Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Nur Cemaati

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M Çevrimdışı

mechul1052

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Şuanda dünyanın neredeyse tamamında yer alan nur cemaati fetullah gülen isimli şahsın önderliğinde ilerlemektedir.Çoğu insanlar fetullah güleni savunup cemaatine sahip çıkarken çoğu kimse ise nur cemaatinin kurucusu BEDÜİZZAMAN SAİD NURSİ diyor ve fetullah gülen cemaati kendi çıkarlarına göe kullanıyor düşüncesine sahiplerdir.Siz ne düşünüyorsunuz.

Nur cemaati ne durumdadır?

"merve" Çevrimdışı

"merve"

Üye
İslam-TR Üyesi
sorunuzun cevabını bilmiyorum ama ben bişey söylemek istiyorum cemaatler hakkında:
şehir dışında okuyan üniversite öğrencilerini cemaate zorluyolar.nur cemaatinin şu yönünü çok takdir ediyorum.üniversite öğrencilerine kitap okumaları için zorluk çıkarmıyolar
tabi bu benim kişisel düşüncemdir.

M Çevrimdışı

mechul1052

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
düşüncenize saygı duyuyorum fakat nur cemaatinin içinde bulunan bi kişi olarak böyle bir şeyin olmadığını söylemek istiyorum nur cemaati tamamen baskı ve zorbalık üzerine bi şeyler yaptırmaktadır.ayrıca tamamen paraya özgü bir cemaattir.yani paranız varsa kralsınız yoksa hiçbişrysiniz.

E Çevrimdışı

El-Hak

Üyeliği İptal Edildi
Banned
bismillah

kardeşim öncelikle fethullah güzel cemaati kendine özgü bir cemaattir. nur cemaatleri ile bağlantıları yoktur. tek bağlatıları, risale-i nur okumalarıdır. hem söylediklerinize katılmamaktayım. ben nur cemaatinde 7 yıldır kalmama rağmen söylediklerinizi doğruluyan hiç bir şeye rastlamadım. yani güvenerek, oralara gidip, görüp devam edersiniz. kitap okumaları takdire şayandır. zorlama yoktur. zaten orada kalan biri pek zaman geçmeden kendiliğinden-Allah'ın izniyle- kitapları şevk ile okumaya başlar.Bu da zorlamadan okuma olur..;)

vesselam.

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
hicbir positiv veyahut negativ bilgim yok.. arastirmadim.... hic ilgi alanima girmedi desem daha dogru olur

M Çevrimdışı

mechul1052

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bende 4 yıl kaldım bilirsiniz talebe bakarlar bende mahallede serserilik peşinde koşan öğrencileri çağırdım onlar benden dersleri ii olan öğrenciler istiyorlardı ve dinine bağlı insan ii de bu öğrenci zaten kendini kurtarmıştır dedim bi abiyle kavga yaptım bu öğrenciler bu evlere gelecek die ve beni kavdular ayrıca kovmaya gerekçe de giydiğim mor renkli bir gömleğin sebep olduğunu söylediler size şunu söyleyebilirim f.gülen ve cemaati büyük bir oyun oynuyor ve biz sadece bu oyunda kullanılan oyuncaklarız ve ben bu durumdan çok sıkıldım oyuncak olmak istemiorum f.gülen ve onun gibi kişiler elbette güçlü olacaktır.çünkü paraları var para demek güç demek f.gülen parayı nereden buluyor üniversite öğrencilerinden biz evde 5 kişi kalıoduk aylık bizden 400 tl toplanıodu 400 tl diorum ya basite alınacak bi para diil bir öğrenci için ayrıca 1 ay aksatırsan anında tehdit gelio bende bunları gördüm arkadaşım buna ne dieceksin

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
bismillah

kardeşim öncelikle fethullah güzel cemaati kendine özgü bir cemaattir. nur cemaatleri ile bağlantıları yoktur. tek bağlatıları, risale-i nur okumalarıdır. hem söylediklerinize katılmamaktayım. ben nur cemaatinde 7 yıldır kalmama rağmen söylediklerinizi doğruluyan hiç bir şeye rastlamadım. yani güvenerek, oralara gidip, görüp devam edersiniz. kitap okumaları takdire şayandır. zorlama yoktur. zaten orada kalan biri pek zaman geçmeden kendiliğinden-Allah'ın izniyle- kitapları şevk ile okumaya başlar.Bu da zorlamadan okuma olur..;)

vesselam.

