Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2017 Sahurcular( Kitap Hediyeli)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Imam kavmeyi uzattiginda imamdan once yavas yavas secdeye giden versiyonlar da var camilerde...
gecen sene ıdı sanırım teravıhde cemaaetle saf tutuyoruz camıde bazı kımseler o kadar saf arasında bosluk olmasına ragmen arkada kendı baslarına namaza durdular yanı ılım yokda ey mubarek barı safın yapısık yanyana olması gerektıgınıde mı ogrenemedın dedırtıyor ınsana uyarıncada sen karısma ben bılıyorum la neyı bılıyorsun cemaatle kılıyorsun da bunun baska bır ızahı varmı.
Vallahı bu durumdan ALLAH a sıgınırım

Ramazanda seytanın elı kolu baglı ama ınsanın kendısınde bı seytanlık olunca ne bı leyım

ALLAH zulcelal bızlerı muhafaza eylesın

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Selamun Aleykum

Allah’ım! Hatalarımı, bilerek, cahillikle ve dalgınlıkla yaptığım kusurlarımı bağışla. Bunların hepsi bende mevcuttur.
(Buhari, Deavat, 60; Müslim, Dua, 70)

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Moderatör
Selamun aleykum, hayırlı sahurlar.

Sürekli oruçla alakalı birşeyler okuyor, yazıyor, çiziyor, görüyoruz. Fakat orucu ne kadar anlıyoruz? Gerçekten ne kadar anlıyoruz. Dün bir video izledim eski bir videoydu önceden de izlemiştim. Ama dün bir de oruçlu iken izledim. Bilmem kaç gündür yemek yemiyor, ot yiyerek açlığını bastırıyormuş. Durdum, düşündüm.. Evet Allah rızası için oruç tutuyoruz ve Allah rızası için bazı şeyleri terk ediyoruz. Ama bir diğer sebeb de aç olan kardeşlerimizin durumunu anlamak değil mi? Anlayıp ne yapacağız? Sadece anlamak ile mi kalacağız? Bizim aç falan kaldığımız yok bizim. Aç kalsaydık gerçekten, anlardık. Ağlayabilseydiniz anlayabilirdiniz diyor ya necip fazıl onun gibi işte. Aç kalsaydık anlardık. Anlasaydık onların sofralarını yetim bırakmazdık. Yediğimiz gibi yedirir içtiğimiz gibi içirirdik..

Hayır, hayır.. Bizimki açlık değil. Bizimki sadece bir kaç saat yemek yememek..

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Geceleri insanlar duygusal olur. Bu yüzden en güzel şiirlerde gece yazılır...

Bedenler burada; akıllar başka yerde,
Sevdalar burada; aşklar başka yerde,
Kalpler aynı melodinin ritminde atarken,
Bir yıldız daha kayar! Sen nefes alamaz iken...

Bu mısraları paylaşayım mı/paylaşmayayım mı düşünceleri beynimi tavaf ederken Said Özdemir hocanın bu paylaşımı da isabetli oldu.

Bütün gecelerin, karanlıkların ve bitmez sandığım tüm yolların sonunda seni buldum ya Rabbi.
Bu gecemi de aydınlığa çıkar.
Kötülüğe kol kanat geren nefsi emmâremi hoşnut eden her şeyden beni kurtâr.
'Bâtıl, içi boş, aldatıcı vefâsız' her sevgiden beni kurtâr.
Sana götürmeyen, kolumu kanadımı kıracak her şeyden beni kurtâr.
Beni müstakîm bir yola ilet.
Her sevgi zâil, bâtıl. Sen ise bâkisin.
بعد كل الليالي وكل الظلمات والطرق التي ظننتها لا تنتهي وجدتك دائما يا ربي...
ارني نورا في ليلتي هذه. و اهدني الى الصراط المستقيم. انقذني من كل الامور التي ترضى عنها نفسي الامارة بالسوء. انقذني من كل حب باطل. انقذني من كل الامور التي لا توصل اليك. كل حب باطل زائل وانت الباقي.
(03:25) Yanık yerimize merhem olacak bir duâ, içten ve samimice âmin diyelim kardeşler.

Said Özdemir

İmansız gidişten, yatakta gelen ölümden ve musalla taşında biten sevgiden Allah avc bizleri muhafaza eylesin inşaAllah... (Amin)

Tihame Çevrimdışı

Tihame

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İFTAR SOFRALARIMIZ

Akşama tatlı ne alsak acaba? Baklava mı yoksa burma kadayıf mı? Dünden epey güllaç da artmıştı... Ya her gün aynı tatlı mı yenir canım? Biz en iyisi bugün baklava alalım. Alalım da, cevizli mi olsun fıstıklı mı? Mesele sadece karar vermede, karar verildikten sonra çocuk gider bir koşu alır gelir. Çorbası, salatası, yoğurdu, et yemeği, ara sıcağı soğuğu, pilavı, kompostosu… Her şeyimiz denk. Sofrada koyacak yer kalmıyor. Sonra başlıyoruz yemeye.

