Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2017 Sahurcular( Kitap Hediyeli)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Strangers Çevrimdışı

Strangers

Şam Bir Sabır Kalesi Oldu...
İslam-TR Üyesi
Diyanetin takvimindeki saatlere göre; sahuru 5 en fazla 10 dakika uzatıp, namazı 40 dakika imsak saatinden sonra kılıp yine iftarı da akşam ezanından 5 dakika önce açıyoruz biz..

Zaten gözetleme kırsal kesimlerde olması daha doğru çünkü şehirde her daim ışık bulunur. Bu da siyah ile beyaz ipi ayırmadı pek sağlıklı olmaz biliyorsun kardeşim..
Cezakellahu hayran

Strangers Çevrimdışı

Strangers

Şam Bir Sabır Kalesi Oldu...
İslam-TR Üyesi
IMG_20170603_010832.jpg

Tihame Çevrimdışı

Tihame

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Niçin oruç tutuyoruz?" sorusuna bir farklı, bir güzel bakış açısı;

Böyle nefsimizi terbiye etmek için falan filan oruç tutmuyoruz. Biz, bizi yaşatanın sadece Allah olduğunu bütün küfür aleminin kafasına çakmak üzere oruç tutuyoruz...Yani biz içtiklerimiz, yediklerimiz sebebiyle canlı olmadığımızı, cinsi münasebet yoluyla üremediğimizi, sadece bizi Allah'ın yarattığını ve Allah'ın bize can verdiğini ve Allah'ın verdiği canı Allah'ın alabileceğini kafalarına çakmak için kafirlerin, bir ümmet olarak oruç tutuyoruz.

Taifetu'l Mansura Çevrimdışı

Taifetu'l Mansura

Yürü sen ey Dünya! Beni arkanda bırak...
İslam-TR Üyesi
IMG_20170603_013224.jpg

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
3082 - Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Ademoğlunun her ameli katlanır. (Zira Cenab-ı Hakk'ın bu husustaki sünneti şudur. Hayır ameller en az on misliyle yazılır, bu yediyüz misline kadar çıkar. Allah Teâla Hazretleri (bir hadis-i kudside) şöyle buyurmuştur: "Oruç bu kaideden hariçtir. Çünkü o sırf benim içindir, ben de onu (dilediğim gibi) mükâfaatlandıracağım. Kulum benim için şehvetini, yiyeceğini terketti."

"Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir. Oruçlunun ağzından çıkan koku (halüf), Allah indinde misk kokusundan daha hoştur.''

Moderatör tarafında düzenlendi:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum, hayırlı sahurlar
Arkadaşlar bugün ki paylaşim veya liste de olan arkadaşların dua butonuna gore sayım yapip ana listeyi cikarticam.
Zaten daim olan arkadaslar az cok belli ki
Allah daim etsin.

Bir de sahurcu arkadaşlar adına Ufak minnak bir sey yaptım
Nasip olursa Isleme koyduğumda,önümüzdeki hafta içinde, paylaşımalrinizla
Bazi küçük kardeslerimizin yüzünde tebessüme vesile olacaksiniz insallah.

H Çevrimdışı

Havîn

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum, hayırlı sahurlar
Arkadaşlar bugün ki paylaşim veya liste de olan arkadaşların dua butonuna gore sayım yapip ana listeyi cikarticam.
Zaten daim olan arkadaslar az cok belli ki
Allah daim etsin.

Bir de sahurcu arkadaşlar adına Ufak minnak bir sey yaptım
Nasip olursa Isleme koyduğumda,önümüzdeki hafta içinde, paylaşımalrinizla
Bazi küçük kardeslerimizin yüzünde tebessüme vesile olacaksiniz insallah.
Ben listedeyim he
Burdayım he
Bak beni unutma,araya kaynarsam fırından yeni çıkmış baklavaya şerbet döker gibi cosss ederim..
Saygılar sevgiler hörmetler.

Tihame Çevrimdışı

Tihame

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeddad İbnü Evs R.a.'dan: Resûlullah sas buyurdu:
"Akıllı nefsini alçaltan ve ölümden sonrası için çallışandır. Aciz ise, nefsini arzusuna tabi kılan ve Allah hakkında batıl zanlarda bulunandır. "

Hasan Basri R.A. Buyurdu;
Vallahi ben öyle kavimlere ulaştım ki, onlar sizin doyduğunuz gibi doymazlardı. Onlardan biri nefsini körletecek kadar yer ve erimiş, zayıflamış ve yemeğe karşı iştahlı olduğu halde yemekten elini çekerdi.
Kitabü'z-zühd ve'r-rekaik Abdullah İbnü-l Mübarek sf:47,48

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdulmuizz Fida diyanet gunesin dogusu ve batisinda eskiden uygulanmakta olan temkini aynen devam ettirmistir.yani 10 dk temkin payi vardir.ikindi ve yatsi namazinda 4 dk temkin vardir.imsakta ise temkin yoktur.

Hal boyle olunca orucunu 10 dk ve daha erken acanlarin orucuna herhangi bir zarar gelmez.sorun 10 dkdan daha gec acanlarda meydana gelmektedir.mesela 11 dk 12 dk gibi.

Ayrica 1983ten beri degil 1981de karar alinmis 1982den beri yukarida yazdigim temkinler uygulanmaktadir

Not: ilgili soruya cevap yazma kapali oldugundan buraya yazdim

Herkese hayirli sahurlar dilerim ☺

Tihame Çevrimdışı

Tihame

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbn Ömer r.a diyor ki: Resûlullah sas hilali gördüğü zaman şöyle derdi;
Allah en büyüktür. Allah'ım, bunu üzerimize emniyet, iman, selamet, islam ve sevdiğin ve razı olduğun şeye başarı ile doğdur. Ey hilal, bizim de senin de Rabbin Allah'tır.
Darimi, 2/403
İmam Nevevi- El Ezkar sf:281/503

Tihame Çevrimdışı

Tihame

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allahim bana ve herkese lafta degil hakiki peygamber sevgisi ver.peygamber al yanakliydi diye anlatinca ya da hirkasini gorunce aglayan degil secdedeyken sirtina binen cocuk rahatsiz olmasin dusuncesiyle secdeden kalkmayan peygamber anlatilinca duygulanip aglayanlardan eyle amin.
Ve anlayandan..
Allahümme amin..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...