Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İslam Adına Çıkan Partiler Gerçekten İslam'ı Getirir mi?

Şeriatcı Çevrimdışı

Şeriatcı

Jihad still continue
İslam-TR Üyesi
zindabad Çevrimdışı

zindabad

زينداباد
İslam-TR Üyesi
Herkes düşüncelerini belirttiği mesajlar dışında ki kişişel atışma mesajlarını silsin kardeşler konu dağılıp giti faydalanmak isteyen ler faydalanamaya bilir.
bende silmem gereken varsa silecem. Anlayışlı olalım
delil nakil ve fikirlerle yazışalım
lütfen anlayışlı olalım

A Çevrimdışı

akıncıbir

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tartisma ile alaksi yokken birde sanda melun derlerse sende uslubunu bozarsin , ben ne sormusun bana ne cevap vermis sen once onu sorgula

Tekrar soyluyorum tekfirci ziyniyeti ciddiye almiyorum

Sen niye üzerine alınıyorsun ki.Sana mı mel'un dedim arkadaşım.Ağzından söz ile islam dışı yönetim isteyenlere ve fiili olarak İslama savaş açanlarla bir olanlara ne diyelim.Bu kadar basit soruyu ya herkes onu destekliyor falan filan absürt şeylerle örtmeye çalışmak yakışmaz kimseye.Allah bu dine kafirle de Mürtedle de yardım ettirir.Bu onların hak olduğunu göstermek.Hakikat birdir.Bize düşen hakikatin yanında olmak.

ebu seyf1 Çevrimdışı

ebu seyf1

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Alah subhanehu ve teala bütün muvahhid kardeşlerime rahmet etsin.İslam da namaz neyse zekat,oruç neyse tekfirde odur.Vallahi Allah subhanehu ve tealanın rahmet ettikleri müstesna çoğu kişinin bu meselede ayağı kaydı.Bazıları mutlak tekfirle muayyen tekfiri karıştırdı,mutlak tekfir yapanlara muayyen tekfir yapmış gibi muamele yaptı.Bazıları daha islam akdi sabit olmamış insanlar üzerinde-ki tekfir ancak islam akdi sabit olan insanlar üzerinde uygulanır- tekfirin engelleri olan cehalet,ikrah,tevil gibi şeyleri gündeme getirdiler.Oysa bunlar islam akdi sabit olan insanlar üzerinde uygulanır.Yoksa la ilahe illallahın şartı olan tağutu bile reddetmeyen insanlara bu uygulanmaz.

zindabad Çevrimdışı

zindabad

زينداباد
İslam-TR Üyesi
mutlak tekfiri muayyene indirgeyenleride es geçmemek lazım
zira bu daha tehlikeli sonuçlara götürüyor,ümmetin parçalanıp güçsüzleşmesi gibi
suriyede biliyoruz ki abd ve rusların verdiği zarardan çok bu tekfir olayını eline yüzüne bulaştıranlar vermiştir müslümanlara

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş kusura bakma ama bu tavır zorlama tekfircilerin takındığı bir tavır, sana tekfircisin demiyorum kardeşim yanlış anlama.
Benim tanıdığım tekfircilere cehalet özrü meselesi olsun tekfir ahkamı meseleleri olsun okul askerlik v.s ve daha diğer bir çok konuda muassır alimlerin görüşlerinden örnek veren hocalarımıza hep bu kelimeyi söylüyorlar, ONLAR TÜRKİYEDEKİ MESELELERE VAKIF DEĞİLLER DOLAYISIYLA ONLARA BU NOKTADA İTİBAR EDİLMEZ.
Peki kardeşim senin bu meselelerde örnek aldığın alimler Türkmü hayır, türkiyede mi yaşıyorlar hayır e peki sen neden onların lafını delil getiriyorsun diyince başlıyor yalpalamaya.
Bu mesele ayrıca şu sonucu doğurur. Süleyman kardeş
Makdisi, şeyh ebu Basir Tartusi şeyh Ebu yayha ,Ebu Velid ENSARİ Şeyh Süleyman Ulvan v.b gibi Alim ve ilim Talebeleri KENDİLERİNE TÜRKİYE HAKKINDA SORULAN SORULARA FETVA VERİRKEN olaylara vakıf olmadan, soruları soran insanlara itimat etmeden zanna göre böyle büyük meselelerde fetva veriyorlar bu yakıştırmayı onlara pek uygun bulmuyoruz. Alimlerimiz böyle önemli meselelerde nasıl olurda zanna göre hüküm verirler bu onların vasfı değildir ve olamaz. Bu kapıyı kapatmak lazım

Kardesim su tekfirci konusuna niye girdin anlamadim ...
Ben burda herkesin gözlemledigi seylerden bahsediyorum ...
Insanlarin Demokrasiyi nasil benimsediklerini görüyoruz hepimiz. Artik kimsenin derdi Seriat getirmek degil eskisi gibi. Tek dertleri karinlari doysun, AKP secimlerde kazansin, herkese Özgürlük vs ...
Belki Seyh Makdisi tam vakif degildir yazdim cünkü Türkiye de yasayan veya bagi olan Bizler Türkiye de Demokrasi'nin arac omakdan ciktigini gayet iyi görüyoruz. Diyorum ki belki konular ona yanlis veya eksik aktarilmis olabilir ...

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardes bir seyi merak ettim , erdoganin demokrasiyi amac edindigi nereden cikardan??

Akp nin tuzel kisiliginden bahsetmiyorum yada partinin icindeki herhangi birisindende bahsetmiyor , malum parti oldugu icin icinde her turlu gorusten insan olmasi dogaldir.

Ben erdoganin bizzat kendisinden bahsediyorum, akladigin mursiye sorsan senin gibi dusunmeyecektir, cunku ihvan hareketi tayyibi seviyor.

Erdoganin demokrasiyi amacladigini nerden cikardin???
Söylemleri ve yaptiklari yetmiyor mu? Mursi'yi akladigim yok ama Mursi Erdogan kadar taviz veren, Toplumun bozulmasinda katkisi olan, Politikalari ile Demokrasinin fitnelerini iyice yayan biri degildi ... Ikisinin de partici olmasini tartsimiyorum ..

ebu seyf1 Çevrimdışı

ebu seyf1

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
mutlak tekfiri muayyene indirgeyenleride es geçmemek lazım
zira bu daha tehlikeli sonuçlara götürüyor,ümmetin parçalanıp güçsüzleşmesi gibi
suriyede biliyoruz ki abd ve rusların verdiği zarardan çok bu tekfir olayını eline yüzüne bulaştıranlar vermiştir müslümanlara
Tekfir gerektiğinde muayyene de indirgenir.Eğer mesele sarihse ve kati ise oy vermek gibi burada elbette tekfir yapılır,yok eğer mesele hafi ise ve içtihadi ise namazın terki ya da vav-ı zaid meselesi gibi burada tekfir kati bir şekilde olan mesele gibi olmaz.kişi tercih ettiği görüşe göre hareket eder.mesela namazın terkini küfür gören bir kişi bunu küfür görmeyeni tekfir edemez.o zaman selefin birbirini tekfir etmesi gerekirdi,bu ise muhaldir.çünkü mesele içtihadidir,meseleyle ilgili nassın delaleti zannidir.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
işler zahire göre yürür değil mi her lafında ileri demokrasi diyen birinin hedefi demokrasidir onun anladığı demokrasi şekli ile liberal kapitalist batının anladığı şekil farklı olsa bile bu böyledir zira mesela bir komuniste göre de demokrasinin bir tanımı vardır ve liberal demkratik anlayışdan farklıdır hakeza anarşist fikirler içinde bu geçerlidir .

batına bakarsanız ya da doğru söyleyiş şekli ile baktığınızıı iddia ederseniz mesela abdülhamide karşı isyan eden saidi nursinin aslında saltanatı nebevi metoda aykırı gördüğü için yıkmaya çalıştığını ve meşrutiyeti desteklediğini söyleyebilirsiniz , malum kendisinin cumhuriyetçi karıncaları da vardır .

fethullah grubuda bu şekilde hareket edip yanlış yaptığına inandıkları partileri desteklemeyi bırakmaktadırlar.

Ki nurculukla fethullahcılık aynı tencereden çıkan çorbanın farklı tabaklarıdır ve islami demokrasi veya asıl demokrasi islamdadır fikirlerine sahiptirler, ve ayrıca tayyipinde bu tencere ile içli dışlılığı bilinmektedir.

tayyip veya diyelimki yarın tayyip öldü ondan sonra akp nin başına gelecek olanın bu sıralamada yeri nedir ? eğer ki islami olduğunu iddia ediyorsanız bu sıralamada yer bulacak ve delillendireceksiniz :

“Nübüvvet içinizde Allah’ın dilediği kadar devam eder; sonra dilediği zaman onu ortadan kaldırır. Sonra, nübüvvet sisteminde bir hilafet olacaktır. Bu da Allah’ın dilediği kadar devam eder; ardından Allah onu da –dilediği zaman- ortadan kaldırır. Sonra ısırıcı bir saltanat olur. O da Allah’ın dilediği kadar devam eder; sonra Allah dilediğinde onu ortadan kaldırır. Daha sonra ceberut bir saltanat olur; o da Allah’ın dilediği kadar devam eder, ardından Allah dilediği zaman onu ortadan kaldırır. Sonra, nübüvvet sisteminde bir hilafet olur.” (bk. Ahmed b. Hanbel, 4/273).

Şimdi bu sıralamaya baktığınızda tarihin akışına göre ya ceberrut diyeceksiniz ya da nebevi usülde halife zira dilipaka göre tayyip saltanat ta değil halifelik peşindedir. Aynı soru ihvancılar hamascılar ve sair içinde geçerlidir.

kelime olarak

ceberrut : acımasız , merhametsiz ve zorba demektir.

nebevi hilafet:resule(s.a.s.) bağlı, resulle alakalı .

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Beni elestiren kardeslere sunu da demek isterim. Yeni Anayasa calismalarini hepberaber görecegiz. Demokrasi arac mi amac mi diye ...

mali79 Çevrimdışı

mali79

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Burakın abd ile dostmu düşman mı tartışmasını sadece çin ziyareti sonrası yapılan değerlendirmesi bile düşündürücüydü. Hatırlayın lütfen;
"Erdoğan da Çin’in birliğinden yana olduklarını belirterek, ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunduklarını söyledi. Erdoğan, Doğu Türkistan’da “terör faaliyetleri” yürüten Doğu Türkistan İslami Hareketi’ne de karşı olduklarının altını çizdi." Kaynak çin resmi haber ajansı şinhua dır. Lakin t.c. den de bu açıklamaya karşı yanlış yok tercüme hatası yok telafuz hatası gibi bahanelerle bile karşı çıkılmadı yani yalanlanmadı.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Cumhuriyet doneminde
Seyh / alimlerin durum ve tavri ne olmus ?
Bunlardan bazilari abdulhamite karsi cikip ittihat ve terakkiciymis.
Bazisi ilkbasta katilmis bazisi ise sonradan vazgeçmiş.
Particilik olaylarinin nasil sekilledigini anlamak icin o donemlerinde iyi analiz edilmesi gerektigini dusunuyorum.
Zira bir surec sonrası evrimleserek hal almış.

Menderes zamani demokrat ve halk partisi
Ve o donemin meclise hic girmemis fakat hakkari millet vekili olmuş bir seyhin tutumu da enterasan gelmistir bana.

Meseleyi gunumuz partileri ve erdoğan olarak indirgerseniz kendi etrafiniznda dönüp durursunuz.

Arsivlere bir bakin.

Ebu Hamza el-Amédi Çevrimdışı

Ebu Hamza el-Amédi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abiler Allah için tekfirde aşırı gördüklerinizi banladığınız gibi şu necis particileride şu sitede barındırmayın. Allah için sizden rica ediyorum.

Ebu Hamza el-Amédi Çevrimdışı

Ebu Hamza el-Amédi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben burdaki kardeşlerime değil, partici olan ve Allah'a şirk koşanlara necis dedim. Bu ahlakı Ben ALLAH AZZE ve CELLE den öğrendim. Benim muvahhid kardeşlerimi tutuklayanları, hapse atanları, hiçbir alakası olmadığı halde sabah 5lerde evlerine baskın yapılan müslümanların düştükleri halleri düşünüp, sonra hala bu kafirlere ehven-i şer vs vs saçmalıklarla oy veren necislere söyledim.
Uzatmayacağım selamun aleykum.

Üst Ana Sayfa Alt