Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Charlie Hebdo Vakası Hakkında Nouman Ali Khan'ın Açıklamasına Ne Diyorsunuz?

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
Kardeşlerim, bir haftadır hem pc yok hem hastayım, inşeAllah duanızda beni de anın. سلام عليكم

Allah sifa versin abi amin amin amin. senin gibi bilgili abilerden çok istifade etmemiz lazim kendine çok iyi bak:)
pc'nin nesi var?? elektrikçi meraki iste:D

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
pc'nin nesi var?? elektrikçi meraki iste:D
HP laptop.
Bu markayı bilmeden aldım 4 sene önce. Maddi imkanım buna yetiyordu. Uzun zamandır sorunlar veriyor, yaptırıp devam ediyordum . Son 3 -5 ayda iyice dağıldı. En son Klavye ve ekranı değiştirdim istemeden.
Maddi fırsat buluncaya kadar mecburen kullanmaya çalışıyorum. Hayırlısı artık.
Not : Bu akşam teslim aldım pcyi. İnşeAllah kendimi iyi hissettikçe yazacağım . selamun aleykum kardeşim.

Son düzenleme:
Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
HP laptop.
Bu markayı bilmeden aldım 4 sene önce. Maddi imkanım buna yetiyordu. Uzun zamandır sorunlar veriyor, yaptırıp devam ediyordum . Son 3 -5 ayda iyice dağıldı. En son Klavye ve ekranı değiştirdim istemeden.
Maddi fırsat buluncaya kadar mecburen kullanmaya çalışıyorum. Hayırlısı artık.
Not : Bu akşam teslim aldım pcyi. İnşeallah kendimi iyi hissettikçe yazacağım . selamun aleykum kardeşim.

aleykum selam abi, benim pc'de saglam sayilmaz, ekrani bir silgi ile çalisiyor, silgiyi çikardigim zaman ekran bozuluyor..:)
Rabbim her alanda yardimcimiz olsun

E Çevrimdışı

ezmeray

كفى بالموت واعظا
İslam-TR Üyesi
B.eryarsoy hoca Fransa'daki ameli yapanların şeriata Aykırı davrandığını söylüyor,buna alternatif olarak Danimarka'daki karikatürlere tepkide olduğu gibi,barışçıl yollardan,yani gösterilerle Karşılık verilmesi gerektiğini savunuyor.peki hoca efendi Fransa ameliyesine bukadar fıkhi deliller getirirken,Rasulullah 'a-aleyhissalatuvesselam -hakaretin protestolarla,yürüyüşlerle Karşılık bulması gerektiği fıkhi delili nedir,hangi Fıkıh Kitab'ında Rasulullah 'a-aleyhissalatuvesselam -hakaret eden davul harpte ise protesto yürüyüşleri ile müdafaa edilir" yazıyor.?tabiki yok.yabancı bir televizyonda bir âlime Danimarka olayından sonra bu Gösterilerin Hükmü soruluyor.alim"bu tavır bidattır,sahabe böyle yapmamıştır,diyor.sünnetteki tavır nedir denince,biz Öldürürüz,diyor. Rasulullah 'ın emri ile ancak suikast yapıldı dedi hoca,asma bint-i mervan adındaki kadın Şairi bir sahabi Rasulullah -aleyhissalatuvesselam -Bedir savaşı'nda iken,kendi içtihadî ile öldürdü ve Rasulullah -aleyhissalatuvesselam -Döndüğünde bu olaydan haberi oldu ve sahabeyi şu sözlerle övdü"Allah'a ve Rasulun'e gıyaben yardım eden birisini görmek istiyorsanız,Ummeyr bin Adi'ye bakın". Hoca bu ameliyenin sonuçlarının İslam a zarar verdiğini söylerken,Fransa bu olaydan sonra İslam ıda Yahudilik Hristiyanlık gibi resmi bir din olarak kabuletme kararı aldığını söyleyip kendi söylediğini çürütüyor.ayrıca bu ameliyenin başarısız OLDUĞUNU savunan diğer sığ görüşlülere cevaben"ne kadar acelecisiniz"bir ameliyenin sonuçları bu kadar kısa zamanda mı hükme bağlanır.cihadi ameliyelerin,siyasi,ekonomik,sosyolojik Boyutları vardır ki,siyasi olarak küfür ve iman safları ayrımı Başlamış,münafıkların tarafı belli olup,maskeleri düşmüştür,ekonomik krizde olan Avrupa ülkeleri ekstra bütçeler ayırarak ekonomilerine darbe vurulmuştur,sadece Fransa bu olaydan sonra iç güvenliği için ekstra 400milyon euro para ayırmıştır,sosyolojik olarak uyuyan ümmette rasullulah-aleyhissalatuvesselam -sevgisi korlanmıştır ve bu aşkla yanan kalplere su serilmiştir,bunu ancak bu aşkla yanan Kalpler anlar!

