İlmi Konu Feyzullah Birışık'ın Tuhaf Kâder İnancı !!

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Feyzullah hocanın videoları izledim.
Adam irade yok demiyor ki guzel kardeşim.
İnanmazsınız youtube üzerinde bir dünya kader ile ilgili dersleri var..bakin..
Kul'un İrade'sini kabul etmiyor, hatta Cûz-i irade terimini dâhi kabul etmiyor, sonradan uyduruldu diyor. Zaten aksini söylemiş olsa bu kadar tepki görüp cebriye damgası yemezdi!
 

toprak56

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Konuyu aktif etmiş olacağım ama Çıkarmış olduğu " Asırlarca süren kader Yanılgısı " kitabını aldım ve okudum.
Kitap kendini aşırı tekrarlıyor, Genel manada Kul'un iradesini kabul etmiyor, Cüz'i irade vardır diyor ama ciddi bir açıklamada bulunmuyor. Alimlere 40 Madde sundum onlarda kabul etti ve beni onayladılar diyor, Sunduğu 40 madde ehli sünnet inancına ters değil zaten ama savunduğu düşünceleri o 40 maddeye eklememiş. 1400 yıldır ümmetin Ulemaları kader konusunu çözemedi ama Feyzullah Birışık ise bunu çözdü gibi bir imaj oluşturmuş.

Kader konusunda ALLAH'ın Gaybından bir Gaybtır demek yerine; Tevil üzerinden kendi kendine soru cevap vererek çözmeye çalışmış. ALLAH ayaklarımızı kaydırmasın
 

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
özet geçeyim şunu iyi bilelim; Kul hakikaten faildir mecaz olarak değil. fiillerini iradesiyle icra eyler ve sonuçlarına katlanır. bende bir aralar cebre meyl vardı ama beş para etmedigini anladım bu itikadın. çetrefilli bir mevzu, size bu konuda bir soru sorarım beni forumdan banlarsınız milletin kafasını karıştırıyorsun diye:ROFLMAO:
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt