Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onların Sözleri

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allahim zilleti izzet zan edip icine dusmekten seni birakip putlastirilismislara tapmaktan emrini ciyneyip heveslerime hevalarima uymaktan sana siginirim.
Biliyorum ki ben degismedikce sen beni degistirmezsin
Allahim hallerimi iyiye sana rasule cevir varsa yanlislarim duzelt beni sana ve rasule gore dogrularimi dimdik savunacak iman kalp ve guc ihsan eyle eyy kalpleri halden hale ceviren rabbim kalblerimizi ayaklarimizi din uzere islam uzere tevhid uzere sabit kil. Bizi sasirtma son nefesimizde dahi bize aci senden sasirtma biz senden raziyiz sende bizden razi ol amin.

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
İbnu'l-Kayyim rh diyor ki:

Hak yoldan ayrılmamaya bak. O yolda gidenlerin azlığı seni rahatsız etmesin.
Batıl yolda yürümekten de sakın. O yolda helak olanların çokluğu da seni aldatmasın.
Kalbin susayacak olursa onu Kur'ân'dan başka bir şeyle sulama.
Yalnızlık çekerse onu Rahman'ı zikretmekten başka bir şeyle teselli etme.
Allah kendisine sığınanları barındır. İşini Allah'a havale edene de Allah yeter.
Nefsini Allah'a satanı Allah satın alır.
Rabbi kendisini barındırana, kendisine yetene, ondan razı olup Rabbini hoşnut edene ne mutlu!
Bilemezsin ne ile cennete girebileceğini...
Bir damla gözyaşı mı, hoş bir söz mü,bir sadaka mı, güzel bir sabır mı? Bir ayeti tilavet etmek mi, bir defa subhanallah demek mi, Allah için sevmek mi? Temiz bir kalp mi?
Büyük işler peşinden koşturanlar ise bunların hepsini bir arada yaparlar."

" Bedenin hasta olması gibi kalp de hasta olur.
Şifası ise tevbe ve korunmadır.
Aynanın paslanması gibi kalp de paslanır.
Onu tekrar parlatacak cilâ ise zikirdir.
Bedenin çıplak kalması gibi kalp de çıplak kalır.
Onun elbisesi ise takvadır.
Bedenin acıkması ve susaması gibi kalp de acıkır ve susar.
Onun yiyecek ve içeceği ise Allah'ı bilmek, sevmek, O'na güvenip dayanmak, O'na yönelip bağlanmak ve hizmet etmektir.
"el-Fevâid" s.183

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
SEYYİD KUTUB 9.jpg

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyhul İslam İbn Teymiyye rahimehullah:
"Cesaret ve kahramanlık bedenin gücü değildir. İnsanın bazen bedeni güçlüyken kalbi zayıf olabilir. Cesaret ve kahramanlık, kalbin gücü ve sebatıdır.
Savaş, bedenin gücü ve onun savaşmasıyla kalbin gücü ve tecrübesi arasında deveran eder...

en-yasli-isidciyi-savastirmiyorlar-h1433413680.jpg

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyhul İslam Mustafa Sabri:

Allah'ın indirdiği şeriati yürürlükten kaldırmak gayesiyle ortaya atılan planlardan olan, din ile devlet işini birbirinden ayırma (laiklik) konusuyla ilgili olarak şöyle diyor:

"Laiklik, yani din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılması hususunu yaygınlaştırmak isteyen devlet adamları ve yazarlarının bu düşüncesi, Kur'an ve sünnette açıklanan hükümlerin Allah tarafından gönderildiğine iman ile bağdaşmaz." (Mevkıf el Akl vel İlm min Rabbil Alemin c:4, s:294)

(Şeyhül İslam Mustafa Sabri: Osmanlı İmparatorluğunun son şeyhül İslam’ıdır. Miladi 1860 yılında Tokat’da doğmuş. Osmanlı imparatorluğu yıkılınca son otuz yılını Mısır’da ilimle uğraşarak geçirmiştir. 1954’te vefat etmiştir.)

