Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kelimeyi Tevhid

E Çevrimdışı

ebu-Kateda

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yahya Bin Talha radiyallahu anh'dan rivayet edilmiştir. Halk Hz. Talha radiyallahu anh uzgun bir vaziyette oturdugunu gorunce ona sana ne oldu! diye sordular. Hz. Talha radiyallahu anh ben Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in şoyle buyurdugunu işittim; Ben oyle bir kelime biliyorum ki kim onu olecegi sırada okursa ALLAH ondan ölümün scısını uzaklastırır rengini parlatır sevinecegi manzarayı gorur Rasullah sallallahu aleyhi ve sellem vefat edinceye kadar onun hangi kelime oldugunu kendisine sormak nasip olmadı [ona uzuluyorum] dedi. Hz. Ömer radiyallahı anh ben biliyorum dedi. Hz. Talha radiyallahu anh [sevinerek] o nedir? diyince Hz. Ömer radiyallahu anh soyle buyurdu biz Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellemin amcası Ebu Talib'e arzettigi kelimeden daha yuce bir kelime bilmiyoruz oda La ilahe illallah'tır dedi, Hz. Talha da vallahi o, vallahi o, dedi.[beyhaki ibnimace]

bu kelimenin bastan basa nur olması pek cok rivayetlerde bilinmiş ve anlasılmıstır hafız ibni hacer rahmetullahialeyh munebbihat adlı eserinde Hz. Ebu Bekir radiyallahu anh dan soyle naklediyor: Beş kısım karanlık vardır onları aydınlatmak için de beş ısık vardır 1)Dunya sevgisi karanlıktır, ışıgı takvadır 2)Gunah karanlıktır, ışıgı tevbe etmektir
3)Kabir karanlıktır, ışıgı La ilahe illallah Muhammedur Rasulullahtır
4)Ahiret karanlıktır, ışıgı guzel ameldir
5)Sırat koprusu karanlıktır, ışıgı kuvvetli imandır.

Üst Ana Sayfa Alt