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Rasulullah 'a-aleyhissalatuvesselam -hakaretin protestolarla,yürüyüşlerle Karşılık bulması gerektiği fıkhi delili nedir,hangi Fıkıh Kitab'ında Rasulullah 'a-aleyhissalatuvesselam -hakaret eden davul harpte ise protesto yürüyüşleri ile müdafaa edilir" yazıyor.?

Peki Rasulullah (s.a.v.)e hakaret edenin Darul Harpte öldürüleceği nerde yazıyor?
Allah (c.c.)a veya Rasulüne (s.a.v.) hakaret edenin öldürülmesi bir hadd cezasıdır. [1] Hadd cezaları Darul Harpte uygulanmadığına [2] ve Fransanın Darul Harp olduğuna [3] göre Fransada bu ceza uygulanmaz. Mesela mekkede Muhammed (s.a.v.)in üzerine deve işkembesi atan kişi o sırada öldürülmüyor, ama mekkenin fethinden sonra öldürülüyor. [4]

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[1] Şifa-i Şerif, c.3 - Kadı İyaz
[2] İmam Serahsi, el Mebsut, Beyrut: ty c.9 sh: 100 / İmam Merginani, el Hidaye, Kahire: 1965 c.2 sh: 103 / Molla Hüsrev, Durerul Hukkam İst: 1307 c. 2, sh: 66, İbn Humam, Fethul Kadir, Beyrut: 1316 c.4, sh: 153
[3]
[4]

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Rasulullah 'a-aleyhissalatuvesselam -hakaretin protestolarla,yürüyüşlerle Karşılık bulması gerektiği fıkhi delili nedir,hangi Fıkıh Kitab'ında Rasulullah 'a-aleyhissalatuvesselam -hakaret eden davul harpte ise protesto yürüyüşleri ile müdafaa edilir" yazıyor.?

Peki Rasulullah (s.a.v.)e hakaret edenin Darul Harpte öldürüleceği nerde yazıyor?
Allah (c.c.)a veya Rasulüne (s.a.v.) hakaret edenin öldürülmesi bir hadd cezasıdır. [1] Hadd cezaları Darul Harpte uygulanmadığına [2] ve Fransanın Darul Harp olduğuna [3] göre Fransada bu ceza uygulanmaz. Mesela mekkede Muhammed (s.a.v.)in üzerine deve işkembesi atan kişi o sırada öldürülmüyor, ama mekkenin fethinden sonra öldürülüyor. [4]

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[1] Kadı İyaz, Şifa-i Şerif, c.3
[2] İmam Serahsi, el Mebsut, Beyrut: ty c.9 sh: 100 / İmam Merginani, el Hidaye, Kahire: 1965 c.2 sh: 103 / Molla Hüsrev, Durerul Hukkam İst: 1307 c. 2, sh: 66, İbn Humam, Fethul Kadir, Beyrut: 1316 c.4, sh: 153
[3] Küfür Ahkamının icra edilmesi bir beldeyi Darul Harp yapar
[4] Şifa-i Şerif, c.3 - Kadı İyaz

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi

[1] Kadı İyaz, Şifa-i Şerif, c.3
[3] Küfür Ahkamının icra edilmesi bir beldeyi Darul Harp yapar
[4] Şifa-i Şerif, c.3 - Kadı İyaz
Abdulmuiz Hocanın en son yazısını okumadın herhalde tavsiye ederim:
Dar'ul harbde, muslumana fitne çıkmaması için hadleri tatbik edemezsin.
Kâfire zaten haddi uygulayamazsın. Yoksa o kafir haddi veya infaz cezasını hak etmemiş demek değildir. Muslumanlar güç sahibi olmadığı için, haddi uygulamaya imkân bulamazlar, din yeteri kadar öğrenilememiştir vs. gerekçelerden dolayıdır.
Fakat Allaha kitaba, Rasûlune küfür edecekler alenen, müslümanlar oturup 'nasılsa darulharb' diyerek tuğyanlaşan bu muşrikleri onaylayarak teşvik edecek öyle mi? Yok böyle bir din!
İşte böyle canını ortaya koyar iki musluman çıkar, Kâfirin hükmünü tatbik eder.

E Çevrimdışı

ezmeray

كفى بالموت واعظا
İslam-TR Üyesi
Mekke Döneminde Rasulullah-Aleyhissalâtu vesselam- ın kafasına işkembe atılmasını delil getirenlere soruyorum,namazlarını mescidi aksa ya doğrumu kılıyorlar acaba!zira kıble o vakit mescidi aksa idi.o zaman daha cihad ayetleride nuzul etmemişti.bu din için canlarını feda edenlere bari susarak saygı duyalım.bu şehitleri eleştirenler kendi nefislerine dönüp baksın,Rasulullah 'ı -aleyhissalatuvesselam - nasıl savundum,bu kadar haince ağalıkta Saldırılar karşısında.kim kiminle haşrolmak istediğine iyi baksın!şehitlerlemi, yoksa oturanlarlamı?iman ehli Gönül ehlidir,akıl ehli değil,akıl ehli tedbir ve maslahat peşindedir.iman,gönül ehli sevdiğinden emri işitir,işittik ve itaat ettik der hesap kitap yapmadan atılır,tıpkı İbrahim -Aleyhisselam- gibi,Ashabı ukhdud gibi.اللهم اجعلني من الصادقين الذين يتعلمون عشر أية وفيعملون

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Abdulmuiz Hocanın en son yazısını okumadın herhalde tavsiye ederim:
Dar'ul harbde, muslumana fitne çıkmaması için hadleri tatbik edemezsin.
Kâfire zaten haddi uygulayamazsın. Yoksa o kafir haddi veya infaz cezasını hak etmemiş demek değildir. Muslumanlar güç sahibi olmadığı için, haddi uygulamaya imkân bulamazlar, din yeteri kadar öğrenilememiştir vs. gerekçelerden dolayıdır.
Fakat Allaha kitaba, Rasûlune küfür edecekler alenen, müslümanlar oturup 'nasılsa darulharb' diyerek tuğyanlaşan bu muşrikleri onaylayarak teşvik edecek öyle mi? Yok böyle bir din!
İşte böyle canını ortaya koyar iki musluman çıkar, Kâfirin hükmünü tatbik eder.

Okumuştum. Ama önceden alıntı yapıtığım kısmını yani
''Fakat Allaha kitaba, Rasûlune küfür edecekler alenen, müslümanlar oturup 'nasılsa darulharb' diyerek tuğyanlaşan bu muşrikleri onaylayarak teşvik edecek öyle mi?''
kısmını tam anlamadım. Kendiside haddler Darul Harpte uygulanmaz diyor ama bu hadd cezasının uygulanacağını söylüyor. Bende bunun delilini sormuştum. Önceden hiç uygulandımı Darul Harpte bu ceza..?

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Mekke Döneminde Rasulullah-Aleyhissalâtu vesselam- ın kafasına işkembe atılmasını delil getirenlere soruyorum,namazlarını mescidi aksa ya doğrumu kılıyorlar acaba!zira kıble o vakit mescidi aksa idi.o zaman daha cihad ayetleride nuzul etmemişti.bu din için canlarını feda edenlere bari susarak saygı duyalım.bu şehitleri eleştirenler kendi nefislerine dönüp baksın,Rasulullah 'ı -aleyhissalatuvesselam - nasıl savundum,bu kadar haince ağalıkta Saldırılar karşısında.kim kiminle haşrolmak istediğine iyi baksın!şehitlerlemi, yoksa oturanlarlamı?iman ehli Gönül ehlidir,akıl ehli değil,akıl ehli tedbir ve maslahat peşindedir.iman,gönül ehli sevdiğinden emri işitir,işittik ve itaat ettik der hesap kitap yapmadan atılır,tıpkı İbrahim -Aleyhisselam- gibi,Ashabı ukhdud gibi.اللهم اجعلني من الصادقين الذين يتعلمون عشر أية وفيعملون

Ben kendi kafama göre bir şeyler uydurmuyorum. Hadd cezaları Darul Harpte tatbik edilmez. Bunun hakkında hadis de vardır, alimlerde böyle söylüyorlar. Kıblenin Mescid-i Aksa olması Bakara Suresi 142-145 ayetleri ile nesh olunmuştur. Cihad ile alakalı önceki hükümlerde nesh edilmiştir. Yani bu söylediklerin hiç bir şeyi açıklamıyor.

zindabad Çevrimdışı

zindabad

زينداباد
İslam-TR Üyesi
BU OLAYIN BİR HADD CEZASI OLDUĞUNU KİM SÖYLÜYOR BİLEN VARMI?

Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi
İslam'a açıkça savaş açanın mahkemelik bir hali mi kaldı ki, darul harbte had cezası tatbik edilir mi, edilmez mi diye tartisilalim. İslam düşmanlığı ortaya çıkan, kasten tamamen kendi iradesiyle peygamberin karikaturlerini çizen, bu yüzden daima uyarılan ve tehdit edilen, buna rağmen küfürlerine inatla devam eden ve bu küfürleri tüm müslümanlar tarafından bilinen, kafir devletin gücüne sığınan bir Allah düşmanı için, dur bekleyelim islam devleti kurulsun sonra savunma cihadi yapabiliriz veya öldürebiliriz, mi diyeceğiz?

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

ezmeray

كفى بالموت واعظا
İslam-TR Üyesi
Fransa ehli zimme değil ehli harptir.islam a Topyekün Savaşan bir devlet.onlar nasıl Müslüman beldelerine girip Müslümanlar'ı sivil Savaşçı ayırmadan öldürüyorlarsa,aynı şekilde Karşılık görüyorlar."size saldırana sizde misli ile Karşılık verin"bakara.194.bu sadece had Uygulaması değil küfre karşı bir cihad.bu ameliyeyi hak eden bir hedef.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Fransa ehli zimme değil ehli harptir.islam a Topyekün Savaşan bir devlet.onlar nasıl Müslüman beldelerine girip Müslümanlar'ı sivil Savaşçı ayırmadan öldürüyorlarsa,aynı şekilde Karşılık görüyorlar."size saldırana sizde misli ile Karşılık verin"bakara.194.bu sadece had Uygulaması değil küfre karşı bir cihad.bu ameliyeyi hak eden bir hedef.

Ne olduğuna bir karar verseniz.. Bunu yapanlar bunu Rasulullah (s.a.v.)e hakaret ettikleri için yapmadılarmı?

Abdulmuizz Fida

Admin
Ne olduğuna bir karar verseniz.. Bunu yapanlar bunu Rasulullah (s.a.v.)e hakaret ettikleri için yapmadılarmı?
Kardeşim, musluman dahi olsa "dinden çıkaran" bir suç işlemişse öldürülmüşse bu hadden değil hukmen öldürülmüştür.
Nitekim Ahmed bin Hanbel (r.h), iki vakit namaz kılmayı terk eden bir muslumanın, çeşitli yaptırımlardan sonra öldürülmesine fetva verir ve hükmen öldürdüğünden dolayı cenaze namazını kılmaz, islam mezarlığına defnetmez.
Fakat Şafi ve Maliki (rmh) ise aynı işlemleri yapar fakat cenaze namazını kılar , islam mezarlığına defneder. Çünkü hükmen değil hadden öldürülmüştür derler.

Şimdi Allah ve Rasulunu aşağılamaya çalışan bu şerefsiz cehennemlikler zaten kafirdir , küfür işleyen de ölümü haketmiş olarak hukmen öldürülür! Kim, nerede (dar) olursa olsun, yeterki güç ve imkan bulunsun!

Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur :
"Sizden kim bir kötülük görürse eliyle düzeltsin, buna gücü yetmezse diliyle düzeltsin, buna da gücü yetmezse kalben bu kötülüğe iştirak etmesin. Bu sonuncusu imanın en zayıf mertebesidir."
(Muslim, İman, 78)

zindabad Çevrimdışı

zindabad

زينداباد
İslam-TR Üyesi
Bu olayın adına hadd diyen varmı ben bilmiyorum. Lakin karikatürü yapan alçakların bu eylemleriyle islama karşı yürütülen küresel savaşın içinde yer aldıklarından şüphem yok.
Yani bu bir islama harb açmadır.Bilen bilir günümüzde islama karşı savaş; basın,siber,askeri,psikolojik,v.s. yollarla yapılıyor.
Tüm bu olanlara karşı müslümanların verdiği tepkiye hadd mı uygulandı diyeceğiz. 11 EYLÜLE hadd mi uygulandı diyeceğiz.
Bacılarımıza tecavüz edenleri cezalandırdığımız da Darul harp te hadd uygulanmaz mı diyecez.On binlerce yetimin hakkını almak, kolları bacakları budanmış kardeşlerimizin hakkını almak için şeriat devletinin mi kurulmasını bekliyeceğiz.
Peki şeriat HARB EDİLMEDEN KURULA BİLECEK Mİ.
Bu gün kafirlerin diyarın da maslahat ölçüsünde onları vurmak bir zaruret halini almıştır. Zaruretler haramları mubah kılar.
Son olarak bu işleri eleştirenlere ve bu işlere Öncü olanlara-Allah onlardan razı olsun- bir bakalım şeriatın gelmesi için zulmun ortadan kalkması için hangileri daha çok samimi ve hangisi daha çok çaba sarf ediyor.

Harb/Savaş zamanında Şeriat hükümleri uygulanabilir ya da ertelenebilir, bu güç dengesi ve maslahat/mefsedet durumuna bağlıdır. Bu mucahid liderin vereceği bir karardır.
Şeyh Nasır bin Ali el-Ensi: yemen al qaida

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Kardeşim, musluman dahi olsa "dinden çıkaran" bir suç işlemişse öldürülmüşse bu hadden değil hukmen öldürülmüştür.
Nitekim Ahmed bin Hanbel (r.h), iki vakit namaz kılmayı terk eden bir muslumanın, çeşitli yaptırımlardan sonra öldürülmesine fetva verir ve hükmen öldürdüğünden dolayı cenaze namazını kılmaz, islam mezarlığına defnetmez.
Fakat Şafi ve Maliki (rmh) ise aynı işlemleri yapar fakat cenaze namazını kılar , islam mezarlığına defneder. Çünkü hükmen değil hadden öldürülmüştür derler.

Şimdi Allah ve Rasulunu aşağılamaya çalışan bu şerefsiz cehennemlikler zaten kafirdir , küfür işleyen de ölümü haketmiş olarak hukmen öldürülür! Kim, nerede (dar) olursa olsun, yeterki güç ve imkan bulunsun!

Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur :
"Sizden kim bir kötülük görürse eliyle düzeltsin, buna gücü yetmezse diliyle düzeltsin, buna da gücü yetmezse kalben bu kötülüğe iştirak etmesin. Bu sonuncusu imanın en zayıf mertebesidir."
(Muslim, İman, 78)

Hükmen öldürmekle ne demek istediğinizi anlamadım ama ''hükmen'' öldürüldüğünün delili nedir? Verdiğiniz misalde İmam Şafii (r.h.) hükmen öldürülür demiş olması bu konudada aynı görüşte olduğunu göstermez ki. Kadı İyaz (r.h.)in kitabında bunun bir hadd cezası olduğunu yazıyor. Zaten Darul Harpte din emniyeti yok ki.
Küfürleri, islama savaş açmaları yüzünden öldürüldü diyorsanız bu konu hakkında iyi bir bilgim olmadığı için bir şey söylemek istemiyorum.

Abdulmuizz Fida

Admin
Hükmen öldürmekle ne demek istediğinizi anlamadım ama ''hükmen'' öldürüldüğünün delili nedir? Verdiğiniz misalde İmam Şafii (r.h.) hükmen öldürülür demiş olması bu konudada aynı görüşte olduğunu göstermez ki. Kadı İyaz (r.h.)in kitabında bunun bir hadd cezası olduğunu yazıyor. Zaten Darul Harpte din emniyeti yok ki.
Küfürleri, islama savaş açmaları yüzünden öldürüldü diyorsanız bu konu hakkında iyi bir bilgim olmadığı için bir şey söylemek istemiyorum.
Kardeşim bilmiyorum ne demeye , neyi anlamaya çalışıyorsun?
Hukmen öldürülür diyen Ahmed bin Hanbel (rahimehullah)'dir. Bu da, namaz kılmayanın murted, kafir olması sebebiyle (sizden kim dinini değiştirirse öldürün) bu hukumden dolayı, hadden değil hukmen öldürülür demektedir.
Şafi ve Maliki, kafir görmez, zina edenin recm edilerek had uygulanarak öldürülmesi gibi, namazı terk eden de hadden öldürülür kafir değildir demektedirler. Bu örnekleri bilhassa hukmenliğe misal olsun diye yazdımdı.

Allaha ve Rasulune kufur - alay - hakaret eden zaten kâfirdir ve İslam diyarında olması durumunda acilen öldürülür. Kufur diyarında bulunması durumunda hakkında muslumanların başındaki emir - halife tarafından hakkında ölüm , katl-i vacib fetvası ilan edilebilir. Nitekim 80 li yılların sonlarında Kur'an-ı Kerimi aşağılayarak Şeytan Ayetleri diye kitab yazan Salman Ruşdi hakkında Humeyni hakkında ölüm fetvası yayınlamıştı. Salman Ruşdi de o sıra Amerika tarafından saklanıp korunuyordu.
Yine hakkında Habibur Rahman tarafından ölüm fetvası verilenlerden Bangladeş'li Teslime Nesrin isimli kadındır.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Kardeşim bilmiyorum ne demeye , neyi anlamaya çalışıyorsun?
Hukmen öldürülür diyen Ahmed bin Hanbel (rahimehullah)'dir. Bu da, namaz kılmayanın murted, kafir olması sebebiyle (sizden kim dinini değiştirirse öldürün) bu hukumden dolayı, hadden değil hukmen öldürülür demektedir.
Şafi ve Maliki, kafir görmez, zina edenin recm edilerek had uygulanarak öldürülmesi gibi, namazı terk eden de hadden öldürülür kafir değildir demektedirler. Bu örnekleri bilhassa hukmenliğe misal olsun diye yazdımdı.

Allaha ve Rasulune kufur - alay - hakaret eden zaten kâfirdir ve İslam diyarında olması durumunda acilen öldürülür. Kufur diyarında bulunması durumunda hakkında muslumanların başındaki emir - halife tarafından hakkında ölüm , katl-i vacib fetvası ilan edilebilir. Nitekim 80 li yılların sonlarında Kur'an-ı Kerimi aşağılayarak Şeytan Ayetleri diye kitab yazan Salman Ruşdi hakkında Humeyni hakkında ölüm fetvası yayınlamıştı. Salman Ruşdi de o sıra Amerika tarafından saklanıp korunuyordu.
Yine hakkında Habibur Rahman tarafından ölüm fetvası verilenlerden Bangladeş'li Teslime Nesrin isimli kadındır.

Ne demek istediğinizi şimdi daha iyi anladım. Yani siz kısacası müminlerin emiri tarafından verilen emir sonucu Darul Harpte bunu yapan kişide öldürülebilir diyorsunuz.

Üst Ana Sayfa Alt