Aynı kalpte Allah-u Teâlâ'ya iman ile Allah-u Teâlâ'dan başkasına (tağuta) muhakeme olmaya rıza gösterme fikri bir arada bulunamaz.

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

"Ey Muhammed! Sana indirilen Kur'an'a ve senden önce indirilenlere inandıklarını iddia edenleri görmüyor musun? tağuta muhakeme olmak istiyorlar. Oysa onları reddetmekle emrolunmuşlardı. Şeytan onları derin bir sapıklığa saptırmak ister."(Nisa:60)

"Biz her ümmete Allah'a kulluk edip tağuttan sakınmaları için rasuller gönderdik."(Nahl: 36)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh Şankıtiy, itaatte şirk konusunda şöyle diyor:

Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem, hıristiyan ve yahudilerin kendi haham ve rahiblerini rab edindiklerini anlatan;

"Onlar Allah'ı bırakıp haham ve rahiplerini rabler edindiler..."(Tevbe: 31)

Ayetini okurken, daha önce hristiyan olan ve müslüman olmak için gelen Adiyy b. Hatem Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem 'den bu ayetin açıklanmasını istedi. Bunun üzerine Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem bu ayeti; "O kimseler Allah'ın haram kıldığını helal, helal kıldığını da haram kıldıkları zaman haham ve rahiplerine itaat edince onları rab edinmiş oldular", şeklinde açıkladı.

Allah'ın kanunlarından (şeriatinden) başka kanunlarla muhakeme olmayı isteyenlerin şirke girdiklerini Nisa: 60 ayeti apaçık bir şekilde bildiriyor. Ve böylelerinin müslümanlık iddiasını hayretle karşılıyor. Çünkü hem iman ettiklerini iddia ediyorlar, hem de Allah'ın kanunlarından başka kanunlarla muhakeme olmayı istiyorlar. Oysa aynı kalpte Allah-u Teâlâ'ya iman ile tağuta muhakeme olmaya rıza gösterme bir arada bulunamaz. İşte bu onların iman iddialarında yalancı olduklarını ortaya koymaktadır.

"Ey Muhammed! Sana indirilen Kur'an'a ve senden öncekilere indirilenlere inandıklarını iddia edenleri görmüyür musun? Reddetmeleri emrolunmuşken tağuta muhakeme olmak istiyorlar. Şeytan onları derin bir sapıklığa saptırmak ister."(Nisa:60) (Edvaul Beyan c:4, s:82)

İmam Şankıtiy başka bir yerde Nisa: 60 ayetini zikrettikten sonra şöyle diyor:

"tağutu reddetmedikçe hiçbir kimsenin iman etmiş sayılmayacağını aşağıdaki ayet çok iyi açıklamaktadır.

"Kim tağutu reddedip Allah'a iman ederse, kopmak bilmeyen sağlam bir kulpa tutunmuştur." (Bakara:256)

Dikkat edilirse ayette, tağutu inkar etmeksizin kopmak bilmeyen sağlam bir kulpa tutunmanın söz konusu olmadığı vurgulanmaktadır. Yani, bu durumda kişi imandan mahrumdur.

Zira "sağlam kulpa tutunma" diye vurgulanan şey, imanın ta kendisidir. tağutu inkar etmeme hadisesi hiçbir zaman iman ile bir arada bulunmaz. İkisinin bir arada bulunması imkansız bir şeydir." (Edvaul Beyan c:1, s:293)

Tağut kavramı neyi ifade eder?

Kişi bunu bilsin ki, ona karşı çıkıp Allah-u Teâlâ'ya iman edebilsin.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Yavuz 20160830_095549.jpg

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi
Kenyalı bir Müslüman genç kızın acı tesbiti:

"Türkiye'ye gelmeden önce, namaz kılmayan veya tesettürlü olmayan Müslüman hiç görmemiştim.."

Ustad Ebul Hasen en Nedvi rh.

Üst Ana Sayfa Alt