Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ebu Zerkanın Vela Ve Bera Konuşmasına Reddiye Abdulhakim Mervan Islam-tr.net Sunar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Tekfir konusunda,kişinin küfre sebep olduğu açık bir ameli sebebiyle,kişinin cahilliğinden,tevilinden,taklidinden bir hatası olduğu ortaya çıkarsa,hemen tekfir edilmez,kişiye bu konuda delilleriyle birlikte uyarılarak tebliğ yapılır,tebliği yada tebliğ edeni red ederse,tekfir edilir.Çünkü mümin kimsenin kalbinde kibir olmaz.Kişinin tebliğ ve tebliğciyi red etmesi kibir ile ilgilidir.Tebliğ edilmeden önce kişi küfür itikat ve ameli üzerindeyse kafir olmuş olur ama,cahillik,tevil yada taklidi özürleri olabileceği varsayılarak,yumuşak bir söz ile uyarı yapılmalıdır.Bu kişiye daha önce bu konuda tebliğ yapılmış olup olmadığı sorulmamalıdır.Tebliğ edecek kadar sabırlı,tekfir edecek kadar ilim sahibi olmak gerekir.Müminin ilk görevi tekfir değil tebliğ olmalıdır.
Ne red ne kabul olunuyorsa ikisi arasına bir süre koyulabilinir.Kişi ikisi arada bir karar vermeyip muallakta kaldığı sürece ve tebliğ yapıldıktan sonra tebliğe muhalif bir küfür amel işlemediği sürece,küfür ameli işleyinceye,koyulan süre sonunda da bir kabul görmeyinceye kadar tekfir edilmemeli.

Bir de kişileri tek tek değil umumi hükümler konusunda tekfir var ki,şeraita muhalif hükümler ortaya atan kişiler ve ortaya attıkları hükümlere kişiye tebliğ yapmadan tekfir edilebilinir diye düşünüyorum.Çünkü bu kişiler,umumi olarak kendisine tebliğ edileni zaten red ettikleri için kendi hükümlerinin kabulü,diğer hükümlerin red olması için bu fetvaları ortaya atmışlardır.Genellikle bu kişiler kendini alim sınıfına koyan kişiler olmaktadır.

Muaz Bin Cebel radıyallahu anh dedi ki; “ Şu üç şeyden sakının! Alimin sürçmesi, münafığın Kur’an ile (Kur’anı alet ederek) mücadelesi ve boyunlarınızı koparan dünya.Alimin sürçmesine gelince; hidayet üzere olsa bile onu dininizde taklid etmeyin! Lakin ondan ümidinizi de kesmeyin Münafığın Kur’an ile mücadelesine gelince, şüphesiz Kur’an, yolu aydınlatan bir fener gibidir Bildiğinizi alın, bilmediğinizi alimine havale edin Boyunlarınızı koparan dünyaya gelince, Allah kimin kalbini zengin kılmışsa işte gerçek zengin odur!”
Temîmu'd-Dâri r bir sohbetinde "Âlimin (ayağının) kaymasından sakınınız!" dediO sırada orda bulunan Ömer ve İbn Abbas r daha sonra kendisine "Alimin ayağının kayması nedir?" diye sordularO da şöyle dedi:
"Âlim, insanlarla birlikte kayar (hata eder) ancak insanlar ona tutunurlarÂlimin, hatasından dönüp tevbe etmesi mümkündürAncak insanlar o yanlışa tutunmaya devam ederler"
Ubeydullah b Ebi Ca'fer'den r:"meryem oğlu İsa'ya a:
"ey Allah'ın Rûhu ve Kelimesi!Fitne bakımından insanların en şiddetli olanı kimdir?" diye soruldu
O da şöyle dedi:
"Âlimin (ayağının) kaymasıdır (Hata etmesidir)Âlim kaydığında onun kayması sebebiyle birçok âlim de kayar

Kişileri bu konuda bu muameleye tabi tutacakların bir alim olması konunun hassasiyeti bakımından daha doğru olur.Lakin bu alimler bu konularda korkaksa yada kendileri belli bir fırkanın sözcüleri olmuşsa söylediklerine itibar edilmez.Zaten tekfir meselesinin şu zamanda herkesin elinde salladığı bir kılıç olmasının nedeni,bu konuda görevli alimlerin ya korkak yada belli bir rejimin yada fırkanın sözcüsü olmalarından dolayıdır.

S Çevrimdışı

sahhe

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanlar kaşınıyor tabiri caiz ise, sabah kalkıyorlar yataklarından acaba bugün kimi tekfir etsem diye düşünüyorlar.. o yuzden öyleler..

sorunuza gelince

Alimlerin oldugu bir ortamda olan bir insan ile ormanda olan bir insanın durumu elbet bir degildir, bir müslüman kendini şirkten koruyacak kadar akaid, fıkıh vb. hükümleri bilmeye mecburdur bu onun üzerine farzdır,
Ebu hanife r.a dedigi gibi, nasıl ki organlar bir iş yapmak için göze tabi ise amel de ilme tabidir.