Bu mudur yani şimdi Ramazan? İyice acıkıp yemek yemeyi çok daha keyifli bir hale sokma meşgalesi! Vakit yaklaştıkça artan heyecan, keyifli iftar hazırlığı safhası. Bırakın Afrika'yı, Türkiye’nin başka yerlerini şu yaşadığımız şehirde, hatta aynı mahallede hatta aynı sokakta hatta aynı apartmanda komşu dairede ise acaba bu akşam sofraya koyacak bir kap yemeği nasıl tedarik ederiz kaygısı hakim belki, biz baklava cevizli mi fıstıklı mı olsun kavgası yaparken.

Ne yapayım peki, Sabancı mıyım ben? Yapılacak şeyin asgarisi o sofrada ezanı beklerken yoksul bir ailenin sofrasını göz önüne getirip bir süreliğine de olsa tüm neşeyi kaybedip meyus olmakla başlar. Ve tabi ki şükretmekle devam eder. Hiçbir şey yapamıyorsan bari bunları yap. Sonra imkanlara göre gelişir yapılabilecekler. Hiç öyle bir İftar sofrasına oturmamış bir aileyi çoluk çocuk oturtmakla, veya evine o sofrayı donatacak kumanyayı iletmekle de maddi güç ölçüsünde yapılabilecekler sınırsız gibidir. Ramazan da işte böyle bir İDRAK ayı değil midir?

NE KADAR DA AZ ŞÜKREDİYORSUNUZ (MÜLK 23)

Tihame Çevrimdışı

Tihame

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Geceleri insanlar duygusal olur. Bu yüzden en güzel şiirlerde gece yazılır...

Bedenler burada; akıllar başka yerde,
Sevdalar burada; aşklar başka yerde,
Kalpler aynı melodinin ritminde atarken,
Bir yıldız daha kayar; Sen nefes alamaz iken...

Bu mısralar paylaşayım mı/paylaşmayayım mı diye beynimi tavaf ederken Said Özdemir hocanın bir paylaşımıda isabetli oldu.

İmansız gidişten, yatakta gelen ölümden ve musalla taşında biten sevgiden Allah avc bizleri muhafaza eylesin inşaAllah... (Amin)
Amin Amin Amin

'Bâtıl, içi boş, aldatıcı vefâsız' her sevgiden beni kurtâr.
Sana götürmeyen, kolumu kanadımı kıracak her şeyden beni kurtâr.
Beni müstakîm bir yola ilet.

Bu sabah bu bana yeter, artar, taşar...

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Moderatör
İFTAR SOFRALARIMIZ

Akşama tatlı ne alsak acaba? Baklava mı yoksa burma kadayıf mı? Dünden epey güllaç da artmıştı... Ya her gün aynı tatlı mı yenir canım? Biz en iyisi bugün baklava alalım. Alalım da, cevizli mi olsun fıstıklı mı? Mesele sadece karar vermede, karar verildikten sonra çocuk gider bir koşu alır gelir. Çorbası, salatası, yoğurdu, et yemeği, ara sıcağı soğuğu, pilavı, kompostosu… Her şeyimiz denk. Sofrada koyacak yer kalmıyor. Sonra başlıyoruz yemeye.

Bu mudur yani şimdi Ramazan? İyice acıkıp yemek yemeyi çok daha keyifli bir hale sokma meşgalesi! Vakit yaklaştıkça artan heyecan, keyifli iftar hazırlığı safhası. Bırakın Afrika'yı, Türkiye’nin başka yerlerini şu yaşadığımız şehirde, hatta aynı mahallede hatta aynı sokakta hatta aynı apartmanda komşu dairede ise acaba bu akşam sofraya koyacak bir kap yemeği nasıl tedarik ederiz kaygısı hakim belki, biz baklava cevizli mi fıstıklı mı olsun kavgası yaparken.

Ne yapayım peki, Sabancı mıyım ben? Yapılacak şeyin asgarisi o sofrada ezanı beklerken yoksul bir ailenin sofrasını göz önüne getirip bir süreliğine de olsa tüm neşeyi kaybedip meyus olmakla başlar. Ve tabi ki şükretmekle devam eder. Hiçbir şey yapamıyorsan bari bunları yap. Sonra imkanlara göre gelişir yapılabilecekler. Hiç öyle bir İftar sofrasına oturmamış bir aileyi çoluk çocuk oturtmakla, veya evine o sofrayı donatacak kumanyayı iletmekle de maddi güç ölçüsünde yapılabilecekler sınırsız gibidir. Ramazan da işte böyle bir İDRAK ayı değil midir?

NE KADAR DA AZ ŞÜKREDİYORSUNUZ (MÜLK 23)
vallahi öyle. Ya bir de infak'a sadece mal olarak bakmamalıyız. Malımızı infak ederken sevgimizi de paylaşalım onlarla. Vallahi imkanı olan alsın yemeğini bir fakirin sofrasına otursun. Yemekten çok o kardeşlik duygusu doyuracaktır ruhlarını. Yemek yenir biter ama kardeşlik kalır geriye. Bir sürü Suriyeli aile var her yerde onlar dışında kendi ülkemizin bir çok yoksulu var..
Allah bizi affetsin.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Moderatör
Âişe radıyallâhu anhâ’dan rivâyete göre, o şöyle demiştir: Rasûlullah aleyhisselâm’ın yanı başında uyumakta idim. Geceleyin onu yanımda bulamadım, elimle araştırdığımda elim ayaklarına dokundu, secde vaziyetinde idi, şöyle dua ediyordu:

“Gazabından rızâna, cezalandırmandan bağışlamana sığınırım. Seni nasıl öveceğimi sayıp bitiremem; Sen kendini övdüğün gibisin.”

(Tirmizî, Deavât, 76, Hadîs No: 3493)

SubhanAllah, duanın mükemmelliği..

Fada Çevrimdışı

Fada

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Âişe radıyallâhu anhâ’dan rivâyete göre, o şöyle demiştir: Rasûlullah aleyhisselâm’ın yanı başında uyumakta idim. Geceleyin onu yanımda bulamadım, elimle araştırdığımda elim ayaklarına dokundu, secde vaziyetinde idi, şöyle dua ediyordu:

“Gazabından rızâna, cezalandırmandan bağışlamana sığınırım. Seni nasıl öveceğimi sayıp bitiremem; Sen kendini övdüğün gibisin.”

(Tirmizî, Deavât, 76, Hadîs No: 3493)

SubhanAllah, duanın mükemmelliği..

:asik:

Tihame Çevrimdışı

Tihame

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
FB_IMG_1496191902545-1.jpg

Tihame Çevrimdışı

Tihame

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Neden Oruç Tutuyoruz?

“Fakirleri anlamak için”, “Varlığın kıymetini bilmek için”, “Nefsine hâkim olmak için” vs… Gerekçeler oruç tutmanın temel amacı değildir. Bunlar olsa olsa yan gerekçeleridir. Diğer onbir ayda bu gerekçeleri anlamayan emin olun bir ayda da anlayamayacaktır. Ayrıca bir kaç kitap ve belgesel bize tüm bunları zaten anlatır.

Peki, neden oruç tutarız?

Evimizdeki su için birisi “içmeyeceksin” derse “sana ne” deriz, "eşinle gündüz ilişkide bulunamazsın" derse de sert tepki veririz. Ama başka zaman kızdığımız şeyleri Ramazan ayında gönüllü yaparız ve birbirimize de tavsiye ederiz.

Bunun nedeni şudur: Kur’an’a göre “Göklerin ve yerin mülkü, tasarrufu Allah’a aittir. Tüm her şey O’nundur ve O’na kalacaktır.” Bir Müslüman orucu tutarak en fazla istediği şeylerin bile aslında kendisine ait olmadığını fiilen söylemiş olur. Oruç tutarken şunu demiş oluruz: “Benim de sahibim Allah, sahibi olduğumu zannettiklerimin (yediğimiz-içtiğimiz, eşimiz) asıl sahibi de Allah”. Eğer Allah her şeyin sahibi ise, o zaman yarattıkları üzerinde dilediği düzenlemeyi yapar. “Oruç her şeyin sahibi Allah'tır" gerçeğinin bedenimizle ifade edilmesidir.

Oruç tutarak “Hayatımızın sahibi Allah’tır, O ne derse, o olur, en mahrem durumlarımıza bile o karar verir, Mülk Allah’ındır.” diyerek "fiilen Allah'ı birlemiş" oluruz. Oruçta en temel amaç Allah'ın emir ve yasaklarının nefsimizin arzularından çok daha yüce ve önemli olduğunu ifade etmektir. Oruç insana kendi nefsini ilahlıştırmamayı ve muhtaç bir varlık olduğunu öğretir, Allah'a kul olmanın şehvetine ve iştahına sahip olmaktan geçtiğini hatırlatır.

Şayet bir kişi “Ben istediğimi yer içerim kimse de karışamaz vs…” diyorsa, bu kişi Allah’a ait olan bir nesneyi kendisine aitmiş gibi gösterdiği için yani O’nun mülküne ortak olmaya çalıştığı için müşrik, oruç farzını yok saydığı için kafir olmuştur. (Furkan, 43)

Görüldüğü gibi oruç aslında şirk ve mü'min olmakla yakından bağlantılı bir ibadettir. Ne mutlu manasını ve maksadını anlayarak oruç tutanlara, işte cennet nimetleri bu kimseler içindir. (alıntı)

Taifetu'l Mansura Çevrimdışı

Taifetu'l Mansura

Yürü sen ey Dünya! Beni arkanda bırak...
İslam-TR Üyesi
IMG_20170604_011333.jpg

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...