Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kitaplardan Alıntılar

Sena Haydali Çevrimdışı

Sena Haydali

اللهم إني أسألك حسن الخاتمة.
Frm. Yöneticisi
Screenshot_20170514-212256.png

"Tekrar tekrar okunması gereken bir kitap" diye düşünüyorum.
Kral ve Çocuk- Ebu Sümeyye

Rubeyyi Çevrimdışı

Rubeyyi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Korkma! Sen üstünsün" (Ta-ha,68)

Musa (aleyhisselâm) 'ın içine üç defa korku düşmüştü :

Birincisi: Azgın Firavun'un huzuruna girdiği zaman.. Hz. Musa korkusunu şöyle ifade etmişti :
"Rabbimiz! Doğrusu biz, onun bize aşırı derecede kötü davranmasından yahut iyice azmasından endişe ediyoruz." (Ta-ha, 45)
Yüce Allah da ona ve kardeşine şöyle demişti:
"Korkmayın. Ben sizinle beraberim. İşitir ve görürüm." (Ta-ha, 46)

İkincisi: Sihirbazlar değneklerini attıkları zaman.. Bu esnada Musa'nın içine bir korku düşmüştü. Bunun üzerine Yüce Allah şöyle buyurmuştu:
"Korkma! Sen üstünsün." (Ta-ha, 68)

Üçüncüsü: Firavun, ordusuyla beraber Musa'nın peşine düştüğü zamandır. Bu esnada Allah Teâlâ ona şöyle buyurdu:
"Asan ile denize vur." (Şuara, 63)

Musa (aleyhisselâm) şöyle dedi:
"Rabbim şüphesiz benimledir. O, bana yol gösterecektir." (Şuara, 62)

Rubeyyi Çevrimdışı

Rubeyyi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Korkma! Sen üstünsün" (Ta-ha,68)

Musa (aleyhisselâm) 'ın içine üç defa korku düşmüştü :

Birincisi: Azgın Firavun'un huzuruna girdiği zaman.. Hz. Musa korkusunu şöyle ifade etmişti :
"Rabbimiz! Doğrusu biz, onun bize aşırı derecede kötü davranmasından yahut iyice azmasından endişe ediyoruz." (Ta-ha, 45)
Yüce Allah da ona ve kardeşine şöyle demişti:
"Korkmayın. Ben sizinle beraberim. İşitir ve görürüm." (Ta-ha, 46)

İkincisi: Sihirbazlar değneklerini attıkları zaman.. Bu esnada Musa'nın içine bir korku düşmüştü. Bunun üzerine Yüce Allah şöyle buyurmuştu:
"Korkma! Sen üstünsün." (Ta-ha, 68)

Üçüncüsü: Firavun, ordusuyla beraber Musa'nın peşine düştüğü zamandır. Bu esnada Allah Teâlâ ona şöyle buyurdu:
"Asan ile denize vur." (Şuara, 63)

Musa (aleyhisselâm) şöyle dedi:
"Rabbim şüphesiz benimledir. O, bana yol gösterecektir." (Şuara, 62)
Üzülme / Aiz el-Karni

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Metroda, akıllı telefonun ekranına bakmak; harama bakmaktan (şüphesiz) daha iyidir ama kitaba bakmak; akıllı telefonun ekranına bakmaktan dahada iyidir. 2,5 TL değerinde olan yol arkadaşı el kitabımdan 2,5 TL 'den daha değerli nasihatler...

DPN42o.jpg

Sözde Değil Özde Müslüman Olmak

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kitabın içeriği nedir?
Cevap veren olmamış. Biraz ben bahsetmeye çalışayım inşaAllah.

Önsözde mesela sireti ibadet niyetiyle okumakla bir şey kazanamayız der. Yani okuduğumuz bizi daha Müslüman daha takva edebilmeliki bir değerden söz edebilelim der adeta.

Siretin bizi ilgilendiren kısmı, peygamberin salı günü doğması veyahut pazartesi doğması değildir. Aynı şekilde annesinin adı boyu posu vs bizi ilgilendiren asıl kısım değildir der. Bu bilgileri de bilelim gereksiz demiyorum ama ilk sıramızda bu bilgiler olmamalı tarzında konuşur.

Sonra Bedirden Uhuddan vs bahseder detaya girmeden. Mesela salavata temas eder. Nasıl salavat getirebiliriz,nerelerde getirmeliyiz bunları maddeler halinde kaynak vermeden zikreder.

Mübarek genci maddeler halinde sıralar .Mesela maddelerden birisi hayatı namazına göre belirlemektir.

İçinde bol miktarda hadis mevcuttur. Gereksiz, işimize yaramayacak bilgi çok çok azdır. Pratik hayatımıza yönelik dersler verir . Ve bunu maddeler halinde çok basit anlatımla yapar.

Not: Kitabı hoca düzenleyip öyle basılacakmış tekrar. Yani yakın zamanda basılmaz Allahu alem.Yayınevine sordum.

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bugün bize (özellikle akhilere) nasihat eden kitabımız ''İstanbul'un Şeytanları''. Taşı toprağı altın denilen İstanbul'u merak eden kardeşler için çok güzel bir kitap. Yazar kitabında İstanbul'daki günahlardan, sevaplardan, imtihanlardan bahsediyor. İstanbul'un vakit hırsızlığı yapacağından ve insanı uyanık yapması, akraba bağını zayıflatması gibi çeşitli konulara değiniyor. Kitabın yazarı Feyzullah Birışık...

hatve.jpg

Ekli dosyalar

• İstanbul'un Şeytanları.jpg
    İstanbul'un Şeytanları.jpg
    90.2 KB · Görüntüleme: 148
H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bugün bize (özellikle akhilere) nasihat eden kitabımız ''İstanbul'un Şeytanları''. Taşı toprağı altın denilen İstanbul'u merak eden kardeşler için çok güzel bir kitap. Yazar kitabında İstanbul'daki günahlardan, sevaplardan, imtihanlardan bahsediyor. İstanbul'un vakit hırsızlığı yapacağından ve insanı uyanık yapması, akraba bağını zayıflatması gibi çeşitli konulara değiniyor. Kitabın yazarı Feyzullah Birışık...

Ekli dosyayı görüntüle 19278

ZZvROZ.jpg

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
123-124-125. Sayfalar devamı >
Mevdudi'nin, Gelin müslüman olalım kitabından sonra sayfa.

Mevdudi'nin hayatına baktığımızda Kur'anı tefsir etmek için (çocukluk dönemini saymazsak eğer) ömrünün yarısını yani 32 yılını ayırdığını görüyoruz.
İbn Kesir'in hayatına baktığımızda ömrünün son yıllarına doğru kitap yazmaktan dolayı görme duyusunu kaybettiğini görüyoruz.
İmam Serahsi'nin hayatına baktığımızda 15 yıl boyunca hapsedildiği kuyuda kütüphanesi olmadan fıkıh kitabı yazdığını görüyoruz.

Alim olmak çok farklı birşey... Hiçbir maddi çıkar gözetmeden bizlere ciltlerce miras bırakıyorlar... Bıraktığı eserlerden para kazanıp saraylarda da yaşamıyorlar... Allah azze ve celle tüm alimlerimizden razı olsun, alimlerimizi cennetin saraylarında ağırlasın inşaAllah...

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Evet, akıl, hareketlerimize rehber olamıyor. Peki beyler, bu akıl denen şeyden biraz olsun da yararlanamaz mısınız? Yoksa hepinizi kaldırıp atmalı mı? Yoksa rahat etmek için aklı mı kaldırıp atmalı? Doğrusu ikisini de atmaya gönlüm razı olmuyor.”