Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onların Sözleri

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Screenshot_20201118-225143.png

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Sizler çokça günâh işliyorsunuz. Onun için çokça istiğfarda bulunun. Zira kişi, amel defterinde her iki satır arasında bir istiğfârın bulunmasına günü gelince çok sevinecektir.”

[Bekir b. Abdullah el-Müzenî rahmetullâhi aleyh]

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir adam;

Hz.Halid bin Velid'e (ra.)
"Falanca adam senin hakkında konuştu" dedi.
Halid (ra.)
"Kendi sayfasıdır istediği ile doldurur." dedi.

Bir adam;

Vehb bin münebbih'e (ra) "Falanca adam senin hakkında konuştu."dedi. Hz Vehb;
"Şeytan senden başka elçi bulamadı mı? dedi"

Bir adam

Ali bin Hüseyin'e (ra) "Falanca adam senin hakkında konuştu." dedi. Ali bin Hüseyin
"Eğer benim hakkımda söyledikleri doğru ise Allah beni affetsin.Eğer doğru değilse Allah onu affetsin." dedi.

Bir adam İmam Şafiiye (ra)
"Falanca adam senin hakkında konuştu" dedi

İmam Şafi;
"Eğer doğru diyorsan sen dedikoducusun. Eğer yalan söylüyorsan sen fasıksın" dedi.

Bir adam;

Bir alime "Falanca adam senin hakkında konuştu." dedi. Alim
"O bana ok attı ama isabet ettiremedi. Sen ise oku getirip kalbime sapladın." dedi..

Ahzab21 Çevrimdışı

Ahzab21

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arapçada قَلْبٌ أَبْيَضٌ diye bir tabir vardır ve anlamı "Beyaz Kalp" demektir.

"Beyaz Kalp" tabiri, "sana kızdıktan sonra tekrar yanına gelerek sorunu, seninle konuşarak çözme isteği olan kimseler" için kullanılır.

Beyaz Kalbi olanları üzerek karartmayanlara selam olsun.

• İbrahim Oruç

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yahyâ bin Maîn rahmetullâhi aleyh demiştir ki:

"Ben bir hadis aktarırım da ardından doğru aktardım mı diye sabaha kadar gözüme uyku girmez."

Subhânallâh...

[Siyeri Aʿlâmi'n-Nübelâ, 11/71]

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hafız Ebu'l-Kasım İbn Asakir, îbn Abbas'dan rivayet ederek Peygamber (s.a.v.) Efendimizin şöyle buyurduğunu söylemiştir: "
"İsa (a.s.), harap bir şehre uğradı. Oradaki binaların kalıntıları çok hoşuna gitmişti ve şöyle demişti: Ey Rabbim, bana cevap vermesi için şu şehre emir ver.
Cenâb-ı Allah, o şehre şöyle vahyetti: "Ey harap şehir, İsa'nın sorularına cevap ver."
Şehir: "Sevgili İsa, benden istediğin nedir?" diye sorunca İsa şöyle sordu: "Ağaçların ne oldu, nehirlerin ne oldu, köşklerin ne oldu, sakinlerin nereye gitti?"
Şehir cevap verdi: "Sevgili İsa.. Rabbinin gerçek vaadi geldi. Ağaçlarım kurudu, nehirlerimin suları çekildi. Köşklerim harabeye döndü. Sakinlerim de öldü."
İsa: "Hani onların malları nerede?" diye sorunca
şehir, şu cevabı verdi: "Mallarını helal, haram demeden topladılar ve şimdi hepsi de benim karnımdadır. Göklerin ve yerin mirası, Allah'a aittir. Yani bunlardaki mevcut olan şeylerin hepsi Allah'a kalacaktır."
Bunun üzerine İsa (a.s.) inleyerek şöyle dedi.
"Üç kişiye hayret ediyorum:
1- Dünyayı talep eden kimse.. Ama ölüm onu arıyor.
2- Köşkleri yaptıran kimse.. Ama onun son durağı mezardır.
3- Kahkahayla gülen kimse.. Ama önünde ateş vardır!
Ey Ademoğlu! Ne çok malla doyarsın, ne de az malla yetinirsin. Sana Övgüde bulunmayacak kimse için mal topluyorsun;
mazeretini kabul etmeyecek bir efendiye takdim ediyorsun. Sen, ancak karnının ve şehvetinin kulusun. Mezara girdiğin zaman
ancak karnın doyacaktır. Ey ademoğlu görüyor musun, topladığın mal, başkasının terazisine girecektir."

El Bidaye Ven Nihaye İbn Kesir

Huzeyfedmr Çevrimdışı

Huzeyfedmr

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Harun Reşid devrinde bir zındık yakalanarak halifenin huzuruna çıkartılır. Öldürüleceğini öğrenen zındık, bunun sebebini halifeye sormak istediğinde şu cevabı alır:

ALLAH'ın kullarını senin şerrinden kurtarmak için öldürülüyorsun.
Artık kurtuluş çaresi kalmadığını anlayan dinsiz..
Halifeye şunu söyler:

Peygamber tek kelimesini bile söylememiş olduğu halde uydurduğum bin hadise ne dersin? Halife ona şu karşılığı verir:

''Ebu İshak el Ferazi ve Abdullah bin Mübarek'i unutuyor musun be adam? Onlar bütün hadisleri süzgeçten geçirmişlerdir.

''Suyuti, Tarihul Hulefa, s.293, imam Suyuti Halifeler Tarihi .

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Habibul el-Abid der ki:

Basra’ya girdim, baktım ki çarşı kapalı!
Dedim ki: ”Bugün bilmediğim bir bayram mı var?”
Dediler ki:
”Hayır, Hasan-ı Basri mescidde insanlara va’az veriyor.”

《El-Mevâiz ve’l Mecâlis / 181.》

Dikkat derby maç ve konser için değil. Vaaz için çarşı kapanıyor.!

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Habibul el-Abid der ki:

Basra’ya girdim, baktım ki çarşı kapalı!
Dedim ki: ”Bugün bilmediğim bir bayram mı var?”
Dediler ki:
”Hayır, Hasan-ı Basri mescidde insanlara va’az veriyor.”

《El-Mevâiz ve’l Mecâlis / 181.》

Dikkat derby maç ve konser için değil. Vaaz için çarşı kapanıyor.!

Sübhanallah

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Asıl Fazilet (Üstünlük) Sana gelmeyene gitmen ve sana vermeyene vermendir.
İbn Teymiyye r.h
.........

FB_IMG_1609101465128.jpg

Son düzenleme:
İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh Allâme Süleyman El-Ulvan (Allah onu esaretten kurtarsın):

İçinde bulunduğum zindanlarda izzeti ve rahatı buldum. Şüphesiz ki karanlıklar içinde Allah yolunda sebat etmem için dua ederek ağlamam, zillet içinde kahkalarla hayat-ı idame etmemden daha hayırlıdır. Zindanlarda akidem uğruna yaşamam, saraylarda alim, zorba, zalim olarak yaşamamdan daha evladır.
.................
İbn Kayyım diyor ki :
İbadetlerinde ne kadar kusurlu olursan ol sakın güzel ahlakı terk etme çünkü bu senin yüksek cennet mertebelerini kazanmanda anahtar olabilir.
Sanıyor musun ki salihler günahsızdır, onlar işledikleri günahları gizlemişler açığa çıkarmamışlardır sonra bağışlanma dilemişler ve günahlarında ısrar etmemişlerdir.Günahlarından sonra salih amel işlemişlerdir.

Seleften birine sormuşlar; dinin ile aran nasıldır? Demiş ki; masiyetim dinimi yırtıyor ben de istiğfar ederek ona yama yapıyorum.

Son düzenleme:
Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
İbn Kudame der ki:

"Bil ki: İnsanda bulunan şeylerin en değerlisi, onun kalbidir. Çünkü Allah'ı bilen, O'nun için çalışan, O'na yönelen ve Allah katındakileri keşfeden kalptir.

Diğer organlar ona tabidir ve onun hizmetçisidir. Efendilerin köleyi kullandığı gibi kalp de diğer organları kullanır."[Muhtasar Minhacu'l-Kasıdin]

Üst Ana Sayfa Alt