Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Bir adam, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:

−Ey Allah’ın! Rasulü falanca kadın, çokça nafile namaz kılması, nafile oruç tutması, çalışması ve sadaka vermesiyle anılır. Fakat o kadın, diliyle komşularına eziyet eder! dedi.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

−“O kadında hiçbir hayır yoktur! O kadın cehennem ehlindedir!”

Adam devamla Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:

−Ey Allah’ın! Rasulü falanca kadın da az nafile oruç tutması, az sadaka vermesi, az nafile namaz kılması ve kurutulmuş yoğurttan bir parça sadaka vermesiyle anılır. Fakat o kadın, diliyle komşularına eziyet etmez! dedi.

−“O kadın, cennet ehlindendir!”

Ahmed bin Hanbel Müsned, Buhari Edebu’l-Müfred 119, Hakim, Bezzar, İbni Hibban.

Q Çevrimdışı

Qamar Al Quds

silik
İslam-TR Üyesi
Ebû Berze Nadle İbni Ubeyd el-Eslemî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre,

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Hiçbir kul, kıyamet gününde, ömrünü nerede tükettiğinden, ilmiyle ne gibi işler yaptığından, malını nereden kazanıp nerede harcadığından, vücudunu nerede yıprattığından sorulmadıkça bulunduğu yerden kıpırdayamaz.”

Tirmizî, Kıyamet 1

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Bir tarafı denizde bir tarafı karada olan bir şehir (İstanbul) duydunuz mu?’ diye sordu.

Sahabeler:

−Evet, ya Rasulallah! dediler.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘İsmail oğullarından yetmiş bin kişi o beldede savaşmadıkça kıyamet kopmaz! Oraya geldikleri vakit kılıçla savaşmazlar, ok atmazlar! ‘La ilahe illallah Allah-u Ekber’ derler, şehrin deniz tarafı düşer. Sonra yine ‘La ilahe illallah Allah-u Ekber’ derler şehrin diğer tarafı düşer. Sonra üçüncü defa ‘La ilahe illallah Allah-u Ekber’ derler onlar için bir gedik açılır, onlar da şehre girerek ganimet elde ederler. Onlar ganimetleri taksim ederken birisi gelir de:

‘Deccal çıkmıştır!’ diye bağırır. Onlar da her şeyi bırakıp geri dönerler!’ buyurdu.”

(Müslim 2920.)

Sübhanallah

Abi şerhi var mı bu hadisin ?

Q Çevrimdışı

Qamar Al Quds

silik
İslam-TR Üyesi
Sübhanallah

Abi şerhi var mı bu hadisin ?

Ben şöyle bir şey okumuştum.

👇🏻

İstanbul’un savaşsız olarak fethedilmesi henüz meydana gelmemiştir!
Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle diyor:
“Konstantiniye’nin fethi kıyametin kopmasıyla beraberdir.”
Tirmizi’nin şeyhi Mahmud ibni Gaylan (Rahmetullahi Aleyh) şöyle demiştir:
“Bu hadis, gariptir! Konstantiniye, Rumların şehridir. Deccal zamanında fethedilecektir. Konstantiniye, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in ashabının bir kısmı zamanında fethedilmiştir.”
Tirmizi 2340
Doğrusu sahabe zamanında İstanbul fethedilmemiştir! Muaviye, oğlu Yezid’i aralarında Ebu Eyyub el-Ensarî (Radiyallahu Anh)’ın da bulunduğu bir ordu ile İstanbul’a göndermiştir. Ancak fetih başarılamamıştır. Sonra Mesleme bin Abdulmelik, İstanbul’u kuşatmıştır. O da fethi başaramamıştır. Ancak İstanbul’da bir mescit yaptırmak üzere idarecilerle anlaşmıştır.
Ahmed Şakir (Rahmetullahi Aleyh) şöyle demiştir:
“İstanbul’un yakın yahut uzak gelecekte fethedilmesi hadislerde müjdelenmiştir. O fetih, Müslümanlar yüz çevirdikleri dinlerine döndükleri zaman gerçekleşecek sahih fetihtir. Bu asırdan önceki Türk’lerin fethine gelince bu, en büyük fethe hazırlıktır.
Şu an İstanbul kafirlerin elinde sayılır! Çünkü Müslümanların elinden çıkmıştır! Nedeni ise Türk’ler orada yeni bir devlet kurmuşlardır. Bu yeni kurulan devletin, İslami bir devlet değil de lâik bir devlet olduğunu açıklamışlardır! İslam düşmanı kafir devletlerle sözleşmeler imzalamışlar ve kendi çıkardıkları küfür kanunlarıyla hükmetmişlerdir! İnşallah, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in müjdelediği İslami fetih orada gerçekleşecektir.”
Umdetu’t-Tefsir Ahmed Şakir’in ihtisar ettiği İbni Kesir Tefsiri 2/256

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Ben şöyle bir şey okumuştum.

👇🏻

İstanbul’un savaşsız olarak fethedilmesi henüz meydana gelmemiştir!
Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle diyor:
“Konstantiniye’nin fethi kıyametin kopmasıyla beraberdir.”
Tirmizi’nin şeyhi Mahmud ibni Gaylan (Rahmetullahi Aleyh) şöyle demiştir:
“Bu hadis, gariptir! Konstantiniye, Rumların şehridir. Deccal zamanında fethedilecektir. Konstantiniye, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in ashabının bir kısmı zamanında fethedilmiştir.”
Tirmizi 2340
Doğrusu sahabe zamanında İstanbul fethedilmemiştir! Muaviye, oğlu Yezid’i aralarında Ebu Eyyub el-Ensarî (Radiyallahu Anh)’ın da bulunduğu bir ordu ile İstanbul’a göndermiştir. Ancak fetih başarılamamıştır. Sonra Mesleme bin Abdulmelik, İstanbul’u kuşatmıştır. O da fethi başaramamıştır. Ancak İstanbul’da bir mescit yaptırmak üzere idarecilerle anlaşmıştır.
Ahmed Şakir (Rahmetullahi Aleyh) şöyle demiştir:
“İstanbul’un yakın yahut uzak gelecekte fethedilmesi hadislerde müjdelenmiştir. O fetih, Müslümanlar yüz çevirdikleri dinlerine döndükleri zaman gerçekleşecek sahih fetihtir. Bu asırdan önceki Türk’lerin fethine gelince bu, en büyük fethe hazırlıktır.
Şu an İstanbul kafirlerin elinde sayılır! Çünkü Müslümanların elinden çıkmıştır! Nedeni ise Türk’ler orada yeni bir devlet kurmuşlardır. Bu yeni kurulan devletin, İslami bir devlet değil de lâik bir devlet olduğunu açıklamışlardır! İslam düşmanı kafir devletlerle sözleşmeler imzalamışlar ve kendi çıkardıkları küfür kanunlarıyla hükmetmişlerdir! İnşallah, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in müjdelediği İslami fetih orada gerçekleşecektir.”
Umdetu’t-Tefsir Ahmed Şakir’in ihtisar ettiği İbni Kesir Tefsiri 2/256
CazakAllahulhayr akhi

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Rasûlullah(sav): “Muhammed'in canı elinde olan Allah'a yemin olsun ki, mümin altın parçasına benzer; sahibi ona körükle üflese bile değişmez ve azalmaz...”

(Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 199; Hâkim, Müstedrek , I, 110)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nafi (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:

“Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) bana şöyle dedi:

–Ya Nafi! Kanım fazlalaşmak suretiyle bana galebe çaldı. Bu nedenle benim için bir hacamatçı ara. Gücün yeterse yararlı ve bu işi iyi beceren bir hacamatçı seç. Bulacağın kişi ne çok yaşlı ne de küçük yaşta bir çocuk olsun. Çünkü Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır. Hacamat olmakta şifa ve bereket vardır. Hacamat akıl ve hıfzetme gücünü arttırır. Artık kim hacamat olmak isterse, Allah’ın ismini anarak; Perşembe günü hacamat olsun! Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri de hacamat olmaktan sakınınız! Pazartesi ve Salı günüde hacamat olunuz! Çünkü Allah-u Teâlâ Eyyub aleyhisselam’ı beladan bugün kurtarmıştır. Çarşamba günü de hacamat olmaktan sakının. Çünkü Allah-u Teâlâ, Eyyub aleyhisselam’ı Çarşamba günü belaya çarptırdı. Şüphesiz, Cüzzam ve Baras (Alaca) hastalığı Çarşamba günü veya Çarşamba gecesi dışında hiçbir gecede meydana gelmez’ buyurdu.”

İbni Mace 3487, 3488.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in eşlerinden bazısından rivayet edildiğine göre:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Zilhicce’nin dokuz günü,
Aşure günü, her aydan üç gün ve ayın ilk Pazartesi ve Perşembesi oruç tutardı.”
(Ebu Davud 2437, Nesai 2410.)

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
عَن أبي قتادة؛ قَالَ: قال رَسُول اللَّهِ صَلَى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسلَّمْ
: صِيَامُ يَوْمِ عَرَفَةَ ، إني أَحْتَسِبُ عَلَى اللَّهِ أَنْ يُكَفِّرَ السَّنَةَ الَّتِي قَبْلَهُ ، وَالسَّنَةَ الَّتِي بَعْدَهُ
- Ebu Katâde (r. anh)'den rivayete göre;
Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu : "Arafe günü tutulacak orucun önceki ve sonraki senenin günahlarına keffârat olacağına umit ederim."
(Muslim, Sıyam 18 ; İbn Mâce , Sıyam 40; Tirmizi, Oruç Bölümü 46, Hadis No: 749; Tirmizi, C 3, Hadis no: 2425)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ukbe bin Amir el-Cuheni (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e on kişilik bir topluluk (heyet) geldi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) dokuzu ile beyatleşti ve birinden el çekti!!!

Dediler ki:

−Ya Rasulallah! Dokuzu ile beyatleştin, bunu neden terk ettin!?

−“Şüphesiz ki onun üzerinde temime (muska) vardır!”

Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onu eliyle kopardı ve onunla da beyat etti ve şöyle buyurdu:

−“Kim, temime (muska) takarsa, kuşkusuz ki Allah’a şirk koşmuştur!”

Ahmed bin Hanbel Müsned 17427.
Albânî Silsiletu’l-Ehadisi’s-Sahiha 1/492

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle dedi:

“Aziz ve Celil olan Allah şöyle buyurdu: Ey kulum! Sen infak et ki, ben de sana infak edeyim…”

Buhari 4459, Müslim 993/37

Juleybib Çevrimdışı

Juleybib

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah’ım! Senden dinde sebat etmemi istiyorum.
Senden doğrulukta kararlı olmak istiyorum.
Senden nimetlerine şükretmek ve ibadetlerini en güzel biçimde yapmak istiyorum.
Senden doğru söyleyen bir dil, sağlıklı ve sana teslim olan bir kalp istiyorum.
Bildiğin her zararlı şeyin şerrinden sana sığınıyorum.
Bildiğin her hayırlı şeyi istiyorum.
Bildiğin her günah için bağışlamanı diliyorum.
Sen gizli olan şeyleri çok iyi bilensin."

Tirmizi

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
إن أخوف ما أخاف عليكم رجل قرأ القرآن، حتّى إذا رُئيتْ بهجتُه عليه، وكان رِدْءاً للإسلام؛ انسلخ منه ونبذه وراء ظهره، وسعى على جاره بالسيف ، ورماه بالشرك. قلت: يا نبيَّ الله! أيُّهما أولى بالشرك، الرامي أو المرمي؟ قال: بل الرامي).

Rasulullah (s.a.v) buyurdu ki:

“Sizin için korktuğum şeylerin en korkuncu şudur ki; bir adam Kur’an okumuştur ta ki üzerinde Kur’an’ın sevinci, hazzı görülmüştür. Onun elbisesi İslam’dır. Sonra İslam ondan ayrılmıştır. O İslam’ı sırtının arkasına atmış ve komşusunun üzerine kılıçla gitmiştir. ONU ŞİRKLE İTHAM ETMİŞTİR.

Dedim ki: “Ey Allah’ın Nebisi hangisi şirke daha evladır (yakındır)?
İtham eden mi edilen mi?”

Rasulullah (s.a.v) dedi ki :
-Elbette ki (komşusunu müşrik olmakla) itham eden”

Şeyh Elbani rhm
التعليقات الحسان على صحيح ابن حبان

Ta'liku'l Hisan ala Sahii İbn Hibban isimli eserinde hasen olduğuna hükmetmiştir.

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Peygamber Efendimiz’in haber verdiğine göre bir grup insan Hazret-i Îsâ’nın yanına uğramıştı. Onlar ayrıldıktan sonra Îsâ yanındakilere:

“–Bunlardan biri, Allah dilerse bugün ölecek!” buyurdu.

Akşam olunca, o insanlar sırtlarında odun demetleriyle tekrar Hazret-i Îsâ’nın yanına geldiler. Îsâ:

“–Odunları yere bırakın!” buyurdu. Sonra o gün öleceğini söylediği kişiye:

“–Odun demetini çöz!” buyurdu. O zât demeti çözdüğünde, içinden siyah bir yılan çıktı. Hazret-i Îsâ:

“–Bugün hangi sâlih ameli işledin?” diye sordu. O kişi:

“–Bugün herhangi bir sâlih amel işlemedim!” dedi. Îsâ:

“–İyi düşün, ne yapmıştın?” buyurdu. Bu sefer o zât:

“–Bir amel işlemedim, fakat elimde bir ekmek parçası vardı. O esnâda yanıma bir yoksul gelip bir şeyler istedi. Ben de ekmeğin bir kısmını ona verdim.” dedi.

Bu cevap üzerine Hazret-i Îsâ:

“–İşte bu sâyede (belâ) senden uzaklaştırılmış!” buyurdu. (Heysemî, III, 109-110; Ahmed, Zühd, I, 96)

Y Çevrimdışı

Yoldaki İşaretler

....
İslam-TR Üyesi
Rasûlullah ﷺ Ebû Bekir'e hitaben,

“Bu canı bu tende tutan Allah'a yemin ederim ki gerçekten şirk, karıncanın deprenişinden daha gizlidir. Sana, söylediğin zaman şirkin azını ve çoğunu senden giderecek bir şey söyleyeyim mi?
De ki, 'Allah'ım! Bildiğim hâlde şirk koşmaktan sana sığınırım, bilmeden şirk koştuysam senden mağfiret dilerim.'”

اللهم إني أعوذ بك أن أشرك بك وأنا أعلم وأستغفرك لما لا أعلم

Allâhümme innî euzü bike en üşrike bike ve ene a’lemü ve estağfiruke limâ lâ a’lem

Buhârî,E.müfred,250

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah sav şöyle buyurdu;

-İnsanlar üzerine bir zaman gelecek,
onlardan bin kişi ve daha fazlası
mescidde namaz kılacak fakat
aralarında mü'min bulunmayacak.!
(İbn Ebu Şeybe Ebû Bekr Abdullah b.
Muhammed b. İbrâhîm el-Absî el-Kûfî,
Musannef, 6/163;
Ebû Şucâ‘ Şîrûye b. Şehredâr b.
Şîrûye ed-Deylemi, Kitâbu’l-Firdevs
bi-Mesûri’l-Hitâb - Musnedu Firdevsu’l-
Ahbâr bi-Mesûri’l-Hitâb - , 3447;
Beyhaki bu rivayetin sahih olduğunu
söyler. (Hâkim, Mustedrak, Hadis no: 8414)
............................................................................
Hadisdeki aralarında mu'min bulunmayacak ifadesinden kasıt, kâmil manâda musluman olmayacaklarıdır.!
(Allah azze ve celle en doğrusunu bilendir.)

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Ebu Said (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalatü vesselam) buyurdular ki: "Sabah namazını kıldıktan sonra güneş yükselinceye kadar artık namaz yoktur. İkindiyi kıldıktan sonra da güneş batıncaya kadar namaz yoktur."

Buhari, Mevakit 31; Müslim, Müsafirin 288 ; Nesai, Mevakit 35

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

▪︎Âdemoğlunun hoşuna gitmeyen iki şey vardır. Biri ölüm. Oysa ölüm fitneden daha hayırlıdır. ▪︎İkincisi, mal azlığıdır. Oysa az malın hesabını vermek daha kolaydır.!

-Ahmed bin Hanbel
《Müsned 5/427.》

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Ebû Hüreyre radıyallahu anh‘den rivayet edildiğine göre Resûlullahsallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Dile hafif, mîzana konduğunda ağır gelen ve Rahmân olan Allah’ı hoşnut eden iki cümle vardır:

سُبْحان اللَهِ وَبِحَمْدِهِ،
سُبحانَ اللَهِ العظيمِ

(Subhanallahi vebihamdihi,
Subhanallahil azim)"

Buhârî, Daavât 65; Müslim, Zikir 31

Üst Ana Sayfa Alt