Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İnsanlara Davet Yaparken Nereden Başlamalıyız?

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum ve Rahmetullah

Çevremizdeki insanlara davet yaparken onlara; ilah, ibadet, tağut gibi kavramları anlatarak mı davete başlamalıyız? Yoksa bugün -maalesef- birçok insanın içine düşmüş olduğu şirk bataklığı olan demokrasi ve oy kullanma fiillerinin şirk olduğu hakikatini anlatarak mı?

Vesselam..

raaem Çevrimdışı

raaem

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Çevremizdeki insanlara davet yaparken onlara; ilah, ibadet, tağut gibi kavramları anlatarak mı davete başlamalıyız? Yoksa bugün -maalesef- birçok insanın içine düşmüş olduğu şirk bataklığı olan demokrasi ve oy kullanma fiillerinin şirk olduğu hakikatini anlatarak mı?

Vesselam..

aleyküm selam

Fikrimce, tağut bidat demokrasi oy konuları ilk etapta kendilerini kapatmalarına sebep oluyor gibi sanki ,sıfırdan başlamalı, kelimei tevhidin şartlarından itibaren ululiyet rububiyet isim ve sıfat tevhidinden başlamalı. Ağır ağır adım adım başlamak gerek, peygamberimiz nasıl başladıysa hadisleri de anlatarak ayetlerle İnşallah. Allah yardımcın olsun.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
aleyküm selam

Fikrimce, tağut bidat demokrasi oy konuları ilk etapta kendilerini kapatmalarına sebep oluyor gibi sanki ,sıfırdan başlamalı, kelimei tevhidin şartlarından itibaren ululiyet rububiyet isim ve sıfat tevhidinden başlamalı. Ağır ağır adım adım başlamak gerek, peygamberimiz nasıl başladıysa hadisleri de anlatarak ayetlerle İnşallah. Allah yardımcın olsun.

Bende şöyle düşünmüştüm: Mesela oy kullanan bir insan eğer bu şirk üzerinde ölse -Allah muhafaza- belki de ebedi cehennemlik olacak. O yüzden önce insanları, içinde bulundukları şirkin farkına vardırmalıyız.

Allahualem

raaem Çevrimdışı

raaem

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bende şöyle düşünmüştüm: Mesela oy kullanan bir insan eğer bu şirk üzerinde ölse -Allah muhafaza- belki de ebedi cehennemlik olacak. O yüzden önce insanları, içinde bulundukları şirkin farkına vardırmalıyız.

Allahualem

tabiki haklısın lakin, hiç birşey bilmiyoruz ki sen direk şu şirk bu şirk dersen korkabilir endişelenebilir. Öncelikle şirk kelimesinin anlamını detayını bilmesi gerekir, benimsemwsi içinde tevhidin gereklerini bilmeli dimi b detay bilmiyoruz öğretmiyorlar şirki anlatan yok tağut nedir anlatan yok Allah kuranda ne emreder anlatan yok sürekli anlatılan hizmet et himmet tasavvuf büyüklerimiz(!) gıybet etme komşu hakkı aile huzuru cocuk egıtımı vesilelere sarılalım tarikatlere bağlanalım, kimse demiyor ki bir damla şirk tüm ibadetlerini silecek.. Malesef.. Allah için yana yakara ibadet ediyorsun, müşrik olmuşsun haberin yok. Müşrikler kimlerdi ondan bile bihaberiz. :)

Ekli dosyalar

• Screenshot_2017-01-02-15-24-54_1.jpg
    Screenshot_2017-01-02-15-24-54_1.jpg
    209.8 KB · Görüntüleme: 73
metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Allahualem

akhi yanlış anlamazsan sen bir süre davet olayına girme bence
en azından etden kemikden karşında canlı bir ilim ehlinden bildiklerini onaylatana kadar davet çok erken olur

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
akhi yanlış anlamazsan sen bir süre davet olayına girme bence
en azından etden kemikden karşında canlı bir ilim ehlinden bildiklerini onaylatana kadar davet çok erken olur

hayırdır abi ne yanlışımı gördün?

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı

Vesselam..

