Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Daru’l Harb’de Cuma Namazı

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sen , kendin gibilerle oluşturmaya çalış, olmadı kendin kıl.

"Musa ve kardeşine: "Mısır'da milletinize evler hazırlayın; evlerinizi namazgah edinin, namaz kılın" diye vahyettik, "İnananlara müjde et." (Yunus 87)

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Sen , kendin gibilerle oluşturmaya çalış, olmadı kendin kıl.

"Musa ve kardeşine: "Mısır'da milletinize evler hazırlayın; evlerinizi namazgah edinin, namaz kılın" diye vahyettik, "İnananlara müjde et." (Yunus 87)

Hocam kendin kıl derken ne demek istediniz? Tek Başına Cuma namazı?

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdulmuiz Hocam ben kılacak birini bulamadığımdan tek olarak öğle namazına niyet ederek kılıyorum cuma namazına diyerekmi niyet etmeliyim

talebe9303 Çevrimdışı

talebe9303

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam baya uzun bir yazi olmus bir kismini okudum ama tamamini okumaya vaktim yok anladigim kadariyla cuma suanda farz. Cami imamininda kufur sistemlerine dua edecek biri oldugunu sanmiyorum. 1de sinavim var 10 kalada ezan okunuyor sonuc olarak cuma kesin farz mi

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Hocam baya uzun bir yazi olmus bir kismini okudum ama tamamini okumaya vaktim yok anladigim kadariyla cuma suanda farz. Cami imamininda kufur sistemlerine dua edecek biri oldugunu sanmiyorum. 1de sinavim var 10 kalada ezan okunuyor sonuc olarak cuma kesin farz mi

Cuma farz kardeşim, eğer şartlar varsa tabi yoksa öğle namazı eda edilir

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Azze ve celle dinimizi ilk günkü saflıkta yaşayabilmemizi nasip etsin bütün İman sahiplerine , bana tevhidi ikram ettiği için rsbbime Hamd olsun , yanıldığım ve bilmediğim durumlar için beni ve büyün kardeşlerimi affetsin, bana dini mi öğreten Peygamber sav. Efendimiz ve bugüne kadar kendini Allah'ın dini ni tebliğe çalışan bütün Salih'lere şu an ki hocalarıma , selef kardeşlerime ve sizlere Allah Azze ve celle ecirlerini , rahmetlerini , bereketlerini ve selematlerini versin.rabbim beni ve İman sahiplerini riyadan korusun İstanbul'a medreseye gittiğimde kıldığımız cuma namazını ve diğer namazları hala unutamıyorum Bursa da yaşadığım için de her zaman gitmek nasip olmuyor, zaten camilerde namaz kılmak beni kuşkuya düşürüyordu medreseden sonra bu benze cami cemaatine karşı buğz a dönmeye başladı , hatta şuan da dahil pek gitmiyorum , eğer hata ediyorsam Allah Azze ve celle beni affetsin. Bu bende şeytanın vesvesesine dönmesinden korkarım ve Allah'a sığınırım, kalbimin mutmain olması için , kalbini açıp bakamadığımız için çoğu insan Müslüman bu ülkede bu bizi islam beldesi yapar ve namazın cemaatle kılınmasını emreden onca nass varken terkini açık tehditle öğrendiğimden bu durumu mu vesveseye bağlamaya çalışıyorum , ama yazılanları okudum cami imamına yarın gitmeye karar verdim inşeALlah , kalbimin mutmain olması için imamdan neyi öğrenmeliyim ? Selamün aleyküm ve rahmetullah ve berekatuh

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
sabahın bu saatinde evde tek başına namazı kılıp yatmak nefse elbetde hoş gelir
fakat nefs zalimdir
camiye girmeyerek yanılmakdansa giderek yanılmak çok daha iyidir
en doğrusunuda elbetde Allah bilir

P Çevrimdışı

parsa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Türkiye Darül harp mı. Evet öyle. O zaman bu cuma namazı müminlerin üzerinden düşmez mi. Şimdi şartlara girmiyom.
İlmi olarak neden kılıniyor. Ben konuyu okumadım. Ama yorumlardan anlaşılıyor.

Tek cevabı olan bir durum için bence çok kivraniyoruz. Darül harp ama .........

A Çevrimdışı

Ashabul_Yemin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum. Mesele şudur ki imamlar, müftüler hocalar vs Allahın cc şu buyruguna muhataptırlar. İndirdiğimiz apaçık delilleri ve hidayeti Kitap’ta açıklamamızdan sonra onları gizleyenler var ya, işte onlara hem Allah lânet eder, hem de bütün lânet etme konumunda olanlar lânet eder. Bakara159. Allah için söyleyin hiç bir hutbede tagut, şirk, müşrik, tevhid kavramı duyan, devletin küfür devleti oldugunu söyleyen, Allahın indirdiklerini bu yöneticilerin çirkin gördüğünü söyleyen bir imama denk geldinizmi? Yada yahudilerin dünyayı ifsada verdiğini? Yöneticilerin yahudi uşakları oldugunu söyleyeni varmı? Yada deccal hakkında en ufak bir ima duyanınız varmı? Heleki cihad kavramı duyanınız? Bu ülkede sistematik bir içi boşaltılmış islam dini hakim kılınmış, içi boşaltılmış mezhep edebiyatından başka birşey yok.

Ebu Abdullahh Çevrimdışı

Ebu Abdullahh

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
LECNETU'D-DAİME'NİN (ALİMLER KURULU) FETVASI

''Herhangi bir mekanı kendilerine kalınacak yurt edinmiş müslümanlara Cuma namazı farzdır. Müslümanların beldelerinde olmaları ile kafirlerin beldelerinde olmaları arasında fark yoktur.''

Heyet Başkanı: Allame Şeyh Abdulaziz bin Baz (rahimehullah)

Naib : Abdulaziz Alu'ş-Şeyh
Üye : Şeyh Bekr ebu Zeyd (rahimehullah)
Üye : Şeyh Abdullah el-Ğudeyyan
Üye : Allame Şeyh Salih el-Fevzan

(Feteva el-lecnetu'd-Daime 2/7/99-100)

Üst Ana Sayfa Alt