Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İslam'ı Öğrenmemi ve Hakkıyla Yaşamaya Çalışmamı Garipseyen Ailem ile Nasıl Anlaşabilirim?

A Çevrimdışı

azim24

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm arkadaşlar.Ben 24 yaşında İslamı gerçek manada 18 yaşında tanıyan bir gencim.Namazı vs kılmam ise 2-3 aylık.Şimdi ailem müslüman ancak kuralları uygulamayan bir aile.Ben 18 yaşından sonra hayat önceliğim değişti islama daha önem verir oldum.Hatta bu galiba üniversite hayatımı da etkiledi.Eskiden çok para kazanmak için daha çok çalışırdım ama şuan okul nerdeyse tamamen boşladım ve Türkiyenin en iyi okullarını bölümlerini bıraktım şimdi yine iyi bi bölümdeyim ama yine başarısızım ancak düşük bir kademede memuriyet şansı çıktı karşıma(kalorifercilik,hizmetli gibi)Bu şansla hem daha çok dine yönelip hem aileden biraz uzaklaşmam iyi olur gibi geliyor ancak ailem buna tamamen karşılar.Bunca zaman arkanda durduk şimdi durmayacağız bizi daha fazla rezil etmene izin vermeyeceğiz evden çıktığın anda bir daha geri dönüş yok vs diyorlar.Şimdi İslami açıdan ne yapmam lazım?Eğer evde kalırsam okulu bitiremeyip ortada kalmaktan korkuyorum.Ben eskisi gibi çalışamıyorum.Biraz yalnız biriyim çok sosyal biri değilim,çok iletişimim iyi değil.Eğer ailemden uzaklaşırsam zaten iyi olmayan akraba ilişkilerimin tamamen kopması olabilir.Bundan korkuyorum.Ama evdeki ortamı da sevmiyorum.Bağımlı olmayı sevmiyorum.Bağımsız olmadığımdan ötürü bazı şeylere ses çıkaramıyorum.N e yapacağımı bilmiyorum.Bazen Allah bana İslama daha yönelmem için dış dünyaya açılmam için bir yol verdi gibi geliyor ama ailem böyle yapınca napacağımı bilmiyorum.Şuan ben bir büyükşehirde din kurallarını çok önemsemeyen insanların arasında yaşıyorum.Ama memuriyetin olduğu şehir küçük bir anadolu şehri baya uzakta yaşadığım yerden.Başaramamaktan yalnız kalmaktan korkuyorum ama Allahın yardım edeceğini de düşünüyorum.Fikirleriniz benim için önemli yardımcı olursanız ufuk açarsanız çok sevinirim:)

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ailen senin islami yasantina engel olmuyorsa sana masiyeti emretmiyorsa aileni dinle okulu bitir. Musluman akillidir sen okulu bitirirsin.

Bu benim tavsiyem.

S Çevrimdışı

simurg

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Geçen gün pat diye konu daldığından beridir hatırlıyorum seni biraderim (=

Allah dert vermez kul talep etmedikçe , Salim biraderin dediği gibi iyi olacaktır inşallah. Yalnızlık konusunda , yalnızlığın tadı bağımlılık yapar ancak sevmiyorsan yalnızlığı , reel sağlam bir cemaat iyi gelir inşallah.

A Çevrimdışı

azim24

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Şöyle mesela konuştukları konular müslümanları taşlamak üzerine gibi.Şu bilmem ne sakallılar,şu sonradan dine tutunanları da hiç sevmem derler ki bende sonradan dine tutunanlardanım.Yada yüzmek için şort alınacak sıra ben diz altı olması için uğraşırken sen iyice uçtun erkek de ne farkedecek.Eskiden din hakkında konuşurdum onlara birşeyler anlatırdım.O zaman büyük kavgalar çıkardı artık bıraktım.Benim evimde bana din dersi veremez kimse vs diye.İlk namazı kıldığımda düzenli ,annem ağladı.Seni iyice kaybediyoruz gibisinden şeyler söyledi.Sonra ben eve bir keresinde hadis kitabı aldım.Din kitaplarının benim psikolojimi bozduğunu düşünerekten o kitap ortadan gitti saklıyorlar.Ama Allahtan cep telefonumda hadislerde Kuranın türkçesi de var ve düzenli okumaya çalışıyorum:)Yada şöyle sorayım diyelim evde kalmaya devam ediyorum ve onlar dini kıyafetli insanlara önyargılı bir şekilde laflar sözler etmeye başladılar.Şuan hiç tepki vermiyorum,onlara cevap vermiyorum ondan sonra artık senle hiç sohbet edemiyoruz artık cevap bile vermiyorsun oluyor.Gerçek düşüncelerimi söyleyince de evde kavga çıkıyor hem onlar hem ben yıpranıyorum.Bu tarz sohbetlere girince ben napmalıyım?

A Çevrimdışı

azim24

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Geçen gün pat diye konu daldığından beridir hatırlıyorum seni biraderim (=

Allah dert vermez kul talep etmedikçe , Salim biraderin dediği gibi iyi olacaktır inşallah. Yalnızlık konusunda , yalnızlığın tadı bağımlılık yapar ancak sevmiyorsan yalnızlığı , reel sağlam bir cemaat iyi gelir inşallah.
Doğru biraz direk oldu girişim:)Cemaat nasıl bulunur?nereye gitmem lazım?Ya da İslamla ilgili bilgi alışverişinde bulunabileceğim bir arkadaşı nasıl bulabilirim?

S Çevrimdışı

simurg

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdi herhangi bir cemaat önermek yanlış olur , kendin bulmalısın inşallah. Git hepsini dene , hangisi kalbini tatmin ederse orada durabilirsin. İkincisi ise ailen senin için kaygılanıyorsa ailenin kaygısını gidermelisin ki sana güvensinler senin faydalı bir birey olduğunu gördüklerinde kendileri bile senin yolundan gelirler zaten. Zira peygamberde öyle yapmıştı. İlk iş güven vermek :harika:

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İslami mevzuları ailene açma, diğer konularda ise onlara iyilik ve ihsanda bulun. Müslüman akıllıdır biraz politik cevaplar ver iş ve okul konusunda daha sonra istihare kıl Allah'a tevekkül et kalbinin mutmain olduğu yola gir. Ben diğer kardeşlerin aksine erkek evladın evden uzaklaşması daha olumlu yönde etki ediyor aileye, en azından benim tecrübem bu şekilde. Döndüğünde değerini anlamış oluyorlar ve farklılıklarına göz yummaya yeter ki yanımızda olsun demeye başlıyorlar. İşte tam sıralar tatlı ve güzel bir dille dini yavaş yavaş, aralıklarla, sıkmadan tebliğ etmek.

İlim konusunda ise hiçbir cemaatin taassubuna kapılmamanı, meseleleri araştırıp, öğrenip, tefekkür edip idrak etmeni tavsiye ederim. Şüphesiz müslümanlar ile birlikte olmak imanı besler, ibadetlerini artırır, amma taassuba dönüşmediği sürece.

Buda benim nasihatim canım kardeşim, Rabbim sıkıntılarını gidersin, önünü hayra açsın ve bu hayrdan gönlünü razı etsin, ailene de hidayet etsin. Son duamız alemlerin Rabbine hamdolsun, selamun aleykum.

Üst Ana Sayfa Alt