Aleykum selam ve rahmetullahi ve berakatuhu kardeşim,

Ben uzun süredir herhangi bir sıra gözetmiyorum. Tek odaklandığım; insanlarla aramı iyi tutmaya çalışmak. Çünkü aramız iyi olmadığında iletişim kopuyor, devamı gelmiyor. Biriyle konuşacağım zaman konu seçmiyorum, sadece konu bir şekilde İslam'a gelsin diye uğraşıyorum, ki çoğu kez özel bir çaba harcamama gerek kalmıyor.

Mesela kandil gününde bana gelen bir tebrik mesajına, "ben de seni tebrik etmek isterdim ama biliyor musun, böyle bir gün İslam'da yok" diye karşılık yazıyorum. Tabi boş değil, kandillerin ortaya çıkış tarihleriyle birlikte. Sonra bidatlardan yasaklayan hadisler, sonra bunları bize anlatmayan hocalar, sonra hocaların bunları bize anlatmamasının sebebi yani laiklik, sonra laikliğin hükmü. Sonra geri dönüp bu hocaların gizledikleri diğer şeyleri de anlatabilirsin, çünkü hocaların hakkı anlatmadığını bir kez anladıktan sonra Allah'ın izniyle tüm zihinleri açılacaktır.

İstisna durumlar olabilir ama büsbütün zihni körelmemiş kişilerde işe yaradığını, anlamayanlar olsa bile aşırı tepki vermediklerini, en azından irtibatı kopartmadan iletişime devam ettiklerini gördüm. Bu da onlar anlayıncaya kadar anlatmaya devam etme fırsatı demek.

Allah tüm bu işleri bizlere kolaylaştırsın. Amin.

Unutmadan; her zaman soğukkanlı olmak önemli. Birisi ters tepki verirse sakinliğini bozmamalısın.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi

Ben uzun süredir herhangi bir sıra gözetmiyorum. Tek odaklandığım; insanlarla aramı iyi tutmaya çalışmak. Çünkü aramız iyi olmadığında iletişim kopuyor, devamı gelmiyor. Biriyle konuşacağım zaman konu seçmiyorum, sadece konu bir şekilde İslam'a gelsin diye uğraşıyorum, ki çoğu kez özel bir çaba harcamama gerek kalmıyor.

Mesela kandil gününde bana gelen bir tebrik mesajına, "ben de seni tebrik etmek isterdim ama biliyor musun, böyle bir gün İslam'da yok" diye karşılık yazıyorum. Tabi boş değil, kandillerin ortaya çıkış tarihleriyle birlikte. Sonra bidatlardan yasaklayan hadisler, sonra bunları bize anlatmayan hocalar, sonra hocaların bunları bize anlatmamasının sebebi yani laiklik, sonra laikliğin hükmü. Sonra geri dönüp bu hocaların gizledikleri diğer şeyleri de anlatabilirsin, çünkü hocaların hakkı anlatmadığını bir kez anladıktan sonra Allah'ın izniyle tüm zihinleri açılacaktır.

İstisna durumlar olabilir ama büsbütün zihni körelmemiş kişilerde işe yaradığını, anlamayanlar olsa bile aşırı tepki vermediklerini, en azından irtibatı kopartmadan iletişime devam ettiklerini gördüm. Bu da onlar anlayıncaya kadar anlatmaya devam etme fırsatı demek.

Unutmadan; her zaman soğukkanlı olmak önemli. Birisi ters tepki verirse sakinliğini bozmamalısın.

Eyvallah abla

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Annem oy kullanacaktı ben evlenmeden önce babam olmadigindan dolayı anneme güç yetirebiliyorum bu yuzden eve gelen pusula kağıtlarını yırttım oy gunu kapıyı kitledim ana dedim bugun birlikteyiz birak bi oy eksik alsinlar dedim

Sonra sana ne faydası dokundu dedim su ana kadar haklisin dedi bi daha kullanmayacagim dedi lakin gecen oy da dayım gelmis aklını çelmiş kürtlere zulüm ediyor lar diye vs vs ırkçılık duygularını kabartmış

ك Çevrimdışı

كعب بن مالك

La İlahe İllallah
İslam-TR Üyesi

Allah razı olsun abla

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim davet usulünde dikkatli olmak gerek hemde çok.
Öncelikle senin yerinde olsam bu dinden kazançları anlatırım. Mesela cennet ehline verilen nimetleri onların kazançlarını. Daha sonra kayıpları anlat. Cehennem ehlinin durumlarını.
Neleri kazanıp, neleri kaybedeceklerini bilmeleri onların bakış açılarını değiştirebilir.
Daha sonra vadedilen kazanca giden yolun nelerden geçtiğini anlatırsın işte.

