Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Şehadet Eylemi - İstişhad Eyleminin Hükmü?

A Çevrimdışı

Almunadil

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İlk önce müslümanları şeriatın gerekliliği hususunda şuurlandırmamız lazım. Bu bir nevî İslama davettir. Sayıca çoğalmamız lazım. Ardından müslüman topraklarda, müslümanların direnişinin Kuranda belirtilen Cihad olduğunu bildirmemiz lazım. Sonra mühimmat Allahın izniyle gelir sayıca çoğaldıkça ve bu davayı birlikte omuzlandığımızda inşallah başarırız

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
gösterilen tepki cidden fazla geldi bana da kardeşler, evet söylediği şeyler doğru değil fakat konuştuğumuz kişi herhangi bir insan değil bir müslüman.

kardeş görüş ne olursa olsun kişi haddini bilmezse müdahale edilir , ehli sünnetin icma ettiği konu sayısı zaten çok az diğer meselelerde dileyen dilediği görüşü alır ama bu tarz akidevi olmayan mevzularda basınç yapmaya gerek yok

anlaşılmıştır umarım

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bu çok komik bir tespit farkındamısın bilmem. Bir insanın kendisini patlaması yakmasından daha hafif öylemi? Bir basiretini kullan kardeş.

Komik olması, zırva olmasından iyidir!

İnsan kendini patlatmıyor, kafir ordusuna zarar vermek için bombayı patlatıyor. Bu esnada kendisi de ölmesi büyük bir ihtimaldir de. - Şahsen Filistin'de istişhad eylemi yapan bir muslumanın, patlamanın ardından yaralandığını/yaşadığına (Tv) sahid de oldum. Hatta Yahudiler bir robotu yaralı mucahide göndererek kontrol ediyorlardı.-

Bombayı patlatmak, ateşten daha az zararlı veya hafif demedim. Ateşle azablandırmak Allah (c.c.)ye aittir ve bu hadistir!

İslamda ateşle yakmak, cezalandırmak Allah c.c. ye mahsus olduğundan yasaklanmıştır.
Buhari'nin Ebu Hurayra'dan yaptığı rivayet şöyledir:
"Ateşle ancak Allah Azze ve Celle azab eder."

Yine sahabilerden Ebu Hurayra (r.anh) şöyle diyor:
"Bir defasında Peygamberimiz (salât ve selâm üzerine olsun) bizi bir göreve gönderirken -iki Kurayşli muşriği kasdederek- `Eğer falanca ile filâncayı bulursanız onları yakın' buyurdu.
Fakat biz yola çıkmak üzereyken şöyle buyurdu: `Az önce size falanca ile filâncayı yakmanızı emretmiştim. Oysa ateş, sırf Allah'a mahsus bir azab aracıdır. Bu yüzden eğer onları bulursanız silâhla öldürün."

(Buhari, Ebu Davud, Tirmizi)

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu arada kardeşin savunduğu fikri asla savunmam, sadece sert giderken bi uyarı yapayım dedim.

B Çevrimdışı

BirMümin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Benim kafam karıştı şimdi şehadet eylemi caiz mi, konu ne diyor. cok uzun. Keşke her sorudan sonra özetle: şu şu şudur deseniz

P Çevrimdışı

parsa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sunu soylemek isterim.
Bu amel (istishad) salih bir amel midir. Yani ovülebilir veya tavsiye 3dilebilir bir amelmidir.
Eger bu salih bir amel ise ve sonu sehidlik ile sonlanacak ise bunu savunanlar hala birilerinin bu işi yapmasini istiyorsa burada mekanik bir sorun derim.
Sonu sehidlik ve salih bir amelden bahsediyor isek (islamda mezmum amel salih amel ve mubahlar vardir.) Bunu yapmamiZ gerek. Duygusalliga yer vermeden dusunun.
Bana hemen sunu demeyin. Senin bacina tecavuz ettilermi babani oldurdulermi evini yiktularmi. Zaten ben bu olaylari yasayip bu amelde bulunanlara birsey diyemem sadece onlara duaciyim.
Ama bu isi sistematige dokmek ve buna seriatte bir yer kazandirmaya calisanlara iste sozum onlara.

Sozun ozu bu amel nedir. Siniflandirmayi yapacaksin. Kisi uzerinden degil eylemin kendisi uzerinden sonuca varmaliyiz. Kisilerin ne yasayip bu isi yapmalari ile bu isin aslinin ne oldugu arasinda cok fark var.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Halep ın fethine hepımız sevındık degılmı kardeşler.
Halepın fethınde orada bulunan sıvıllere zarar vermemek adına esed ın ve kafır bırlıklerının cephane depoları yuvalandıkları mevziler nasıl ımha edıldı.dr Abdullah muhaysının de belırttıgı uzere düşman ordularını bozguna uğratmak ıcın 100 den fazla ıngıması(şehadet mucahıdı) katıldı ve hepsı gorevını duzgun bır sekılde yerıne getırdıgını goruyoruz. .Muslumanların burnu kanamadan bu ısı basardılar ALLAH sehadetlerını kabul etsın.
Ölmekten korkan adam cıhad edemez savaşamaz ve bu huzura ruha erısemez.Bu olaylara duygusal yaklaşan kardeslerımız mevcut olduğu ıcın yanlış gelebılmekte cogu ınsana.

Daha gecen hafta kassam mucahıdı sıyonıstlerın bulunduğu otobüste çocuk bulunduğu ıcın uzerındekı bombayı patlatmamış sıyonıstlerın tum ezıyetlerını bıldıgı halde kendını yakalatmış ve zindana dusmustur.
Harp olayını ıyı bılmek gerekiyor.Neyı nerede ne zaman yapacağını cok ıyı bılmelı ınsanlar. ve mucahıdler.
Bunun ıcın de hazırlanmalı hem ılmı yönden hem de askerı yönden kendını hazırlamalı.
cıhad eden mazlumları savunan mucahıdlere terorıst diyecek kadar alcalabılen ınsanlar var pekı onlara bu zulmü yasatanlara neden kımsenın sesı çıkmıyor.Muslumanlar haklı olduğu halde haksız duruma dusuruluyor.
Bununda sebebı muslumanların dağınık halde olmalarındandır.ALLAH ın ıznıyle sımdı tum mucahıdler bırlesıyor.
Kısa bır zamanda da oluşumun etkılerını tum herkez hıssedecektır.
ALLAH mucahıdlerımızın ayaklarını kalplerını Islam uzere sabıt kılsın.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Bismillah,
Hamd yaşamı ve ölümü var eden ve ölümlerin en güzeli olan Şehadet aşkıyla yürekleri dolduran Allah azze ve celle'ye, Salat O'nun Rasulü ve kulu olan Muhammed Mustafa (s.a.v)'in üzerinedir. Sözlerime başlamadan önce Allah azze ve celle'nin bu güzel şeref ile şereflendirdiği kulları arasına önce beni daha sonra siz değerli kardeşlerimi/abilerimi almasını niyaz ederim.

Değerli kardeşler, Halife Ebubekir (r.a) dönemine o şartlar altında bakacak olursak Yemame Savaşında Bera Bin Malik (r.a)'ın yapmış olduğu o çağı kapsayan bir istişhaddır. İstişhad denilince aklınıza hemen patlatmayı getirmeyin kardeşler. Bunun eskiden günümüze serüvenine bakın. Ebubekir (r.a)'ın döneminde istişhad Bera Bin Malik (r.a)'ın yapmış olduğu davranıştır. Günümüz istişhadını ben ve sen belirleyemeyiz bunu yerlerinde oturan alimlerde belirlemiyor(bu konuda fetva vermekten uzak durmayı tercih edenler çok). Bunu Cihad alimleri dediğimiz ve ömürleri sahada geçen, canlarını Cihad ederek harcayan ve rızayı sadece Allah'tan bekleyen alimlerimiz veriyor. Ve Bera Bin Malik (r.a)'ın yaptığı ile kendisine bomba bağlayıp patlatan Mücahidleri kıyas ediyorlar. Davranışların aynı davranış olduğunu dile getiriyorlar. Tabii bunu bütün alimler yapmıyorlar.

Peki Bera Bin Malik (r.a) ne yaptı da kıyas ediliyor?

"Yemame günü Bera Bin Malik (r.a) savaşın kilit noktalarından bir tanesinde cesaretini göstererek, müseyleme ve askerlerinin geriye kaçarak, girip sığındıkları bahçenin önünde durarak şöyle haykırdı: "Ey Müslümanlar ... Beni kaldırıp onların üzerine bahçeye atın…!”
Berâ kardeşlerinin kendisini fırlatmalarını beklemeden duvara tırmanıp, kendini bahçenin içine attı ve kapıyı açtı. İslâm askerleri de içeriye girdi… O gün müşriklerin kılıçları, Bera Bin Malik (r.a)'ı seksen küsur darbeyle seksen yerinden yaraladı. Öyle ki savaştan sonra bir ay Hâlid b. Velîd onun tedavisiyle ilgilendi. Fakat bütün bu başına gelenler onun amacı ve arzusu değildi. Buna rağmen bu durum Berâ’yı ümitsizliğe düşürmedi. Yarın yeni bir savaş daha başlayacaktı.. "

Evet kardeşler, yukarıda gördüğümüz gibi Bera Bin Malik (r.a) canından vazgeçerek öleceğini bildiği halde savaşı Müslümanların kazanması için kendisini bahçeye atarak günümüz tabiriyle istişhad yapmıştır. Ama Allah azze ve celle ona şehadeti nasip etmemiş, seksen yerinden seksen küsur yarayla kurtulmayı nasip etmiştir. Yukarıda Abdulmuizz Fida hocanın anlattığı gibi Mücahidlerden de Allah azze ve celle'nin şehadeti nasip etmediği, büyük yaralar nasip ederek sağ kurtulan Mücahidlerimiz de mevcut tıpkı Bera Bin Malik (r.a) gibi...

Bera Bin Malik (r.a)'ın bu cesareti ve şehadet aşkı sayesinde Müslümanlar galip gelmiştir. Tıpkı bir hafta önce yaşanan Halep Gazası'nda olduğu gibi. Halep Gazasını kazandıran en önemli saldırıların ikisi şehadet eylemidir. İki Mücahidin bomba yüklü araçlarla kendilerini patlatmasıdır. Bunları göz ardı edemeyiz, bunlar İslam'a şeref katan davranışlardır. Hele ki bizim gibi pısırıkların (üzerinize alınmayın kendimden bahsediyorum(!) ) oturup konuşacağı meseleler değildir. Sahada olup canlarından vazgeçenlerin oturup istişare edeceği bir meseledir.

Diğer bir konuda, bu saldırıları emirler, komutanlar zorla yaptırmıyor. Bilakis Mücahidler isteyerek gidiyorlar, çünkü onlarda Bera Bin Malik (r.a) gibi şehadet aşığı kimselerdir. Nice Cihad topraklarında 5-6 yıl gibi uzun bir zaman istişhad sırasını bekleyen Mücahidler mevcut. Bunları bir bütün olarak düşündüğümüz zaman bize söyleyecek söz kalmıyor. Çünkü Bera Bin Malik (R.a)'ın kardeşlerine içeri atmalarını söylüyor onlar atmıyor ve kendisi tırmanıyor. Tıpkı günümüz Mücahidleri gibi komutanlar ne kadar yapma sen bize başka türlü lazımsın dedikleri halde onlar gönüllü oluyorlar. Peki Allah için soruyorum sizlere ve kendime: Bizler istişhad yapmaya karar verdikte bunun amel-i salih noktasınımı arıyoruz? Yoksa daha cihada bir fiil katılmadan sadece bu konularımı irdeliyoruz? Eğer kafanızda sadece bir soru olarak kalmışsa soru aklınıza geldiği gibi cevap olarak Bera Bin Malik ve davranışı aklınıza gelsin... Ve Allah'tan korkun, Vallahi şuan dünyanın en merhametli insanları, senden de benden de hocalarımızdan da daha merhametli olan vallahi o Mücahidlerdir. Onlar istemeden bir kedilerin dahi kılına zarar vermek istemiyorlar kaldı ki sivil insanlara hiç zarar vermezler...

"Muhammed, Allah’ın rasulüdür.
Onunla beraber olanlar kafirlere karşı şiddetli,
birbirlerine karşı ise merhametlidirler."

(Feth: 29)

kemmek Çevrimdışı

kemmek

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Etrafta hiçbir asker yokken, kafir bir ülkede durdur yerde sadece sivil vatandaşları öldürmek nasıl caiz oluyor anlamadım. Ben şimdi gidip Pariste elime silah alıp kafama göre insanları öldürsem caiz midir.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Etrafta hiçbir asker yokken, kafir bir ülkede durdur yerde sadece sivil vatandaşları öldürmek nasıl caiz oluyor anlamadım. Ben şimdi gidip Pariste elime silah alıp kafama göre insanları öldürsem caiz midir.
Bu anlattığın sapıklığa kim câiz dedi?

toprak56 Çevrimdışı

toprak56

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Tahminimce konuyu bile okumadan direk soruyu sormuşsunuz, konu içerisinde bu belirttiğiniz soru öbeğinin cevabı tam olarak nerede geçiyor? Bu yazılanlardan nasıl böyle bir hüküm çıkardınız? Açıklamanızı sabırsızlıkla bekliyorum

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Senin soruna gelince durduk yere hicbir musluman bilhassa sivillerin oldugu yer vs bu tarz bir eyleme girismeyecegini senin musluman olarak daha iyi biliyor olman lazim degilmi

Üst Ana Sayfa Alt