Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bağdadi'nin Hilafet İlanına Bakışımız Nasıl Olmalıdır?

M Çevrimdışı

mevdut

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum arkadaslar. bu siteyi uzun zamandır bilfiil takip ediyorum ve buradaki admin kardeşleri ve bi çok uyeyi konuşmuşlugum olmasa dahi Allah için seviyorum. benim tevhidle tanışmam yaklaşık 10-11 yıl olmuştur. o gunden bugune ailemin ve cevremin bir cok uyesinin Allah ın yardımı ile degişmesine vesile oldum. her zaman ummetçi vahdetçi oldum hayatımın cok kısa bir donemi hariç tekfirci olmadım. hiçbir oluşum a katılamadım. (sadece hizbin bunyesinde 1 sene kaldım cok zaman once) bu forumu surekli takip etmeme ragmen hiçbir ihtilafa tartısmaya katılmadım . Aslında yorum yapmaktan oldukca kacınıyorum. (mesaj sayısından bellidir:)) Şimdi arkadaşlar yaşım 28 bu yaşıma kadar bir cok kişinin değişmesine vesile oldum su andada belli bir kısmı beni tekfir eder::) belli bir kısmıda benim geri kaldıgımı soyler. kardeeşler benim esas sorum şu: her zaman elkaidei sevip saygı duymuşumdur su andada aynıdır. suriyedeki fitneden beri işidin karsısında elkaidenin gonul olarak yanındayım. diyorum ki Bu ummete muaviye gibi yezid gibi kişiler halife olmuştur acaba bagdadi (her ne kadar bilinmesede kim oldugu) halife olamazmı yani illa usule uymamız gerekirmi bu konuda. bagdadinin vahseti ilimsizligi vs diger butun alimler tarafından ispatlanmıştır ama acaba sırf ummet ezilmesin diye onun beyatına girsek olmazmı? işte sorum bu bu dusunce sardı beni. kesinlikle işidi destekledigimden degil ben surekli onların diger alimlere saygısızlık yaptıgını soyluyorum acaba diyorum? cok mu yanlış bir dusunceye kapılmışım ? bir vahdet bir hilafet imkansızmı bu insanlarla

Y Çevrimdışı

Yasin D.

MUCAHİD TEKFİRCİSİ IŞİD Fitnebazı!
İslam-TR Üyesi
Deira Zor basta olmak üzere, bir çok (üst düzeyde dahil) Mücahidler Islam Devletine biat ediyor.

Deira Zor, hemen hemen komple biat etmiş durumda, sıra İdlipe geliyor galiba.

Oradaydı Baghdadiye biatlı olup, bunu acıklamayan Muhaliflerin olduğundan düşünülüyor...

Anlaşılan oki, Isid öbür muhaliflere karşı galib çıkacak,

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ilmi bir cevap gelecektir. Kisa yorum yapmak istiyorum.
1-bagdadiye karsi gelip onun halifeligini kabul etmeyen alimler , eminim ki bir halifeyi bizden de fazla istiyordur. Onlar "ya hazir bulduk bi halife. Takilalim pesine"demediler.
2-bagdadi yi ve isidi hatali olarak kabul ediyor isek ve yine de halife olabilir diyorsak, Rte de pekala halife olabilir diyenler haksiz diyemeyiz.
3-bu halifelik once hareket edenin sahip olacagi bir kavram degil ki. Hatalarinin boyutu düşünüldüğünde onu halife kabul ettigimiz gunden itibaren ona karşı ayaklanma mesru olur sanirim. O zaman neden halifeligi mesru olsun ki.
4- ümmet bunca yil halifesiz bosu bosuna beklemis demekki. Her dönemde hatalariyla bi halife illaki bulunurdu. Ama oyle olmamış

Fikir olarak bu yaklasim bana Akp ye oy verelim yoksa chp gelir mantigini çağrıştırdi..

Yorum olarak yazdim. Ilmi cevabı ben de merak ediyorum.

sirati mustakim Çevrimdışı

sirati mustakim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum arkadaslar. bu siteyi uzun zamandır bilfiil takip ediyorum ve buradaki admin kardeşleri ve bi çok uyeyi konuşmuşlugum olmasa dahi Allah için seviyorum. benim tevhidle tanışmam yaklaşık 10-11 yıl olmuştur. o gunden bugune ailemin ve cevremin bir cok uyesinin Allah ın yardımı ile degişmesine vesile oldum. her zaman ummetçi vahdetçi oldum hayatımın cok kısa bir donemi hariç tekfirci olmadım. hiçbir oluşum a katılamadım. (sadece hizbin bunyesinde 1 sene kaldım cok zaman once) bu forumu surekli takip etmeme ragmen hiçbir ihtilafa tartısmaya katılmadım . Aslında yorum yapmaktan oldukca kacınıyorum. (mesaj sayısından bellidir:)) Şimdi arkadaşlar yaşım 28 bu yaşıma kadar bir cok kişinin değişmesine vesile oldum su andada belli bir kısmı beni tekfir eder::) belli bir kısmıda benim geri kaldıgımı soyler. kardeeşler benim esas sorum şu: her zaman elkaidei sevip saygı duymuşumdur su andada aynıdır. suriyedeki fitneden beri işidin karsısında elkaidenin gonul olarak yanındayım. diyorum ki Bu ummete muaviye gibi yezid gibi kişiler halife olmuştur acaba bagdadi (her ne kadar bilinmesede kim oldugu) halife olamazmı yani illa usule uymamız gerekirmi bu konuda. bagdadinin vahseti ilimsizligi vs diger butun alimler tarafından ispatlanmıştır ama acaba sırf ummet ezilmesin diye onun beyatına girsek olmazmı? işte sorum bu bu dusunce sardı beni. kesinlikle işidi destekledigimden degil ben surekli onların diger alimlere saygısızlık yaptıgını soyluyorum acaba diyorum? cok mu yanlış bir dusunceye kapılmışım ? bir vahdet bir hilafet imkansızmı bu insanlarla

aleykum assalam kardesim.usulsuz ve sartsiz konusursak bile -ummetin hepsi beyat ettikten sonra bagdadi umeti nereye aparacagi konusunda hic dusundunmu?soyledigin gibi bu ilimsizligi vahseti ve alimlere olan saygisizligiyla.
en yiy halini bile dusunmek insani korkutur.
esad nusradan daha serefli diyorlar :(:(:(
iran,israil,abd,esad durup durmusken isid nusraya,islami cebheye saldiriyor.
bunun isi illada muslumanlarla.
Brpia5YCMAAVbRc.jpg
Brpia5YCMAAVbRc.jpg

bu zihniyyetle nereye? bu zihniyyetle hilafetmi olur? Resulumuz(s.a.s) bunumu bizlere nasihat etti?
bu devlet ,bu zihniyyetin devleti.bu akidenin devleti

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykum assalam kardesim.usulsuz ve sartsiz konusursak bile -ummetin hepsi beyat ettikten sonra bagdadi umeti nereye aparacagi konusunda hic dusundunmu?soyledigin gibi bu ilimsizligi vahseti ve alimlere olan saygisizligiyla.
en yiy halini bile dusunmek insani korkutur.
esad daha serefli diyorlar nusradan :(:(:(
iran,israil,abd,esad durup durmusken nusra,islami cebheye saldiriyor.
bunun isi illada muslumanlarla.
Ekli dosyayı görüntüle 7000Ekli dosyayı görüntüle 7000

bu zihniyyetle nereye? bu zihniyyetle hilafetmi olur? Resulumuz(s.a.s) bunumu bizlere nasihat etti?
bu devlet ,akide bu zihniyyetin devleti.
Nusra demişsin yazida. Yanlışlık mi var. ?

sirati mustakim Çevrimdışı

sirati mustakim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Deira Zor basta olmak üzere, bir çok (üst düzeyde dahil) Mücahidler Islam Devletine biat ediyor.

Deira Zor, hemen hemen komple biat etmiş durumda, sıra İdlipe geliyor galiba.

Oradaydı Baghdadiye biatlı olup, bunu acıklamayan Muhaliflerin olduğundan düşünülüyor...

Anlaşılan oki, Isid öbür muhaliflere karşı galib çıkacak,

beyat edince mucahit,olmazsa kafir musrik oluyor diyilmi ?
galip ciksa bile hakli oldugu dusunule bilirmi ?
anlasilan o ki ,isid suriye cihadini anasinin kucaginda katl etti.bunada sevinmek yok aglamak lazim.

S Çevrimdışı

Salman Raduyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bende bölgeden yeni gelen bir kardeşten duyduklarımı aktarayım;

10 hazirandan öncede yani (devle ıraktaki saldırılarını başlatmadan ) muhacir kardeşlerin bir çoguyla konuşunca fikirleri devle nin bazı konularda aşırılıkları olduğı fakat devle çekilmeden önce düzenin çok daha iyi oldugu şeriatın tam anlamıyla uygulandığı şimdi cephedeki başarıların anlamsızlaştığı cephede savaşmaların öso arkada hüküm sürsün diye olmadığı bu konudan çok rahatsız oldukları yönünde şeyler anlattı kardeş.şimdi devlenin bu fetihlerinden sonra fikirler çok daha farklı olabilir....
birde kardeşin dediğine göre nusra bugün emirlik ilan etse sigara,bıyık,mezar, vb. konularda halka karışmaya başlasa devle ye olan tepkiler aynı şekilde nusraya gelmeye başlayacağı yönünde....ayrıca suriyede grupçulugun cemaatciligin ne yaziikki çok oldugu 3-5 kişilik bir sürü özgür takılan kimseye baglı olmayan grup oldugu ....birde molla ömer dahi (ALLAH s.v.t onu korusun) bugün halifelik ilan etse nusra hariç bir çok grubun kiminin amerika israil vb. ülkeleri karşına almamak için kimi tr den yardımlar kesilmesin diye vb sebeplerle biata yaklaşmıyacagı...

benimde şahsi fikrim, tarihte bir çok kez müslüman eliyle müslüman kanı dökülmüş en çokta halifelik için ve ümmet bu haliferi tanımış ve hala bizde onlara ALLAH s.v.t razı olsun diyoruz...peki şimdi neden bagdadi yi bukadar eleştiriyoruzki anladıgım kadarıyla cephedeki kardeşler bukadar eleştirmezken....

Bilal-i Habeşi Çevrimdışı

Bilal-i Habeşi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ilmi bir cevap gelecektir. Kisa yorum yapmak istiyorum.
1-bagdadiye karsi gelip onun halifeligini kabul etmeyen alimler , eminim ki bir halifeyi bizden de fazla istiyordur. Onlar "ya hazir bulduk bi halife. Takilalim pesine"demediler.
2-bagdadi yi ve isidi hatali olarak kabul ediyor isek ve yine de halife olabilir diyorsak, Rte de pekala halife olabilir diyenler haksiz diyemeyiz.
3-bu halifelik once hareket edenin sahip olacagi bir kavram degil ki. Hatalarinin boyutu düşünüldüğünde onu halife kabul ettigimiz gunden itibaren ona karşı ayaklanma mesru olur sanirim. O zaman neden halifeligi mesru olsun ki.
4- ümmet bunca yil halifesiz bosu bosuna beklemis demekki. Her dönemde hatalariyla bi halife illaki bulunurdu. Ama oyle olmamış

Fikir olarak bu yaklasim bana Akp ye oy verelim yoksa chp gelir mantigini çağrıştırdi..

Yorum olarak yazdim. Ilmi cevabı ben de merak ediyorum.
Akhi guzel bir tespit olmus, bende boyle dusunmustum Allahin izni ile.

Üst Ana Sayfa Alt