Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Mustafa Kemal'e Dua Edilen Camilerde Namaz Kılınır mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Ama bunu yaparken de o kişinin "amelinin" küfür/şirk olduğunu aklımızdan çıkarmamamız lazım değil mi? Çünkü hiçbirimizin istikamet garantisi yok, kendimi "müslümanım diyosa müslümandır canııım" diye diye ircaya saplanmış halde bulmak istemediğimden diyorum bunu.
Bilmiyorum ya dengeyi kurmak zor.

Küfür söz ve amelleri dediğimiz esasında dini hafife alan hareketlerdir. Mesela bir kimsenin: "bana ne namazdan abdestten" gibi konuşması veya Kur'an'ı yere atması gibi. Yada bazılarının alışkanlıktan veya bilmeyerek Allah'a haşa küfür etmesi. İşte burada gaflete düşmeyip iman halimizi korumamız lazım ve çevremizde bu tür bilinçsiz hareketler gördüğümüzde uyarmamız lazım. Bu meselenin özü budur. Ancak:

1. Bazı dönemlerde küfür söz ve hareketler siyasi ve mezhepsel gruplarca genişletilmiş ve kendi görüşleri dışında kalan insanları tespit edip dışlamak için onların yaptıkları buna dahil edilmiştir. Bu tür aşırılıklardan uzak durmak lazım.

2. Söz ve hareketleri nesnel bir şekilde belirlemek güçtür. Mesela yukarıdaki Kur'an'ı yere atma örneğini ele alalım. Yukarıda anlattığım şekliyle bunun küfür olduğunu, yani bunu yapanın kalbindeki küfre ve Allahsızlığa işaret olduğunu herkes kabul eder. Ama farz edelim ki birisi telaştan, korkudan veya başka bir sebepten ötürü Kur'an'ı yere attı, veya bir topluluğun kültüründe kitabı yere atmak saygısızlık sayılmıyor, Musa a.s.'ın Tevrat levhalarını yere atması gibi. Şimdi kalkıp ona sen (kitapta yazdığı) küfür ameli işledin denir mi? Tabi ki de denmez.

Maalesef bizim insanımız çoğu şeye lafzî bakıyor ve altında yatan mantığı kavramakta zorlanıyor. Bu konudaki örneği ele alalım. Atatürk'e dua etmek küfürdür deniyor. Bu genel bir ifade olarak mı denmiştir? Hayır, bunu söyleyen kişi esasında daha derinde yatan bir duruma işaret ediyor, o da şudur ki Allahsız, İslam düşmanı bir kimseyi sevip ona dua etmek, o kimseyle aynı görüşte olunduğuna işarettir. Çünkü bunun başka bir açıklaması olamaz, değil mi? Ama işte bu sözü genel bir kurala çevirmek yanlıştır. Küfür Atatürk'e dua etmede değil, altında yatan zihniyettedir (yani kişinin niyeti, kalbî durumu). Ama Atatürk'e dua eden çoğu insan işte bu zihniyetten yola çıkarak değil, farklı düşüncelerle ona dua ederler. Tarihçiler Atatürk'ün positivist-materyalist bir dünya görüşüne sahip bir ulusalcı olup, Allah'a inanmadığını ortaya çıkardığı halde, ki bunu Batılı tarihçiler doksan yıldır ifade ediyor, Türkiye'de bu meseleyi bilinçli olarak çarpıtan insanlar olduğu için halk doğal olarak onu Müslüman görüyor ve bir Müslüman'a rahmet dilemekte sakınca yoktur. Dolayısıyla insanların rahmet okumasına takılmak yerine, onları Atatürk'ün şahsiyeti ve Kemalist devrim hakkında aydınlatmak gerekir.

Ehli Sünnet'in genel tutumu olan Müslümanım diyen kişinin ikrarını kabul etmek sizi asla Mürci'i yapmaz. Böyle bir kaygınız olmasın. Bu görüşü İslam tarihinde yalnızca Hariciler savunmuştur ve Ahmed bin Hanbel gibi İrca akidesine sahip olmayanları bile Mürci'e olarak nitelemişlerdir. İrca tartışması 8. yüzyılda Müslümanlar arasında imanın tanımı üzerine gerçekleşen bir tartışmadır ve bu tartışmanın tekfirle hiç bir bağlantısı yoktur, yani Mürcie'yi eleştiren gayr-ı Mürci'i Sünniler onları tekfir meselesi üzerinden eleştirmemiştir. Yalnızca Hariciler tekfir meselesini bu tartışmaya dahil etmiştir. İbn Teymiyye 13. yüzyılda Mürcie'yi yine eleştirmiştir, yine tekfir meselesine hiç değinmemiştir. O yüzden kim bu tartışmaya tekfir meselesini katarsa, haricilerin yolundan gitmiş olur.

