Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ebu Zerkanın Vela Ve Bera Konuşmasına Reddiye Abdulhakim Mervan Islam-tr.net Sunar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Zuhri Çevrimdışı

Zuhri

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu zerka taraftarı olmamakla beraber Vela Bera dersini ve Abdulhakim mervan tarafından ona verilen reddiyeyi dikkatli bir şekilde dinleyen reddiyenin yerli yerinde olmadığını görür. Bu iş ancak munazara ile çözümlenir, en azından iki tarafın anlaşılması noktasından.

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
şimdi benim bu konularda derin bir bilgim yok ama şu videoyu dinleyince aklıma şöyle sorular geldi .bahsi geçen hadisdeki sahabe ailesine zarar gelmesinden korktuğu için peygamberimiz sallallahu aleyhi vesselemin yalnız gideceği bir yeri kureyşe ihbar etse küfre düşer miydi?veya islam ordusuna baskın verilmesine yardım etseydi ne olurdu?ve bunların birbirinden ve kendim işgale uğramaktan korktuğum için diğer müslüman ülkelerin işgal edilmesine,öldürülmesine yardım ediyorum demekten farkı varmıdır

ikincisi acaba feda ettiği şey karşılığında aldığı dünyalık ne?Gerçekten suud işgale uğramaktan mı korkuyor (yani anne baba kadar değerli şeyleri kaybetmekten mi korkuyor) yoksa bu dünyalık, dünya zevkinin rahatının gitmesine ilişkin bir korku mu?Böyle olduğu takdirde yani para kaybedeceğim rahatım kaçacak korkusuyla müslümanlar aleyhinde çalışmak kişiyi küfre sokar mı?Peki suud un veya türkiyenin gerçekten işgal tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyleyebiliyor muyuz?Böyle bir varsayım ile korkaklık ile müslüman kardeşinin satmak caiz mi?

Konuyla alakalı başka sorular geliyor.Madem kendini güçsüz hissediyor,suud ümmeti birleştirip bu zilletten kurtulmak için ne yapıyor.Hem taht derdine düşüp ümmeti birleştirme için faaliyet sergimeyeceksin hem de ne yapalım biz zayıfız o yüzden müslümanları satıyoruz diyeceksin.Suud hanedanı ümmetin birleşip bu zilletten kurtulması için tahtını devretmeye hazır mı?

Bunlar o Müslümanları "harici" gördükleri için kendileri öldürmekte veya Amerika'lı kafirlerin öldürmesi arasında fark görmüyorlar. Mücahidler Amerikan askerlerinden 300 küsür tanesini patlattıklarında bu Ebu Zerdüşt'ün şeyhlerinden Bin Baz'ın başkanlığında bir heyet toplanıyor ve açıklama yapıyorlar.

Açıklama şöyle:"Bu bombalama eylemi İslam’ın zorunlu olarak koruma altına aldığı belli mukaddeslerine karşı bir saldırıdır. Masum insanların can, mal dokunulmazlığına ve güvenliğe, istikrara ve evlerinde sakin bir şekilde yaşayan insanların yaşam teminatına karşı bir saldırıdır. "

Dünyanın dört bir yanında Irak, Afganistan, Somali gibi İslam topraklarında Müslümanları kadın çocuk çocuk katleden, namuslarını kirleten, erkeklerini esir eden ve buna da "haçlı seferleri" diyen Amerikalılar mı masum ?

İşte bunların izinden gittikleri alimler, şeyhulislamlar.. Birde tevhid ehli alimleri hapislere doldurup "sizin alimleriniz nerede?" diyecek kadar da mel'undur bunlar. Hatta bunların alimlerinden biri Suud'da çıkmış şöyle diyordu:"Bakın biz davetimizi açıktan yapıyoruz. Ama harici tekfirciler hep gizli saklılar." Şeytana bak sen, tağutlar senden razı olduğu zaman elbette davetini açıktan yaymana izin verir. Sizin alimleriniz nerede ey serkeşler? Hangi kralın kucağında sabahlıyorlar acaba?

İslam tarihinde zalim sultanların döneminde bile alimler gizlenmişken, Said İbn Cubeyr, Ahmed İbn Hanbel, İmam Ebu Hanife, Muhammed İbn Sirin, gibi alimler zindanlara atılmışken, Said İbn Museyyeb gibi tabiin müftüleri dövülüp sokak sokak gezidirilmişken, sizin bugün tağutlara sırtınızı yaslayıp davet ettiğiniz dinin İslam olmadığına tüm kalbimde şehadet ediyorum.

M Çevrimdışı

musademirel

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İLİMİ CESARETİNİZ VARSA EBU ZERKA İLE MUNAZARAYA GELİN KAYDEDİN İNSANLAR DİNLEYİP KARAR VERSİN FAZLA BİŞEYMİ İSTEDİK

EBU ZERKA.EBUHANZALA.EBU UBEYDE.A.HAKİM MERVAN.MUNAZARAYA DAVET

pixel-vfl3z5WfW.gif

http://youtu.be/xd2Ky_Ln_HU

EBU ZERKA. DAN EBU UBEYDE.EBU HANZALA YA MUNAZARA ÇAGRISI.avi

pixel-vfl3z5WfW.gif

: http://youtu.be/yd4cHswyMPQ

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
atib İbn Ebi Belta'nın Mekke müşriklerine yazdığı mektup:

"Ey Kureyş topluluğu! Şüphesiz Allah’ın Resulü size gece gibi bir ordu ile, sel gibi geliyor. Allah adına yemin ederim ki; o tek başına bile gelse, Allah ona yardım edecek ve sözünü yerine getirecektir. Nefislerinizin derdine bakın. Vesselam."

(İbn Hacer el Askalani - Fethu'l Bari, Şerh'u Sahih'i Buhari - 7/520)

Peygamberimizin,küfür adına casusluk yapanlara karşı çok sert muamelede bulunduğunu okumuşsunuzdur.O zaman böyle bir şey olmuşsa karşılığında hüküm verilmiştir ki olsaydı verilmiş olurdu.Bu sözün Allahın peygamberine yardımcı olacağına ve galip geleceğine inanıp açıkça bir karşı tarafa meydan okuma ve onları korkutma anlamında söylendiği de anlaşılabilinir diye düşünüyorum.Bu konuda bizim eleştiride bulunma hakkımız yok.Muhterem akhiler,burada casusluk var mıydı yok muydu,olay hakkında farklı senaryolar üreterek bizi aşacak ve cedel konusu olacak bir fitneye uzamadan konunun casusluk vakıasından arındırılmasını rica ederiz.
Şu anda içinde bulunduğumuz zaman diliminde daha kötü bir fitneler ile karşı karşıyayız.Bu kadar küçük meseleleri aşamıyorsak başka meselelerde de bir arpa boyu yol alınmaz.İslama ve müslümana gelen zararlar konusunda kafa yormak gerek.Kişilerin kendisine kazandıracağı menfaatten çok kendisinin islama ne kazandırabileceği hususlarında kafa yorması gerek.

M Çevrimdışı

musademirel

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ESSELAMU ALEYKUM. A.MERVANIN EBU ZERKAYA YAPMIŞ OLDUGU REDDİYEYİ BİRAZ TAFARSIZ VE ADALETLE DİNLEYEN HERKES EBU ZERKANIN BU MESELEDE NE KADAR HAKLI OLDUGUNU GÖRECEKTİRA.MERVAN EBU ZERKANIN GETİRMİŞ OLDUGU
ŞÜPHELERİN HİÇ BİRİSİNE CEVAP VERMİYOR TAMAMIYLA HEVA VE HEVESİNE GÖRE TEVİL EDİYOR
CASUSLUK YAPTI AMA YARDIM ETMEDİ DİYOR BU PERHİZ BUNE LAHANA TURŞUSU BUNE CEHALET CASUSLUKTAN BÜYÜK YARDIMMI OLUR.
HİÇMİ AKLETMİYORSUNUZ
EBUZERKANIN BU DERSİNİ DİNLEYEN GÖRÜRKÜ ONLARCA DELİL GETİRİYOR.A.MERVAN İSE BU ŞUPHELERİN HİÇ BİRİNE DEGİNMİYOR.
HAYDİ CESARETİNİZ VARSA ÇIKIN KARŞISINADA KONUŞUN HEPİNİZ BİLİYORSUNUZKİ
BUNLAR EBUZERKANIN KARŞISINA ÇIKMAYA ÇEKİNİRLER ÇÜNKÜ EBUZERKANIN BU MESELELERDE NE KADAR MÜTEMEKKİN OLDUGU ORTADA

EBU ZERKA.ABDULHAKİM MERVAN,HATIB BİN BELTA R.A. OLAYINI ÇARPITIYOR - YouTube

EBU ZERKA DAN EBU UBEYDE EBU HANZALA YA MUNAZARA ÇAGRISI - YouTube

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
musademirel dur bakalım hele, daha videoyu sabah atmışsınız. nedir bu celallenmen ? Elbet cevap gelecektir, 15 gün süre vermiş bide :) Ebu Zırva hocanız apaçık nefsinden konuşuyor işte, neden alimler ile gelmiyorda kendi kafasından tevil ediyor ? Sistem yalakası olduğunu herkes biliyor bu adamın ve taifesinin tümünün ya da tümüne yakınının... bizler taguttan beri olacağız daima, sizler sırtınızı yaslamaya devam edin...

M Çevrimdışı

musademirel

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ESSELAMU ALEYKUM. A.MERVANIN EBU ZERKAYA YAPMIŞ OLDUGU REDDİYEYİ BİRAZ TAFARSIZ VE ADALETLE DİNLEYEN HERKES EBU ZERKANIN BU MESELEDE NE KADAR HAKLI OLDUGUNU GÖRECEKTİRA.MERVAN EBU ZERKANIN GETİRMİŞ OLDUGU
ŞÜPHELERİN HİÇ BİRİSİNE CEVAP VERMİYOR TAMAMIYLA HEVA VE HEVESİNE GÖRE TEVİL EDİYOR
CASUSLUK YAPTI AMA YARDIM ETMEDİ DİYOR BU PERHİZ BUNE LAHANA TURŞUSU BUNE CEHALET CASUSLUKTAN BÜYÜK YARDIMMI OLUR.
HİÇMİ AKLETMİYORSUNUZ
EBUZERKANIN BU DERSİNİ DİNLEYEN GÖRÜRKÜ ONLARCA DELİL GETİRİYOR.A.MERVAN İSE BU ŞUPHELERİN HİÇ BİRİNE DEGİNMİYOR.
BUNLAR EBUZERKANIN KARŞISINA ÇIKMAYA ÇEKİNİRLER ÇÜNKÜ EBUZERKANIN BU MESELELERDE NE KADAR MÜTEMEKKİN OLDUGU ORTADA

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
HİÇMİ AKLETMİYORSUNUZ
musademirel dur bakalım hele, daha videoyu sabah atmışsınız. nedir bu celallenmen ? Elbet cevap gelecektir, 15 gün süre vermiş bide :) Ebu Zırva hocanız apaçık nefsinden konuşuyor işte, neden alimler ile gelmiyorda kendi kafasından tevil ediyor ? Sistem yalakası olduğunu herkes biliyor bu adamın ve taifesinin tümünün ya da tümüne yakınının... bizler taguttan beri olacağız daima, sizler sırtınızı yaslamaya devam edin... OKUDUN MU ?

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
subhanAllah ya... Maide suresi 44 apaçık bir ayetken, o kalbinde pislik bulunanlar altını çeviriyor, üstünü çeviriyor, yandan alıyor, üstten alıyor... Yahu arkadaş, sen mücadele etmeden, tagutlarla iyi geçinerek mi cennete gireceksin ? 5 Yaşındaki çocuk bile güler buna...

