Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2017 Sahurcular( Kitap Hediyeli)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Sahabilerden Hz. Cabir (Allah ondan razı olsun) diyor ki:

"Bir defasında Peygamber efendimiz bir yolculukta idi. Bir ara yol arkadaşlarından birinin etrafında diğerlerinin toplandığını ve kendisini gölge altına aldıklarını gördü. Peygamberimiz; `Nesi var?' diye sorunca arkadaşları `Adam oruçlu' diye cevap verdiler. Bunun üzérine;

`Yolculukta oruç tutmak, birr'in (iyi müslüman olmanın) ve ihsanın gereklerinden değildir.' dedi."

(Buhari, Müslim, Ebu Davud, Nesei, Malik)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
zaman zaman bazı kendine özgü ibadetler yapardı ve bunlardan sahabileri muaf tutardı. Meselâ sürekli oruç tutmayı sahabilere yasakladığı halde kendisinin arasıra aralıksız oruç tuttuğu olmuştu. Sahabiler kendisine bunun sebebini sorduklarında şöyle buyurdu:

"Ben sizin gibi değilim. Ben sürekli oruçlu kalıyorum, ama Rabbim beni doyuruyor ve içiriyor." (Buhari, Müslim)

Tihame Çevrimdışı

Tihame

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aynen bende bu gruptanim
4 bardak suyla açılış yapıyorum iftarda, devami geliyor yemek arasinda
sonra sahura kadar devam ediyor lambur lumbur
ay midem deyip namazi zor kiliyorum
Tamam susuyorsun abanma bu kadar suya diyorum kendi kendime
Beyne işlemiyor

Öyle iste
Acıklı iftar halimi de anlattıktan sonra
Herkese hayırlı sahurlar cemaat.
:)
Bugün 8. Gün daha iftarda ana yemeği bir kere yiyebildim.. su ve çorba.. :)

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ramazan ayı infak ayıdır. Çocuğunuza bu kapitalist dünyada infak alışkanlığını kazandırmak için kendi el becerisiyle sadaka kutusu yaptırıp hergün içine 1 TL atmasını tavsiye edebilirsiniz. Sadaka kutusu dolunca da en yakın İHH gibi bir vakfın bürosuna gidip birlikte sadaka kutusunu teslim edebilirsiniz.

derinkuyulu-minikler-1fd86d8b18fce0e6ca23.jpg

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
gecen sene ıdı sanırım teravıhde cemaaetle saf tutuyoruz camıde bazı kımseler o kadar saf arasında bosluk olmasına ragmen arkada kendı baslarına namaza durdular yanı ılım yokda ey mubarek barı safın yapısık yanyana olması gerektıgınıde mı ogrenemedın dedırtıyor ınsana uyarıncada sen karısma ben bılıyorum la neyı bılıyorsun cemaatle kılıyorsun da bunun baska bır ızahı varmı.
Vallahı bu durumdan ALLAH a sıgınırım

Ramazanda seytanın elı kolu baglı ama ınsanın kendısınde bı seytanlık olunca ne bı leyım

ALLAH zulcelal bızlerı muhafaza eylesın

teravih namazı safları evlere şenlik zaten arka taraflar.eskiden önlerde olunca arkaları bilemiyordum.önler gayet sıkışık ve düzenli idi.artık farzdan sonra çıktığım için arkaya geçiyorum ki hemen çıkabileyim diye.ama kamet sırasında camiye girmeme rağmen ilerleye ilerleye neredeyse imamın arkasına geçeceğim o derece yani .millet geçmiyor öylece bakıyor.

kaç defa oldu bu şekilde.yahu önde yer varken bir insan neden öne geçmez.bir sebep geliyor aklıma.cemaat dağılınca kalabalığa yakalanmadan dışarı çıkabilmek.bu amaçla en arkaya durmaya çalışıyorlar.cuma namazında da aynısı çünkü.adamın önü boşalıyor aldırış etmiyor.

daha dün oldu bu olay: baktım safta boşluk var camiye yeni giriyorum sağı solu kontrol ediyorum neresi boş diye.çünkü öyle saf tutuyorlarki orta bölüm 10 saf sağ ve sollar beşer saf.tam ilerlerken adamın biri arkadakine gel diyor yer var diyor.hani ben kaymayımki herkes kaymasın yana diye.adama sanki tatlı ikram etmişler gibi teşekkür ederim almayım der gibi işaret yaptı.oha ya dedim içimden geçtim yine o boşluğa hemen.

ben bu insanları ne camide anlıyorum ne trafikte ne bir şey kuyruğunda.saçma sapan mantıksız işler...

yaşlılara karışılır mı kardeş :) onlar bilir her şeyi.biz gençler cahilin tekiyiz :)

daha yenilerde başımdan bir yaşlıyla olay geçti yine.anlatırım bir ara :)

Tihame Çevrimdışı

Tihame

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
teravih namazı safları evlere şenlik zaten arka taraflar.eskiden önlerde olunca arkaları bilemiyordum.önler gayet sıkışık ve düzenli idi.artık farzdan sonra çıktığım için arkaya geçiyorum ki hemen çıkabileyim diye.ama kamet sırasında camiye girmeme rağmen ilerleye ilerleye neredeyse imamın arkasına geçeceğim o derece yani .millet geçmiyor öylece bakıyor.

kaç defa oldu bu şekilde.yahu önde yer varken bir insan neden öne geçmez.bir sebep geliyor aklıma.cemaat dağılınca kalabalığa yakalanmadan dışarı çıkabilmek.bu amaçla en arkaya durmaya çalışıyorlar.cuma namazında da aynısı çünkü.adamın önü boşalıyor aldırış etmiyor.

daha dün oldu bu olay: baktım safta boşluk var camiye yeni giriyorum sağı solu kontrol ediyorum neresi boş diye.çünkü öyle saf tutuyorlarki orta bölüm 10 saf sağ ve sollar beşer saf.tam ilerlerken adamın biri arkadakine gel diyor yer var diyor.hani ben kaymayımki herkes kaymasın yana diye.adama sanki tatlı ikram etmişler gibi teşekkür ederim almayım der gibi işaret yaptı.oha ya dedim içimden geçtim yine o boşluğa hemen.

ben bu insanları ne camide anlıyorum ne trafikte ne bir şey kuyruğunda.saçma sapan mantıksız işler...

yaşlılara karışılır mı kardeş :) onlar bilir her şeyi.biz gençler cahilin tekiyiz :)

daha yenilerde başımdan bir yaşlıyla olay geçti yine.anlatırım bir ara :)
En son teravihe gittiğimi yanlış hatırlamıyorsam ya 2004 yada 2005 ti hatimli kıldırıyor diye 3 mahalle aşağıdaki camiye giderdim.. Allahım bu nasıl bir kalabalık.. Amacım memurun arkasındaki safa girebilmek ama ak sakallı amcalardan geçit yok.. Gözüm kara sıkışa sıkışa ezile büzüle saf saf yararak başardım son level deyim o anki gurur.. Başarının verdiği haz.. Sanırsınki camiyi benim üstüme yapacaklar.. Tam kalktık safta bir dalgalanma oldu gözümü açtığımda 6 yada 7 inci safta kendimi buldum iki ak sakallının arasında... Hani monopoli mi neydi bir oyun vardı gidersin gidersin bir kutucuğa geldiğinde seni geri atar yaa aynen öyle oldu.. Neyse ak sakallıların arasında namaza başladık herkes eller bilekten bağlı ben ise kendimi kucaklamışım :) namaz devam ediyor ee hatim bilindiği gibi uzun malum 3 tü 5 ti derken ak sakallılardan solumdaki iftarda sarımsak yediğini bariz bir şekilde belli etti dayanamadım kıkırdadım biraz öksürerek beni uyardı sonraki rekattede sağımdaki soğan yediğini belli etti.. Allahım bayılacam ama beni gülme tuttu ve tutamıyorum kendimi çıktım namazdan oturdum hemen safın ortasına koptum :) evet o gün benim için bir sondu..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...