Zaten alimlerin oldugu yerde kendisine teblig edilmiştir, bu kişi inatla bu tebligi inkar ediyorsa zaten bu kişiye cahil diyemeyiz.

İbni Kayyim r.a der ki:

Genelinde kula düşen şuna inanmasıdır. İslam dininden başka bir dini din edinen kimse kafirdir. Allah'u teala kulun Allah'a karşı ileri surecegi herhangi bir delili ortadan kaldırmadıkca ona azap etmez. Fakat meseleyi belli kişilere indirgeyerek bu kişinin Allah'a karşı herhangi bir mazereti vardır veya yoktur dememek gerekir.
Bunun bilgisini ve hükmünü Allah'a bırakmak icap eder.
Bu hüküm ahiretteki sevap ve ceza bbakımından gecerlidir. Dünyada ise zahire bakılır. Bu nedenle kafirlerin cocuklarına ve delilerine dünyada kafir hükmü uygulanır.

İbni Kayyim Tariku'l- hicreteyn sayfa 413

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İbni Kudame der ki:

Kişinin tevil ederek haramı helal sayması onu islam'dan çıkarmaz. bunun misali ise şunlardır:
Hariciler sahabileri tekfir edip kanlarını mallarını helal görmüşlerdir. Bununla birlikte hiç bir fakih bunların kafir olduguna dair hukum vermemiştir.

Yine Kudame b. Mazun tevil ederek içkinin helal oldugunu zannetmiş ve onu içmiştir. Ömer r.a onu tekfir etmemiş sadece ona içki içme cezası uygulamıştır.

Yine Ebu Cendel ve arkadaşları tevil ederek içkiyi helal görüp içmişlerdir. Maide suresi doksan üçüncü ayetini buna delil göstermişlerdir. Buna ragmen hic bir kimse onları tekfir etmemiştir.

İbni Kudame el Mugni, 8, 131.

Velhasıl kelam birini tekfir etmeden önce iyi düşünmek lazım sana göre o kişinin yaptıgı tevil gecerli olmayabilir ama ne bilirsin ki Allah katında gecerli olup olmadıgını ?

şimi ibni kudamenin ornek verdigi sahabenin yaptıklarından 1 tanesini degil 1 tanesinin yarısını yapsa ne muslumanlıgı kalır ne kafirligi ne tekfiri...

o yuzden selef insanları tekfir etmeye zorlamamıştır, yok el kaide muslumanmı, yok mahkemeye gidince avukat tutarmısın bilmem ne bilmem ne..

acaba merak ediyorum hangi selef alimi karşısındakine boyle sorular yoneltmiştir ?

tekfir bumerang gibidir döner seni bulur, sen kalkıp sana ilim ogreten hocanı tekfir edip cemaatin bununla ovunurse, ondan sonra senden ılım ogrenenler gelip seni tekfir edince cemaatinin hocamızdan tekfiri ogrenenler onu tekfir ediyor demesi ne kadar haktır ?

'' Şu müslümanlar şurdaki ağaca çaput bağlayıp medet umarlarsa sakın onları tekfir etmeyin. Çünkü onlar cehalet üzereler. Ama bunu ben yaparsam beni tekfir edip öldürün.''

Muhammed bin Abdulvahhab r.a

Ed-Durer es-Seniyye fi'l fetva en-Necdiyye, Ibn Sihman

İşte sahne isimli bu kişi gibiler yüzünden Türkiye'de hem tevhid hemde cehalet özrü meseleleri anlaşılamıyor. İlk olarak Kudame İbn Maz'un kıssasını delil getirerek harama helal diyen birinin tevili tekfirine engeldir diyor, ikinci olarak ta Muhammed Bin Abdulvehhab'a iftira atarak onun kabirlere tapanları cehaletleri sebebiyle tekfir etmediğini söylüyor. Birde burada bilgin edasıyla yazıyorsun yazık..

İlk olarak getirdiğin Haram-helal meselesidir.
İkincisi ise dinin aslına taalluk eden Allah'a şirk koşan kimsenin meselesidir.

Senin gibi fıkıh yoksunu insanlar bunların arasını ayıramayarak Kudame İbn Maz'un(Radiyallahu anh)'ın kıssasını alıp, her müşriğin ve kafirin tevili ve cehaleti mazerettir dediler.

Bu saptırmalarına cevap vermeden önce sana soruyorum: "Kişi cehaleti veya tevili sebebiyle Allah'a şirk koşsa, bu onun tekfirine engel midir?"

Ayrıca Kudame İbn Maz'un'un içkiyi helal saydığını isbat etmen gerekir. Buyur buraya o rivayetleri yazda, hatta arapça metnini yapıştır da "Mustehillen" ibaresini bizde görelim.

A Çevrimdışı

Abu Isa

Üyeliği İptal Edildi
Banned
'' Şu müslümanlar şurdaki ağaca çaput bağlayıp medet umarlarsa sakın onları tekfir etmeyin. Çünkü onlar cehalet üzereler. Ama bunu ben yaparsam beni tekfir edip öldürün.''

Muhammed bin Abdulvahhab r.a

Ed-Durer es-Seniyye fi'l fetva en-Necdiyye, Ibn Sihman

Bu sözü nereden copy-paste yaptıysan oradakilere kaynaklarını sor. Aynı şekilde Mugni'den alıntıladığın yerleri tam metinleriyle yapıştır.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
ESSELAMU ALEYKUM EBU ZERKA SİTESİNDE AÇIKÇA EBU UBEYDE VE A.MERVANA ÇAGRI YAPIYOR KARŞILAŞMAKTAN KORKUYORMUSUNUZ SİZLERİ MUNAZARAYA DAVET EDİYOR YUREGİNİZ YETİYORSA EBU ZERKANIN MUNAZARA DAVETİNE İCABET EDİNDE KİMİN CAHİL OLDUGUNU GÖRELİM BUYRUN YUREKLİ YİGİTLER

ESSELAMU ALEYKUM. A.MERVANIN EBU ZERKAYA YAPMIŞ OLDUGU REDDİYEYİ BİRAZ TAFARSIZ VE ADALETLE DİNLEYEN HERKES EBU ZERKANIN BU MESELEDE NE KADAR HAKLI OLDUGUNU GÖRECEKTİRA.MERVAN EBU ZERKANIN GETİRMİŞ OLDUGU
ŞÜPHELERİN HİÇ BİRİSİNE CEVAP VERMİYOR TAMAMIYLA HEVA VE HEVESİNE GÖRE TEVİL EDİYOR
CASUSLUK YAPTI AMA YARDIM ETMEDİ DİYOR BU PERHİZ BUNE LAHANA TURŞUSU BUNE CEHALET CASUSLUKTAN BÜYÜK YARDIMMI OLUR.
HİÇMİ AKLETMİYORSUNUZ
EBUZERKANIN BU DERSİNİ DİNLEYEN GÖRÜRKÜ ONLARCA DELİL GETİRİYOR.A.MERVAN İSE BU ŞUPHELERİN HİÇ BİRİNE DEGİNMİYOR.
HAYDİ CESARETİNİZ VARSA ÇIKIN KARŞISINADA KONUŞUN HEPİNİZ BİLİYORSUNUZKİ
BUNLAR EBUZERKANIN KARŞISINA ÇIKMAYA ÇEKİNİRLER ÇÜNKÜ EBUZERKANIN BU MESELELERDE NE KADAR MÜTEMEKKİN OLDUGU ORTADA

Aleykum selam Musa ahi,

Yüreklilik, cesaret, erkeklik birilerine laf yetistirmekle ya da bazi kelime ve kavramlari tevil edip karsidaki kisiye galebe calmakla malesef olmuyor. Münazaraya davet etmissin ve bunu cesaretle bagdastirmissin, madem cesaretle bagdastiriyorsunuz ve ebu zerka ile irtibattasiniz, ona kendi cesaretinin bulundugu ülke üzerindeki, tagutu, kelime ve kavram olarak degil de, ismen cismen, kimlerin tagutluk yaptigini avamdan degil taa en tepeden yönetimden uygulamaya ( siyaset ve askeriye) anlatsin da önce onun samimiyetini bir görelim. Sitede eklenen bu reddiyeye aninda cevap veren ebu zerka kardesten ayni sekilde tagutlarida ismen cismen aciklamasini bekliyorum. Artik tasavvufu, abdesti hayzi, namazin nasil kilindigini, Allahin nerede oldugunu bir kenara birakalim, asil anlatilmasi gereken, partilarin din adina insanlari nasil kandirdigini, askeriyenin zorbalik ile insanlara nasil ilahlik yaptigini anlatalim.

Hani siz diyorsunuz ya, erkeklik cesaret, aynen o sekilde yapalim, SIKIYORSA cesaretiniz varsa erkekliginiz varsa partileri ve askeriyeyi anlatalim... Siz en tepeden Tayyip Erdoganindan en altina kadar inerek anlatin, ben de elinizi öperekten, emanet olarak aldigim tüm islami siteleri size birakmayi üstüme borc bilirim.

Ama bunun olacagini hic sanmiyorum, cünkü bugün tepeden partiyi anlatmak, askeriyenin küfrünü alenen desifre etmek, yürek ister, o konulari anlatacak ERKEK piyasada malesef cok azdir.

Bunu bu sekilde ebu zerkaya iletirsen sevinirim.

Bu ümmete, agzi laf yapan kaypaklar degil, bu ümmete eli kilicinda gezecek ibn teymiyyeler gerek, bu ümmete aslan yürekli azzamlar, usameler gerek.

Hadi hodri meydan SIKIYORSA anlatsin da görelim.

Dipnot: Namaz, abdest ve hayiz basit meseleler degildir, ancak tevhidsiz namaz ve abdest bos oldugu icin öncelikli olan tevhidin basa basa anlatilmasidir.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
https://ia601609.us.archive.org/35/items/davete_icabet/davete_icabet.mp3

Ortalık kızışacak sanırım. Murat gezenlerden cevap geldi ebu Zerkaya:) hayır olsun diyelim

Tekfirin engelleri vardir ve tekfirin kimin isi oldugunu senelerdir biz burada bas bas bagiriyoruz tekfir etmek sizin isiniz degil diye, bir cok kardes bu isimleri kullanip muayyen tekfiri kendileri yapmislardi bu ayni zamanda bu kesimleri takip eden genclerede bir nasihat olur. Murat gezenleri takip edipde sitede bizleri yoran kardesleri cok merak ediyorum, ayni cümleleri konusuyoruz.

D Çevrimdışı

drakula21

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu zerka muhtamelen murat gezenlerin münazara isteğini kabul edecek bence ve ben ilkinden çok farklı olacağını zannetmiyorum :)

T Çevrimdışı

Takva Yolu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bence kabul etmeyecek. Zira bu sefer Ebu Zerka'nın nasıl bir karaktere sahip olduğu herkesçe ortaya çıktı. Adama soru soruyor, cevabını verirken soru sorduğu adamı susturup başka şeyler soruyor. Böyle ahlaksızlıkları bu sefer yemezler.

Utanmaz adam, birde diyor ki Hüseyin Avni bilmiyormuşmuş, adamı yemekte arıyor, adam diyorki "Gel benim yazanemde konuşalım" bu ahlaksızlığından hala vır vır ediyor, şimdide çıkmış adama cahil, samimiyetsiz diyor. Adamda seni münazaraya davet etti kaç kere. Hani erkeklikmiş ya münazaraya koşmak, sende erkek olup münazara etseydin. Ne olduda bir sarhoş sofinin karşısına çıkamaz oldun?

T Çevrimdışı

Takva Yolu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu arada Murat Gezenler ses kaydında saçmalamış. Sarih küfür olsada ona avam kafir diyemez, bu kadının işi demiş. Hatta iyice saçmalayıp avama düşen TAKLİTTİR demiş. Şirin gözükeceğim diye takla atmaya gerek yok. Kadının, müftünün işi hükmü tatbik etmektir. Yani bir adam kafirse, mürtedse kadıya getirilir, kadı hükmü verir ve öldürülür. Yoksa kadıya kafir mi değil mi diye getirilmez. Tekfir için kadı-müftü şartı getiren şaşkınlara soruyorum, delil nedir?

Yani bu kafadaki insanlara göre örneğin bir devlette tüm kadılar hanefi olsa, avam hanbeli olsa, biride namazı terketse bu hanbeliler ona kafir diyemez, onların işi değil, hatta hanefi kadıyı taklit etmek zorundalar.

Böyle saçma bir mezhebin delilinide Murat Gezenler'den talep ediyorum.

A Çevrimdışı

Abu Usama

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
...ALLAH a Hamdolsun,Rasulu sav e Salat we Selam olsun.
Ebu Hanzala (Halis Bayuncuk} Abimiz Esaretten Kurtulmuş.ALLAH swt Diğer Esir Abilerimize de Nasip etsin.Onların yardımcısı olsun.
Bismillah,"ALLAH ım Sen bizim Mevlamızsın Kafir Kavimlere Karşı bîze yardım et...(Baqara,286}

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
demek ki Hanzala'nın mahkemede ben el-kaide'den beriyim,onlarla bir ilgim yok ifadeleri onu esaretten kurtarmış.Acaba gerçek kurtuluş bu mudur? Yoksa Molla ömer gibi biz kardeşlerimizi kafire teslim etmeyiz deyip bir devleti ve binlerce mücahidi ile kardeşlerine kucak açması mıdır ?

A Çevrimdışı

asdasd

Üye
İslam-TR Üyesi
demek ki Hanzala'nın mahkemede ben el-kaide'den beriyim,onlarla bir ilgim yok ifadeleri onu esaretten kurtarmış.Acaba gerçek kurtuluş bu mudur? Yoksa Molla ömer gibi biz kardeşlerimizi kafire teslim etmeyiz deyip bir devleti ve binlerce mücahidi ile kardeşlerine kucak açması mıdır ?

SEN NE GEREKSİZ BİR ADAMSIN.(illa edep illa edep)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt