor. Medya saatlerce tartışıyor putin için mi dedi Rus halkı için mi? Ne demek istedi. Scriptte yoktu bu söz kendi mi ekledi yoksa bilerek scripte mi alınmadı. Fasaaa fisooo. Herşey tiyatro hepsi oyun.

almanya’ya gelenleri karşılama istasyonu açılmış muhabir diyor ki üç zencinin beş kişi tarafından dövüldüğünü gördüm ama bu konuda genelleme yapılamaz. Sürekli gelen mültecilerin kadın ve çocuklardan ibaret olduğu gündemde tutuluyor. Ve sanki AB vatandaşıymış gibi gelen Ukraynalılara çalışma izni ve oturma izni verileceği kararlaştırılıyor. Çifte standartlar gırla. Her haber programında bağış hesabı ibanı veriliyor. Zdf in hesabında bir iki gün önce 43milyon Euro birikmiş. Vay be dedim adamlar istediklerinde nasıl da bağış yapabiliyorlarmış.

ha Rusya’ya karşı alınan önlemler de şaka gibi hepsi ekonomik savaş hamlesi. Asıl hedef adeta oligarklar, para baronları. Ellerine geçirdikleri mallara el koyuyorlar. Biden diyor ki yatlarınızı katlarınızı alacağız. E bunun savaşla ne alakası var? “E belki oligarklar kankaları Putin’i ikna edebilir.”diyorlar. Oligarklar ne zamandır Putin’in kankası?putin adamlarla mücadele ederek bu günlere geldi. Amaç oligarkların malvarlığına çökmek. Çöksünler. Sonuç olarak müslümanlar bu işin neresinde olmalı sorusunun cevabı olmamalı. Hiç bir yerinde olmamalı. Bırakın it iti kırsın. Onların kaybettikleri her güç bize kardır.

Dipnot: Alman naziliği ile ukrayna naziliği karıştırılmamalı. Ukraynalılar saf Slav kökenli olduklarını iddia edip Rusları Moğol kırması olmakla itham ediyorlarmış. Yani aslında nazi demek istemiyorlar, ırkçı demek istiyorlar da kelime hazneleri yetmiyor işte napalım.

Bu tarz görüntülerin de algı operasyonu için yayıldığını düşünüyorum. İşin sonunda olayın sorumlusu müslümanlardır derlerse şaşırmam. Zaten Ukrayna ilk günlerde sürekli Bayraktar tb2 ile şunu vurduk şunu uçurduk diye Türkiye’yi taraf olmaya zorladı. Hatta bu tb2lerin övüldüğü videolar falan paylaşmış. Akıllı olan bu işlerden uzak durur. Ki önceden de bu savaş malzemelerinin kimlere satılacağının düşünülmesi gerektiğini savunmuştum.

Son düzenleme:
Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Ortada zulüm var. Savaşı başlatan, bozgunculuk çıkartan ve masum insanları katleden Rusya. Zalimin zulmünün durmasını istemek lazım.
Ancak aynı zamanda Rusya'nın yıpranması söz konusu ve buna sevinilebilir. Ayrıca ben Ukrayna'nın kazanması durumunda AB'nin ve dolayısıyla liberal hejemonyanın Doğu Avrupa ve Kafkasya'da yayılmasından endişeliyim, ki bu da yeni bir zulmü doğurur.

Bu yeni bir ikilem değil. Kafirlerin Müslümanlara saldırmasının Müslümanlarda din, birlik ve direnç ruhunu uyandırması da buna benzer, örneğin Afganistan, Irak ve Suriye savaşlarında olduğu gibi.

Pratik bir karar alma söz konusu değil bizim açımızdan. Dolayısıyla olayı olduğu gibi tüm yanlarıyla birlikte kabul etmek gerekir. Taraf tutmayı gelirse Rusya'ya karşı taraf olmak gerekir.

Ben Rusya'yı daha şerli gördüğüm için, Rusya'nın bu savaşta daha fazla zarar görmesi görüşündeyim ve eğer bu savaşın uzamasıyla gerçekleşecek ise de savaşın uzamasına meylediyorum, orada bulunan müslümanlar ister imkan bulduklarında hicret etsinler ister Ukrayna ordusuna katılmadan ayrı sancak altında hareket edip Rusya'ya karşı savaşsınlar, hangi alimin ictihadına uyuyorlarsa ona göre hareket etsinler. İşledikleri zulüm (kadın ve çocukların kasıtlı öldürülmesini) desteklemiyorum ama müslümanların maslahatının öncelikli olduğuna inanıyorum, ben bu savaşta yapılan zulümlerden beriyim ama Rusya'nın, bizim dinimize göre de zaten harbî konumunda olan kafirlerle meşgul olması demek, Rusya'nın gücünün azalması ve ekonomik sıkıntıya uğraması demektir, belki fazla iyimser bakıyorumdur ama Suriye'ye takviye güç gönderemeyecek (hatta belki de orada olan askerlerini geri çekip Suriye rejimine bırakacak), Suriye'de müslümanlara zulmetmeye vakit bulamayacaklar, Allahu alem. Tabii hepsi zan ama zaten maslahat ve mefsedet fıkhı da zannı galibe göredir.

Son düzenleme:
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
@Abdullah el Hanbeli Husi bir imam da senin düşüncene benzer şekile dua etmiş :) Kamuoyuna yansıtmamak lazım bu tür düşünceleri istismar ediyor kafirler

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Katılıyorum..Rusya ve Kırım tarihinde Rusya nin Müslümanlara uyguladigi şiddetli zulümler vardır ve kendim köken olarak Rusya Müslümanlarındanim..öyle böyle zulümler değil hemde neden?İnsanlar Müslüman oldukları için..Bunlar çok şiddetli zulum içeren vakalar oldukları için konusu bile hemen kapatılır aramızda öyle soyleyeyim

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanlar Müslümanlığı terketmeye zorlandi hristiyanlastirma baskısı oldu ve Müslümanlar bunu kabul etmedikleri için ya savaştılar ya göç ettiler o şartlarda yolda çok kadın çocuk müslüman yıllarda hayatini kaybetti bunlar derin tarihtir şimdiki taguti programlarda pek gormezsiniz ve biz aramızda bile konuyu açmadan kapatırız çünkü yaşatılan zulümler cok ağırdı başlığı görünce bir an gerçekten hüzünlendim Rabbim tüm tevhid ehline yardım etsin

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Rusya Müslümanlara anlatmayla bitmeyecek zulümler etmiştir. Benim ceddimde kafkasyada zulüme uğrayıp bu coğrafyaya gelmiş insanlardan oluşuyor. Vaktiyle dünyanın en yumuşak huylu ve medeni toplumlarından olan üstelik Müslüman olan kafkasya halkı ruslardan çok çekti. Bu kadar güzel insanlara zulüm eden başkalarına ne yapmaz.

Bazen telegramda savaş kanallarında görüyorum. Tıpkı yırtıcı bir hayvan gibiler, öldürmeye, yağmaya, işkenceye programlanmışlar. Savaşın bile bir raconu, hukuku vardır. Evet, maruz kalınmış bir savaşta “insan öldürmenin bile” erdemli yolları vardır. Bunlar bütün insanı erdemlerden arındırılmış bir ordu kurmuşlar. Zaten askeri akademisi elitlerden, öncü piyade sınıfı rehabilite edilemez sapkınlardan oluşuyor. Bu hayvanlaştırılmış öncü sınıfı fütursuzca harcayacak bir kurmay sınıfı var.

Binaenaleyh, rus ordusu zulüm etmek üzere programlanmıştır.

Üst Ana Sayfa Alt