Allah başka keder vermesin

S Çevrimdışı

Süfyan

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
nur cemaati kitap okumaya zorlamıyor diyen arkadaşa katılmıyorum.Çünkü yakinen şahit olduk metropol bir şehirde anadoludan gelen üniversiteli bir genç kıza zorla fethullah gülenin kitaplarını okutturan cemaat bahsi geçen cemaatin ta kendisidir.

E Çevrimdışı

El-Hak

Üyeliği İptal Edildi
Banned
kardeşim öncelikle fethullah güzel cemaati kendine özgü bir cemaattir.nur cemaatine mensup değildir.
Bismillah

bunu daha önce de belirtmiştim. fetullah gülen nur cemaatine mensup değildir. sadece tek benzerlikleri risale-i nur okumalarıdır. bu bakımdan karıştırılmasın.

Vesselam.

E Çevrimdışı

El-Hak

Üyeliği İptal Edildi
Banned
bende 4 yıl kaldım bilirsiniz talebe bakarlar bende mahallede serserilik peşinde koşan öğrencileri çağırdım onlar benden dersleri ii olan öğrenciler istiyorlardı ve dinine bağlı insan ii de bu öğrenci zaten kendini kurtarmıştır dedim bi abiyle kavga yaptım bu öğrenciler bu evlere gelecek die ve beni kavdular ayrıca kovmaya gerekçe de giydiğim mor renkli bir gömleğin sebep olduğunu söylediler size şunu söyleyebilirim f.gülen ve cemaati büyük bir oyun oynuyor ve biz sadece bu oyunda kullanılan oyuncaklarız ve ben bu durumdan çok sıkıldım oyuncak olmak istemiorum f.gülen ve onun gibi kişiler elbette güçlü olacaktır.çünkü paraları var para demek güç demek f.gülen parayı nereden buluyor üniversite öğrencilerinden biz evde 5 kişi kalıoduk aylık bizden 400 tl toplanıodu 400 tl diorum ya basite alınacak bi para diil bir öğrenci için ayrıca 1 ay aksatırsan anında tehdit gelio bende bunları gördüm arkadaşım buna ne dieceksin

Bismillah

bak kardeş önemli olan para değil. güvenerek işlediğin amellerdir.sen oraları anlaşılan tam olarak tanımamış ve tanıtamamışsın. "güzel göreün güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır." sen başkalarından karalama içerikli bilgiler alarak oralara teşrif etmişsin. onlarda senin aklında negatif düşünceler bırakmış. mmilletten duyduğuna bakma!. sen git gör, anla.naçizane tavsiyem. hem risale-inur forumları var. hele git ve gör, sor. ben hakkıyla anlatamıyorumdur. ama unutmaki hakkıyla hakkını verebilecek kişiler vardır. Allah onlardan razı olsun.

Vesselam.

M Çevrimdışı

mechul1052

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ben risale-i nurlara bişe demiorum ve hala okurum ama fetullah gülen gibi insanları sevmiorum bakın arkadaşlar bi cemaat lideri olabilirsiniz fakat sizi bi peygamber edasıyla seviolarsa şahsen bu durumdan rahatsız olurum fetullah gülen vaazlarında bunu dile getirior "ben kimim ki fetullahçı diorlar yok öle bişi" dior tmm bunu sölemsi güzel ama hala ordan emirler yağdırıor ve onu böle görmelerinin verdiği güçle bu durumu menfaati doğrultusunda kullanıyor bakın bende 4 yıl kaldım aralarında evt ilk başta herşey çok güzeldi ilk 2 sene harikaydı ama gerçek yüzleri ortaya çıktıkça nefret ettim 2 sene de zor attım kendimi dışarı ya giydiğim gömleye bile karışan bi cemaat istemiorum sen benim dinime baksana ya ne bakıosun gömleyime ne giydiysem giydim sen kendi işine bak bana ALLAH PEYGAMBER aşkı verebiliomusun sen onu söle banane fetullahtan ahmetten mehmetten bana ALLAH aşkını yakalamam için yardımcı olan bi kişi bu kim olursa olsun canımı istesin veririm ama bu kişi fetullah gülen değil yani kendi dilleri ile hizmet cemaati sadece para üzerine kurulmuş ve tek amacı fetullah gülene yaranmak olan bi cemaattir.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
el-hak konuşacaksan ilimle konuş burada yazılanlara kuran ve sünnetten deliller getirerek yanıt ver yöneticilere hakeret etme. Sıkışınca hemen hakeret ediyorsunuz kendi akidenizi hakaret ederek savunmayı bırakın ve ilime az değer verin.

N Çevrimdışı

nurnurcu

Üye
İslam-TR Üyesi
evet ebnde bir nur talebesi olarak cevap vereyim...

nurcemaeti küfrün her tarafta kol gezdiği bu ahir zamanda insanların imanlarını kurtarmak ve imanlı insanların imanlarını takviyeye çalışmak açısından çok mükkem bir cemaattir...

ben risale-i nurları okumdana önce taklidi bir imana sihiptim ve bu imanım allah muhafaza bir soru ile gidebilirdi. ama allaha şükür ki kuranı kerimin bu asıradki en iyi tevsiri olan risale-i nuru okuyorum ve imanımı tahkikiye çeviriyorum..

allaha şükür risale-i nur kuranın dersi ile bana öyle bir iman nasp ettiki bütün dünya özerime gelse yineden çekinmem ve korkmam..
iman insanı insan eder belkide (muhakkak) insanın sultan eder...
hakiki imanın elde eden adam kainata meydan okur evet said nursi hazretkleri ne güzel söylemiş..
allah ondan razı olsun insanların imansız gittiği bu devride onun eserleri milyonlarca insanın imanını kurtarmasına ve imanını sağlamlaştırmmasına vesile olmuştur...
üniversitede okuyan bir genç(kız veya erke) eğer cemaatte kalmasa (hangi cemmat veya grup olursa olsun) allah muhafaza bir çok günaha girebilir ve en önemlisi dinsizlik ceryanına kapılıp dinsizleşer bilir.. bundan dolayı bütün cemmatlerin yatığı çok güzel hizmetler verdır..
özelikle de nur hizmeti bu konuda ön plandadır...

yani bir insanın imanını muhafaza etmesi için okuması şarttır hele bu devirde farzdır.. bu okumada öncellikle bizim birinci ve en öncelikli kaynağımız olan kuranı kerim ve hadisi şeriflerdir.. bunlardan sonra her cemmat kendi isteğine bağlı olarak kendi önderinin eserini okta bilir.. bunda bir sıkıntı olmamamsı lazım.. çünkü brisi a alimini sever ben bn alimini severim.. kimsenin bunu sorgulama hakkı da yoktur.. çünkü bu çok kötü sonuçlara sebebeiyet vermktedir..
şimdi bu noktadan bakıldığında üniversiteye yeni gelen bazı öğrenciler okuma alışkanlıkları olmadığı için zorlanmaktadırlar.. yani bind bir sıkıntı çıkmakatadır..
bunu alıp genelleştirme ve cemaatleri hatalıymış gibi göstermek uygun değildi..

hem kuranın ilk emri de oku değil midir..
bunu da unutmayalım..
nur hizmeti ile hoca efendi hizmetleri ise ayrı hizmetlerdir..
her iki gurup ta ellelrinden geldikleri kadar allaha hizmet etmektedirler..

bence bunlara pek dil uzatmamak lazım.. çünkü allah için hizmet etmektedirler..

hiç bir insan hatasız olmadığı gibi hiçbir cemmatte hatasız olamamz bununda farkında olmak lazım..

sevgili kardeşelerim vazifemiz allaha kul olmak ve bu uğurda hizmet etmek..
nu bunu bırakalım da kendimize bakalım..
selam ve dua ile...

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
nurnurcu , kendini ve çalışmalarını anlatmışsın . Teşekkür ediyorum bu samimiyetinden dolayı.
Gerçektende iman ettiğini söylüyorsun. Haklı olabilirsin . Genelde bütün insanlar bir şeylere iman etmiştir. İsterdim ki bu imanın risalei nurlarla değilde Kuran okuyarak gerçekleşse idi.

Tevhid akidesi öğrenilmeden benimsenen sofiyye görüşler ve itikadler içerisinde Allah kitap iman gibi dini söylemler içerdiğinden çekici gelip benimsenebilir. Bu aynı bataklığın etrafında yaşayanlar için bataklığın kokusunua alışılır hale gelmesi gibidir. Bu koku ancak uzak civardan gelen asıl temiz kokuyu bilenler için pis olduğu fark edilir.

Bizler burada risalelerde ki ehli sünnet itikadına göre hatalı ve çelişen açıklamalar ve görüşler olduğunu dile getiriyor , bunu kitaplarından sayfa noları vererek açıklıyor , sonrada sizlerden bunu normal görme sebebinizi delilleriyle açıklamanızı bekliyoruz.
Sizler ya bunu hiç duymadınız , risalelerde yazanları hatadan münezzeh (vahiy)görerek olduğu gibi kabul ediyorsunuz , ya da tevhid akidesine sahip olmadığınız için bunun sakat bir inanç olduğunu ayırt edemiyorsunuz.
Bu sözümüz risale-i nurlarda okunmayacak , alınmayacak yer yok demek değildir. Fakat farkında olmadan o yanlış inançlara sahip olunduğundan alınan bütün görüşleri ifsad etmektedir.
Eğer önyargı ile yaklaşmaz iseniz dediklermizi araştırmak biliyor iseniz cevaplayarak bizlerin hatadan dönmemize vesile olmanız gerekmektedir.
Karar sizin .

Ç Çevrimdışı

çöl yağmuru

Üye
İslam-TR Üyesi
ben buna katılmıyorum kimin önderliğinde olursa olsun çok saygın bi cemaat .Allah hepsinden razı olsun

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
ben buna katılmıyorum kimin önderliğinde olursa olsun çok saygın bi cemaat .Allah hepsinden razı olsun
Neye katılmıyorsun ?
Katılmıyorum demekle haklı - doğru mu olacağını sanıyorsun?

Kitaptaki yanlış ve sakat inançları kendi kitaplarından sayfa nolar verilerek gösteriliyor ve size teşhir edilmektedir. Eğer yanlış diyorsanız doğrusunu yazınız.
Ehli sünnet İki farklı itikat içermez.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Arkadaşlar konuları duygusallaştırmayalım ilimsel bir münarazaya yapmaya hasret kaldık Allah için konulara islami bakışla yaklaşalım ben yada başka yönetici hiç önemli değil burada yapılan araştırmalar herhangibi bir cemaati kınamaktan öte konuya kuran ve sünnet çerçevesinde yaklaşmaktır amaç sadece cemaatlere atıp tutmak olsaydı konular hakkında uzun uzadıya yazı yazma yerine

x cemaati kafir
y cemaati müşrik
z cemaati mürciye
Q cemaati bidat ehli

vs diye yazardık hiç bir yazıda kaynak gösterilmeksizin şunlar şunlar şucudur diye bir tavır takınmıyoruz aksina kaynak vererek olan şeyler üzerine araştırmalar yapılmaktadır.

Lütfen hangi cemaatte olursanız hangi cemaati severseniz sevin buraya yapılan eleştirilere duygudan öte delillerle yanıt verelim..

Vallahi biri benim sevdiğim gönül hoşnutluğu cemaate birşey diyecek iyi yada kötü birşey diyecek heleki dini konularda hele hele itikadı konularda islamda bunlar yoktur gibisine birşey dese onun anlını karışlarım desem duygu olur..

Öncelikle bakarım isnad edilen suçlamalar neler..

Bizler ne yapıyoruz...

İsnad edilen suçlamalara getirilen deliller neler..

En son kuran sunnete tekrar bakarım acaba doğru mu bu söylenenler..

Doğruysa Allah şahittir cemaati sevmeme rağmen HAK ne ise ona Tabii olurum çünkü biz cemaatin adını değil HAKKI seviyoruz...Ama isnad edilen suçlamalar yanlışsa öncelikle karşıdaki kişiyi uyarırım o kişide bunu nefsi için yapıyorsa Allaha havale ederim..

Lütfen sizde böyle olun..

Forum ilimsel olarak zenginleşsin bir gün biri gelsin desin ki

kardeşim şurada sunu demissiniz ancak sizin bu anlayış kuran ve sünnete ter buyrun deliller desin elinizi öpeyim HAKKA tabi olayım..

Lütfen rica ediyorum biraz ilme değer verelim....

E Çevrimdışı

El-Hak

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bismillah.

Evvela, "nurnurcu" kardeşime teşekkür ederim. Yenik düşmeyenlerden anlaşılan. Bakın, topic kabadayıları(!). MEsajlarımı değiştirecekseniz, bu sonuca varmak olmuyacaktır.Değiştirmemenizi taleb ediyor, sizin de buna uymanızı rica ediyorum.

Saniyen, Nur Kitaplarından -kendi çapınıza göre- yanlışlıklar çıkarıp, doğrularını yazmaya çalışmışsınız. Kabul!. Ve sonra, Alimler'imizi, katı bir üslup ile hakaretlere maruz kılıp doğruyu bulmaya eğilmişsiniz. E buna da eyvallah. Daha sonra bunlara, "sapık, ehl-i bid'at" gibi kelimeler yapıştırıp, yok etmeye çalışmışsınız. İşte burda durun. Kişi kendi yanlışlarının farkına varmadan, başkalarına yönelemez.Bu düpe-düz ne yaptığını bilmememzliktir. Siz söyleyin öyle değil mi? Daha sonra da verilen hadisler'e zayıf, fetvalara ise yalan demişsiniz. Bu kaldırılımayacak bir tavırdır.

Salisen, ben size sizin kitaplarınız'ın ve kitap müelliflerinizin listesini verip, onlara bir göz atmanızı taleb edeceğim.Silmek yerine "yüksek ilminize(!)" güvenipte cevap yazın!

1.Muhammed Bin Sü'ud:

Bu adam, Müseylemet-ül-kezzâb'ın peygamberliğine inandığınnı kim inkar edebilir ki?

"Bu adam, Benî Hanîfe kabîlesinden olup, Müseylemet-ül-kezzâbın peygamberliğine inanan ahmakların soyundan idi. 1178 [m. 1765] de öldü. Yerine oğlu Abdül’azîz geçdi. Bu da, 1217 de bir şî’î tarafından öldürüldü. Yerine oğlu ikinci Sü’ûd geçdi ve 1231 de öldü. Yerine oğlu Abdüllah geçdi ve 1240 da, İstanbulda i’dâm edildi. Yerine, Abdül’azîzin torunlarından Terkî bin Abdüllah geçdi. 1254 de, bunun oğlu Faysal geçdi. 1282 de oğlu Abdüllah emîr yapıldı. Bunun kardeşi Abdürrahmân ile oğlu Abdül’azîz Kuveyte yerleşdi. Abdül’azîz 1319 [m. 1901] de Rıyâda gelip, emîr oldu. İngilizlerin yardımı ile Mekkeye saldırdı. 1351 [m. 1932] de, Sü’ûdî arabistân devletini i’lân etdi. Sü’ûdî Arabistân emîri Fahdın, Efgânistândaki Ehl-i sünnet mücâhidleri ile harb etmekde olan Rus kâfirlerine dört milyar dolar yardım yapdığını 1991 târîhli gazetelerde okuduk."

2. Kitap:(Keşf-üş-şübühât):Zummer suresi'nin 3. ayetinin nasıl yanlış tefsir ettiğine bak, gör ve idrâk et!
Bunada bir göz at istersen.Sonrada buraya çıkıp, redeediklerini beraber tartışalım.Ama unutma ki,(El-fecr-üs-sâdık firredd-i alâ münkiri-t-tevessüli-velkerâmâti-vel-havârık) adlı eser bunun yalanlarını çıkarmıştır.

Abdüllah ibni Ömer (r.a.) hazretlerinin bildirdiği iki hadîs-i şerîfde, (Onlar doğru yoldan ayrıldı. Kâfirler için inmiş olan âyet-i kerîmeleri, mü’minlere yüklediler) ve (Ümmetim için korkduklarımın en korkuncu, Kur’ân-ı kerîme kendi görüşlerine göre ma’nâ vermeleri, yersiz terceme etmeleridir) buyuruldu. Bu iki hadîs-i şerîf, mezhebsizlerin ortaya çıkacaklarını ve kâfirler için gelmiş olan âyet-i kerîmeleri mü’minlere yükleteceklerini, yanlış ma’nâ vereceklerini haber vermekdedir. Bunuda idrâk etsinler.

3. Abdülvehhâb oğlu Muhammedin yanlış fikrler taşıdığını, müslimânlar için ilerde zararlı olacağını anlıyarak buna nasîhat verenlerden biri, Medînenin büyük âlimlerinden, şeyh Muhammed bin Süleymân Medenîdir “rahime-hullahü teâlâ”. Şâfi’î fıkh âlimi olan bu zâtın, çok kitâbı vardır. İbni Hacer-i Mekkînin (Minhâc)a yapdığı (Tuhfet-ül-muhtâc) ismindeki şerhe olan hâşiyesi meşhûrdur. 1194 [m. 1780] de Medînede vefât etdi. (El-fetâvâ) adındaki iki cild kitâbında,

(Ey Abdülvehhâb oğlu! Müslimânlara dil uzatma! Allah rızâsı için sana nasîhat ediyorum. Evet, işleri, Allahdan başkası yapar diyen olursa, ona doğruyu söyle! Fekat, sebeblere yapışanların ve sebebleri de, sebeblerin te’sîr kuvvetlerini de, Allahın yaratdığına inananların kâfir olduğu söylenemez. Sen de bir müslimânsın. Müslimânların hepsi yerine, birine sapık demek dahâ doğru olur. Sürüden ayrılanın sapıtması dahâ kolaydır. Nisâ sûresinin yüzondördüncü âyetinde meâlen, (Kendisine doğru yol gösterildikden sonra, Peygamberlerin yolundan ayrılan, mü’minlerin inanışlarını ve ibâdetlerini terk eden kimseyi, âhıretde dost olduğu küfr ve irtidâd üzere diriltir ve Cehenneme atarız) buyuruldu. Bu âyet-i kerîme, sözümün doğru olduğunu göstermekdedir)

4.Muhammed bin Abdülvehhâb:

Basrada, ingiliz câsûslarından, Hempherin tuzağına düşerek, ingilizlerin (İslâmiyyeti imhâ) çalışmalarına âlet olmuşdur.Ya buna ne dersin! Reddedin bakalım!
(Kitâb-üt-tevhîd) kitâbına Mekke-i mükerreme âlimleri, 1221 senesinde, çok güzel cevâb yazarak, kuvvetli vesîkalarla red etdiler.

Bunlarda unuttuklarınız!

Şimdilik bu kadar. Hadi madem ki, hak olanı konuşuyorsunuz, rededinde görelim!

Âyinesi işdir kişinin, lâfa bakılmaz.
Şahsın görünür rütbe-i aklı, eserinde!

Vesselam!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt