Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Taliban’dan Beyanat: “ramazan; Zaferlerin Ve Başarıların Ayı”

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Afganistan İslam Emirliği (Taliban) resmi sitesi Shahamat’ta Ramazan’a dair bir yazı yayınladı. Ramazan ayındaki ümmetin zaferlerinin anlatıldığı bu yazının Türkçe çevirisini Küresel Analiz olarak sizlere sunarız:

* * *

İslam tarihine baktığımızda, Allah (c.c.)’ın müminlere bağışladığı zaferler ve şan genellikle Ramazan ayını buluyor. Mücahitler bu ayda çok büyük zaferler elde edip düşmanlarına ağır darbeler yaşatmışlardır. Düşmanların itibarlarını kaybedişi tarihte kayıtlıdır. Allah (c.c.) bu ayda oruç tutan mücahitlerin üstünde rahmeti vardı. Çünkü onlar hem oruç tutarlardı nefislerini terbiye etmek için, şeytana karşı hem de cihad meydanlarında düşmana karşı savaşırlardı. Böylece zafer elde etmiş olduklarında iki düşmanı-yani şeytanı ve cihad meydanındaki düşman ordularını- yenmiş oluyorlardı. Şehadet nasip olduğunda ise, göğüsleri; orucun, cihadın ve şehadetin işaretiyle süslenmiş halde Rableri olan Allah’a kavuşmuş oluyorlardı. Dahası onlar Allah’ın kelimesi uğruna şu ayetin muhatapları oluyorlardı:

“Şüphesiz ki Allah, mü’minlerden canlarını ve mallarını, onlara (verilecek) cennet karşılığında satın almıştır; çünkü onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürür ve ölürler…” (Tevbe, 111)

Ramazan nimetin ve zaferin olduğu aydır, müslüman ümmeti için şeref ve başarı ayıdır. Allah’ın bahşettiği nimeti sayesinde ne zaman bu ayda cihad meydanlarına girmişse hep zaferler elde etmiş ve düşmanlar da ağır yenilgiler almıştır. Önümüzde bu ayda elde edilmiş uzun bir zafer listesi var; ama bu zaferlerin birkaç tanesinden örnek olması açısından zikredebiliriz:

1-)Peygamber efendimiz Muhammed (s.a.s.) liderliğinde Bedir Savaşı (H.2) Ramazan’ın 17’sinde yapıldı.

2-) Yine Peygamberimiz (s.a.s.) liderliğinde Mekke’nin fethi (H.8) Ramazan’ın 20’sinde gerçekleşti.

3-) Tarık bin Ziyad komutanlığında İspanya zaferi (H.92) Ramazan’ın 28’inde olmuştur.

4-) Abbasi halifesi Mutasım Amoria zaferini (H. 223) Ramazan’ın 6’sında elde etmiştir. Bu savaş müslüman bir kadının halifeye yaptığı çağrıdan dolayı cereyan etmiştir.

5-) Seyfeddin Mahmut Kutuz liderliğinde Moğollara karşı Ayn Calut savaşı (H.658) Ramazan’ın 24’ünde kazanıldı. Bu savaşla o, ilk kez Moğol ordusunu yenip Hulagu’nün en seçkin komutanlarından Ketboğa’yı öldürmüştür.

6-) Zahir Baybars liderliğinde Antakya Hicri 666 yılında 14 Ramazan’da fethedildi.

7-) Osmanlı halifesi Süleyman (Kanuni) Belgrat’ı Ramazan’ın 26’sında fethetmiştir, Hicri 927 yılında.

İslam tarihinin ilk bilinen Muharebesi Bedir savaşıdır. Kur’an-ı Kerim bu savaşı Yevmü’l-Furkan olarak adlandırmaktadır. Furkan hakkın batıldan ayrışması demektir. Ebu Sufyan liderliğinde Kureyş’in ticaret kervanı Suriye’den Mekke’ye doğru yola çıkar. Kureyşliler müslümanların apaçık düşmanlarıydı. Çünkü onlar hicret eden müslümanların/muhacirlerin mallarını gasp ediyorlardı. Aynı zamanda müslümanlara ve mallarına zarar verebilecek hiç bir davranıştan sakınmıyorlardı. Bundan dolayı 313 sahabe-Allah onlardan razı olsun- düşmanları olan Kureyşlilere ekonomik açıdan zarar verebilmek için Peygamber Efendimiz (s.a.s.) liderliğinde Medine’den hareket ederler. Müslümanların hedefinde Kervan olduğu için yanlarına aldıkları teçhizatlar savaşlarda yanlarına aldıkların ki gibi değildi; ama Allah’ın isteği ve iradesi doğrultusunda Kervan için giderlerken karşılarında 1000 kişilik, mühimmat yönünden ağır kuşanmış bir Kureyş ordusu buldular. Düşmanın hem askerleri hem de silahları müslümanlarınkini katlar nitelikteydi. Nihayetinde iki ordu Bedir’de karşılaştılar ve savaşın sonucunda hak/ islam kazandı. O gün 70 tane kâfir öldürüldü ve 70 tanesi de esir edildi, zaten geriye kalanlar da Mekke’ye doğru kaçtılar. Müslümanlar 14 yaralılarıyla birlikte Medine’ye büyük bir zaferle döndüler.

Bizim muhteşem tarihimizi çok iyi araştırıp yaşanan hadiselerden dersler çıkarmamız gerekir. Samimiyetimiz, takvamız ve itaatimiz bir yana saflarımızın sıklığına ve birliğine, kendi özümüzü düzeltmeye ciddi anlamda odaklanmalıyız ve düşmanlarımızın tezgahlarına karşı sürekli tetikte olmalıyız. Allah’ın rahmeti ve nimeti sayesinde mücahitler Allah’ın kelimesini yüceltebilmekte ve herhangi bir yerdeki ve zamandaki batılı yenebilmektedirler. Onlar düşmanı yenebiliyor ve islam ümmetini düşmandan kurtarabiliyorlar. Bu açık bir gizem ki müslüman ümmetin başarısı samimiyete, dürüstlüğe, itaate, sabırlı olmaya ve Allah’a güvenmeye bağlıdır. İnananların kendi kapasitesine göre kendilerini cihada hazırlama gerekliliğine karşın yukarıda söylenen kriterlere bağlı olarak başarı Allah katından gelir.

Küresel Analiz / Özel Haber
 
Üst Ana Sayfa Alt