Son düzenleme:
Lavandula19 Çevrimdışı

Lavandula19

وَلَمْ أَكُنۢ بِدُعَآئِكَ رَبِّ شَقِيًّا
İslam-TR Üyesi
Bazı dönemlerde küfür söz ve hareketler siyasi ve mezhepsel gruplarca genişletilmiş ve kendi görüşleri dışında kalan insanları tespit edip dışlamak için onların yaptıkları buna dahil edilmiştir. Bu tür aşırılıklardan uzak durmak lazım.
Muhakkak. Aynı şekilde düşünüyorum.
2. Söz ve hareketleri nesnel bir şekilde belirlemek güçtür.
Evet, zaten bu yüzden dengeyi sağlamak zor. Belli kalıplara dönüştürüp olmuyor dediğiniz gibi. Ben de şu şöyleyse bu böyledir gibi keskinlik taraftarı değilim zaten. Derdim vasat olmak.
Maalesef bizim insanımız çoğu şeye lafzî bakıyor ve altında yatan mantığı kavramakta zorlanıyor. Bu konudaki örneği ele alalım. Atatürk'e dua etmek küfürdür deniyor. Bu genel bir ifade olarak mı denmiştir? Hayır, bunu söyleyen kişi esasında daha derinde yatan bir duruma işaret ediyor, o da şudur ki Allahsız, İslam düşmanı bir kimseyi sevip ona dua etmek, o kimseyle aynı görüşte olunduğuna işarettir. Çünkü bunun başka bir açıklaması olamaz, değil mi? Ama işte bu sözü genel bir kurala çevirmek yanlıştır. Küfür Atatürk'e dua etmede değil, altında yatan zihniyettedir (yani kişinin niyeti, kalbî durumu). Ama Atatürk'e dua eden çoğu insan işte bu zihniyetten yola çıkarak değil, farklı düşüncelerle ona dua ederler.
Evet, bunu net biliyoruz ki zaten. Benim bu dua meselesindeki takıldığım nokta, çoğu şu an için mazeretli sayılan cemaatin iman durumu değil, imam. Gidip o sırada veya namaz sonrası imama huccet ikamesi yapacak halim yok, ilmim de yok.
Bu konu bana tıkanık bir damar gibi görünüyor açıkçası.
Dolayısıyla insanların rahmet okumasına takılmak yerine, onları Atatürk'ün şahsiyeti ve Kemalist devrim hakkında aydınlatmak gerekir
Aydınlatma fikrine kim karşı çıkar? Doğru üslupla tebliğin içine dahil edilmelidir elbette. Bunu yıllardır söylüyoruz, elimizden geldiğince ikazlarımız oluyor çevremizde. Gelin görün ki iş o kadar basit değil.
İrca tartışması 8. yüzyılda Müslümanlar arasında imanın tanımı üzerine gerçekleşen bir tartışmadır
Evet, çıkış noktasının iman tanımı olduğunu biliyorum. Aşırı temel bir konudan çıkmış olması beni şaşırtmıştı. Dedim ehli sünnet kalmak hiçbir zaman kolay olmamış dmek ki. İlginç şeyler.
Yalnızca Hariciler tekfir meselesini bu tartışmaya dahil etmiştir. İbn Teymiyye 13. yüzyılda Mürcie'yi yine eleştirmiştir, yine tekfir meselesine hiç değinmemiştir. O yüzden kim bu tartışmaya tekfir meselesini katarsa, haricilerin yolundan gitmiş olur.
Pekala, anlıyorum. Bu bilgiyi unutmayayım inşaallah.
Cevap için teşekkür ederim, Allah azze ve celle ecrinizi versin.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Evet, çıkış noktasının iman tanımı olduğunu biliyorum. Aşırı temel bir konudan çıkmış olması beni şaşırtmıştı. Dedim ehli sünnet kalmak hiçbir zaman kolay olmamış dmek ki. İlginç şeyler.

