Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Dostlukta Küfrün Sınırı Nedir?

S Çevrimdışı

Serdar güzel

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ben liseliyim. Sınıf ortamında birçok kâfir var. Dinle alay edenide düşmanlık gösterenide. Bunlarla aynı ortamdayız. Yeri geliyor şakalaşıyor sohbet ediyoruz. Ama dinle alay etmelerine asla razı değilim ve kâfir oldukları için onlara buğz ediyorum. Onlarla konuşmam şakalaşmam küfür mü?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ben liseliyim. Sınıf ortamında birçok kâfir var. Dinle alay edeni de düşmanlık göstereni de. Bunlarla aynı ortamdayız. Yeri geliyor şakalaşıyor sohbet ediyoruz. Ama dinle alay etmelerine asla razı değilim ve kâfir oldukları için onlara buğz ediyorum. Onlarla konuşmam şakalaşmam küfür mü?

Kâfirler ile kurulan ilişkilerde samimiyet belli bir boyuta ulaştığı zaman kişiyi dinden çıkartabilir. Bu durumun ilki, kâfirlerle kurulan dostluğun boyutu müslümanlara karşı kâfirlere yardımcı olma ve müslümanlar üzerinde kâfirlere üstünlük kazandırmaya çalışma mesabesine vardığı zaman kişiyi dinden çıkartır.
İkinci mesele, kafirlerin de dininin doğru olduğu yönünde inanç taşımaktır. Misâlen kafirlerin yolunu sözlü olarak doğrulamak veya -ibadetde büyük şirk işlediği bilindiği halde- bir muşriğin de müslüman olabileceğini iddia etmek.

- Bir müslümanın, bir kâfire duyduğu muhabbet müslümanlara duyduğu muhabbet ile aynı orandaysa, bu durum da küfürdür.

- Kâfire muhabbet duyuyor ve bunu müslümanlara eş tutmuyor, fakat bu dünyevi sevgi kendisini Allah'a karşı -küfür olmayan- herhangi bir haram işlemeye sevk ediyor ise, bu durumda böylesi bir muhabbet haramdır.

- Kafire karşı beslediği dünyevi sevgi, kendisini ne küfre ne de harama sevk etmiyorsa, böylesi bir muhabbet câiz, meşrûdur.
Allah (Subhanehu ve Teala) şöyle buyuruyor:
أَفَنَجْعَلُ الْمُسْلِمِينَ كَالْمُجْرِمِينَ
Öyleyse, Müslümanları suçlu günahkâr olanlar gibi (eşit) kılar mıyız? (Kalem 35)
أَفَمَن كَانَ مُؤْمِنًا كَمَن كَانَ فَاسِقًا لَّا يَسْتَوُونَ
Hiç mûmin, fâsık gibi olur mu? Bunlar (elbette) eşit olmazlar. (Secde 18)

وَلاَ تَرْكَنُواْ إِلَى الَّذِينَ ظَلَمُواْ فَتَمَسَّكُمُ النَّارُ وَمَا لَكُمْ مِنْ دُونِ اللهِ مِنْ أَوْلِيَاءَ ثُمَّ لاَ تُنْصَرُونَ
"Zulmedenlere eğilim göstermeyin (meyletmeyin), yoksa size de ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka (size yardım edecek ve işlerinizi üstlenecek) velileriniz yoktur, sonra yardım göremezsiniz." (Hud 113)

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الْيَهُودَ وَالنَّصَارٰٓى اَوْلِيَٓاءَۢ بَعْضُهُمْ اَوْلِيَٓاءُ بَعْضٍۜ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَاِنَّهُ مِنْهُمْۜ اِنَّ اللّٰهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِم۪ينَ
"Ey iman edenler! Yahudi ve Hristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden her kim onları dost edinirse muhakkak ki o da onlardandır. Şubhesiz ki Allah, zalimler topluluğunu hidayet etmez." (Maide 51)

Konunun detayı için aşağıdaki konuları mutlaka okumalısınız.

Üst Ana Sayfa Alt