Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İslam'a Yeni Girecek Kişilere Yönelik Nasıl Bir Ders Düzeni Uygulamalıyım?

Garib Muslim Çevrimdışı

Garib Muslim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşlerim islama yeni girecek yaklaşık 5 kişi var ve bunlarla ders yapacaz inşallah ne yapmamı nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz öncelikle tevhidi anlatan kitaplarla başlıyacam lakin metod olarak ders işleyişi olarak ne yapmalıyım kurallar v.s genel olarak nasıl bir yol izlemeliyim tecrübesi bilgisi olan kardeşlerim yardımcı olursa çok memnun olurum.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Allah muvaffak kılsın kardeşim tahavi kitabı ile başlasan güzel olur tikandigin yerde nakil kürsüsü derslerinden faydalanabilirsin. Ama bu kardeşler bizzat senin kontrolünde olsun

Nereye Gidiyoruz? Çevrimdışı

Nereye Gidiyoruz?

Ey Rabbimiz! Nurumuzu tamamla, bizi bağışla.
İslam-TR Üyesi
ilk önce La ilahe illallah, kelimesinin anlamını anlatın, La ilahe ne demek neleri reddederiz, nasıl reddederiz?
İlla Allah kısmı ile neleri kabul ederiz? ilah , ibadet kelimelerinin anlamını , içeriğini anlatın. Şirki ve çeşitlerini ve içeriğini anlatın. bu kelimenin şartlarını, gerektirdiklerini anlatın. örneklerle.

TUVEYLİB Çevrimdışı

TUVEYLİB

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
KARDEŞ....ÖNCELİKLE KURAN VE SÜNNETE TESLİMYETLE İLGİLİ KİTAP OKNUMASI VE DERS YAPIULMASI LAZIM.

SONRA "LA İLAHE İLLAH ANLAM VE ŞARTLARI.

DÖRT TERİM...

İSTİSMAR EDİLEN KAVRAMLAR...

EV VELA VE EL BERE...

İSLAMİ DAVETTE 55 ESAS...

BİR GÜNAHIN YETMİŞ ZARARI....

imam şahid Çevrimdışı

imam şahid

Allah birdir bilinsin kalplerden şirk silinsin
İslam-TR Üyesi
selamaleykum benim tavsiyem sadece anlama kabiliyeti Allah bize anlama kabiliyeti versin derste anlamamazlık olabilir:ahim

imam şahid Çevrimdışı

imam şahid

İslam-TR Üyesi
sana en büyük tavsiyem hak yayınlarının metodlarını,tefsirlerini,kitaplarını
kullanman:harika:

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

imam şahid; son üç mesajın bir kelime yok, ne yapmaya çalışıyorsun, amacın nedir?

imam şahid Çevrimdışı

imam şahid

İslam-TR Üyesi
aslında yazdığım şeyleri düzenleyecektim mantılı olmadığı için silme butonuda yok oyuüzden böyle birşey yazdım:(

imam şahid Çevrimdışı

imam şahid

İslam-TR Üyesi
bu nu yapmayı istemezdim ahi kusura bakma

Narcı Genç Çevrimdışı

Narcı Genç

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşlerim islama yeni girecek yaklaşık 5 kişi var ve bunlarla ders yapacaz inşallah ne yapmamı nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz öncelikle tevhidi anlatan kitaplarla başlıyacam lakin metod olarak ders işleyişi olarak ne yapmalıyım kurallar v.s genel olarak nasıl bir yol izlemeliyim tecrübesi bilgisi olan kardeşlerim yardımcı olursa çok memnun olurum.
Risalei Nur külliyatını okumanızı tavsiye ederim

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah عز وجل nin varlığını ispatlayarak en büyük delili gösterecek

NUR RİSALELERİ KİMİN ESERİDİR?

(...) benim gibi yarım ümmi ve kimsesiz (...) bulunan bir adam, (...) Risale-i Nur’a sahip değildir; ve o eser, onun hüneri olamaz, onunla iftihar edemez. Belki doğrudan doğruya Kur'an-ı Hakîmin bu zamanda bir nevi mu’cize-i mâneviyyesi olarak, rahmet-i İlâhiyye tarafından ihsan edilmiştir. O adam, binler arkadaşiyle beraber, o hediye-i Kur'aniyeye el atmışlar. Her nasılsa birinci tercümanlık vazifesi, ona düşmüş. Onun fikri ve ilmi ve zekâsının eseri olmadığına delil, Risale-i Nur’da öyle parçalar var ki; bazısı altı saatte, bazı iki saatte, bazı on dakikada yazılan risaleler var. Ben yemin ile te'min ediyorum ki: Eski Said’in (R.A.) kuvve-i hâfızası da beraber olmak şartıyle, o on dakika işi, on saatte fikrim ile yapamıyorum; o bir saatlik risaleyi, iki gün istidadımla, zihnimle yapamıyorum, ve o bir günde altı saatlik risale olan "Otuzuncu Söz"ü ne ben ve ne de en müdakkik, dindar feylesoflar, altı günde o tahkikatı yapamazlar ve hâkezâ... [1 Şuâlar, 534-535, Birinci Şua/İki Acip Suale Cevaplar/İşârât-ı Kur'aniye Hakkında Lahika; Sikke-i Tasdîk-ı Gaybî, 68-69, Parlak Fıkralar ve Güzel Mektuplar/Bu âciz kardeşiniz, hem itiraz eden o eski dost zâta, hem ehl-i dikkate ve sizlere beyan ediyorum ki (...); Kastamonu Lâhikası, 179, Yirmiyedinci Mektubdan/Azîz, Sıddık, Risale-i Nur Şâkirdleri Kardeşlerim.
Risalet-ün-Nur sair te'lifat gibi ulûm ve fünundan ve başka kitaplardan alınmamış. Kur'andan başka me'hazı yok, Kur'andan başka üstadı yok, Kur'andan başka mercii yoktur. Te'lif olunduğu vakit hiçbir kitap müellifinin yanında bulunmuyordu. Doğrudan doğruya Kur'anın feyzinden mülhemdir ve semâ-i Kur'anîden ve âyatın nücumundan, yıldızlarından iniyor, nüzul ediyor. Şuâlar, 559; Sikke-i Tasdîk-ı Gaybî, 97, Birinci Şua/Yirmidördüncü Âyet ve Âyetler/İzahtan Evvel Mühim Bir İhtar/İkinci Nokta
(...) Aynen bu ehemmiyetli hikmet içindir ki, bâzı def'a haberim olmadan, ihtiyarım ve rızam olmadığı halde, ince hakaik-ı îmaniye ve kuvvetli hüccetler, müteaddit risalelerde tekrar edilmiş. Ben çok hayret ediyordum: Neden bunlar bana unutturulmuş, tekrar yazdırılmıştır?3 Sikke-i Tasdîk-ı Gaybî, 36, Parlak Fıkralar ve Güzel Mektuplar/Aziz Kardeşlerim!

RİSALE-İ NUR, yirminci asrın Müslümanlarını ve bütün insanları koyu bir fikir karanlıklarından ve müthiş dalâlet yollarından kurtarmak için müellifin kendi ihtiyariyle yazılmış değil, Cenab-ı Hakk’ın lisaniyle yazılmış bir eserdir. Konya Nûr Talebeleri Nâmına ZİVER GÜNDÜZALP. [54]

(...) Bu hakikatlardan anladım ki, Risale-i Nur, bu asrın insanları olan bizler için yazdırılmıştır. Konyalı Zübeyir Gündüzalp. [55]

Ey Risale-i Nur! Senin, hakkın dili, hakkın ilhamı olup O’nun izni ile yazıldığına şüphe yok. "Ben, kimsenin malı değilim. Ben hiçbir kitabdan alınmadım, hiçbir eserden çalınmadım. Ben Rabbânî ve Kur'ânîyim. Bir lâyemut’un eserinden fışkıran kerametli bir Nûr’um." Hasan Feyzi. [56]

[54] Rehberler, 141, Gençlik Rehberi/Risale-i Nur Nedir? Ziver Gündüzalp kardeşimizin Konya Nur Talebeleri adına, Risale-i Nur hakkında görüşlerini ifade edip, Ankara Üniversitesi gençlerine gönderdiği bir konferanstır.
[55] Müdâfaalar, 300, Afyon Müdâfâsı/Zübeyir’in Müdafaasıdır.
[56] Müdâfaalar, 347, Afyon Müdâfâsı/Afyon Mahkemesi Kararnâmesinden/Sanıklardan Bilahere Yakalanmış Olduğundan, Bilirkişilere Tedkike Gönderilemeyen Sair Eserler ve Mektublardaki Suç Mevzuu Olan Yazıların Hulâsaları. Benzer ifadeler için bak. Şuâlar, 141, 523, 535, 545, 590; Mektubat, 361, 362; Sikke-i Tasdîk-ı Gaybî, 68, 74; Kastamonu Lâhikası, 14, 179, 212; Âsâ-yı Mûsa, 118; Bediüzzaman Said Nursî, 579.

Yüce Allah buyurmuştur ki:

"Yazıklar olsun, elleriyle kitabı yazıp da, sonra onu yok pahasına satabilmek için 'bu, Allah katındandır' diyenlere; yazıklar olsun, elleriyle yazdıklarından dolayı onlara ve yazıklar olsun, böyle kazandıklarından dolayı onlara Bakara, 2/79.

"(...) Onun Allah katından olduğunu söylerler, hâlbuki o, Allah katından değildir. Böylece onlar, bile bile Allah’a karşı yalan söylerler. Âl-i İmrân, 3/78.

Üst Ana Sayfa Alt