Tarihi Mürci'e farklı gruplara ayrılır ama Mürci'e'nin çoğu Ehli Sünnettir. Şiiliğe karşı gelmişlerdir ve hadisleri esas almışlardır. Diğer Sünniler de onları böyle görmüştür. İmam Ebu Uyed, İbn Teymiyye, Zehebi gibi ulemanın eserlerinde bu görülür. Sonradan herkesin kınamakta ortaklaştığı Mürci'iler 10. ve 11. yüzyıllarda ibadeti ve ahkâmı hafife alan esnek bir din anlayışına sahip Mürci'edir. Tabi itikadi ihtilaflar da devam edegelmiştir, ama İbn Teymiyye'nin bir Hanbeli olarak dediği gibi bunlar lafzi ihtilaflar olmuştur. İnsanların bunu büyütmesi daha çok taassuptan kaynaklanmıştır.

Lavandula19 Çevrimdışı

Lavandula19

وَلَمْ أَكُنۢ بِدُعَآئِكَ رَبِّ شَقِيًّا
İslam-TR Üyesi
Tarihi Mürci'e farklı gruplara ayrılır ama Mürci'e'nin çoğu Ehli Sünnettir. Şiiliğe karşı gelmişlerdir ve hadisleri esas almışlardır. Diğer Sünniler de onları böyle görmüştür. İmam Ebu Uyed, İbn Teymiyye, Zehebi gibi ulemanın eserlerinde bu görülür. Sonradan herkesin kınamakta ortaklaştığı Mürci'iler 10. ve 11. yüzyıllarda ibadeti ve ahkâmı hafife alan esnek bir din anlayışına sahip Mürci'edir. Tabi itikadi ihtilaflar da devam edegelmiştir, ama İbn Teymiyye'nin bir Hanbeli olarak dediği gibi bunlar lafzi ihtilaflar olmuştur. İnsanların bunu büyütmesi daha çok taassuptan kaynaklanmıştır.
Dürüst olmak gerekirse, tarihi süreci iyi araştırmak gerektiğini anladım. ivc sitesinde irca akidesinin türkiye üzerine olan etkilerine dair uzun bir makale vardı, okumuşsunuzdur diye tahmin de ediyorum. Yani onu okuyup insanın zihninde oluşan manzara ile sizin bakış açınızı görünce oluşan manzara oldukça farklı. Bağdaşan kısım, bahsettiğiniz herkesin kınamakta birlik sağladığı 10 ve 11.asır mürcieleri anladığım kadarıyla. Ama orada olup bitmemiş belli ki. Süregelen bir zarar ziyandan dem vuruluyor zira ve mantıksız değil bağlantılar.
İki yazı okunup anlaşılacak hususlar olmadığının farkındayım da insan günlük yaşamında bile bazı şeyleri çözümlemeye çabalarken bu tür konular muhakkak karşısına geliyor, birçok kez.
Elimden geldiğince araştırırım ara ara inşaallah.
Tekrar teşekkürler, Rabbim sizi de bizi de istikamet üzere kılsın.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Irca akidesi nedir ya hu
Cahilliğime doyamıyorum
İvc de ilim ve cihad sitesiymiş
Makaleye bakim dedim de site acmadi bende.
Ben bunlari ing. Bir sey sandim oyle okumladim yani.
Hindistanda buldum kendimi gugul taramasinda, ne alaka diyorum.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu ulkede hak ta batilda karismis durumda artik kim ne yapacagini nasil davranacagini bilemez durumda ya kendileri duzelecek yada ALLAH bir sekilde duzeltecek.

Musluman kimdir nedir ne yapar nasil yasar kismi quranda ve sunnette bellidir.sonra insanlar taviz vere vere hem muslumanliktan hemde ALLAH in emir ve yasaklarindan iyice uzaklasip orta yolu tutturacagiz diye herseyden uzaklastilar.
Bir musluman icin cami nedir?
Bu cami ALLAH ICIN ibadet etmeye yonelik yapildiysa orada eyip bukmeden hak ne ise o konusulmali ve dahasi oradan cikinca da bu hal devam etmeli. Osmanlida boyleydi hani bahsi gecti diye yaziyorum.orada halka bilgi verilir gerekli uyarilar gerekli seylerde ekstradan bildirildi.
Gunumuzde bu boylemi ?
Degil tabikide insanlarin kontrolundeki bir muslumanlik anca cuma dan cumaya giden bir cemaat ile tasvir edilir.
Musluman ALLAH ICIN yasayan yiyen icen ve hatta olen ve bunun icin cabalayan kimseye denir basarirsa mumin olur.basaramazsa eger buyuk gunahlara girmedigi surecede yaptiklarinin karsiligini cektikten sonra mukafatlandirilacagi umulur.
Cunku ilk guzel mukafat ALLAH YOLUNDA cabalayanlarindir.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yani algısal bir problem var sanıyorum. Arap harflerinin İslam'ın şiarı olduğuna dair ben ayet ya da hadis duymadım. Sen duydun mu harflerle en iyi müslüman olan insan? Sana sadece selam diyorum.

