Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onların Sözleri

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Sahibini Allah'a yönelten her hayırlı hareket ibadet sınırları içerisine girer.

Seyyid Kutub

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
"Nefisleri kurtulmuştur onların kalplerini kemiren kinden, oyle güzel bir ömür sürerler ki üstündür krallarınkinden! Onlar arzu ettikleri gibi yaşar, diledikleri gibi ölürler, sonunda ebedî âlemin güzelliğine gönüllerince ererler."
-İbn Hazm (rahmetullahi aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Havşeb der ki: Hasan'ın, ALLAH adına yemin ederek şöyle dediğini işittim: "Vallahi Ey Ademoğlu! Eğer Kur'ân'ı okuyup sonra ona iman edecek olsan, dünyadaki hüznün uzar, korkun şiddetlenir ve ağlaman artar."
(Hilyetu'l Evliya)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Din, bilim ve medeniyetin ne bir alternatifi ne de bir düşmanıdır. Ancak din, bilim ve medeniyetin bir çerçevesi ve dünya işlerinin tümüne hükmeden ekseni ve çerçevesi sınırlarında bilim ve medeniyetin metodudur."
-Seyyid Kutub (rahmetullahi aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"İnsanların sizlere olan ihtiyacının ALLAH'ın üzerinizdeki bir nimeti olduğunu bilemediniz mi?"
-Fudayl bin İyad (rahmetullahi aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"İster iyi olsun ister facir olsun bir Müslüman'dan nasihati gizlemen caiz değildir. Her kim ki Müslümanlara nasihat etmezse onları aldatır, kim Müslümanları aldatırsa dini aldatır, kim dini aldatırsa ALLAH'a, Resulü'ne ve Mü'minlere ihanet etmiştir."
-İmam Berbehâri (rahmetullahi aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Ömer ibn el-Hattâb dedi ki:
"Kadınların en çirkini salfadır." Salfa, erkeklere karışan ve onlardan çekinmeyen namussuz kadındır.
(İbn Ebi Şeybe 32.503)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
“1000 yıl sonra Cehennem ateşinden bir adam çıkacaktır. Umarım o adam benimdir."
-Hasan el-Basri (rahmetullahi aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"İslâm dünyasının her tarafından kadınlar yardım istediği halde kimse cevap vermiyor. Bu hiçbir adamın kalmadığını gösterir. Çünkü Müslüman bir adam kız kardeşi için savunmaya atılacaktır. Bu Rasûlullah'ın ﷺ yaptığı ve ardından Halifelerin takip ettiği bir sünnettir..."
-Şehid Şeyh Enver el-Evlaki (rahmetullahi aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Kul salih amele yöneldiği zaman ALLAH azze ve celle o kulun doğruluğunu ortaya çıkarmak için engeller gönderir kul mücadele eder, sabır, sebat gösterirse bu engeller o salih amele yardımcı olacak birer destekçiye dönüşür."
-İbn Kayyım (rahmetullahi aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Halid b. Velid (radıyallahu anh) şöyle anlatıyor: "ALLAH bana hayrı irade ettiği zaman kalbime İslâm'ı attı. Aklım başıma geldi."

Dedim ki, bütün bu savaşlarda Muhammed'in (sallallahu aleyhi we sellem) karşısında çarpıştım. Hangi savaşa girmişsem neticede faydasız bir işin peşinde olduğumu idrak ettim. Ve Muhammed mutlaka galip gelecektir, kanaati de bende yerleşmiştir.

Rasulullah ﷺ Hudeybiye'ye geldiğinde müşriklerden oluşan bir süvari birliğiyle beraber çıktık. Gassan denilen yerde Rasulullah ﷺ ile karşı karşıya geldik. Onun karşısında durduk. Ona taarruz etmek istedim. O, ashabına öğle namazını kıldırıyordu. Onlara hücum etmek istedik. Fakat kalbimize bu azim de gelmedi. Bu da hayırlı oldu. Peygamber bizim niyetimizi anlamış olacak ki ashabına ikindi namazını korku namazı olarak kıldırmıştı. Bu da bizim kalbimize ayrı bir etki yaptı. Ve dedim ki: 'Herhalde ALLAH tarafından taarruz etmemize izin verilmedi.'

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
media%2FFYIwAj7WIAA97Qz.jpg%3Fname%3Dsmall

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
Ahmed bin Hanbel dedi ki:

"Allahın; sevdiğin şeyleri senin için devam ettirmesini istiyorsan, sen de Allahın sevdiği şeyleri yapmaya devam et."

(Adabu Şeria)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Kardeşleriniz için uykunuzu kaybediyor musunuz? Zarar gördüklerinde acı hissediyor musunuz? Cevap hayır ise, o zaman imanınızı sorgulamanız gerekir. Eğer bir şey hissetmiyorsanız, o zaman kendinize bir soru sormanız gerekir; Ümmet-i Muhammed'in ﷺ gerçekten bir üyesi misiniz? Sadece kendi kişisel güvenliğiniz ve doğrudan akrabalarınızın, ailenizin güvenliği ile ilgileniyorsanız; Sahabenin (ALLAH onlardan razı olsun) inandığı İslâm bu değil!"
-Şehid Şeyh Enver el-Evlaki (rahmetullahi aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Selef birbirlerini teselli ederek şöyle derdi; şüphesiz günler azdır, varılacak yer ise Cennet'tir."
-İbn'ul Cevzi (rahmetullahi aleyh)

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
Kulların sıkıntılı olaylarla karşılaşmaları; imtihan, deneme, fitne ve acıların içinden geçerek pişme amacına dönüktür.

Seyyid Kutub

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Bu sıfatlar kimde olursa onları dost edinin:
1- Akıllı olması
2- Güzel ahlak sahibi olması
3- Fâsık olmaması
4- Bid'at sahibi olmaması
5- Dünya'ya tamahkâr olmaması."
-İbn Kudame el-Hanbeli (rahmetullahi aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Hikmet sahibi olmak isteyen kimse ALLAH'a isyan etmesin."
-Bişr bin el-Hâris (rahmetullahi aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Mü'minin konuşması hikmet, susması tefekkür, bakışı ibret, ameli iyiliktir. Böyle olduğu sürece, ibadet üzere olmaya devam eder."
-Fudayl bin İyad (rahmetullahi aleyh)

Üst Ana Sayfa Alt