Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Hanefiler İmam Ebu Hanife Vefat Edene Kadar Selefi miydiler?

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ehl'i Sünneti Amme(Umumi ehli sünnet), Ehl'i Sünneti Hassa(hususi ehli sünnet). Maturidiler ilk gruba girer.

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللّهِ الإِسْلاَمُ
İslam-TR Üyesi
Bilgisi olan varsa simdi beni itikadda selefi olsam neleri degistirmem gerekcek

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben sana kîsaca anlatmaya çalışayım.

İman

İman niyet, söz ve ameldir. İtaat ile artar masiyet ile eksilir.

Allah'a İman

Allah'ın sıfatları te'vil edilmez. Eli eldir. Yüzü yüzdür. Nefsi nefsdir. Yeri ve göğü yaratıp arşa istiva etmiştir. Onun eli kudretidir denmez. Yüzü hatrıdır denmez. İstivası istiladır denmez. Ancak o yarattıklarına benzemez. Eli kendi eli gibidir. Yüzü kendi yüzü gibidir. İstivası kendi istivası gibidir. Göktedir. Bir mekana muhtaç ve mahbus değildir.

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

İslam-TR Üyesi
Selefinsalihin kitabıni okusam anlarmiyım ben ehli sünnet olan selefi salihden bahsediyorum vehhabilik den degil ama

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

İslam-TR Üyesi
B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

İslam-TR Üyesi
yanlış alıntı yaptım Tabletten yazıyorum zor oluyor16. Dedi ki:
"Ben Rabbimin gökte mi yoksa yerde mi olduğunu bilemiyorum diyen bir kimse kâfir olur. Aynı şekilde oArşın üzerindedir amma Arş gökte midir yoksa yerde midir bilemiyorum diyen kimse de böyledir." bunu İbni Teymiye mi yoksa İmamı Azam Mi dedi

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yanlış alıntı yaptım Tabletten yazıyorum zor oluyor16. Dedi ki:
"Ben Rabbimin gökte mi yoksa yerde mi olduğunu bilemiyorum diyen bir kimse kâfir olur. Aynı şekilde oArşın üzerindedir amma Arş gökte midir yoksa yerde midir bilemiyorum diyen kimse de böyledir." bunu İbni Teymiye mi yoksa İmamı Azam Mi dedi
İmam Azam fıkh'ul esbat'ta söylemiştir. Oradakilerin hepsi imamı Azam.

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

İslam-TR Üyesi
İmam maturudu niye mekandan münezzehtir diyor

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

İslam-TR Üyesi
Kaynagini bilmiyorum bir cok sitede bunla karsilastim

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmam maturudu niye mekandan münezzehtir diyor
Kitabut tevhidinde ars meselesinde;
Eger Allah ars ta ise Ya Ars Allahi kusatmistir ya musavidir yani denktir yada Allah ars'i kusatmistir ki sayilan bu 3 seyden Allah munezehtir diyerek Allah ars a hakim oldu noktasinda gorusunu belirtiyordu.

Allahu alem...

Altunsu Çevrimdışı

Altunsu

Üye
İslam-TR Üyesi
selefiydi-maturidiye abi bunlar ne ya

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hatemül enbiya kardeşim imam maturidi Allah svt mekandan münezzehtir demiyor nerede diyorsa kaynağını getir imam maturudi istivayı tevil etmemiştir buyrun

Maturidîler istiva ve diğer haberî sıfatları te'vil etmemişlerdir (Suleyman Uludağ, Kelâm İlmi ve İslâm Akâidi, s. 50).

İmam Maturudî (333/944) Kitabu't-Tevhîd'de, "İstiva" ayeti ile ilgili muhtemel bir çok te'villeri (mulk, ulûvv, Arşı ta'zim ve teşrif, istilâ, kasd vb.)sıralayıp, teşbihe kaçan anlayışları reddeddikten sonra şöyle demektedir:

"Bu mevzuda bize göre aslolan şudur ki, ALLAH Teâlâ; "Hiç bir şey O'nun benzeri olamaz" buyurmak suretiyle kendini mahlukatına benzetmekten tenzih etmiştir. Nitekim biz de O'nun fiillerinde ve sıfatlarında benzeri bulunmadığını, benzerlerinden münezzeh olduğunu yukarıda beyan etmiştik. Bundan ötürü, "Rahman'ın Arş üzerine istivâsını " vahyin getirdiği ve akılda sabit olduğu gibi kabul etmemiz gerekir. Artık biz bu ayetin belli bir anlam ile kesin te'viline hükmedemeyiz. Çünkü zikrettiğimiz te'villerden herhangi birine ihtimali olduğu kadar; henüz bize ulaşmamış, teşbih şâibesi taşımayan başka bir manaya gelmesi de muhtemeldir. Biz ancak bu ayette ALLAH'ın o tabirle muradı ne ise, ona iman ederiz. Vahy ile sabit olan ru'yetullah vb. diğer meselelerde de inancımız böyledir. Bu hususlarda teşbihi nefyederek, hiç bir yorum yapmadan murâd-ı ilâhi her ne ise ona iman gereklidir."
(Maturidî, Kitabu't-Tevhîd, s. 74)

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hatemül enbiya kardeşim imam maturidi Allah svt mekandan münezzehtir demiyor nerede diyorsa kaynağını getir imam maturudi istivayı tevil etmemiştir buyrun

Maturidîler istiva ve diğer haberî sıfatları te'vil etmemişlerdir (Suleyman Uludağ, Kelâm İlmi ve İslâm Akâidi, s. 50).

İmam Maturudî (333/944) Kitabu't-Tevhîd'de, "İstiva" ayeti ile ilgili muhtemel bir çok te'villeri (mulk, ulûvv, Arşı ta'zim ve teşrif, istilâ, kasd vb.)sıralayıp, teşbihe kaçan anlayışları reddeddikten sonra şöyle demektedir:

"Bu mevzuda bize göre aslolan şudur ki, ALLAH Teâlâ; "Hiç bir şey O'nun benzeri olamaz" buyurmak suretiyle kendini mahlukatına benzetmekten tenzih etmiştir. Nitekim biz de O'nun fiillerinde ve sıfatlarında benzeri bulunmadığını, benzerlerinden münezzeh olduğunu yukarıda beyan etmiştik. Bundan ötürü, "Rahman'ın Arş üzerine istivâsını " vahyin getirdiği ve akılda sabit olduğu gibi kabul etmemiz gerekir. Artık biz bu ayetin belli bir anlam ile kesin te'viline hükmedemeyiz. Çünkü zikrettiğimiz te'villerden herhangi birine ihtimali olduğu kadar; henüz bize ulaşmamış, teşbih şâibesi taşımayan başka bir manaya gelmesi de muhtemeldir. Biz ancak bu ayette ALLAH'ın o tabirle muradı ne ise, ona iman ederiz. Vahy ile sabit olan ru'yetullah vb. diğer meselelerde de inancımız böyledir. Bu hususlarda teşbihi nefyederek, hiç bir yorum yapmadan murâd-ı ilâhi her ne ise ona iman gereklidir."
(Maturidî, Kitabu't-Tevhîd, s. 74)
Kitabut tevhid 86. Sayfadan okumaya basla.

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

İslam-TR Üyesi
:)kafam karıştı akhiler

Üst Ana Sayfa Alt