Ve en başta la'yı kim veya ne için söylemesi gerektiğini anlat. Yani Allah azze ve celle'yi onlara anlat. Şimdi diyeceksin ki biliyorlar onlar zaten ama inan ki bilmiyorlar kardeşim. Bizler Allah azze ve celle'yi güzelce tanımlarını sağlarsak, O'nun azemetini, yüceliğini vs. O'na kulluk etmek insanlara ağır gelmez.

Hemen insanlara tağut, tekfir vs. gibi konulara girersen bazı insanları kaybedebilirsin. Öncelikle onların bu konuları bilmeleri için zihinlerinde yer açman gerek..

Ve ayrıca senin yaşamın ve hayatında örnek olman bi o kadar önemli unutma..

Rabbim yardımcın olsun ve seni muvaffak etsin..

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
davete nereden başlamalıyız? ilk cevap ''kendimizden başlamalıyız'' aynen katılıyorum
önce kendimiz düzeleceğiz
misal eski hayatında sigara içen biri, bir yola girdiğinde sigarayı bırakırsa bu gözle görülen bir davetdir.
devamında konuştuğun kişi senden uzaktırıcak kelimeleri kullanmıyacaksınki tekrar konuşma şansın olsun
oy kullanan insana şirk kelimesini kullanmıyacaksın
tasavvuf ehline şirk,gavs,rabıta,vs kelimeleri kullanmıyacaksın
laik birine atatürk kelimesini kullanmıyacaksın
kullanırsan nemi olur , birdahakine duvara konuşursun
kişini yanlışlarını değil kendi doğrularını anlatıcaksın
bunun içinde en doğru başlangıç ortak doğrularınızdır. içkinin haram oluşu namazın farz oluşu gibi
karşındaki kişiyi şeytanın kandırdığına inanıyorsan bilki seninle konuşurkende şeytan onun yanında
birde bir amelin şirk olması bile ihtilaflıyken o ameli yapanların ebedi cehennemlik olduğu fikri yanlış

bir alimin kitabını okuduğunda herzaman o alimle aynı kafada olmazsın
misal vahdeti vucut inancı bana görede şirkdir hatta ibni arabide küfre düşmüş bir kişidir
tekfircilerin en sağlam kaynaklarından biri olan muhammed bin abdulvahhab'ın kitaplarını okuyan kişiye görede ibni arabi müşrikdir.
ne gariptirki şeyh ibni arabiyi tekfir etmiyor. ilk okuduğumda şok olmuştum.
nasıl yaw ibni arabi gibi birini nasıl tekfir etmez anlam veremedim.
veya ahmed bin hanbelin ''kuran mahlukdur diyen kafirdir'' sözünden mana çıkaran biri kendi zamanında bu sözü söyleyenleri tekfir etmeyişi ilk bakışta garip geliyor. işte bu yüzdendirki kitap okuyarak alim olunmuyor.
bir alimin kitabını okumakla o alimin ders halkasında olmak aynı şey değil
birini bir görüşe,bir yola, davet etmeden önce o görüşün onayını canlı bir alimden veya en azından ilim talebesinden yüzyüzeyken almak lazım.
böyle yapmazsak çok şaşar az isabet ederiz.
söylediğimiz herşeydende mesulüz

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
davete nereden başlamalıyız? ilk cevap ''kendimizden başlamalıyız'' aynen katılıyorum
önce kendimiz düzeleceğiz
misal eski hayatında sigara içen biri, bir yola girdiğinde sigarayı bırakırsa bu gözle görülen bir davetdir.
devamında konuştuğun kişi senden uzaktırıcak kelimeleri kullanmıyacaksınki tekrar konuşma şansın olsun
oy kullanan insana şirk kelimesini kullanmıyacaksın
tasavvuf ehline şirk,gavs,rabıta,vs kelimeleri kullanmıyacaksın
laik birine atatürk kelimesini kullanmıyacaksın
kullanırsan nemi olur , birdahakine duvara konuşursun
kişini yanlışlarını değil kendi doğrularını anlatıcaksın
bunun içinde en doğru başlangıç ortak doğrularınızdır. içkinin haram oluşu namazın farz oluşu gibi
karşındaki kişiyi şeytanın kandırdığına inanıyorsan bilki seninle konuşurkende şeytan onun yanında
birde bir amelin şirk olması bile ihtilaflıyken o ameli yapanların ebedi cehennemlik olduğu fikri yanlış

bir alimin kitabını okuduğunda herzaman o alimle aynı kafada olmazsın
misal vahdeti vucut inancı bana görede şirkdir hatta ibni arabide küfre düşmüş bir kişidir
tekfircilerin en sağlam kaynaklarından biri olan muhammed bin abdulvahhab'ın kitaplarını okuyan kişiye görede ibni arabi müşrikdir.
ne gariptirki şeyh ibni arabiyi tekfir etmiyor. ilk okuduğumda şok olmuştum.
nasıl yaw ibni arabi gibi birini nasıl tekfir etmez anlam veremedim.
veya ahmed bin hanbelin ''kuran mahlukdur diyen kafirdir'' sözünden mana çıkaran biri kendi zamanında bu sözü söyleyenleri tekfir etmeyişi ilk bakışta garip geliyor. işte bu yüzdendirki kitap okuyarak alim olunmuyor.
bir alimin kitabını okumakla o alimin ders halkasında olmak aynı şey değil
birini bir görüşe,bir yola, davet etmeden önce o görüşün onayını canlı bir alimden veya en azından ilim talebesinden yüzyüzeyken almak lazım.
böyle yapmazsak çok şaşar az isabet ederiz.
söylediğimiz herşeydende mesulüz

CezakAllahu hayran ahi güzel anlattın..

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Keşke bunun hazır kalıbı olsa ama ne yazık ki yok.
Ve her insan farklıdır. Mesela birini kazara tekfir etsen de o gidip yanlışım nerde diye araştırır hidayet bulur. Ama bazılarına da 1000 dereden su getirip incitmemek için 10 bin takla atsan yine de faydan dokunmaz.
Davet zor iş. Bazen ilim'den çok hitap gücü daha önemli

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Keşke bunun hazır kalıbı olsa ama ne yazık ki yok.
Ve her insan farklıdır. Mesela birini kazara tekfir etsen de o gidip yanlışım nerde diye araştırır hidayet bulur. Ama bazılarına da 1000 dereden su getirip incitmemek için 10 bin takla atsan yine de faydan dokunmaz.
Davet zor iş. Bazen ilim'den çok hitap gücü daha önemli

Kalpler Allah azze ve celle'nin elindedir. Öncelikle tebliğ edilecek kişiler çok önemlidir zaten.
Hitap önemli evet çok önemli.
Mustafa İslamoglu'nun uslübuna dikkat edin çok yumuşak ve sakin bir şekilde anlatır konuları. Yani hitabeti kuvvetli biri ve kelamcı. Bu yüzden insanlara hoş gelir anlattıkları insanların kendini kaptırması kaçınılmaz tıpkı eski ben gibi.

Aslında tevhid ehli insanların davet metodu hakkında kesinlikle donanımlı olmaları gerekiyor vesselâm..

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
en büyük noksanımız sabır
sabır bize bütün ibadetlerde lazım olan ilk şeydir ve davetde bir ibadetdir
ibadet Allahın emretdiği,sevdiği,hoşnut olduğu şey
biz ise ibadet olan davet işinde sinirleniyoruz. subhanAllah
sinir şeytandan değilmidir.

Üst Ana Sayfa Alt