Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çarşaf Giyen Bacılarımızın Dikkatine

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M Çevrimdışı

Melikşah Kaya

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bacım bakın kardeşler size çok güzel yararlı şeyler atmış izleseniz ikna olacaksınız zaten.
Ben sizden şunu açıklamanızı istiyorum tesettürün özgürlüğe ne zararı var?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Bunu daha önce açıklamıştım

ALLAH'ın vermiş oldugu beyni hala kullanmamakta ısrar ediyorsun

Senin yapabilecegin tek sey Allah tan hidayet dilemek tabi inaniyorsan Allaha

Sana yapabilecegimiz bisey yok
Kardeslerin sana vermis oldugu icerikleri oku izle dinle sabah a kadar muhletin var

Selametle

K Çevrimdışı

kala__

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bir kadın da açık gezerek erkeklerin fitneye, sıkıntıya düşmeden yaşama özgürlüğüne müdahale etmiş oluyor bu ne olacak peki? Düşmesin fitneye diyebilirsin ama Allâh onları öyle yaratmış, kadınlar onlara çekici kılınmış

K Çevrimdışı

Kala

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaslar tesetturun olcusu bacilarimizin vucut hatlarinin belli olmamasi degilmi bu carsafta olur feracede olur onemli olan sade ve dikkat cekmeyecek sekilde giyinmek...pecede takva boyutudur...

Selâmun aleykum peçe takva boyutudur farz değildir diye görüş genellikle türkiyede bilinen yalnış bir görüştür. Başörtüsü Nur Suresinde geçer eyv. Ama Ahzab Suresinde cilbab giymemiz emredilmiştir. Peki cilbab nedir? Herkes kendince cilbabı tanımlamaya çalışıyor nerdeyse, kimi diyor ferace, kimi diyor pardösü, ama bize göre değil Kuran'a ve Sünnete göre öğrenmemiz lazım. İbni Abbas R.anh -ki Nebi sav ona özel dua etmiştir bu sebeple olsa gerek Kuran'ı en iyi tefsir edip anlayan kişilerden biridir hatta müfessirler sultanı olarak geçer- onun açıklamasına göre cilbab kadını baştan aşağa örten sadece bir gözü -iki göz de değil bir göz- açıkta bırakan bir çarşaftır. Keza tabiin neslimden İbni Sirin Rh cilbabın nasıl bir kıyafet olduğunu Sahabeden bir kişiye sormuş o da birçarşaf alıp ona bürünmüş ve sadece bir gözünü açıkta bırakmıştır. Nebi savimin hanımları, hanım sahabeler hep yüzlerini örterdi. "Kadın tırnağına kadar avrettir" Ebu Hureyre R.anh.
Yüz ve eller hariç diye bahsi geçen esma hadisi ise zayıftır. Lakin yüz örtmeyle ilgili deliler hem açık hem sahihtir. Maalesef kadınlarımız ve kızlarımız artık sadece Nur Suresindeki başörtü emrini biliyor lakin Ahzab Suresindeki cilbab emrini yerine getirmiyor. Zaman içinde de özellikle cumhuriyetle birlikte -tabi hoca kılıklı tiplerin büyük etkisiyle- cilbab unutturulmuş bu işin takva boyutu olarak gösterilmiştir.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selâmun aleykum peçe takva boyutudur farz değildir diye görüş genellikle türkiyede bilinen yalnış bir görüştür. Başörtüsü Nur Suresinde geçer eyv. Ama Ahzab Suresinde cilbab giymemiz emredilmiştir. Peki cilbab nedir? Herkes kendince cilbabı tanımlamaya çalışıyor nerdeyse, kimi diyor ferace, kimi diyor pardösü, ama bize göre değil Kuran'a ve Sünnete göre öğrenmemiz lazım. İbni Abbas R.anh -ki Nebi sav ona özel dua etmiştir bu sebeple olsa gerek Kuran'ı en iyi tefsir edip anlayan kişilerden biridir hatta müfessirler sultanı olarak geçer- onun açıklamasına göre cilbab kadını baştan aşağa örten sadece bir gözü -iki göz de değil bir göz- açıkta bırakan bir çarşaftır. Keza tabiin neslimden İbni Sirin Rh cilbabın nasıl bir kıyafet olduğunu Sahabeden bir kişiye sormuş o da birçarşaf alıp ona bürünmüş ve sadece bir gözünü açıkta bırakmıştır. Nebi savimin hanımları, hanım sahabeler hep yüzlerini örterdi. "Kadın tırnağına kadar avrettir" Ebu Hureyre R.anh.
Yüz ve eller hariç diye bahsi geçen esma hadisi ise zayıftır. Lakin yüz örtmeyle ilgili deliler hem açık hem sahihtir. Maalesef kadınlarımız ve kızlarımız artık sadece Nur Suresindeki başörtü emrini biliyor lakin Ahzab Suresindeki cilbab emrini yerine getirmiyor. Zaman içinde de özellikle cumhuriyetle birlikte -tabi hoca kılıklı tiplerin büyük etkisiyle- cilbab unutturulmuş bu işin takva boyutu olarak gösterilmiştir.

