Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Ummet Olarak Pasif Durumdan Nasıl Kurtulabiliriz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben hiçbir siyerde devlet yöneticisi olmadan mektup gönderip savaştığını okumadım.
Yani sana göre tebliğ yapıp toplumdaki herkesin islami bir yönetim istemesini beklemeliyiz. Ve hatta islami yönetim isteyenler olsa bile istemeyenlerin de ikna olmasını mı beklemeliyiz? Peki islami yönetim toplumdaki herkes istese bile nasıl gelecek? Seçimle mi? Yoksa yönetimde olanların hidayet bulup kendi kendilerine şeriat hükümlerini getirmelerini mi bekleyeceğiz? Pratikte bu iş nasıl olacak fikrini alabilir miyim?

E Çevrimdışı

Ebu Müsenna

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yani sana göre tebliğ yapıp toplumdaki herkesin islami bir yönetim istemesini beklemeliyiz. Ve hatta islami yönetim isteyenler olsa bile istemeyenlerin de ikna olmasını mı beklemeliyiz? Peki islami yönetim toplumdaki herkes istese bile nasıl gelecek? Seçimle mi? Yoksa yönetimde olanların hidayet bulup kendi kendilerine şeriat hükümlerini getirmelerini mi bekleyeceğiz? Pratikte bu iş nasıl olacak fikrini alabilir miyim?

Dediğim gibi bu değişimi sağlayacak olan kitledir ve bu kitlenin bir emiri vardır. Bu kitle o toplumda insanlara gereken tebliği usulüne ve uslubuna uygun olarak yapar. Bu tebliğ önce gizli ve sonra açıktan yapılır, o kitledeki bireyler önce en yakınlarına tebliğ yapar. Açıktan davet edilmeye başlandığında zor olan kısım başlar.

Herkesin islami yönetim istemesini beklicez demedim. Nitekim Medine de herkes İslami bir toplum istemiyordu. Rasûlullah sav olması gereken dediğim kitlenin emiriydi ve o Akabe biatlarıyla tebliğcilerini Medine ye toplumu İslami devlete hazır hale gelmesi için tebliğe gönderiyordu. Bu tebliğden sonra bilirsiniz ki 5 kişi olan davetçiler ertesi sene 12 kişi olarak geldiler ve bunlardan bazıları (daha önce evs ve hazrec kabilelerini iki mahalle olarak söyleyen bir arkadaş vardı) Medine nin iki büyük kabilesi olan ve birbirlerine düşman olan evs ve hazrec kabilelerini temsil ediyordu.
Rasulullah sav bu şahıslardan Medine de İslamı yaymak ve Müslümanları yetiştirmek üzerine beyat aldı, savaşmak veya korunmak için değil. Bu birinci Akabe biatıdır.

Rasulullah sav bu biatlarla Medine nin ileri gelenlerine davetini ulaştırdı ve bu davetler olumlu sonuç buldu. Bunun neticesinde devlet kurulması olağan bir durum.

Bu hükümete veya bürokrasideki insanların veyahut bu toplumun silah zoruyla dayatılarak hidayet beklenmesi ne kadar abes ile iştigalse kendi kendilerine bırakarak bulmalarını beklemek te bir o kadar abes ile iştigaldir. Bu yüzden Rasulullah sav ne silah zoru ile ne de kendi hallerine bırakarak devlet kurmamıştır.

Dediğin gibi Rasulullah sav devlet kurmadan önce kafir devletlere tebliğ mektubu gönderip kabul edilmediğinde savaş açtığını söylüyorsan bunu delillendirebilirsin ben de eyvallah derim, çünkü ben böyle birşey görmedim.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim rejim ile toplum ayrı tutulamaz, toplum ne ise rejim de odur, Allah bir toplum nefislerinde olanı değiştirmedikçe o toplumu değiştirmiyor, sen ise ben rejimi silah ile değiştiririm toplum da tabi olacaktır diyorsun.

Hayır bunu diyen rejimdi!
Bu aptalca söylemii genellikle gizli İrancılar yapardı. "Esad'ın halk desteği olmasa şimdiye kadar düşerdi" diye.
Bu rejim ikame edilirken ne kadar kan döküldüğünü bilmiyormusun?
Senin mantığına göre bu toplum o yıllarda İngilizlerden daha şiddetli kafirmi olmuştu da küfrü ingilizlerden daha şiddetli bir rejime kendisine musallat oldu?
Sebepler dünyasında yaşadığımızı unutmayalım, Allah toplumu o rejim ile imtihan etti. Hepsi bu. Yoksa Kemalistler halk desteği ile yapmadılar yaptıkları şeylerin hiçbirini. Toplum ile rejim 180 derece zıttı birbirine.
Bizde aynı şeyi yapalım demiyorum, zira yapmamıza gerek yok. Toplum bir İslam toplumudur ve Şeriatta en başta Müslümanlara inmiştir.
Bahsettiğin ayet en başta toplumun kendini değiştirmesini emreder. Yoksa senin mantığına göre hz Ömer(r.anh) İran'ı kılıç ile fethedip oraya İslam'ı dayatmamalıydı, zira acemler kendilerini değiştirmiyorlardı. Aynı şey Kürdistan, Şam ve Mısır içinde geçerli. Yani orada senin mantığına göre Ömer(r.anh) benim dediğim şeyi söylemiş oluyor.
Ama tekrar ediyorum Türk toplumu MÜSLÜMANDIR!

İnsanların fevc fevc İslama girmeleri Rasulullah sav in kan dökmeden Medine de devlet kurmasından ve mekke yi yine kan dökmeden fethetmesiyle gerçekleşti.

Türklerin tarihte nasıl Müslüman olduğundan haberin varmı senin? Su değirmenlerinden su yerine kan akacak kadar çok insan öldü o süreçte. Aynı şey bu günde olsun demiyorum ama sanki toplumu tekfir ediyormuşsun gibi konuşuyorsun.
Her dönemi kendi bağlamı içinde okumak lazım. Rasulullah'ın ölümünden sonra onun sünnetini bizden daha çok yaşayan Ebubekir(r.anh) döneminde dökülen kanın yine haddi hesabı yok. Hemde Arap yarımadası içinde!
Rasulullah(s.a.v), Mekke'yi kan dökmesede kılıç ile fethetti. Rasulullah(s.a.v), Mekke önlerine 10 bin kişilik bir ordu ile gelmeseydi Kureyşliler teslim olacakmıydı zannediyorsun?
Sadece davet ile Müslüman olan toplumlar var. Endonezya ve ve Afrika da. Ama onlar din değiştirdi, biz ise zaten Müslüman olan ümmetin müstevlilerden ve yerel tağutlar dan nasıl kurtulacağını konuşuyoruz. Hala mürşikler ile olan muameleleri örnek verip konuyu başka yere çekmeye çalışıyorsun.

Son olarak, ben ne daha önceki peygamberlerde ne de Rasulullah sav de silah ile rejimin ve toplumun değiştirildiğini görmedim. Tek örnek de Rasulullah sav ise onun yaptığının dışında bir yol ile yapılacağını da düşünmüyorum. Selametle kardeşim.

Zaten sıkıntı burada. Nebevi menhecin benim söylediğim şey olduğunu söylüyorum.
Senin söyledin şeyin ben hiçbir yerde başarı getirdiğini göremdim. Bizimki en azından Afganistanda bir başarı getirebildi.
Rasulullah'ın(s.a.v) Evs, hazrec dışında istisnalar hariç her kabileden biat almasında mutlaka savaşın bir rolü vardır. İslam kılıç ile zorla yayılmıştır demiyorum ama işin gerçeği bu. En son Mekke fethedildikten sonra ki kabilerlerin biat etmelerinde de birinci sebep yine Rasulullah'ın bölgede ki gücüydü.
Ayrıca tekrar ediyorum ben zaten insanları silah zoru ile Müslüman yapalım diyen yok. Sadece başımızda ki yerel tağutlardan ve mütevli tağutlardan kurtulmak için silah tek yol diyoruz. İkisi arasında ki farkı göremiyorsan zaten bu meseleler hakkında konuşman anlamsızdır.

Gelelim diğer söylediğin bazı meselelere:

Dediğim gibi bu değişimi sağlayacak olan kitledir ve bu kitlenin bir emiri vardır. Bu kitle o toplumda insanlara gereken tebliği usulüne ve uslubuna uygun olarak yapar. Bu tebliğ önce gizli ve sonra açıktan yapılır, o kitledeki bireyler önce en yakınlarına tebliğ yapar. Açıktan davet edilmeye başlandığında zor olan kısım başlar.

Kimi neye davet ediyorsun kardeşim sen. Amerikan halkınımı davet ediyorsun?
Toplum Müslümandır. Sadece fıskın ve fucurun yayıldığı bir toplumdur. Hepsi bu.

Herkesin islami yönetim istemesini beklicez demedim. Nitekim Medine de herkes İslami bir toplum istemiyordu. Rasûlullah sav olması gereken dediğim kitlenin emiriydi ve o Akabe biatlarıyla tebliğcilerini Medine ye toplumu İslami devlete hazır hale gelmesi için tebliğe gönderiyordu. Bu tebliğden sonra bilirsiniz ki 5 kişi olan davetçiler ertesi sene 12 kişi olarak geldiler ve bunlardan bazıları (daha önce evs ve hazrec kabilelerini iki mahalle olarak söyleyen bir arkadaş vardı) Medine nin iki büyük kabilesi olan ve birbirlerine düşman olan evs ve hazrec kabilelerini temsil ediyordu.
Rasulullah sav bu şahıslardan Medine de İslamı yaymak ve Müslümanları yetiştirmek üzerine beyat aldı, savaşmak veya korunmak için değil. Bu birinci Akabe biatıdır.

Rasulullah sav bu biatlarla Medine nin ileri gelenlerine davetini ulaştırdı ve bu davetler olumlu sonuç buldu. Bunun neticesinde devlet kurulması olağan bir durum.

Aynı şekilde şimdi kur bakalım devlet nasıl kuracaksın. Kuzey Irakta ki birbirine düşman olan Barzani ve Talebani aşiretlerinimi İslamlaştırıp orada devlet kuracaksın!
Mesele de tam burada başlıyor, 7. yy arabistanında yaşamıyoruz. Aramızda bir peygamber yok.
Kan dökmeden -Müslüman yada kafir farketmez- devlet kuramazsın. 7. yy'da dünyanın unuttuğu ve öncesinde bir iki istisna dışında devlet nedir bilmeyen bir coğrafya da yaşamıyorsun. 21. yy da dünyanın en sıkıntılı ortadoğu bölgesi ile ikinci en sıkıntılı sayılabilecek balkanların tam ortasında bulunuyorsun.

Türk toplumuna gelince, toplumun %10 ile %15 arasında oynayan bir kesimi İslam istiyor. %20 ile %25 bir kesimde sekülerdir. Geri kalanlar ise "Ekmek partili" dediğimiz politize olmayan merkez-sağ güruh.

Bu hükümete veya bürokrasideki insanların veyahut bu toplumun silah zoruyla dayatılarak hidayet beklenmesi ne kadar abes ile iştigalse kendi kendilerine bırakarak bulmalarını beklemek te bir o kadar abes ile iştigaldir. Bu yüzden Rasulullah sav ne silah zoru ile ne de kendi hallerine bırakarak devlet kurmamıştır.

Anlamamakta halen ısrar ediyorsun.
Kafir olan toplumdan değil, Müslüman olan toplumlardan bahesiyoruz. Yoksa sen bu toplumun Mekke müşrikleri ile aynı hükümdemi olduğunu düşünüyorsun?

Ayrıca Rasulullah(s.a.v) uyguladığı metod ile 23 senelik nübüvvet hayatının sonunda tüm Araplar Müslüman olmuştu. Risaletin 70. senesinde ise Müslümanlar, İstanbulu kuşatma iki kere altına almış, İran'ı, Mısırı, Şam'ı, Kürdistanı, Libya'yı fethetmiş bir haldeydi. Allah aşkına en az 70 senedir uygulaya uygulaya bitiremediğiniz bu metot ne kazandırdı size!!!

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Halklarının bir kısmı Müslğman olan ama devlet olarak seküler olan ülkeleri bir kenara koyarsak bunu yapması gereken ülkeler olarak elimizde bu imkana sahip bir kaç ülke kalıyor. Ama bu ülkelere bakıyorsun yemeni bombalıyor, Trump’a askerini ülkemden çekme diyor, Amerikan borsalarında para katlamaya çalışıyor, ingiliz futbol liginde takım kovalıyor vs. vs.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Halklarının bir kısmı Müslğman olan ama devlet olarak seküler olan ülkeleri bir kenara koyarsak bunu yapması gereken ülkeler olarak elimizde bu imkana sahip bir kaç ülke kalıyor. Ama bu ülkelere bakıyorsun yemeni bombalıyor, Trump’a askerini ülkemden çekme diyor, Amerikan borsalarında para katlamaya çalışıyor, ingiliz futbol liginde takım kovalıyor vs. vs.

Ayrıca kastettiğin bu ülkelerde şu anda sekülerleşme eğlimi gösteriyor. Zira ABD, Yeşil kuşak projesini çoktan iptal etmiş durumda.

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Ayrıca kastettiğin bu ülkelerde şu anda sekülerleşme eğlimi gösteriyor. Zira ABD, Yeşil kuşak projesini çoktan iptal etmiş durumda.
Türkiye’de yeni nesilin İslam, ve hatta maneviyat-insani değerler ile büyük ölçüde bağlantısı koparıldı. Ben artık burada İslam’ı hakim kılmak konusunda birşeylerin filizleneceğini pek sanmıyorum. Bir kaç ülkeye yönelik umutlarımda son hareketlerden sonra söndü.

Allah herşeyin sahibidir. 8 milyar insan sırt dönse İslam’dan birşey eksilmez. Allah yeşertmek istediğinde bir şekilde birileri bu şerefe nail olacak. İsterdim ki doğup büyüdüğüm ülkede olsun ama zor gibi.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Türkiye’de yeni nesilin İslam, ve hatta maneviyat-insani değerler ile büyük ölçüde bağlantısı koparıldı. Ben artık burada İslam’ı hakim kılmak konusunda birşeylerin filizleneceğini pek sanmıyorum. Bir kaç ülkeye yönelik umutlarımda son hareketlerden sonra söndü.

Allah herşeyin sahibidir. 8 milyar insan sırt dönse İslam’dan birşey eksilmez. Allah yeşertmek istediğinde bir şekilde birileri bu şerefe nail olacak. İsterdim ki doğup büyüdüğüm ülkede olsun ama zor gibi.

Bu durumundan bir kaç açıdan AKP iktidarı sorumlu. Ancak bu zannedildiği kadar kötürüm durumda değil.
Mesela ben 17 yaşında bir genci yani keza çevremde de Z kuşağı denilen ama İslam ile bağı koparılmımi yığınla insan var.
Türkiye'nin, İslam aleminde farklı bir konumu var. Cahiliye Arapları arasında ki Kureyşin yada Avrupa ülkeleri arasında Almanya'nın konumuna benzer. Sancak düşene kadar burada kaldı...
Eğer buradan bir yeşerme olursa çok hızlı yayılır.
Arap ülkeleri buradan çok daha iyi durumda. Pakistan, Afganistan ve D. Türkistan ile Kafkasya ise Arap ülkerinden daha iyi durumda genel olarak.
Ben Afganistan zaferinin etkilerinin henüz görünmediğine inanıyorum. 1978 iran devriminin İslam aleminde ki etkileri 80'ler, Türkiye de ise kamilen 90'lar da göründü. Afgan devrimi ise çok daha farklı bir olgu, bu sırf İslam aleminde değil genel olarak tüm dünyada çok farklı etkiler gösterecek inşallah

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Hiç siyer okudun mu kardeşim? Peygamberimiz sasin islam dinine davet mektupları yazıp davete icabet etmeyenlere savaş ilan ettiğini hiç duymadın mı?

Ben hiçbir siyerde devlet yöneticisi olmadan mektup gönderip savaştığını okumadım.

Dediğin gibi Rasulullah sav devlet kurmadan önce kafir devletlere tebliğ mektubu gönderip kabul edilmediğinde savaş açtığını söylüyorsan bunu delillendirebilirsin ben de eyvallah derim, çünkü ben böyle birşey görmedim.

Lafi uzatmadan farkli yerlere kaydirmadan neden orneklendir miyorsunuz gerçekten bende merak ettim. Hangi bolumde geçiyor bu. Hangi savaş ya da savaşlar ilan edilmiş?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Lafi uzatmadan farkli yerlere kaydirmadan neden orneklendir miyorsunuz gerçekten bende merak ettim. Hangi bolumde geçiyor bu. Hangi savaş ya da savaşlar ilan edilmiş?
“Devlet kurmadan önce” “devlet yöneticisi olmadan önce” gibi şartlar koyulduğu için örneklendirme yapamıyoruz haliyle. Ama tabi “devlet kurmak” “yönetici olmak” nedir tartışılır.

E Çevrimdışı

Ebu Müsenna

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
“Devlet kurmadan önce” “devlet yöneticisi olmadan önce” gibi şartlar koyulduğu için örneklendirme yapamıyoruz haliyle. Ama tabi “devlet kurmak” “yönetici olmak” nedir tartışılır.

Benim en baştan beri savunduğum şey zaten devlet kurulmadan önce Cihad veya savaş yapılmadığıydı. Siz buna karşılık Rasulullah sav mektup gönderip savaştı dediniz ben de haliyle devlet kurmadan önce nerede savaştı diye delil istiyorum,hepsi bu kadar.
Bu aptalca söylemii genellikle gizli İrancılar yapardı. "Esad'ın halk desteği olmasa şimdiye kadar düşerdi" diye.
Senin mantığına göre bu toplum o yıllarda İngilizlerden daha şiddetli kafirmi olmuştu da küfrü ingilizlerden daha şiddetli bir rejime kendisine musallat oldu?
Sebepler dünyasında yaşadığımızı unutmayalım, Allah toplumu o rejim ile imtihan etti. Hepsi bu. Yoksa Kemalistler halk desteği ile yapmadılar yaptıkları şeylerin hiçbirini. Toplum ile rejim 180 derece zıttı birbirine.
Bizde aynı şeyi yapalım demiyorum, zira yapmamıza gerek yok. Toplum bir İslam toplumudur ve Şeriatta en başta Müslümanlara inmiştir.
Bahsettiğin ayet en başta toplumun kendini değiştirmesini emreder. Yoksa senin mantığına göre hz Ömer(r.anh) İran'ı kılıç ile fethedip oraya İslam'ı dayatmamalıydı, zira acemler kendilerini değiştirmiyorlardı. Aynı şey Kürdistan, Şam ve Mısır içinde geçerli. Yani orada senin mantığına göre Ömer(r.anh) benim dediğim şeyi söylemiş oluyor.

Türklerin tarihte nasıl Müslüman olduğundan haberin varmı senin? Su değirmenlerinden su yerine kan akacak kadar çok insan öldü o süreçte. Aynı şey bu günde olsun demiyorum ama sanki toplumu tekfir ediyormuşsun gibi konuşuyorsun.
Her dönemi kendi bağlamı içinde okumak lazım. Rasulullah'ın ölümünden sonra onun sünnetini bizden daha çok yaşayan Ebubekir(r.anh) döneminde dökülen kanın yine haddi hesabı yok. Hemde Arap yarımadası içinde!
Rasulullah(s.a.v), Mekke'yi kan dökmesede kılıç ile fethetti. Rasulullah(s.a.v), Mekke önlerine 10 bin kişilik bir ordu ile gelmeseydi Kureyşliler teslim olacakmıydı zannediyorsun?
Sadece davet ile Müslüman olan toplumlar var. Endonezya ve ve Afrika da. Ama onlar din değiştirdi, biz ise zaten Müslüman olan ümmetin müstevlilerden ve yerel tağutlar dan nasıl kurtulacağını konuşuyoruz. Hala mürşikler ile olan muameleleri örnek verip konuyu başka yere çekmeye çalışıyorsun.

Senin söyledin şeyin ben hiçbir yerde başarı getirdiğini göremdim. Bizimki en azından Afganistanda bir başarı getirebildi.
Rasulullah'ın(s.a.v) Evs, hazrec dışında istisnalar hariç her kabileden biat almasında mutlaka savaşın bir rolü vardır. İslam kılıç ile zorla yayılmıştır demiyorum ama işin gerçeği bu. En son Mekke fethedildikten sonra ki kabilerlerin biat etmelerinde de birinci sebep yine Rasulullah'ın bölgede ki gücüydü.
Ayrıca tekrar ediyorum ben zaten insanları silah zoru ile Müslüman yapalım diyen yok. Sadece başımızda ki yerel tağutlardan ve mütevli tağutlardan kurtulmak için silah tek yol diyoruz. İkisi arasında ki farkı göremiyorsan zaten bu meseleler hakkında konuşman anlamsızdır.

Aynı şekilde şimdi kur bakalım devlet nasıl kuracaksın. Kuzey Irakta ki birbirine düşman olan Barzani ve Talebani aşiretlerinimi İslamlaştırıp orada devlet kuracaksın!
Mesele de tam burada başlıyor, 7. yy arabistanında yaşamıyoruz. Aramızda bir peygamber yok.
Kan dökmeden -Müslüman yada kafir farketmez- devlet kuramazsın. 7. yy'da dünyanın unuttuğu ve öncesinde bir iki istisna dışında devlet nedir bilmeyen bir coğrafya da yaşamıyorsun. 21. yy da dünyanın en sıkıntılı ortadoğu bölgesi ile ikinci en sıkıntılı sayılabilecek balkanların tam ortasında bulunuyorsun.

Türk toplumuna gelince, toplumun %10 ile %15 arasında oynayan bir kesimi İslam istiyor. %20 ile %25 bir kesimde sekülerdir. Geri kalanlar ise "Ekmek partili" dediğimiz politize olmayan merkez-sağ güruh.

Kafir olan toplumdan değil, Müslüman olan toplumlardan bahesiyoruz. Yoksa sen bu toplumun Mekke müşrikleri ile aynı hükümdemi olduğunu düşünüyorsun?

Ayrıca Rasulullah(s.a.v) uyguladığı metod ile 23 senelik nübüvvet hayatının sonunda tüm Araplar Müslüman olmuştu. Risaletin 70. senesinde ise Müslümanlar, İstanbulu kuşatma iki kere altına almış, İran'ı, Mısırı, Şam'ı, Kürdistanı, Libya'yı fethetmiş bir haldeydi. Allah aşkına en az 70 senedir uygulaya uygulaya bitiremediğiniz bu metot ne kazandırdı size!!!

İmam Malik kardeşim, Ömer r.a ve Ebu Bekir r.a dönemlerinden verdiğin örnekler İslam Devleti nin olduğu dönemler, ben ilk İslam Devleti nin kurulmadan önceki döneminden bahsediyorum,yani hangi metod ve nasıl kurulduğu ile ilgili, zaten asıl mesele ve bizi ilgilendiren kısım burasıdır.

E Çevrimdışı

Ebu Müsenna

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

70 senedir uygulandığını nereden biliyorsun? Ya da uygulandığında illa ki devletin kurulacağını mı zannediyorsun? Mesele uygulanıp kurulması kurulmaması değil ki. Allah nice Rasullere devlet nasip etmedi.

Burada önemli olan husus hangi metodun doğru olduğudur. Mesela 7.yy ile bugün ki coğrafya çok farklı diyorsun evet farklı olabilir ama bu Rasulullah sav in örnekliğini, Kur'an ve sünnet in evrenselliğini değiştirmiyor. Kısacası o gün İslam Devleti savaş ile kurulduysa buyurun bana deyin ki Rasulullah sav devleti kurmadan savaşarak kan dökerek devlet kurdu deyin ve delillendirin ben de kabul edeyim. O gün nasıl kurulduysa bugün de aynı metod la kurulacak çünkü başka örneklikte başka metod da yok kardeşim, coğrafya farklıydı, devletler böyle değildi, Medine iki mahalleydi demek metodu da, evrenselliği de değiştirmiyor.

Yine ben de size bir soru sorabilirim 70 yıldır uyguladığınız metod ne kazandırdı diyorsun. Öncelikle ben 70 yıldır uygulamıyorum, veya kimler uyguluyor bilmiyorum,zaten mesele doğru uygulandığında da sonucun zafer vereceğinin garantisinin olmadığını biliyorum ve söyledim, tamamen Allah'ın takdiri ile alakalı bir konu. Buna göre, ben de size şu soruyu sormak isterim; Suriye sınırına kadar gelen Cihada neden iştirak etmiyoruz da burada çene çalıyoruz Cihad farz değil mi?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim en baştan beri savunduğum şey zaten devlet kurulmadan önce Cihad veya savaş yapılmadığıydı. Siz buna karşılık Rasulullah sav mektup gönderip savaştı dediniz ben de haliyle devlet kurmadan önce nerede savaştı diye delil istiyorum,hepsi bu kadar
Gerçekten delil mi istiyorsun? Olmadığını biliyorsun laf ebeliğine gerek yok. Hiç sevmem laf canbazlığını. Hele ki dini konularda, bir kusuru örtmek için kullanılıyorsa. Evet bir kusurun var, küresel cihatı inkar etmen. Cihat uğruna canını ve malını feda etmiş onlarca yiğidi hiçe sayman. Hatta salak görmen.

Ne bunlar senin gözünde? Enayi mi? Davet etmek, ilim talep etmek, rahat rahat evinden video izlemek, iki üç derse katılmak, hatta varsa gelecekte alim olma hayali. Alim olup ilimi yaymak. Rahat evimizde oturup ilim tahsil etmek varken ne gerek var dimi cihat beldelerine göç etmeye? Hiç bir delili yok değil mi? Hatta devlet kurmadan, devlet kurulmadan böyle bir şeye kalkışmak hadsizlik. İtaatsizlik. Mücahitler muhalifler. Başka bir şey değil. Olayı tamamen yanlış anlayıp canını bir hiç uğruna feda eden asi gençler. Enayiler.

Cihat konusunda konuşmamam gerektiğine dair uyarıldım ama olsun isterlerse banlasınlar. Cihadı övücü konuşanlar susturulsun meydan rahat koltuklarında ilim tahsil edenlere kalsın. Ne ala memleket. İki üç video izleyeyim de üzerimden sorumluluk kalksın bari!

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alim olup ilimi yaymak.
Sonra ilmi alıp tekrar yayan öğrenciler yetiştirmek. Onlar da ilimi yayan öğrenciler yetiştirsin diye! Yukarıda bahsedilen bu işte! Bu kısır döngü. İcraat yok. İlmi ile amel eden yok! İkame edilemeyen bir hüccet. Bir türlü ikame edilemiyor. Ne yapsan fayda etmiyor. Neyse, bari mehdiyi bekleyelim de bizi şöyle bir silkelesin. Belki kendimize geliriz. Mehdi gelse anlayabilecek miyiz acaba. Youtubea video koysa bari. Iskalamasak koltuğumuzdan.

@eL_Muhacir akhinin profil yazısı yıllardır değişmedi hep aynı. Şimdi tam manasını anlayabildiğim bir yazı.

E Çevrimdışı

Ebu Müsenna

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Gerçekten delil mi istiyorsun? Olmadığını biliyorsun laf ebeliğine gerek yok. Hiç sevmem laf canbazlığını. Hele ki dini konularda, bir kusuru örtmek için kullanılıyorsa. Evet bir kusurun var, küresel cihatı inkar etmen. Cihat uğruna canını ve malını feda etmiş onlarca yiğidi hiçe sayman. Hatta salak görmen.

Ne bunlar senin gözünde? Enayi mi? Davet etmek, ilim talep etmek, rahat rahat evinden video izlemek, iki üç derse katılmak, hatta varsa gelecekte alim olma hayali. Alim olup ilimi yaymak. Rahat evimizde oturup ilim tahsil etmek varken ne gerek var dimi cihat beldelerine göç etmeye? Hiç bir delili yok değil mi? Hatta devlet kurmadan, devlet kurulmadan böyle bir şeye kalkışmak hadsizlik. İtaatsizlik. Mücahitler muhalifler. Başka bir şey değil. Olayı tamamen yanlış anlayıp canını bir hiç uğruna feda eden asi gençler. Enayiler.

Cihat konusunda konuşmamam gerektiğine dair uyarıldım ama olsun isterlerse banlasınlar. Cihadı övücü konuşanlar susturulsun meydan rahat koltuklarında ilim tahsil edenlere kalsın. Ne ala memleket. İki üç video izleyeyim de üzerimden sorumluluk kalksın bari!

Bu kadar celallenmeye gerek yok. Ben orada savaşanlara senin kullandığın tabirlerin hiçbirisini söylemedim o senin zannın. Oradaki mücahitlere de dua ediyorum Allah razı olsun. Tartıştığımız konu İslam devletinin nasıl kurulacağı ile ilgili metod. Bu konuda da delil yok diyen sensin, delil yoksa konuşmanın da manası yok.

Bana ithamlarda bulunup hiç mi siyer okumadın deyip Rasulullah sav in devlet kurmadan savaştığını iddia eden sensin, bununla ilgili de delil istemek en doğal haktır. Ama bu konu da okuduğun siyeri paylaşıp delillendiremedin. Sen bu hayatta delilsiz mi amel ediyorsun ki, delil isteyene laf ebeliği yapıyorsun vs diye ithamlarda bulunuyorsun?

Son olarak madem ki Cihad yapılıyor, (hani bana rahat rahat evinde video izliyorsun, ilim tahsil ediyorsun, derslere katılıyorsun vs dedin ya) Cihad yapıldığını söyleyenler olarak Suriye ye gitmeyip bu dediklerini yapanlar sizlersiniz. Cihad farz değil mi ne için buradan Cihadı anlatıp Cihad edenlere katılmıyorsunuz?

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu mesele konu ile pek alakalı bir mesele değil. O sebepten buradan daha fazla yazmayacağım -Bu cevabı bile yazmayacaktım-. Eğer dilersen özelden yazabilirsin ama buradan değil. Canım konu kaysın istemiyorum. Şimdilik açıktan son ve ilkesel olarak yazdığım mesaj bu.

İmam Malik kardeşim, Ömer r.a ve Ebu Bekir r.a dönemlerinden verdiğin örnekler İslam Devleti nin olduğu dönemler, ben ilk İslam Devleti nin kurulmadan önceki döneminden bahsediyorum,yani hangi metod ve nasıl kurulduğu ile ilgili, zaten asıl mesele ve bizi ilgilendiren kısım burasıdır.

Mekke'nin fethinde de İslam devleti vardı ama orada da kan dökülmeme örneğini vermiştin.

70 senedir uygulandığını nereden biliyorsun? Ya da uygulandığında illa ki devletin kurulacağını mı zannediyorsun? Mesele uygulanıp kurulması kurulmaması değil ki. Allah nice Rasullere devlet nasip etmedi.

70 senedir uygulandığını yada uygulanmaya çalışıldığını İslami camia içinde herkes az çok bilir. Farklı tarihler verilebilir ama Tercüme faaliyetleri 50'li yıllardan itibaren ülkeye girdiği için bu tarihi verdim.
Eğer mesele zafer değilse peki mesele nedir? Yani biz size göre fısk yada küfür olan bir menhecimi savunmuş oluyoruz.
Ayrıca yukarıda "Rasulullah'ın(s.a.v) uyguladığı dışında bir metotla devlet kurulacağını düşünmüyorum" demiştin.

Burada önemli olan husus hangi metodun doğru olduğudur. Mesela 7.yy ile bugün ki coğrafya çok farklı diyorsun evet farklı olabilir ama bu Rasulullah sav in örnekliğini, Kur'an ve sünnet in evrenselliğini değiştirmiyor. Kısacası o gün İslam Devleti savaş ile kurulduysa buyurun bana deyin ki Rasulullah sav devleti kurmadan savaşarak kan dökerek devlet kurdu deyin ve delillendirin ben de kabul edeyim. O gün nasıl kurulduysa bugün de aynı metod la kurulacak çünkü başka örneklikte başka metod da yok kardeşim, coğrafya farklıydı, devletler böyle değildi, Medine iki mahalleydi demek metodu da, evrenselliği de değiştirmiyor.

Şimdi zırvalıyorsun desem olmaz o yüzden demiyorum.
Medinenin mahalle olduğunu söylemedim. Senin devlet dediğin şey iki tane mahalleden ibaret bir kasabaydı dedim. Bu ilk durum için böyle yoksa ileriki durum için değil. Buna "şehir devleti" dersek şayet devlet olana kadar yine kan dökülmüştür. Çevrede ki kafir olan kabileler ile savaşa gidilmiştir.
Yazdığım şeyler ise tamamen kendi kuruntularındır. Rasulullah(s.a.v) kan dökerek devlet kurmadı evet. Ama bu devlet kurana kadar cihad etmenin haramlığına delil olmaz. Bir şeyin haram olduğuna dair senin delil getirmek gerekir. Tabi bu getireceğin delilin geçerli olması gerekir.
Git istediğin mezhebin kitabına bak. Kafirler tarafından bir belde elegeçirilirse Müslümanların güçleri yetmesi halinde cihad'ın farz olacağını görürsün. Hatta imam Ebu Hanife(r.aleyh) bırak kafirleri, Müslümanlardan olan fasık ve zalim toplumlara karşı dahi bu fetvayı vermiştir.
Evrensel olan şey net haram ve helallerdir. Rasulullah'ın(s.a.v) yapmadığı her şey haramdır ve caiz değildir diye bir şey söyleyen olmamıştır. Mübah olan her araçt/yöntem kullanılır.
Rasulullah'ta(s.a.v) ashabıda kendi dönemlerin de İslam'ın maslahatına uygun olan Şer-i sınırlar dahilinde ne ise onu yaptılar. Aksi taktirde ne Kur'an ne hadisler tedvin edilebilirdi. Senin bu söylemin ile "Rasulullah(s.a.v) neden Kur'an'ı iki kapak arasında toplamadı. O dönemde ki koşullar metodun evrenselliğini değiştirmiyor" söylemi arasında fıkhi açıdan miskali zerre kadar fark yok.

Yine ben de size bir soru sorabilirim 70 yıldır uyguladığınız metod ne kazandırdı diyorsun. Öncelikle ben 70 yıldır uygulamıyorum, veya kimler uyguluyor bilmiyorum,zaten mesele doğru uygulandığında da sonucun zafer vereceğinin garantisinin olmadığını biliyorum ve söyledim, tamamen Allah'ın takdiri ile alakalı bir konu. Buna göre, ben de size şu soruyu sormak isterim; Suriye sınırına kadar gelen Cihada neden iştirak etmiyoruz da burada çene çalıyoruz Cihad farz değil mi?

Her şey Allah'ın taktiridir. Bize düşen kevni açıdan elimizden geleni yapmaktır. Şer'an caiz olduğu müddetçe en çok başarı getiren şey ne ise yapılması gereken odur.

Sorduğun soruyu ise başka yerde sormamanı tavsiye ederim. Pek iyi gözle bakmazlar. Ama gerçekten saflığından ve soruya vereceğim cevabın nereye gideceğini bilmediğin hüsnüzannı ile cevabını bana değil kendine vermen ve üzerinde neredeyse her ülkenin mücahidlere terörist dediği gerçeğini ve internet ortamında bulunduğun gibi çok önemli iki gerçeği tefekkür etmen gereken bir kaç soru soracağım. Allah hidayet ederse başka bir şeye gerek kalmaz:

1. Benim hangi ülkede olduğumu, herhangi bir cebhede olup olmadığımı nereden biliyorsun?
2. Cebhede olmasam bile mazeretimin olup olmadığını nereden biliyorsun?
3. Cebhede olmasam ve mazeretimde olmasa bile hazırlık içinde olup olmadığımı nereden biliyorsun?

Bunların hiçbirisi buradan yazılacak veya buradan sorulacak konular değiller değilmi? Senin burada bunu sorman ya demogoji yada 30 sn bile düşünmemenin bir tezahürü. Hadi bana yazdın aynı şeyi kadın bir üyeye de yazmışsın.

Dediğim gibi bunu reelde kimseye bu şekilde sormamanı şiddetle tavsiye ediyorum bir mümin kardeşin olarak. Zira bu değil internette, reel hayatta bile cevaplanmaması gereken bir sorudur. Bu mesele yüzünden iki üye geçici ban yedi bu sitede. Biriside "Sen neden buradasın" dediğin abla!

Bu yazdıklarım bu konu altında sana son yazdıklarımdır
VESSELAM!

E Çevrimdışı

Ebu Müsenna

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
[QUOTE="İmam Malik, post: 440781, member: 104110"

Kardeş dediklerimi yanlış anlıyor ve neticesinde cevapların da buna benziyor.

-Zırvalıyorsun desem olmayacak o yüzden demiyorum demişsin, demiş oldun bile bunu bil.

-Mekke nin fethini delil ve örnek getirmedim.

-Cihad dediğiniz meseleye haram demedim.

-Burda konuşurken karşımdakinin kadın veya erkek olduğunu her zaman anlayamam.

-Hem Rasulullah sav devlet kurmadan kan dökmedi evet diyorsun, hem de kafir kabilelerle savaşa gidildi diyorsun?

-Bu konu hakkında konuşuyorsak, nerde ve kime olursa olsun bu soruyu sorarım, nitekim cihadı anlatıp cihada gitmeyenleri dinlemek te istemem.

-Mazeretin seni ilgilendiren bir konu. Ancak burada ki herkesin mazeretli veya cephede olduğunu düşünmüyorum. Ben sadece sordum. Benim sorum senin üzerinden mazeretsiz olanlaraydı.

Selametle.

Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
[QUOTE="İmam Malik, post: 440781, member: 104110"

Kardeş dediklerimi yanlış anlıyor ve neticesinde cevapların da buna benziyor.

-Zırvalıyorsun desem olmayacak o yüzden demiyorum demişsin, demiş oldun bile bunu bil.

-Mekke nin fethini delil ve örnek getirmedim.

-Cihad dediğiniz meseleye haram demedim.

-Burda konuşurken karşımdakinin kadın veya erkek olduğunu her zaman anlayamam.

-Hem Rasulullah sav devlet kurmadan kan dökmedi evet diyorsun, hem de kafir kabilelerle savaşa gidildi diyorsun?

-Bu konu hakkında konuşuyorsak, nerde ve kime olursa olsun bu soruyu sorarım, nitekim cihadı anlatıp cihada gitmeyenleri dinlemek te istemem.

-Mazeretin seni ilgilendiren bir konu. Ancak burada ki herkesin mazeretli veya cephede olduğunu düşünmüyorum. Ben sadece sordum. Benim sorum senin üzerinden mazeretsiz olanlaraydı.

Selametle.
Aslında mesele cihada gidip gitmemek değil. El vehn hadisinden de biliyoruz ki ahir zamanda ümmet sayıca çok olmasına rağmen ölüm korkusu ve dünya sevgisine tutulacak ve cihadı terk edecek. Yani kimi mazeret getirir kimi bahane uydurur. Bu onu bağlar başka kimseyi değil. Asıl mesele senin ve senin gibilerin cihadı devlete veya Halife’ye bağlı görüp topyekün bu ibadeti (devlet veya Halife yoksunluğundan) iptal etmeleridir. İşte bu onlarca cihad ayetini iptal etmek değil de nedir? Ayeti iptal etmek nedir? Bu küfürdür.

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
Hizbuttahrir akidesinde olanlara yada onun tuttuğu yolu tutanlara bu din peyder pey geldiği için delil olarak ayet sunmanız bir anlam ifade etmiyor çünkü ayetleri yeri/zamana göre ele alıyorlar. Delil olarakta Hadis sunarsanız onlarda iyi bildikleri alan alan olan Siyerden, siyasetten delil sunarlar. Hanzalacılar nasıl tekfir konusunda iyi bilgiye sahiplerse bu tiplerde gerçekten Siyer alanında iyi bilgiye sahiptirler zaten sürekli sizleri iyi bildikleri Siyer alanına çeker. Basiretli insan, yılda birkaç kere tağutun izniyle Hilafet semineri düzenlemekle İslam Devleti kurulamayacağını anlar çünkü tarih örneklerle doludur. Bizimde hatasıyla/yanlışıyla 100 yıl önce bir İslam Devletimiz vardı savaş ile gasp edildi. Madem Cihad yok! o zaman Rasulullah sallahu aleyhi vesellem gibi dinini daha rahat yaşayacağın, davetini daha rahat yapacağın ortamlara hicret et? Hilafet istediğin için birkaç ayda bir kere şafak vakti kapın kırılıyor, stadyumlarda vereceğin seminerler iptal oluyor, ağlayacaksanız Hilafet için değil içine düştüğünüz zillet için ağlayın. Mücahidlerin yaptığı ibadeti laf cambazlığı ile "Kıyam" olarak adlandırılıyorlar çünkü Cihad deseler işin ucu kendilerine dokunacak! Bide utanmadan Taliban'dan yönetimi istiyorlar... Allah sizin gibi düşününleri ıslah etsin, Cihad yoluna ektiğiniz şüpheleri yok etsin. Bu tiplerle sabaha kadar konuşsanızda boş çünkü meselenin etrafında döner durursunuz. Kıyamet günü Cihadmıymış, Kıyammıymış herkes görecek inşaallah. Musa Hoca inşaallah size güzel bir cevap verir.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt