Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Nazar Var mıdır, Nazardan Korunmak İçin Neler Yapılır?

L Çevrimdışı

leeonn99

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
arkadaşlar az önce bir kaç bilgi okudum. İslam dinimize göre nazar vardır.ve bende bu aralar üzerimde nazar oldugunu düşünüyorum lüften bana nazardan korunmak için ne yapmam gerektiğini söyler misiniz. acil lütfen

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kuran okuyacaksın ahi özelikle bakara felak ve nas surelerini

S Çevrimdışı

seyfuAllah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
her farz namazI sonrasI 1 x Ihlas 1x Nas 1x Felak suresi oku. sabah ve ak$am namazlarInda 3er kere ve yanI sIra Aleytel kursu 1 kere her Farz namazI sonrasI.
Nazar boncugundan uzak dur bidattIr vede $irktir.
Allah Alim.

L Çevrimdışı

leeonn99

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun sizden ne kadar huzursuz olsam burada sorularıma yanıt gelyor rahatlıyorum tşkler

A Çevrimdışı

allahın kulu_

Guest
fatiha,ayet el kürsi,nas ,felak,ihlas sürelerini suya oku iç nazar kalmaz sürekli selavat oku birde rabbim şifa versin amin

B Çevrimdışı

benim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
arkadaşlar az önce bir kaç bilgi okudum. İslam dinimize göre nazar vardır.ve bende bu aralar üzerimde nazar oldugunu düşünüyorum lüften bana nazardan korunmak için ne yapmam gerektiğini söyler misiniz. acil lütfen

cevab..nazar var diyenlerin kalem süresi 51.ayetinin yanlış yorumlanmasından çıkan sonuca dayanmaktadır.nazar[gözdeğmesi],diye adlandırılan ayettede geçtiği gibi,KEM GÖZLE,BAKMAK vb şeklinde dir.yoksa nazar olsaydı müşrikler müslümanlara karşı bunu kullanır ve onlara hep nazar ederlerdi.

Ayrıca birinin nazarının olduğunun kıriterleri nelerdir ve kim bu kıriterleri koymuştur,nazar bütün insanlarda varmıdır,veya bütün insanlarda nazar olabilir mi,yoksa belli insanlarda mı olur bu nazar...

Ha eğer filanca bana nazar etti dediğinizde ki bu büyük bi iftira olur,çünkü o kişinin nazarının var oluşundaki nass nedir.

Ayrıca nazar ve haset aynı şeyler değildir,FELAK VE NASS sürelerinin bu nazar ile alakasıda yoktur...

kISACASI NAZAR OLAYI TAMAMEN KALEM SÜRESİ 51,.ayetin yanlış yorumlanmasından kaynaklanıyor..

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
İbni Abbas radiyallahu anh’dan şöyle rivayet edilmiştir:

" Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem torunları Hasan ve Hüseyin’i şu kelimelerle kötülükten korurdu:

" Her şeytandan, zehirli haşerattan ve hasedle bakan gözden sizi Allah’ın kitabı ile korurum. "

(Buhari 4/119)

" Sizden biri müslüman kardeşinde veya kendisinde veya malında hoşuna giden bir şey görürse onun bereketi için dua etsin. Çünkü göz değmesi haktır. "

(Ahmed 4/447 ve İbn Mace sahih senedle)

Müslümanı koruyan dualar alıntı...

B Çevrimdışı

benim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ömer ibn abulaziz,müşrikler peygamberi gözleriyle deviremediler,[ki Allah peygamber,ölse veya öldürülse diyor kuranı mübinde,yani peygamberleri koruyan Allah sizin dediğiniz gibi bi koruma vardıda,niye diğer peygamberleri kestiler önceki ümmetler]peki ebutalibin iman ettiği belirsizdir ve o dönemde müşriklerin ilk engellerinden biriydi ebutalip,peki niye ebutalibe nazar etmediler,onuda bırak,Ali,ömer radıyallahu annı,osman radıyallahu anna sadece nazar etseydilerde,HANÇERLEMESEYDİLER,...

Ayrıca nazarım kimde olduğu veya kimde olmadığını kim belirliyor ve neye göre belirleniyor...

Ehli Hadis Çevrimdışı

Ehli Hadis

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ömer ibn abulaziz,müşrikler peygamberi gözleriyle deviremediler,[ki Allah peygamber,ölse veya öldürülse diyor kuranı mübinde,yani peygamberleri koruyan Allah sizin dediğiniz gibi bi koruma vardıda,niye diğer peygamberleri kestiler önceki ümmetler]peki ebutalibin iman ettiği belirsizdir ve o dönemde müşriklerin ilk engellerinden biriydi ebutalip,peki niye ebutalibe nazar etmediler,onuda bırak,Ali,ömer radıyallahu annı,osman radıyallahu anna sadece nazar etseydilerde,HANÇERLEMESEYDİLER,...

Ayrıca nazarım kimde olduğu veya kimde olmadığını kim belirliyor ve neye göre belirleniyor...

Çok güldüm ya. Sen bu nazarı gözden çıkan mermi falan mı sanıyorsun?

Nazarın kimde olup olmadığı fıtrat ile sabit oluyor. Dağda yaşamadıysan bu yaşına kadar insanların arasında ise görürsün ki , biri haset ederek baktığında insana ağırlık çöker, kimisi baktığında daha az ağırlık çöker, kiminde hiç çökmez. Bu fıtratla alakalı birşey.

Ayrıca koruma ile bunun ne alakası var? Nazardan korunma ile, öldürülmeden korunma arasındaki farkı anlamadıysan diyecek birşey yok.

Ayrıca senin gibi hadis inkarcısına sormak lazım. Sen Kur'an bildiğine emin misin? Ebu talibin imanı belirsiz midir???

Ayrıca nazarın ilacı İhlas,Felak,Nas okumaktır. Kafirler günü zikr ile geçen Rasulullah sav'e, Ömer'e, Ebubekir'e ve Osman'a tabii nazar edemezler. Allah dilerse müstesna.

Vay be. Sahabeden ders alan, tabiinden ders alan Malik Ahmed ve Şafii bilemedi bunu, hatta Rasulullah s.a.v.'i görenler bunu bilemedi, 21.yüzyılın göbeğinde arapça alfabe bilmeyen sen hakkı buldun, onlar dalalete düştü. Çok mantıklı.

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

yazdıklarından bişey anlamadım kardeşim ebutalip müşrik ölmedimi şunuda untma düşman ilk önce haset yani nazar eder işe yaramazsa güç yetrdiği zaman filliyata geçer birde sizin niciniz direk tevhidi yansıtıyor ama bu konudaki yorumunuz ise bambaşka gibi

B Çevrimdışı

benim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Çok güldüm ya. Sen bu nazarı gözden çıkan mermi falan mı sanıyorsun?

Nazarın kimde olup olmadığı fıtrat ile sabit oluyor. Dağda yaşamadıysan bu yaşına kadar insanların arasında ise görürsün ki , biri haset ederek baktığında insana ağırlık çöker, kimisi baktığında daha az ağırlık çöker, kiminde hiç çökmez. Bu fıtratla alakalı birşey.

Ayrıca koruma ile bunun ne alakası var? Nazardan korunma ile, öldürülmeden korunma arasındaki farkı anlamadıysan diyecek birşey yok.

Ayrıca senin gibi hadis inkarcısına sormak lazım. Sen Kur'an bildiğine emin misin? Ebu talibin imanı belirsiz midir???

Ayrıca nazarın ilacı İhlas,Felak,Nas okumaktır. Kafirler günü zikr ile geçen Rasulullah sav'e, Ömer'e, Ebubekir'e ve Osman'a tabii nazar edemezler. Allah dilerse müstesna.

Vay be. Sahabeden ders alan, tabiinden ders alan Malik Ahmed ve Şafii bilemedi bunu, hatta Rasulullah s.a.v.'i görenler bunu bilemedi, 21.yüzyılın göbeğinde arapça alfabe bilmeyen sen hakkı buldun, onlar dalalete düştü. Çok mantıklı.

ARKADAŞIM BEN YAZDIĞINIZ İMAMLARIN VE SAHABENİN DELALETE DÜŞTÜĞÜNÜ MÜ YAZMIŞIM.

GÖZ DEĞMESİ[nazar],nin var olduğu kuranın hiç bir yerinde nas olmadığı halde ve haktır diyenlerinde ehad bir rivayete dayandırdığı bu konuyu nasılda imana bağladınız onu anlamadım...Ayrıca HASET VE NAZAR[Göz değmesi] farklı şeylerdir,siz ilk başta bunu anlamaya çalışıesanız inşaallah dahada faydalı olcek...

B Çevrimdışı

benim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
yazdıklarından bişey anlamadım kardeşim ebutalip müşrik ölmedimi şunuda untma düşman ilk önce haset yani nazar eder işe yaramazsa güç yetrdiği zaman filliyata geçer birde sizin niciniz direk tevhidi yansıtıyor ama bu konudaki yorumunuz ise bambaşka gibi

Ebu talibin iman edip etmediği tartışılmış bi konudur,ebutalibi örnek vermemin sebebi arkadaşlardan biri PEYGAMBER VE ARKADAŞLARI KORUNUYOR[ki nasıl bi korumadan bahsediyorsa oda muamma],ben ebutalibe o zaman müşrikler nazar etseydilerya EBU TALİPTE ONLAR İÇİN BÜYÜK ENGELDİ ,hatat ebutalip ölünce rasulullah bayağı içleniyorda..

neyse konu bu değil,nazar gözdeğmesi ile haseti aynı görmeniz yanlış durumdur,haset her insanda olabilecek ,kişinin fiiliyle ortaya çıkacak bi durumdur,NAZAR İSE kuranın hiç bir yerinde tarifi bile yapılmamış,olmayan bi durumdur.örneğin her insanda olabilecek yasaklanılmış olan HASETİSİZDEDE,BENDEDE OLABİLECEKKEN,nazar[gözdeğmesi],sizde varmı veya kimde olduğunun ölçüsü nedir..

Ayrıca kalem 51de geçen,GÖZLERİYLE DEVİRECEKLERDİ,tıpkı,YAN GÖZLE BAKMAK,KEM GÖZLE BAKMAK,ÖLÜ GİBİ BAKMAK,gibi kullanılan mecazlardır..Siz birine hoşuna gitmeyen bir şey anlattığınızda,hemen yüzhatları değişmez mi,ve siz bunu anlamazmısınız,burdada aynıdır bu durum...

ha bide nikimde,kendimde hakka yakinen iman etmiş muvvahhhid mümin birisiyim böyle ölmek içinde hep dua ediyorum...

Ehli Hadis Çevrimdışı

Ehli Hadis

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ebu talibin iman edip etmediği tartışılmış bi konudur,ebutalibi örnek vermemin sebebi arkadaşlardan biri PEYGAMBER VE ARKADAŞLARI KORUNUYOR[ki nasıl bi korumadan bahsediyorsa oda muamma],ben ebutalibe o zaman müşrikler nazar etseydilerya EBU TALİPTE ONLAR İÇİN BÜYÜK ENGELDİ ,hatat ebutalip ölünce rasulullah bayağı içleniyorda..

neyse konu bu değil,nazar gözdeğmesi ile haseti aynı görmeniz yanlış durumdur,haset her insanda olabilecek ,kişinin fiiliyle ortaya çıkacak bi durumdur,NAZAR İSE kuranın hiç bir yerinde tarifi bile yapılmamış,olmayan bi durumdur.örneğin her insanda olabilecek yasaklanılmış olan HASETİSİZDEDE,BENDEDE OLABİLECEKKEN,nazar[gözdeğmesi],sizde varmı veya kimde olduğunun ölçüsü nedir..

Ayrıca kalem 51de geçen,GÖZLERİYLE DEVİRECEKLERDİ,tıpkı,YAN GÖZLE BAKMAK,KEM GÖZLE BAKMAK,ÖLÜ GİBİ BAKMAK,gibi kullanılan mecazlardır..Siz birine hoşuna gitmeyen bir şey anlattığınızda,hemen yüzhatları değişmez mi,ve siz bunu anlamazmısınız,burdada aynıdır bu durum...

ha bide nikimde,kendimde hakka yakinen iman etmiş muvvahhhid mümin birisiyim böyle ölmek içinde hep dua ediyorum...

İstanbul'un göbeğinedeki adamlar, Arapça'nın üstadları Şafii'den Ahmed'den iyi biliyor arapçayı ki "MECAZ" diyor.

Sen apaçık SAHABE VE TABİİN dalalette diyorsun. Bu hadisler, ve bu tefsiri bize SAHABE VE TABİİN, ardından ise onun talebeleri dört imam nakletti.

Yani Rasulullah s.a.v.'in dizinin dibinden ayrılmayanlar bilemedi, sen bildin öyle mi?

Sahabenin ve tabiinin hadisleri ve tefsiri varken, 21.yüzyıl İstanbul MÜCTEHİDLERİNİN sözleri boşa.

Kur'an'da haccedin buyrulmuştur, bana haccın nasıl yapılacağını tarif et. Edemeyeceksen bunu inkar edecek misin? Bekliyorum, haccın tarifini yap Kur'an'dan.

B Çevrimdışı

benim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sen Nazarı yanlış anlamışsın. Bir insan istediği zaman nazar edemez. Ben şuna bakıyımda nazar olsun düşsün, bayılsın, ölsün, böyle bir şey yok. Ahad haber diyorsunda sen nazarla ilgili rivayetlerin hangisini tahkik ettinde ahad haber olduğuna hükmnettin? Rasulullah sav'in sahih sünneti nazar ve nazardan korunmayla alakalı rivayetlerle doludur. Ama sen hala ayet bekliyorsun. Kalem Suresindeki ayeti de kendi hevana göre tefsir ediyorsun. Eğer bakışın bir etkisi olmasaydı Allah neden böyle bir misal versin?

Hemen mecaz demişsin. Sen arap dilini ne kadar biliyorsun da böyle bir mecaz kullanımı olduğunu söylüyorsun? O zaman bir lugat aliminden getir bakalım bunun mecaz olduğunu, arap lugatında senin söylediğin manalarda kullanıldığını. Rasulullah sav :"Kim kur'anı hevasına göre tefsir ederse küfre girer" derken ne kadar da doğru söylemiş.

Ayrıca Ebu Talib müşrik ve kafir olarak ölmüştür cehennemde yanacaktır. O'nun ne cehaleti, ne Rasulullah sav'e ettiği yardımlar nede İslam'a olan desteği özür olmamıştır. Şirk işleyen herkes gibi cehennem ehlinden olmuştur. Allah Ebu Talib hakkında Rasulullah sav'e hitaben şu ayeti indirdi: "Cehennem ehli oldukları açıkça kendilerine belli olduktan sonra, yakınları da olsalar Allah’a ortak koşanlar için af dilemek ne Peygambere yaraşır, ne de mü’minlere." Tevbe/113

nazar etmenin zamanıda var öylemi,peki hangi vakitte nazar edebilinir,hangi vakitlerde nazar edilmez....

E Çevrimdışı

ehlieser

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
nazar etmenin zamanıda var öylemi,peki hangi vakitte nazar edebilinir,hangi vakitlerde nazar edilmez....

Arkadaş sen La! (Yok) demiş kalmışsın. Yazık sana!
Allah'a yemin olsun şuan karşımda olsan sana sadece fatiha okutturmak isterdim. Eminim ki onu bile doğru düzgün okuyamacaksın.
İslam senin anladığın gibi değildir İslam Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in getirdiklerini o'nun yaşadığı ve ashabının anladığı gibi yaşamak ve anlamaktır.

B Çevrimdışı

benim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Arkadaş sen La! (Yok) demiş kalmışsın. Yazık sana!
Allah'a yemin olsun şuan karşımda olsan sana sadece fatiha okutturmak isterdim. Eminim ki onu bile doğru düzgün okuyamacaksın.
İslam senin anladığın gibi değildir İslam Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in getirdiklerini o'nun yaşadığı ve ashabının anladığı gibi yaşamak ve anlamaktır.

tasavvuf dininden olanlardan hiç bir farkın yok arkadaşım,sende onlar gibi aklını hipotek ettirmişsin...

E Çevrimdışı

ehlieser

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
tasavvuf dininden olanlardan hiç bir farkın yok arkadaşım,sende onlar gibi aklını hipotek ettirmişsin...

Ben tasavvufçular gibi aklımı batıla hipotek ettirmediğim gibi, sünnet inkârcıları gibi de aklımı ilah edinmedim.
Ben, Allah subhanehu ve Teala'nın gönderdiklerini aklımla sorgulamam iman ederim. Akıl uydurmak için değil uymak içindir. Siz islam tarihine bir bakın kendiniz gibi bir tane adam getirin önce. Elhamdulillah PEygamber ve ashabının anladığı ve uyguladığı islama biz vakıfız. Siz ise kur'ana uyduğunuzu söylediğiniz halde bu iddianızda da yalan üzeresiniz.

Çok merak ediyorum hakikaten siz namazı nasıl kılıyorsunuz?
Bir çok mealci ile karşılaştım hepsi ayrı ayrı kılıyor. Namaz vakti oturup kuran okuyup sonra işte namaz diyen sünnet inkarcısı bile gördüm! Acaba siz hangi usule göre kılıyorsunuz.

Eee akılı rehber edinince kur'an'a bakarak bir çok namaz şekli çıkar bu kesin!

B Çevrimdışı

benim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ben hadis inkarcısı değilimki,,,hadis usulunde ebu hanifenin şu görüşünü değer tutarım...

PEYGAMBERİ TEKZİB ETMEK NEDİR?

EBU HANİFE’DEN BİR ÖLÇÜ

Tekzip etmek, ancak "Ben Peygamber'in sözünü yalanlıyorum" diyen kimsenin yalanlamasıdır.
Lâkin bir kimse "Ben Peygamber'in söylediği her şeye îman ederim, fakat o kötülük yapılmasını söylemedi, Kur'ân'a da muhalefet etmedi" derse, bu söz o kimsenin, Peygamber'i ve Kur'ân-ı Kerim'i tasdik etmesi; Allah'ın Resulünü, Kur'ân'a muhale...
fetten tenzih etmesidir. Allah'ın peygamberi, Allah'ın kitabına muhalefet etmez, Allah'ın kitabına muhalefet eden kimse de Allah'ın peygamberi olamaz. Onların rivayet ettikleri bu haber Kur'ân'a muhaliftir. O halde Kur'ân-ı Kerîm'in hilafına, Peygamber'den hadis nakleden herhangi bir kimseyi reddetmek, Peygamber'i reddetmek veya tekzip etmek demek değildir. Bilakis, Peygamber adına bâtılı rivayet eden kimseyi reddetmek demektir.
İtham Peygamber'e değil, nakleden kimseye râcidir. Peygamber'in söylediğini duyduğumuz, yahut duymadığımız her şey can, baş üstünedir. Biz onların hepsine îman ettik, onların Allah'ın Resûlü'nün söylediği gibi olduğuna şehadet ederiz. Keza Peygamber'in, Allah'ın nehy ettiği bir şeyi emretmediğine, Allah'ın kullarına ulaştırılmasını emrettiği bir şeye de mâni olmadığına şahitlik ederiz. O, hiçbir şeyi Allah'ın tavsif ettiğinden başka şekilde tavsif etmez. Yine şehadet ederiz ki O, bütün işlerde Allah'ın emrine muvafakat etmiş, hiçbir bid'at ortaya koymamıştır. Allah'ın söylemediği hiçbir şeyi de, Allah'a isnat etmemiştir. Bunun için Allahu Teâlâ "Kim Resule itaat ederse, Allah'a itaat etmiş olur.(Nisa 80) buyurmaktadır.
(İmam-ı Azam’ın Beş Eseri, el Âlim ve’l Müteallim bahsi)

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
LA kardeş usul farklılığı var sizin usulunuz ehlisünnet dışı bir kardeşin dediği gibi bir şey ister kuranda ister sünnette gelsin ister akıla uysun ister uymasın sabitse velevki haber ahad olsun olduğu gibi iman etmek ehli sünnet olmaktır ben sizde biraz mutezile görüşünü sezdim lütfen akidenizi kuran sünnet ve icma sağlamasında gözden geçirin

sizin kendini patlatma veya bir masum insan ölümü ile algınızda bozuk söyleki siz düşmanla savaşıyorsunuz ve düşman sizi esir edecek kaçış yok daha öncedende biliyorsunuz ki düşman kardeşlerinizi zelil duruma düşürüp sonrada öldürmüş veya sizi konuşturup diğer kardeşlerinize zarar verdiriyor ve bunun gibi onlarca sebeb sayabilirim şimdi git bildiğin tevhid ehli bir alim varsa sor bu durumda onun fetvası ne olacak

Üst Ana Sayfa Alt