Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Tesettürlü Kadınlar Çirkin mi?

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Tesettürlü kadınlar çirkin, açık kadınlar güzel mi?

Selamun Aleykum Ve Rahmetullahi Ve Bereketühü,

tesettürün moda haline geldiği ahir zamanda ehli dünya için tartışmaya değer, hakkıyla teslim olmuş kimseler için gereksiz bir soru. Bu soruyu bir erkek kardeşiniz olarak gayet samimi duygularımla cevaplamak istiyorum. İstiyorum ki tesettürlü insanları aşağılayanlar, onları çirkin olmakla suçlayanlar mümin erkeklerin gözünde o kadınların değerini anlasınlar. Yoksa kadınlara ikinci bakışın caiz olmadığı bir dinde hiçbir kadını güzellik kıyasına sokacak değilim. Tesettürün farziyetinden ve öneminden dem vurmaya gerek bile yok(bkz: Nur/31). Elbette tesettürlü kadınla tesettürsüz kadın Allah(s.v.t.) katında bir değildir. Üstünlüğün takvada olduğunu vurgulayan bir dinin mensupları olarak kimseyi güzelliğine göre yargılayacak değiliz ama tesettürlü kadınların çirkin olduğu dogmasını da kabullenecek değiliz.

Güzellik kavramının göreceli olduğu klişesini tekerrür etmeyeceğim. Toplumun tesettürlü kadınlara "çirkin" demesinin yegane sebebi güzelliklerinin görünememesidir. Yani hakikatte örtülerinin altında güzel veya çirkin bir kadın olması değil, güzelliğini ve bedenini teşhir etmemesi onu çirkin yapıyor(muş). Yani aslında herkes gibi o da açılıp saçılsa güzel olur(muş). Anlayacağınız kardeşler bu düşünce yapısına sahip olan insanlar aslında tesettürlü kadınları değil tesettürü çirkin buluyorlar. Yoksa bir insan, yüzünü ve bedenini göremediği bir kadına nasıl "çirkin" diyebilir? Görmediğin şey hakkında nasıl yorumda bulunabilir? Allah'ın emrini çirkin bulan, onu buğz eden kafirlerin sözlerinin iman etmiş kimseler olarak nezdimizde hiçbir kıymeti yoktur, olmamalı da.

Sıradan insanlar, sıradan şeyler yaparlar.
Toplumların hızla ifsat olduğu bir dönemde yaşayan insanlar olarak rahatlıkla görmekteyiz ki çıplaklık artık normalleşti ve sıradanlaştı. Sıradanlaşan bu çıplaklıkla beraber tesettür ise anormalleşti. Yani çıplaklık artık yadırganacak bir hal olmaktan çıktı. Ancak unutulmamalıdır ki, sıradan insanlar, sıradan şeyler yaparlar ve çevrelerinin anormal olarak karşıladığı hakikatleri yapmaya güç yetiremezler. Yani esasında bir kadının sokağa tesettürsüz çıkması tesettürlü çıkmasından daha kolay. Zor olan tesettüre bürünebilmek. Bu bağlamda tesettürlü bacılarımızın cesaretli ve kendilerini adadıkları davada fedakarlık gösterebilecek kadar güçlü bir karaktere sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Meziyet herkesin yaptığını yapmanda değil; asıl meziyet davan için fedakarlık gösterebilmende. Yoksa çıplaklık meziyet değil. Hem ne demiş şair: "Medeniyet dediğin açmaksa bedeni, desenize hayvanlar bizden daha medeni."

Bir erkek olarak bana nasıl gözüküyorlar?
Gayet samimi olarak söyleyebilirim ki güzelliğini yabancılara teşhir etmeye çalışan sıradan kadınlardansa Allah için kapanan tesettürlü bacılar bana çok daha asil gözüküyorlar. Namahrem erkeklerle iç içe gezip dolaşan kadınlar, nezdimde kullan-attan başka hiçbir şey değildir. Onlar kendileri gibi kıytırık erkeklere yaranabilmek için açılıp saçılıp kaç erkeğin ellerinden geçtiği bilinmezken, namusunu canı pahasına koruyan tesettürlü kadınlar onlardan bin kat daha ilgi çekici geliyorlar. Tesettürlü bir kadınla konuşurken toparlanırsın, edebinle konuşursun; tesettürsüz bir kadınla konuşurken nasıl konuştuğun genelde önemli değildir. Çarşaflı veya peçeli bir hanım toplu taşımaya bindiğinde toparlanırsın ve edebinle oturursun çünkü o bunlara müstahaktır. Oysa hayvanlar gibi açılan kadınlarla seyahat ederken bir an önce inmek istersin. Erkekleri memnun etmek için çeşit çeşit parfüm sıkmış aracın içini mide bulandıran bir kokuyla kaplamışlardır. Erkeklerle iç içe seviyesizce konuşup alçalırlar. Kendilerini objeleştirmekten başka hiçbir şey yapmazlar. Elbette tesettürsüz olup namusunu korumaya çalışan ya da tesettürün önemini anlamayıp ahlaksızlık yapan kadınlar olabilir. Ancak bu tesettürsüz olmak için bir gerekçe değildir.

Umarım yanlış anlaşılmamışımdır. Bunları yazmamda ki amaç kimseyi güzellik kıyasına sokmak değil. Yalnızca tesettürlü bacılarımızın/ablalarımızın toplumun genelinde olan "tesettürlüler çirkindir" yargısının mümin bir erkeğin gözünde hiçbir kıymetinin olmadığını hatırlatmak ve bu yargının aksine daha asil gözüktüklerini söyleyerek onları motive etmektir. Elbette sizlerin benim motiveme ihtiyacı yoktur ancak son zamanlarda açılıp saçılan ya da bunun hayallerini kuran, tesettürlü kadınları aşağılayan ve bunu bir meziyet gibi tanımlayanlara bu yazı bir ders olsun istiyorum.
Allah bizleri kendisine itaat eden kullarından eylesin...

Son düzenleme:
Polinecka Çevrimdışı

Polinecka

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu da insan ayırmak olmuyormu şimdi. Neden insanları ayırıyosun. Tesetturlu olup olmaması o kişniin kendisiyle alakalı bir şey neden ona karşı tavrın değişiyor. Bu yanlış değil mi ? İnsanları koyafetine göre ayırmak. Özellikle şu sözü okurken utandım. Bu nasıl bir genelleme.
“Namahrem erkeklerle iç içe gezip dolaşan kadınlar, nezdimde kullan-attan başka hiçbir şey değildir.”

İyi ahlakı benimsemesi gereken müslüman sösü mü bu şimdi.

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu da insan ayırmak olmuyormu şimdi. Neden insanları ayırıyosun. Tesetturlu olup olmaması o kişniin kendisiyle alakalı bir şey neden ona karşı tavrın değişiyor. Bu yanlış değil mi ? İnsanları koyafetine göre ayırmak. Özellikle şu sözü okurken utandım. Bu nasıl bir genelleme.
“Namahrem erkeklerle iç içe gezip dolaşan kadınlar, nezdimde kullan-attan başka hiçbir şey değildir.”

İyi ahlakı benimsemesi gereken müslüman sösü mü bu şimdi.
"Elbette tesettürsüz olup namusunu korumaya çalışan ya da tesettürün önemini anlamayıp ahlaksızlık yapan kadınlar olabilir." yazdım zaten
Tesettür kişiyle Allah arasında olan bir sey değil toplumsal bir boyutu var tabii ki de ayrım yaparım
ayrım yaparım demek tesettürsüz kadınlara zarar veririm onlara iftira atarım demek değil tesettürlü bacılari Allaha itaatlerinden dolayı onlardan ayrı tutarım demek

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanları ayırıyosunuz yani.
Zümer ﴾9﴿:
" (Bu adam mı,) yoksa âhiret kaygısıyla ve rabbinin rahmetine nâil olma ümidiyle gece vakitlerinde secde ederek, ayakta durarak kendini ibadete veren kişi mi (daha iyi)?” De ki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu!” Doğrusu ancak akıl iz‘an sahipleri bunu anlar."

Görüldüğü üzere Allah iki insan tipini birbirinden ayırır. İslam dini barış dinidir demek lgbtlisi eşcinseli, zinakarı, fasığı, kafiri hep beraber kol kola olalım demek değil bizimle onlar arasında bir sınır var

Polinecka Çevrimdışı

Polinecka

Üye
İslam-TR Üyesi
Zümer ﴾9﴿:
" (Bu adam mı,) yoksa âhiret kaygısıyla ve rabbinin rahmetine nâil olma ümidiyle gece vakitlerinde secde ederek, ayakta durarak kendini ibadete veren kişi mi (daha iyi)?” De ki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu!” Doğrusu ancak akıl iz‘an sahipleri bunu anlar."

Görüldüğü üzere Allah iki insan tipini birbirinden ayırır. İslam dini barış dinidir demek lgbtlisi eşcinseli, zinakarı, fasığı, kafiri hep beraber kol kola olalım demek değil bizimle onlar arasında bir sınır var
Evet ama Allah’ın bakılına göre farklıyız. Yoksa hepimiz kuluz değil mi? Allahın ruzasına göre onun gözünde yarışabiliriz ancak. Yoksa ben daha cok namaz kılıyorum diye seninle dalga geçemem değil mi? Veya hor göremem. “Ne sen dün gece uyudun mu? Ben sabaha kadar dua ettim” diyip seni gerçek müslüman olmamakla suçlayamam değil mi. Yani birbirimize karşı birbirimizi ayıramayız. Üstünlük sadece Allaha karşı takva ile olmaz mı?

insan kınamak ve ayırmak kulların vazifesi mi

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Evet ama Allah’ın bakılına göre farklıyız. Yoksa hepimiz kuluz değil mi? Allahın ruzasına göre onun gözünde yarışabiliriz ancak. Yoksa ben daha cok namaz kılıyorum diye seninle dalga geçemem değil mi? Veya hor göremem. “Ne sen dün gece uyudun mu? Ben sabaha kadar dua ettim” diyip seni gerçek müslüman olmamakla suçlayamam değil mi. Yani birbirimize karşı birbirimizi ayıramayız. Üstünlük sadece Allaha karşı takva ile olmaz mı?

insan kınamak ve ayırmak kulların vazifesi mi
Kınamam yanlış ama söylediğim şeyler değil

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Kullan at icin hala aynı fikirdesiniz yani. Kadınlara böylr bakıyosunuz?
Ben de açık giyinen bi erkeğe kullan at desem size garip gelmez mi?
abla bu konuda tartışmak istemiyorum erkek haddi aşarsa ona istedigin kelimeyi kullan ona müstahaktır ama bırakta gerek çevremdeki gerek ümmetin genelindeki tesettürlü bacılara "öcü", kıyafetlerine "ürkütücü" derken benim de bir cevap verme hakkım olsun yaptığınız şey filistinde çocuklar bombalanırken israildeki çocuğun ayağına takılan kıymığa takılmak gibi

Polinecka Çevrimdışı

Polinecka

Üye
İslam-TR Üyesi
abla bu konuda tartışmak istemiyorum erkek haddi aşarsa ona istedigin kelimeyi kullan ona müstahaktır ama bırakta gerek çevremdeki gerek ümmetin genelindeki tesettürlü bacılara "öcü", kıyafetlerine "ürkütücü" derken benim de bir cevap verme hakkım olsun yaptığınız şey filistinde çocuklar bombalanırken israildeki çocuğun ayağına takılan kıymığa takılmak gibi
bak kendin söyledin. birileri bize bir şey deyince nasıl bizi üzüyor. o zaman neden biz de aynı uslupla cevap veriyoruz? lutfen bunu mantıklı düsün. ve çocuk her yerde çocuktur.

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
bak kendin söyledin. birileri bize bir şey deyince nasıl bizi üzüyor. o zaman neden biz de aynı uslupla cevap veriyoruz? lutfen bunu mantıklı düsün. ve çocuk her yerde çocuktur.
tmm siz öyle yapın
hatta eşini taciz eden adamı döven kocaya sevgi ve hoşgörüyü önerin

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Şunları söylemek istiyorum;

Hepimiz Rahmân'ın kullarıyız ve O'na itaat etmeye mecburuz. Tesettürlü ve tesettürsüz bir kul arasında fark vardır, namaz kılanla kılmayan arasında fark olduğu gib..
Çünkü yapmayan Kul, Yüce ALLAH'ın (cc) emrine uymamış, itaat etmemiş olur.

Kullan at kelimesi hoş olmamış, ne mânâ'da söylemek istediniz bilmiyorum ama Tesettürsüz olup; namaz kılan, oruç tutan, İslam'ın beş şartını ALLAH'ın izniyle yerine getiren insanlarda var.
Burada -haşa- asla tesettürsüzlüğü filan savunmuyorum. Yukarıda yazdığım gibi, emri yerine getirmeyen Kul, ALLAH'a (cc) itaat etmemiş ve günahkar olur.
Ama hiçbir insan kullan at değildir.

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
aynı şey mi yani? başkasına zarar vermekle kişisel bi karar aynı kategoride mi? hatta "katile de gül ver" diye eklesen tam aynı kategoride olurdu(!)
o zaman tesettürsüzlüğün sadece kişiyle Allah arasında olmadığı ve toplumsal bir etkisinin olduğunu vurgulayan nasları inceleyin yönetim kullan-at kelimesini kaldırırsa memnun olurum inşAllah her doğru her yerde söylenmezmiş

Polinecka Çevrimdışı

Polinecka

Üye
İslam-TR Üyesi
Tesettürsüz olup; namaz kılan, oruç tutan, İslam'ın beş şartını ALLAH'ın izniyle yerine getiren insanlarda var
evet var benim gibi! bundan bahsediyorum. tesettürü de inkar etmıyorum. ve bu yöndekı bakış açısı benım gıbı musluman ınsanları ayırmacı hissettiriyor ve kula sorguya cekılıyormuuz hissi yaratıyor. Allaha karşı yaptıgımız her şey başka bir kul için değil. lütfen insanları ayırmayalım. sevgiler.

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
pardon kimle kim arasında peki? "benim hayatım yaşamım ve ölümüm Alemlerin rabbi olan Allah içindir"
lütfen tam bu soruyu abdulmuizz abimize sorar mısınız Tesettür yalnızca kul ile Allah arasında mıdır diye yani bu kişiler göz zinasına girmiyor mu bunu yapmakta özgürler mi falan diye eğer kul ile Allah arasında ise ben özür dilemeye hazırım belki benim bir yanlışımı bana göstermiş olursunuz saygılar

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
evet var benim gibi! bundan bahsediyorum. tesettürü de inkar etmıyorum. ve bu yöndekı bakış açısı benım gıbı musluman ınsanları ayırmacı hissettiriyor ve kula sorguya cekılıyormuuz hissi yaratıyor. Allaha karşı yaptıgımız her şey başka bir kul için değil. lütfen insanları ayırmayalım. sevgiler.
Zaten Amellerin hepsi Rabbimiz ALLAH (cc) içindir.
Yukarıda belirttiğim gibi, Tesettürlü ve Tesettürsüz insan arasında fark vardır, çünkü emri yerine getirmeyen, itaat etmemiş ve günahkar olur.

Polinecka Çevrimdışı

Polinecka

Üye
İslam-TR Üyesi
lütfen tam bu soruyu abdulmuizz abimize sorar mısınız Tesettür yalnızca kul ile Allah arasında mıdır diye yani bu kişiler göz zinasına girmiyor mu bunu yapmakta özgürler mi falan diye eğer kul ile Allah arasında ise ben özür dilemeye hazırım belki benim bir yanlışımı bana göstermiş olursunuz saygılar
öncelikle söylediğiniz kişiyle konunun ne alakası var? karar mercisi bu abimiz mi yani? 2. olarak birielri tesettüre uymuyor diye sen niye göz zinasına düşüyorsun? senin bakmaman için ayet yok mu? yoksa o ayete uymamakla Allaha itaat etmemiş mi oluyorsun -tıpkı örtunmeyenlere dediğin gibi-

edit:"uymakla", uymamakla şeklinde düzeltildi