Osmanlica yani eski turkce nin arapca yazilmasi muslumanligin daha iyi anlasilacagini dusunuldugu icin bu sekilde kullanilmistir.

Bu arada

Osmanli en basinda cesitli boylarda ki turklerin bir araya gelip kuruldugu daha sonra da farkli milletlerin katilarak genisledigi bir devlettir. Son donemde osmanliyi parcalamak isteyenler halki ilk once irkcilikla vurdu ki bu bence dagilmasinda buyuk bir paya sahiptir. Daha sonrada zaten goruldugu gibi 3 kitaya hakim bir devlet bir anda koy gibi bir statute kuculup kaldi ve bu oyle bir kuculmeki o donemler bolluk icinde yasayan halk bir anda baskalarina muhtac hale geldi.
O andan gunumuze kadar hep merak etmisimdir. O kadar beytulmal nereye gitti.bizi bu denli kuculten kafirler haritadan bizi silebilirlerdi ama neden yapmadilar. Ama onlarin derdi biz degildi onlarin derdi musluman olanlardi muslumanlikti islamdi.onlar bir kismi geride birakarak islami ifsad etmeyi.planladilar ama oldumu eh iste.
Her ne kadar ugrassalarda hep bir yigit cikar ALLAH onunla islami yuceltir.bunun turk arap japon olmasi onemli degil.onemli olan kisinin takvasi.cabasi. su an gunumuz musluman mi laikmi ? Muslumanlik asla laiklik diye bir sistemi kabul etmez ama laiklik muslumanligi kabul eder nasil? Onlarin istedigi olursa tabi ama ALLAH in istedigi gibi bir muslumani asla kabul etmez.
Demem o ki yapilan hersey bana gore muslumanligi bozuk bir sekilde diger nesillere aktarip tamamen ortadan kaldirmakti cunku biz zaten bitmistik halk tamamen bitikti.isteselerdi geride kalanlari surebilirlerdi.
Bu mecralar osmanli dan sonra cok karisiktir

Son düzenleme:
Bumin Kağan Çevrimdışı

Bumin Kağan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlica yani eski turkce nin arapca yazilmasi muslumanligin daha iyi anlasilacagini dusunuldugu icin bu sekilde kullanilmistir.

Bu arada

Osmanli en basinda cesitli boylarda ki turklerin bir araya gelip kuruldugu daha sonra da farkli milletlerin katilarak genisledigi bir devlettir. Son donemde osmanliyi parcalamak isteyenler halki ilk once irkcilikla vurdu ki bu bence dagilmasinda buyuk bir paya sahiptir. Daha sonrada zaten goruldugu gibi 3 kitaya hakim bir devlet bir anda koy gibi bir statute kuculup kaldi ve bu oyle bir kuculmeki o donemler bolluk icinde yasayan halk bir anda baskalarina muhtac hale geldi.
O andan gunumuze kadar hep merak etmisimdir. O kadar beytulmal nereye gitti.bizi bu denli kuculten kafirler haritadan bizi silebilirlerdi ama neden yapmadilar. Ama onlarin derdi biz degildi onlarin derdi musluman olanlardi muslumanlikti islamdi.onlar bir kismi geride birakarak islami ifsad etmeyi.planladilar ama oldumu eh iste.
Her ne kadar ugrassalarda hep bir yigit cikar ALLAH onunla islami yuceltir.bunun turk arap japon olmasi onemli degil.onemli olan kisinin takvasi.cabasi. su an gunumuz musluman mi laikmi ? Muslumanlik asla laiklik diye bir sistemi kabul etmez ama laiklik muslumanligi kabul eder nasil? Onlarin istedigi olursa tabi ama ALLAH in istedigi gibi bir muslumani asla kabul etmez.
Demem o ki yapilan hersey bana gore muslumanligi bozuk bir sekilde diger nesillere aktarip tamamen ortadan kaldirmakti cunku biz zaten bitmistik halk tamamen bitikti.isteselerdi geride kalanlari surebilirlerdi.
Bu mecralar osmanli dan sonra cok karisiktir
Yani alfabe ile İslam nasıl daha iyi anlaşılabilir bunu anlayamadım. Dil zaten Arapça değil. Dil Türkçe. Türkçe'nin Arap harfleriyle yazılması sadece. Kuranı açıp okuduğun taktirde anlayabiliyor musun. Arapça bilmiyorsan cevap kesinlikle hayır. Neden çünkü dil farklı. Osmanlıya ve Türklere karşı ırkçılığın kralını yapan Araplardır. Osmanlı Araplara kavmi necip demiş ve Arap topraklarını her zaman ayrıcalıklı olarak görmüştür. O topraklardan asker almadığı gibi vergi almadığı da olmuştur. Fakat Osmanlı'nın tüm bu iyi niyetine Araplar nasıl karşılık vermiştir. Bunu yazmama gerek yok bence hepimiz gayet iyi biliyoruz.

Son düzenleme:
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yani alfabe ile İslam nasıl daha iyi anlaşılabilir bunu anlayamadım. Dil zaten Arapça değil. Dil Türkçe. Türkçe'nin Arap harfleriyle yazılması sadece. Kuranı açıp okuduğun taktirde anlayabiliyor musun. Arapça bilmiyorsan cevap kesinlikle hayır. Neden çünkü dil farklı. Osmanlıya ve Türklere karşı ırkçılığın kralını yapan Araplardır. Osmanlı Araplara kavmi necip demiş ve Arap topraklarını her zaman ayrıcalıklı olarak görmüştür. O topraklardan asker almadığı gibi vergi almadığı da olmuştur. Fakat Osmanlı'nın tüm bu iyi niyetine Araplar nasıl karşılık vermiştir. Bunu yazmama gerek yok bence hepimiz gayet iyi biliyoruz.

Dil konusu o donem gelismeye acik bir kavramdi.en uygun yazim arapca idi.ve ınsanlar kuran arapcasın dan aşina oldukları ıcın elbette yazım kısmında zorluk cekmeyeceklerdı.şimdı bu dıl meselesı uzun iş asıl meseleye gelelım.

Bir insanin hain olmasi icin arap olmasina gerek yok ki.

Bak simdi siz su icinizdeki turanci asiri irki savunma kavramini bitirmezseniz sonunda herkezin gidecegi yerde sikinti cekeceksiniz.

Arap diline karsi cikip eski dili savunanlar yillardir bize her turlu fitne fesadi sokan ingilize ve onun diline asla karsi cikmaz.neden. ?
Insan hep haindir zaten bunun turku arabi yokki.
Yillardir beraber yemek yedigi dogup buyudugu kardesin bile hainlik yapabiliyor degilmi.

Sendekı de bu lawrence nın baslattıgı arap ırkcılıgı -turk ırkcılıgı olmasın ?

Bumin Kağan Çevrimdışı

Bumin Kağan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Dil konusu o donem gelismeye acik bir kavramdi.en uygun yazim arapca idi.ve ınsanlar kuran arapcasın dan aşina oldukları ıcın elbette yazım kısmında zorluk cekmeyeceklerdı.şimdı bu dıl meselesı uzun iş asıl meseleye gelelım.

Bir insanin hain olmasi icin arap olmasina gerek yok ki.

Bak simdi siz su icinizdeki turanci asiri irki savunma kavramini bitirmezseniz sonunda herkezin gidecegi yerde sikinti cekeceksiniz.

Arap diline karsi cikip eski dili savunanlar yillardir bize her turlu fitne fesadi sokan ingilize ve onun diline asla karsi cikmaz.neden. ?
Insan hep haindir zaten bunun turku arabi yokki.
Yillardir beraber yemek yedigi dogup buyudugu kardesin bile hainlik yapabiliyor degilmi.

Sendekı de bu lawrence nın baslattıgı arap ırkcılıgı -turk ırkcılıgı olmasın ?
En uygun yazımın Arapça olduğunu kim söyledi? Evet Arapça hızlı yazım için elverişli olsa da bir Türk için okuması oldukça zor. Arap harfleriyle yazmak ve okumak bu kadar basitse gidip bir öğrenmeyi dene bakalım ne kadar kolaymış Bugün dahi el yazması Osmanlıca eserleri okumak için yıllar süren çalışma gerekiyor. Arapça Türkçe ile de zaten uyumlu olan bir dil değil. Bu yüzden boşa kelime oyunu yapma bence.
Evet Arapların hainlik yaptığını itiraf etmen güzel. ilerleme var. Bu arada ben arapça ya da farklı herhangi bir dile karşı değilim. Benim karşı olduğum türk dilinin yozlaştırılması ve yerilmesidir. Dillerin birbirinden etkilenmesi son derece normal fakat biz Türkler olarak etkilenme işini abartmışız. Kaldı ki son dönemlerde elimizde kalan Türkçe kelime sayısı %30 oranlarına kadar düşmüş. Hani hep dalga geçilen ve ebleh ebleh gülünen konu varya Arapçayı beğenmiyorsun yazdıkların içerisinde birçok Arapça Kelime var diye işte onun suçlusu aslında biz değiliz. Onun suçlusu Türkçe'ye gereken önemi vermeyen, sürekli diğer dillerden fazla sayıda kelime alıp dili yozlaştıran Türkçeyi ve onun gelişmesine katkı sağlamayanlardır. Latin alfabesi İngilizlerin de değil zaten. Hatta Latin alfabesinin Göktürk alfabesi ile bağı olduğunu söyleyen tarihçiler de var. Bunun dışında kişinin kendi kültür özelliklerini koruması ırkını sevmesi ve ırkının yararına çalışması ırkçılık değildir. Önce ırkçılık nedir onu öğrenmen gerekiyor.

Son düzenleme:
طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Evet Arapların hainlik yaptığını itiraf etmen güzel. ilerleme var.
Bu sözünle bile içinde nasıl bir kin dolu olduğunu ifşa' ediyorsun..
Arablar şöyle, Türkler böyle demekle bir insan ancak kendini zelil eder.
Ne taptığın Türkler seni kurtarabilir, ne de Arab ırkçılarının taptığı ataları kendilerini kurtarabilir..

Emin olabilirsin ki, arasında din, öz kardeşlik veya menfaat bağı olmayan hiçbir Türk hiçbir Türk'ü umursamaz veya hiçbir Arab hiçbir Arab'ı umursamaz! Ki bu bağları olanlarda bile birçok ibretlik durumlar yaşanmıştır.

Irkçılık; sadece menfaat üzerine kurulmuş bir hastalıktır, menfaatine ters düşen babasına bile acımaz zâlim insan! Yalnız doğduk, yalnız öleceğiz ve yine yalnız haşrolacağız..
Bu yüzden boşa kelime oyunu yapma bence.
Bu uslubu acilen terketmen gerekiyor!

Bumin Kağan Çevrimdışı

Bumin Kağan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu sözünle bile içinde nasıl bir kin dolu olduğunu ifşa' ediyorsun..
Arablar şöyle, Türkler böyle demekle bir insan ancak kendini zelil eder.
Ne taptığın Türkler seni kurtarabilir, ne de Arab ırkçılarının taptığı ataları kendilerini kurtarabilir..

Emin olabilirsin ki, arasında din, öz kardeşlik veya menfaat bağı olmayan hiçbir Türk hiçbir Türk'ü umursamaz veya hiçbir Arab hiçbir Arab'ı umursamaz! Ki bu bağları olanlarda bile birçok ibretlik durumlar yaşanmıştır.

Irkçılık; sadece menfaat üzerine kurulmuş bir hastalıktır, menfaatine ters düşen babasına bile acımaz zâlim insan! Yalnız doğduk, yalnız öleceğiz ve yine yalnız haşrolacağız..

Bu uslubu acilen terketmen gerekiyor!
En büyük zalim sensin. Sanrı mı görüyorsun gelmiş burada kelime oyunu yapıyorsun. Araplar İngilizlerle anlaşıp Osmanlı'ya ihanet etmediler mi? Git Arap kaynaklarını aç oku bakalım Osmanlıyı İngilizlerle beraber alt ettiklerini nasıl gururla yazıyorlar. Kaldıki günümüzde bile Akp hükümetinin tüm olumlu yaklaşımlarına rağmen uluslararası her alanda Türkiye aleyhine çalışmadılar mı? Bayraklarının rengi Arap ırkçılığını haykırıyor ve senin gibi bir çığırtkan tarihi gerçekleri söyleyince bize ırkçı diyor. Herşeyi geçelim eğer senin zihniyetinde bir insan Kaşgarlı Mahmud döneminde yaşasaydı ve onun Araplara Türkçenin de en az Arapça kadar zengin bir dil olduğunu ispatlamak için yazdığı kitabını duysaydı histerik krize girer Kaşgarlı Mahmut'u zalim bir ırkçı olmakla suçlardı!

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
En büyük zalim sensin. Sanrı mı görüyorsun gelmiş burada kelime oyunu yapıyorsun. Araplar İngilizlerle anlaşıp Osmanlı'ya ihanet etmediler mi? Git Arap kaynaklarını aç oku bakalım Osmanlıyı İngilizlerle beraber alt ettiklerini nasıl gururla yazıyorlar. Kaldıki günümüzde bile Akp hükümetinin tüm olumlu yaklaşımlarına rağmen uluslararası her alanda Türkiye aleyhine çalışmadılar mı? Bayraklarının rengi Arap ırkçılığını haykırıyor ve senin gibi bir çığırtkan tarihi gerçekleri söyleyince bize ırkçı diyor. Herşeyi geçelim eğer senin zihniyetinde bir insan Kaşgarlı Mahmud döneminde yaşasaydı ve onun Araplara Türkçenin de en az Arapça kadar zengin bir dil olduğunu ispatlamak için yazdığı kitabını duysaydı histerik krize girer Kaşgarlı Mahmut'u zalim bir ırkçı olmakla suçlardı!
Zâlim insan dediğim sen değildin, geneli kasdetmiştim, yanlış anlayıp bana aynı kelimeyi iade etmene karşı bir şey demeyeceğim..

İkincisi: Verdiğim linkte iddia ettiğin şeyler detaylıca açıklanmış, özet olarak geçecek olursam;
İsyan tüm Arabları kapsamıyordu, hatta çoğu Osmanlı safındaydı..

Ayrıca herşeyin bir sebebi vardır; hain haindir, ama hainin aldattığı insanların tamamı da hain değildi, nitekim Râşid hilafetten sonra gelen tüm devletler, zulüm içermekteydi! Muslumanların birbirleriyle savaşmaları birbirlerini ihanetle veya tekfir etmekle sonuçlanmadı hiçbir zaman(istisnalar haric).

Arab ırkçılığı yapan bir zındık ile Türk ırkçılığı yapan bir zındık benim için aynıdır! Yani iki zındığın birbirine atıp tutması veya birbirine karşı başka bir kâfir ile birlik olması beni bağlamaz..

Akp'ye gelecek olursak; bazı arkadaşlar da baştağutu Emevîlerden daha dindar kabul etmiş.. Önce o kısma cevab vereyim;
Hangi Emevî kişi; Rumları veya diğer kâfirleri getirip, onlara üs açıp, muslumanlara karşı savaştırmış?
Hangi Emevî kişi; filanca Roma imparatoru vs benim dostumdur demiş?
Hangi Emevî kişi; Muslumanlarla savaşan Romalıların evinde ve onların şartlarında anlaşmalar yapmış?
Hangi Emevî kişi; bugün 1400 yıl öncesinin hukümleriyle hukmedilemez demiş?
Hangi Emevî kişi; bizim hilafet veya İslam devleti gibi bir meselemiz yoktur demiştir?
Hangi Emevî kişi; kâfirlerin sınır dışı jandarma karakolluğunu yapmıştır?
..
Sorular çoğaltılabilir..

Akp veya Türk-Arab ülkelerinin mevcud yönetimleri ne zamandır İslam'ı ve muslumanları temsil ediyorlardı ki bir de kuklaları olmaya yarıştıkları kâfirlere karşı birlik olmaları beklensin!

Sana açık ve net bir şekilde belirteyim ki;
İslâm'ın hiçbir ırka, devlete, bayrağa, sınırlara, ideolojilere vb vs ihtiyacı yoktur.. Bilakis insanların, tüm bu saplantılara lâ deyip kendini İslam milletine dahil etmeye ihtiyacı vardır..

Ummetbilinci Çevrimdışı

Ummetbilinci

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aramıza ırkçılık fitnesi girmemesi için şunu birisi banlasın kardeşliğimize zarar veriyor meydanı boş buldular , zafer partisi mitinginde gibi hissettim

2 ırk var kafirler ve müslümanlar ben müslümanım ve ümmettenim etnisitesine bakmam kimsenin eğer kafirse Allah'a küfrediyorsa babam bile olsa sevmem

Bumin Kağan Çevrimdışı

Bumin Kağan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aramıza ırkçılık fitnesi girmemesi için şunu birisi banlasın kardeşliğimize zarar veriyor meydanı boş buldular , zafer partisi mitinginde gibi hissettim

2 ırk var kafirler ve müslümanlar ben müslümanım ve ümmettenim etnisitesine bakmam kimsenin eğer kafirse Allah'a küfrediyorsa babam bile olsa sevmem
Kardeşim şov yapma istersen. Peygamberimiz dahi Arap olduğunu birçok kez söylemiştir. Sahabeler yeri geldiğinde Kureyşli olmalarıyla övünüyorlardı. Herhalde o dönem yaşasan bu şovanist tavırlarına sahabeler bile şaşırırdı. Irkını belirtmen ırkının güzel hasletlerini söylemen ırkçılık değildir. Siz önce şu histerik ataklarınızdan kurtulun bence. Samimi söylüyorum manyak olursunuz.

Ummetbilinci Çevrimdışı

Ummetbilinci

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim şov yapma istersen. Peygamberimiz dahi Arap olduğunu birçok kez söylemiştir. Sahabeler yeri geldiğinde Kureyşli olmalarıyla övünüyorlardı. Herhalde o dönem yaşasan bu şovanist tavırlarına sahabeler bile şaşırırdı. Irkını belirtmen ırkının güzel hasletlerini söylemen ırkçılık değildir. Siz önce şu histerik ataklarınızdan kurtulun bence. Samimi söylüyorum manyak olursunuz.
Peygamberimiz ırkıyla mı övünüyordu yoksa üstünlük takvada mı diyordu ?

Bumin Kağan Çevrimdışı

Bumin Kağan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Zâlim insan dediğim sen değildin, geneli kasdetmiştim, yanlış anlayıp bana aynı kelimeyi iade etmene karşı bir şey demeyeceğim..

İkincisi: Verdiğim linkte iddia ettiğin şeyler detaylıca açıklanmış, özet olarak geçecek olursam;
İsyan tüm Arabları kapsamıyordu, hatta çoğu Osmanlı safındaydı..

Ayrıca herşeyin bir sebebi vardır; hain haindir, ama hainin aldattığı insanların tamamı da hain değildi, nitekim Râşid hilafetten sonra gelen tüm devletler, zulüm içermekteydi! Muslumanların birbirleriyle savaşmaları birbirlerini ihanetle veya tekfir etmekle sonuçlanmadı hiçbir zaman(istisnalar haric).

Arab ırkçılığı yapan bir zındık ile Türk ırkçılığı yapan bir zındık benim için aynıdır! Yani iki zındığın birbirine atıp tutması veya birbirine karşı başka bir kâfir ile birlik olması beni bağlamaz..

Akp'ye gelecek olursak; bazı arkadaşlar da baştağutu Emevîlerden daha dindar kabul etmiş.. Önce o kısma cevab vereyim;
Hangi Emevî kişi; Rumları veya diğer kâfirleri getirip, onlara üs açıp, muslumanlara karşı savaştırmış?
Hangi Emevî kişi; filanca Roma imparatoru vs benim dostumdur demiş?
Hangi Emevî kişi; Muslumanlarla savaşan Romalıların evinde ve onların şartlarında anlaşmalar yapmış?
Hangi Emevî kişi; bugün 1400 yıl öncesinin hukümleriyle hukmedilemez demiş?
Hangi Emevî kişi; bizim hilafet veya İslam devleti gibi bir meselemiz yoktur demiştir?
Hangi Emevî kişi; kâfirlerin sınır dışı jandarma karakolluğunu yapmıştır?
..
Sorular çoğaltılabilir..

Akp veya Türk-Arab ülkelerinin mevcud yönetimleri ne zamandır İslam'ı ve muslumanları temsil ediyorlardı ki bir de kuklaları olmaya yarıştıkları kâfirlere karşı birlik olmaları beklensin!

Sana açık ve net bir şekilde belirteyim ki;
İslâm'ın hiçbir ırka, devlete, bayrağa, sınırlara, ideolojilere vb vs ihtiyacı yoktur.. Bilakis insanların, tüm bu saplantılara lâ deyip kendini İslam milletine dahil etmeye ihtiyacı vardır..
İslam'ın herhangi bir ırka ihtiyacı var diye bir ifade kullandım mı ben? Şovenist tavırlara gerek yok. Müsait zamanda sana detaylı cevap yazacağım.

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
İslam'ın herhangi bir ırka ihtiyacı var diye bir ifade kullandım mı ben? Şovenist tavırlara gerek yok. Müsait zamanda sana detaylı cevap yazacağım.
Sana son kez şunu söyleyeyim;
Ezberlediğin kelimeleri bize yakıştırma yapma, kendini ilmi olarak geliştirmeye bak, böyle kelimeler hoş değil boştur..

Birine cevab vermek için yazma, dunyan ve ahiretin için araştır..

Bumin Kağan Çevrimdışı

Bumin Kağan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Sana son kez şunu söyleyeyim;
Ezberlediğin kelimeleri bize yakıştırma yapma, kendini ilmi olarak geliştirmeye bak, böyle kelimeler hoş değil boştur..

Birine cevab vermek için yazma, dunyan ve ahiretin için araştır..
Kardeş boş yapıyorsun. Yapma! Bence sen de kendini ilmi olarak geliştir ve şu krizlerinden kurtul. Sana ilmi yazı yazan birine kırmızı görmüş boğa gibi saldırma. Hayal dünyanın ürünlerini de gerçek gibi yazma.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt