Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Forum Günlüğü...

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
buyur akhi

dolar2-15-mayis-2012.jpg

ssk dahil artı emeklilik :D

eyvallah,hazır parayı bulmuşken okulu bırakayım ben :D

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
amin,hala harfleri karıştırıyorum bazen inşallah ramazanda ve sonunda iyice pekiştireceğim.

F Çevrimdışı

FatmaNeşe

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu günümü nasil gecirdim:

Bir kac gün evveli masamin üzeine bir not birakmistim, en yakin camiiye gidip bir kac Kur‘an-i Kerim hediye etmege, hali müsait olmayipta bir Kur‘an‘a sahip olamayan cocuklara hediyem olsun dedim.

Kismet bu günmüs, tam da cuma günü.

Önce sizlere sunu söylemek isterim, her Müslüman evladi bir hocanin, hacinin veyahutta bir alimin evladi olarak gelmiyor bu dünyaya, Allah‘in (c.c) bilecegi bir sey, O ne hükmederse aynen olur.

Ben ne camii gördüm hayatimda ne bir Kur‘an kursu v.s. Aile görmedim, kardeslerimde yoktur.

Allah razi olsun o ögretmenlerden orta okul ve ögretmen okulunda bana din derslerinde ögretmis olduklari gerekli bilgilerden ve Dua‘lardan dolayi.

Gerisini 30 sene evveli elde ettigim kitaplar sayesinde ögrendim. Ve halen ögrenmeye ve uygulama gayreti icindeyim, Allah ne yazmissa kaderime elbet aynisi olacak.

Evet bugün Cuma günü. Oglumun ölümünden bu yana, bir seneden beri her Cuma boyabdesti alip, Allah rizasi icin 2 Rek‘at namazdan sonra biraz Kur‘an okuyup mezarliga gidiyorum.

Bu gün kendi kendime dedim ki, iyi güzel de, neden sanki mabede gidermisim gibi her Cuma böyle yapiyorum. Icime sinmedi, dedim bu günümü baska degerlendirecegim.

En yakinimdaki Camii‘ye gittim. Nasil isen öyle görün, göründügün gibi ol demisler. Eh ben de öyle yaptim.

Camii avlusundaki kardeslere Selam verdikten sonra, Kur‘an-i Kerim satiyormusunuz diye sordum, hemen Hoca efendiyi cagirdilar.

Hoca efendi beni bastan asagi süzmedi, hatun bu ne haldir Camii‘ye böyle kasket ve jeanspantalonla gelinirmi demedi, beni kapi disari etmedi.

Niyetimi söyledim, bürosuna gittik. Yanimda verdi Kur‘an siparislerini, 20 kapakli cinsinden.

Ve Camii deki faaliyetlerden anlatti. 4 ve 6 yasindaki cocuklara Kur‘an dersleri verildigini. Bunun yani sira hafta sonlarinda ve tatillerde yatili olarak devam eden cocuklarin bulundugunu anllatti. Dedim ozaman Kurban‘i da sizlere kestirtteyim, yemeklerinize katkim bulunsun dedim. Elimdeki parayi verdim, üstü dedim öbür ihtiyaclariniz icin kalsin.

Hoca efendiye sormadim bile, ne cemaatinderdir hangi mezheple ugrasir, benim icin mühim olan Allah‘in Kitab‘iydi. Elhamdulillah tek bir Kitab‘a sahibiz hepimiz. Gerisinin önemi yok.

Bana Camii binasinda bulunan cocuklarin ögrenim yaptiklari odalari, yatili cocuklarin odalarini ve ayriyeten misafir odalarini gösterdi. Cok memnun kaldim, tertemiz her yer ve sade bir sekilde her sey.

Bu benim ömrümde ilk defa bir camiiye yanliz olarak girisimdir. Bundan bir ay evveli bir akrabam hanimla gitmistim bir camiiye öylemesine bakmak icin. Hanimefendi carsafli ben normal, kimse kapida silah ve hancerle görevli durmuyor desinki hooop sen nereye böyle, olmaz sen disarida kalacaksin demedi. Hem de Berlin‘in en büyük camiisi.

Eh dedim bugün hayirli gecti, simdi oglumu ziyaret edebilirim. Kardeslerim inaninki cok zor, insan Allah‘in adini anarak, kendini tam vererek dualarla orde burda, otobüslerde ve alisverislerde gözyaslarini tutamiyor. Bilmeyen ne der, borcumu var acaba, sevdiginden mi ayrilmistir ki gözyaslari döküyor diye düsünüyordur.

Velhasili, site haricinde real hayata bir göz atmis oldum bugün. Normalinde hep evde otururum, yanliz alis veris dolayisiyle, veyahut doktor terminlerim olursa cikarim evden. Kendimi bildim bileli böyleyim.

Bundan sonra arada bir camii yollarina düsecegim besbelli. Hoca efendi haniminin telefonnumarasini verdi, hatun da camii de dersler veriyormus, bir sorum oldugunda herzaman arayabilirsiniz dedi.

Allah‘a emanet olun.

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Termikleri bu günde yakalayamadık.. Yakaladım dedin bakalım. Umarım yakalamışssındır. bu yazıyı neden yazıyorum ki dersen ?
Okuyalım diye yazdım sonucta bir günlük işte :)

Bakalım ne olacak bende merak ediyorum. üç gündür gördüklerim karşısında nasıl yorumlar yapacağımı bende anlayamadım. Hayr olsun bakalım.
Bu gün duyduğum iki şeyde beni mutlu etti; bununla beraber hayallerim gene karıştı.... Hayr olsun bakalım.

Buraya yazdım umarım silinmez. Dışarda çok manidar bir hava var...

daha da ne yazılırki. Görende şifreli mesaj veriyorum sanacak :)

Okuyuculara not: Delirdiğimi düşünmeyin kağıt yerine buraya yazdım günlüğün bir manası olsun diye:)

Selamun Alaykum......:)

sirati mustakim Çevrimdışı

sirati mustakim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gunlerdir haftalardir tadim tuzum yok sevdigim insan(lar) arizali cikti...

Ders calismam gerekmiyor...pardon gerekiyor..ahiret derslerine iyi calismam gerekiyor...

Tabiki seytan ruh halimden istifade ederek beni her tur ibadet veya hayr yapmaktan men etmeye calisiyor...

Kendimi motive etmek icin islam tr de geziniyorum faydasida olmuyor degil

Hulasa;

Once insanlara guvendigimi ogrendim
Sonra bunu bir daha yapmamam gerektigini...

Ve karar verdim

Gozumden duseni tutmayacam...
123.jpg

123.jpg

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Arabaya Çarpmak Ve Kul Hakkı

Bu soruyu görünce kendi yaşadığım bir olayı anlatmak istedim. Bir gün park ederken arabamı, parkta duran bir arabaya çarptım. Hafif çarptım ama tabi genede araba çizildi. Arabanın sahibi yoktu ve gören de olmamıştı ama herşeyi gören Rabbim görmüştü ve çok üzülmüştüm. Günlerce arabamı park ederken o Arabanın sahibini aradı gözlerim. Ve birkaç hafta sonra karşılaştım sahibiyle. Dedimki arabanızın bu çiziğini ben yaptım ve borcum neyse ödemek isterim. Tabi sahibi şaşırdı, birde gayrı müslim olduğu için anlam veremedi herhalde bu hareketime. Şaşkınlığını atınca dedi ki, çok önemli değil zaten arabamda başka çizikler de var ama teşekkür ederim söylediğiniz için, dedi. Soru-cevap Bölümü'nde bu soruyu görünce, bu olayı hatırlayıp, gülümsedim...

E Çevrimdışı

ebu zeyd el-turki

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Günlük varmış günlük hicret ediyorum son bir ay kaldı içim hem dolu müslümanların çoğunlukta olduğu yere gidiyorum hem buruk bi hüzün uzuluyorumherseyi anam babamı kardeşlerimi herseyi terk ediyorum belki birdaha goremicem hiç birini anlatılmaz duygular icindeyim

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ey günlük yazacak o kadar şey var ki...Fark ettim ki bazı insanlar sadece hayallerinde yaşamalı,sana değer kıymet verene asla ihanet etmemeli.Ve çevrende ki insanları anlamaya çalışma ve hareketlerinde de mana arama.Bakışlardan kork,belki sonunu bir bakış getirir.Dilim anlatamasada gözlerime baksan düşünmenin beni ne kadar yorduğunu göreceksin.Yetime ve çocuklara merhametli ol.Vallahi Resul un yolu ne güzeldir.Çünkü bu kalbi ferahlatır.Ve ey günlük,insanların seni arayıp halini hatırını sorması ne güzeldir.Bunuda dostlarınla muhabbete hasret kalınca anlarsın.Sen Allah tan istersin sonunada hayırlısını ekleyerek.İstediğin gibi cereyan etmez olaylar,ama o HAYIRLISI varya,sonradan fark edince Rabbine nasıl hamd edeceğini unutursun sevinçten.Ve ey günlük,bir yol olsa ama bir ömürlük.Yol kenarında ağaçlar olsa ve mevsim son bahar...Hafif ama sürekli bir esinti,biraz üşüten...Ve yolun sonunda sevdiklerin hiç bıkmadan yürüsen ve yol boyunca düşünsen.Çünkü hayallerin (Allah nasib etmediği sürece) olmayacak kadar güzel...

Taifetu'l Mansura Çevrimdışı

Taifetu'l Mansura

Yürü sen ey Dünya! Beni arkanda bırak...
İslam-TR Üyesi
Sevgili forum günlüğü,
Unutulmuşsun.

sifatus safua Çevrimdışı

sifatus safua

الحمدلله انا مسلمة
İslam-TR Üyesi
السلام عليكم و رحمة الله و بركاته

Değerli kardeşlerim, UHUD kardeşim açan konu yöneticiler haric kapatılmış. Dolaysı ile konuya ilgili fikirimi buraya bırakmayı uygun gördüm.
İlk önce şunu söyleyim ki, türkçe maalesef günlük hayatımın sadece 100:20% alıyor onun için söylemek istediğim şeyleri yanlış anlamanızı rica ederim.
Forum ve site yönetimi hakkında:
1. Farkındaysanız forum yaklaşık 10 senedir sizin tahmin edip edemiyecek kadar gerek maddi olsun veya manevi ( itikadi, fikhi) sıkıntı ve problemlere, değişikler ve düşünceler fırtınasına rağmen çalışmakta. Bu aslında çok büyük bir gayreti taleb eden iş ve bu kadar formatta olan forumun yöneticisi olmak kolay iş değildir... Bu sırada site adminlerine ve yöneticilerine sabr ve sübut dilerim.

2. UHUD kardeşimin nasihatını ve onun görüşüne katılanların fikirlerini o kadar normal ki, site adminlerin o nasihata olan görüşleri ve haraketleri de çok normal. Değerli kardeşlerim, emin olun ki bu gibi kos koca forumda benzer olaylar defalarca sürekli bir şekilde tekrarlanmıştır ve yıllarca yönetimin buna ilgili tecrübe ve bilgisi artıyor, dolaysı ile bügünki adminlerin konuşmadaki üslübü veya nasihat ve uyarılara olan cevabı herbir üyenin şahsine olan kın veya hoşnutsizlik değil forumdaki genel atmosferi bir düzende tutmanın çabasıdır. Onun için lütfen, bir günlük kadar kısa hayatımızda basit şeylere göre kalbiniz kırılmasın, muwahhid kardeşler olduğunuzu unutmayın..

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hergün yeni bir hayat mücadelesine başlıyorum. İnsanlarla her mücadelemde umuduma balta vuruluyor. Kaybedişlerim yüzünden ağlamak istiyorum.Her defasında aklıma o ayet geliyor.Utancımdan susuyorum.

ALLAH BİZE YETER, O NE GÜZEL VEKİLDİR.(AL-İ İMRAN,173)

Üst Ana Sayfa Alt