U Çevrimdışı

UmarIbnAbdulAziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Dört Imamin bunu günah ve büyük küfür görmemesi Dogrumu?...Bide aklimda uzun zamadan olan bir soru ..bunu dinledikten sonra gine geldi...Necd Ulemalrindan önceki Alimler..Ibny teymiyye den haric...Kufr ve Iman konusunda ayni düsünceler sahibler miydi

C Çevrimdışı

cuheyman uteybi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah svt bu dini tahrif edenlerin karşısına her dönemde muvahhidleri çıkarmıştır senin karşına da çıkarır.Allah subhane ve tealanın dini senin sandığın kadar sahipsiz değil ebu zırva.sen bütün tağutları müslüman yapacaksın Allah svt nın düşmanlarını savunacaksın , Allah svt nın dinini yüceltmek sana mı kaldı bu din o kadar mı sahipsiz ? Deniz baykal a bile müslüman diyecek kadar tevhidin aslından cahilsin..ebu hanzala ya hiç bir dersini dinlemedım dıyorsun yalancısın. yanı dınlesen ne olur yok link dağıtırlarken bana ulaştı orda duydum dinledim vs diyor .Ebu Hanzala'nın ses kaydını dinledim diyemıyecek kadar kibirlisin. Allah şahıt dınlemedım falan dıyor :) bu kadar komik olunur.Ebu Hanzala ya benim elimden hidayet bulacağına inanıyorum diyor :) hem de aynı gün.hala bilmiyorum içerde mi diyor .. oysa ki içer de olduğunu adı gibi biliyor yalan söylüyor.Allah svt nın seni rezil edeceği gün yakındır ebu zırva inşAllah.

EBU HAFSA Çevrimdışı

EBU HAFSA

Üye
İslam-TR Üyesi
s.aleykum arkadaslar,
hatib kissasinda celiskili aciklamalar var. Hem yaptigi casusuluk deniliyo, akabinde hatibin niyeti kötü degildi veya bunu küfre irtitad ettiginden yapmadigini söylüyor dersi yapan kardes.
Söyle benzetmek olursa, birisi ac oldugundan dükkanadan hirsizlik yapip bunuda yakalanmiyacagini bilidigi zaman. öyle veya böyle yaptigi suc hirsizliktir hernekadar niyeti kötü olmasada.
eger bu hirsiz hatib kissasiyla benetmek olursa, vahiyle yakalndigini farz edelim tevilinden dolayi eli kesilmez cünkü adam acliktan hirsizlik yapmis. Görüyormusunuz tevilin önemini yani birisini suc yaptigi zaman dinlemek gerektirdigini kisaca dünywvi bir örnekle vermis oldum. hatibin niyeti kötü degildi ama casusluk mezhep imamlarindan istihadiyla küfür ve bunun ancak tevili gecerli olursa kisinin kurtulma durumu olabilir.
Bu arada Ebu Hanzalanin Vela ve Bera dersini bu gece iki bölümünüde pür dikkat dinledim. Birinci bölümde muayyen Fetullah cemaatini örnek gösteriyor. Ikikinci bölümdede sadece Bera kismini anlatiyor, kesmek asmak savasmak. Vela ve Bera dersinin en önemli noktasi Hatib ibni ebu beltea kissasinin semtinden bile gecmiyor. Yani Mumtehine 1 surenin nüzul sebebi olan olayi hic dikkate almiyor. O yüzden Ebu hanzala bu alanda benim acidan sinifta kalmis durumdadir. ya bu konuya vakif degil yada hamasiyet duygusuyla kendi akidesine uymadigindan bazi konulari örtmeye calisiyor. Ben Avrupada Gayrimüslimlere nasil davranacagimi Ebu Hanzalani bu iki dersinden kesinlikle anlkamis degilim. En azindan Ebu zerka bu bolümü Vera ile ilgili aciklik getiriyor. Yalni Ebu zerkanin uslubunu elestirenlere katilmamak mümkün degil. Bu konuda forumdaki kardesler son derece haklidirlar.

Bu arada Abdulnuiz kardesin yorumunu Ebu zerkanin reddiyesi ile ilgili merakla bekliyorum.

S Çevrimdışı

sahhe

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İbni Kudame der ki:

Kişinin tevil ederek haramı helal sayması onu islam'dan çıkarmaz. bunun misali ise şunlardır:
Hariciler sahabileri tekfir edip kanlarını mallarını helal görmüşlerdir. Bununla birlikte hiç bir fakih bunların kafir olduguna dair hukum vermemiştir.

Yine Kudame b. Mazun tevil ederek içkinin helal oldugunu zannetmiş ve onu içmiştir. Ömer r.a onu tekfir etmemiş sadece ona içki içme cezası uygulamıştır.

Yine Ebu Cendel ve arkadaşları tevil ederek içkiyi helal görüp içmişlerdir. Maide suresi doksan üçüncü ayetini buna delil göstermişlerdir. Buna ragmen hic bir kimse onları tekfir etmemiştir.

İbni Kudame el Mugni, 8, 131.

Velhasıl kelam birini tekfir etmeden önce iyi düşünmek lazım sana göre o kişinin yaptıgı tevil gecerli olmayabilir ama ne bilirsin ki Allah katında gecerli olup olmadıgını ?

şimi ibni kudamenin ornek verdigi sahabenin yaptıklarından 1 tanesini degil 1 tanesinin yarısını yapsa ne muslumanlıgı kalır ne kafirligi ne tekfiri...

o yuzden selef insanları tekfir etmeye zorlamamıştır, yok el kaide muslumanmı, yok mahkemeye gidince avukat tutarmısın bilmem ne bilmem ne..

acaba merak ediyorum hangi selef alimi karşısındakine boyle sorular yoneltmiştir ?

tekfir bumerang gibidir döner seni bulur, sen kalkıp sana ilim ogreten hocanı tekfir edip cemaatin bununla ovunurse, ondan sonra senden ılım ogrenenler gelip seni tekfir edince cemaatinin hocamızdan tekfiri ogrenenler onu tekfir ediyor demesi ne kadar haktır ?

'' Şu müslümanlar şurdaki ağaca çaput bağlayıp medet umarlarsa sakın onları tekfir etmeyin. Çünkü onlar cehalet üzereler. Ama bunu ben yaparsam beni tekfir edip öldürün.''

Muhammed bin Abdulvahhab r.a

Ed-Durer es-Seniyye fi'l fetva en-Necdiyye, Ibn Sihman

U Çevrimdışı

UmarIbnAbdulAziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum ...Bu tevil konusunu ...birisi anlatabilir mi..yan..bu hangi durumlarda gecerli...mesela bugünkü Hükümdarlar..Onlar Tvil yapmis digelim..o zaman tekfir edilmezmi...

S Çevrimdışı

sahhe

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Tabi burda kimin tebliğ ettiği de önemli, dünya işlerinde söylediğine inanılmayan bir insanın ahiret konusunda söylediklerine inanmak güç olsa gerek, iki lafından birinin yalan olduğu, elinden ve dilinden emin olunmayan kişinin tebliğini kabul etmyen kişiye de hak vermek gerekir.

ama şimdi insanlar ben ona tebliğ ettim onun mazereti kalktı diyerek cahilane laflar söylüyorlar, halbuki bu insanların kendileri tebliğe muhtaç haberleri yok.

Bu yüzden tebliğci herşeyiyle İslama uygun olmalıdır, yaşantısı, giyimi, hal ve hareketleri vb. üzerinde islam alameti olmayan tebliğcinin tebliği başarısız olmaya mahkumdur, elbette ki biz Musab b. Umeyr r.a gibi olamayız lakin en azından onun tebliğini taklid ederek, onun gibi yumuşak dilli olmak hiçte zor olmasa gerek..

Birde ben 1 kere teblig ettim tamam oldu bitti dememeli tebliğci zira peygamber s.a.v ebu cehilin kapısına kaç kere gittiği malumdur..

U Çevrimdışı

UmarIbnAbdulAziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konu böylese..ozman ne bugün ..bu kafir ..bu mushrik ...diye insalara hüküm ediniyor...?Bundan haric meseleler varmi...Yani mesela Sirk yapan birisi...amabu kisi ormanda degil ...Alimlerin bulundugu bir yerde(misr,suud..)o zaman bunun hükmü degismesmi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt