Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hanefi ve Şafi Mezheblerine Göre Doğum Günü Kutlamanın Hükmü Nedir?

Mujahida Çevrimdışı

Mujahida

Üye
İslam-TR Üyesi
Assalamu alaykum

Umarim soru'yu dogru kategoriye koymusumdur.

Sorum söyle olacakti: Hanefi ve Safi mezhebine göre dogum kutlamak caizmidir?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Mujahida Çevrimdışı

Mujahida

Üye
İslam-TR Üyesi
Sorumun sebebi bir kac hafta önce bana birisi bunu hanefi fikhi kitabinda okudugunu söydedi. Böyle birsey gercekten var mi?
Dogum günü kutlamanin caiz olmadigini kendim biliyorum.

(Linke daha önceden bakmistim).

Vesselam

Abdulmuizz Fida

Admin
Sorumun sebebi bir kac hafta önce bana birisi bunu hanefi fikhi kitabinda okudugunu söydedi. Böyle birsey gercekten var mi?
Dogum günü kutlamanin caiz olmadigini kendim biliyorum.

(Linke daha önceden bakmistim).

Vesselam

Birisi ya meseleleri karıştırıyor ya hatalı anlamış, karıştırmıştır. Mezheb, Kur'anda veya sunnette olan bir meselenin yorumlanmasıdır. Doğum günü diye bir mesele İslam literaturunde bulunmaz.

Size söyleyen "Birisi"nden Kitabı veya Linki isteyiniz.

Mujahida Çevrimdışı

Mujahida

Üye
İslam-TR Üyesi
Birisi ya meseleleri karıştırıyor ya hatalı anlamış, karıştırmıştır. Mezheb, Kur'anda veya sunnette olan bir meselenin yorumlanmasıdır. Doğum günü diye bir mesele İslam literaturunde bulunmaz.

Size söyleyen "Birisi"nden Kitabı veya Linki isteyiniz.

As-salamu alaykum
Kusura bakmayin biraz uzun sürdü. Ek olarak kitap adini ve bilgileri bulabilirsiniz. Bende bu arada yazar ve yayin evi hakkinda biraz arastirdirm ve anladigim kadariyla yazar ve yayinevi sufi tarikatindan geliyor. Zannediyorum ki asil sorun zaten buradan kaynaklaniyor.

Vesselam

2984d1360585765-hanefi-ve-safi-mezheblerine-gore-dogum-gunu-kutlamanin-hukmu-nedir-foto.jpg

2985d1360585778-hanefi-ve-safi-mezheblerine-gore-dogum-gunu-kutlamanin-hukmu-nedir-foto-1.jpg

2986d1360585792-hanefi-ve-safi-mezheblerine-gore-dogum-gunu-kutlamanin-hukmu-nedir-foto-2.jpg

Foto.jpg

Foto-1.jpg

Foto-2.jpg

Abdulmuizz Fida

Admin
Kitabın yazarı olarak bildirilen Seyda Muhammed Konyevi (Sultan Reyhani)

Kendi zanni görüşlerine itibar kazandırmak için "Asrın meseleleri" olmasına rağmen 1200 sene önce yaşamış "Hanefi Şafii mezhebine göre" kaynaksız ve delilsiz açıklamalardır.
Tekrar söyliyeyim ki , Doğum gününün mezheblerle alakası yoktur, bu itikadi meseledir, ameli değil!

seyda_muhammed_konyevi_hz.1__500_x_375_.jpg

Üst Ana Sayfa Alt