Kac kisi dini ni tam manasiyla biliyor
Butun olanlar bilgisizlikten

İSLAM i egitim sart o yoksa yapabilecegin birsey yok

Bir yer bozuksa evvela yasadigi dine bakmak lazim

İSLAM olmadan hicbirsey olmaz...

ebuyusuf Çevrimdışı

ebuyusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ACA37104-888F-40F2-B309-FC156C45A1CD-1313-000001BD6396E50E.jpeg

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
haddim olmayarak söylemek istiyorum sizce peçe de çok dikkat çekmiyor mu? yani örtünün gayesi dikkat çekmemekken... eleştiri babında söylemiyor bir tartışma konusu olsun diye de açmıyorum. eşimize peçeyi emretmelimiyiz.

Tr'de yaşadığımızdan dolayı peçe dikkat çekiyor. Yasaklanan dikkat çekme ise, kadının fitneye sebebiyet vermesi anlamında olabilir. Ayrıca yüz açmaya cevaz veren alimler dahi fitne ortamında yüzün kapanması gerektiği görüşündedir. Allahualem.

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
bir bölgenin örfünde üstten bağlamalı tekli peçe aslen kullanılmıyorsa o zaman taşıyıcısını tesettürlü kadın olarak tanınmasını sağlamayabilir. Bunun için Allah swt tesettürün rengini ve şeklini belirlememiştir. Çünkü giyim adetleri bölgeden bölgeye farklıdır. Şeriat tesettürün kalıplarını belirlemiştir ama maddesini örfe bırakmıştır. Zira kadınların giydikleri zaman tanındıkları takva elbiseleri (tesettür) beldeden beldeye değişiyor. Mesela Türkiyeli Müslümanların adetlerinde renkli peçe de yoktur üstten bağlamalı tekli peçe de yoktur. Türkiyeli Müslüman kadınların örfünde siyah, başı, yüzü dâhil bütün üst bedenini kapatan “sufle” olarak bilinen tek parça ya da iki parçalı cilbab vardır. Bu yüzden türkiyede pece de pece takan bayanlarda garipsenebiliyor..

K Çevrimdışı

Kala

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
haddim olmayarak söylemek istiyorum sizce peçe de çok dikkat çekmiyor mu? yani örtünün gayesi dikkat çekmemekken... eleştiri babında söylemiyor bir tartışma konusu olsun diye de açmıyorum. eşimize peçeyi emretmelimiyiz.

Selâmun aleykum, peçe ya da yüzü örten herhangi bir şey yaygın olmayan ülkelerde elbette dikkat çekebilir lakin başörtülü pardösülü bi bayan arjantine ya da daha yakıma gelelim antalyaya, gittiğinde yine dikkat çekecektir çünkü orada kapalı Müslüman sayısı hatta Müslüman sayısı oldukça az. bu ise dikkat çekecek olsa dahi ona açılma izni vermez. Dikkat çekmekten kasıt şehveti harekete geçiren bir dikkat çekmek olmamalıdır. Ama tabi peçe takıp da alnı kaşları açıkta bırakıp göze de makyaj yapmak şehveti harekete geçirir kastettiğimiz böyle bir peçe değildir. Zaten Allâh SwT da iki göze alna kaşlara değil sadece bir göze izin vermiştir. O bir gözün de illa görünmesi şart değildir lakin ihtiyaç hasıl olabileceği için Rabbimiz izin vermiştir. Aişe R.anhâ annemiz ihtiyacı olduğu zaman bi gözünü açıp tekrar kapatırmış. Bu sebeple elbette eşlere yüz örtme emredilmelidir. Tesettürün rengine gelirsek elbette ki siyah en güzelidir çünkü Sahabe hanımları emir nazil olduğu zaman hep siyah örtünmüşlerdi lakin dier dikkat çekmeyen koyu renklere de alimer izin vermiş ama bi takım dikkat çeken cıvıl cıvıl renkler uygun değildir

K Çevrimdışı

Kala

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selâmun aleykum, peçe ya da yüzü örten herhangi bir şey yaygın olmayan ülkelerde elbette dikkat çekebilir lakin başörtülü pardösülü bi bayan arjantine ya da daha yakıma gelelim antalyaya, gittiğinde yine dikkat çekecektir çünkü orada kapalı Müslüman sayısı hatta Müslüman sayısı oldukça az. bu ise dikkat çekecek olsa dahi ona açılma izni vermez. Dikkat çekmekten kasıt şehveti harekete geçiren bir dikkat çekmek olmamalıdır. Ama tabi peçe takıp da alnı kaşları açıkta bırakıp göze de makyaj yapmak şehveti harekete geçirir kastettiğimiz böyle bir peçe değildir. Zaten Allâh SwT da iki göze alna kaşlara değil sadece bir göze izin vermiştir. O bir gözün de illa görünmesi şart değildir lakin ihtiyaç hasıl olabileceği için Rabbimiz izin vermiştir. Aişe R.anhâ annemiz ihtiyacı olduğu zaman bi gözünü açıp tekrar kapatırmış. Bu sebeple elbette eşlere yüz örtme emredilmelidir. Tesettürün rengine gelirsek elbette ki siyah en güzelidir çünkü Sahabe hanımları emir nazil olduğu zaman hep siyah örtünmüşlerdi lakin dier dikkat çekmeyen koyu renklere de alimer izin vermiş ama bi takım dikkat çeken cıvıl cıvıl renkler uygun değildir

Müslüman az derken arjantini kastettim antalyayı değil, antalya açıklığıyla ve bitakım kötü işleriyle bilinen bir şehrimiz tabiki ama toptan tekfir etmek de hadim değil yanlış anlaşılma olmasın

C Çevrimdışı

cosmo

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Aleykumselam.Merhaba...Arapçam olmadığı için soruyorum cilbab Allah'ın emri mi?yoksa tavsiyesi mi?ayet meallerine baktım da şimdi arapca bilmedigimden bise de diye miyorum?

K Çevrimdışı

Kala

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykumselam.Merhaba...Arapçam olmadığı için soruyorum cilbab Allah'ın emri mi?yoksa tavsiyesi mi?ayet meallerine baktım da şimdi arapca bilmedigimden bise de diye miyorum?

Evet Ahzab Suresinin Arapçasında celâbîbihinn diye geçer ki cilbabın çoğuludur. Ve Mu'minlerin kadınlarına cilbablarını örtmeleri emredilmiştir ahzab 59. Tabi çevirilerde kendi kafalarından yorum yapanlar çıktığı için artık insanlar da Arapça bilmediği için o yorumlara bakıp diyor ki hani burda cilbab yazmıyor çevirisinde

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt