Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Her Gün Ve Gece Için Bir Sahih Sünnet

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
İslam-TR Üyesi
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
----------------------------------------
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Gece Namazının Sünnetleri

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor: "Ramazan'dan sonra tutulan oruçların en faziletlisi Allah'ın ayı Muharrem'de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra kılınan en faziletli namaz, gece namazıdır." (Müslim)

1. Gece namazının en faziletlisi on bir veya on üç rekât kılıp kıyamını uzatmaktır. Zira hadiste şöyle buyrulmuştur: "Pygamber sallallahu aleyhi ve sellem on bir rekât namaz kılardı." (Buhârî) (Bir rivâyette, "Gece on üç rekât kılardı." buyrulmuştur.)

2. Gece namazına kalkıldığı zaman misvak kullanmak ve Âl-i İmrân sûresinin sonundaki "Muhakkak ki göklerle yerin yaratılışında ve gece ile gündüzün birbiri ardından gelip gidişinde akıl sahipleri için gerçekten açık ibretler vardır." (Âl-i İmrân, 190) âyetinden itibaren sûrenin sonuna kadar okumak sünnettir.

Tamamı (Türkçe):

Tamamı (Arapça):

@omermuslim Hocam Allah senden Razı olsun İnşeallah.

3. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'den sabit olan şu duayı okumak sünnettir:

->Arapçası İçin Tıklayın -Hakkınızı helal edin Arapçası uzun olduğu için yazamadım.-<-

"Allah'ım! Hamd, Sanadır. Sen, göklerin, yerin ve onlarda bulunanların nurusun. Hamd, Sanadır. Sen; göklerin, yerin ve onlarla bulunanların efendisisin. [Hamd Sanadır. Sen göklerin, yerin ve onlarda bulunanların Rabbisin] [Hamd Sanadır. Göklerin, yerin ve onlarla bulunanların mülkü/egemenliği Sana aittir.] [Hamd Sanadır. Sen göklerin ve yerin hükümdârısın] [Hamd Sanadır] [Sen Haksın, vaadin de haktır. Sözün hak ve Sana dönüşte haktır. Cennet ve Cehennem hak, peygamberlerinde haktır. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem hak ve kıyâmet haktır.] [Allah'ım! Sana teslim oldum; Sana tevekkül ettim, Sana iman ettim ve tevbe edip Sana döndüm. Senin düşmanını düşman edindim. Ve Senin hükmüne başvurdum. Gizli ve aşikâr, yaptığım ve yapacağım amellerimi bağışla] [Öne geçiren ve geriye bırakan sensin. Senden başka hak ilah yoktur] [Sen, benim ilâhımsın. Senden başkahak ilah yoktur.]" (Buhârî, Müslim).

5. Gece namazına Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'den sabit olan şu duayla başlamak sünnettir:

->Arapçası İçin Tıklayın -Hakkınızı helal edin Arapçası uzun olduğu için yazamadım.-<-

"Allah'ım! Ey Cibrîl'in, Mikail'in ve İsrafil'in Rabbi! Gökleri ve yeri yaratan, gaybı da, görüneni de bilen Rabbim! Kulların arasında ihrilaf ettikleri şeylerde hükmedecek olan Sensin! İhtilaf edilen şeylerde izninle beni hakka hidâyet et! Şüphesiz sen dilediğini sırat-ı mustakime iletirsin." (Müslim)

6. Gece namazını uzatmak sünnettir. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e, "En üstün olanınız hangisidir?" diye sorulduğunda, "Kunutu en uzun olandır." buyurdu. (Müslim) Kunut kelimesiyle kastedilen kıyamdır.

Dikkat!

7. Azaptan bahseden âyetlere gelince, "Allah'ın azabından Allah'a sığınırım." diyerek sığınmak, rahmetten bahseden âyetlere gelince, "Allah'ım! Fazlından istiyorum." diyerek rahmet istemek, Allah'ın tenzih edildiği ayetlere gelince de tesbih etmek sünnettir. Zira hadiste şöyle buyrulmuştur: "Murselat sûresini okur, içinde tesbih olan âyete gelince tesbih eder, istenilecek yere gelince ister, sığınılacak yere gelince de sığınırdı..." (Müslim)

Murselat Suresi (Sesli):

Murselat Suresi (Türkçe):

Geceleri İhya Etmenin Fazileti

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Gecenin ilk üçte biri geçtiği vakit Rabbimiz tebareke ve Teâlâ dünya semasına her gece iner ve:

‘Melik benim! Hani bana dua eden kimdir ki onun duasına icabet edeyim. Benden kim bir hacet ister ki dileğini vereyim. Benden kim mağfiret diler ki onu mağfiret edeyim diye nida eder. Fecir aydınlanıncaya kadar bu böyle devam eder’ buyurdu.”

Tirmizi 446, Buhari 1096, Müslim 758/169, Malik 1/214, Ebu Davud 1315, İbni Hibban 920, İbni Ebi Asım Sünnet 492, Lalekai 3/435, 436, Beyhaki 3/2, Ahmed 2/486

Cabir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim:

‘Gece içinde öyle bir saat var ki, Müslüman bir kimse dünya veya ahiret hususunda Allah’tan hayır isterken duasını o saate uygun getirirse Allah onun isteğini mutlaka verir. Bu her gece böyledir!’ buyuruyordu.”

Müslim 757/166, Ebu Avane 2/289, 290, İbni Hibban 2561, Ebu Yağla 1911, 2009, Ahmed 3/348
Not: Kitapta mevcut değil ben ekledim.

On Bir Rekâtlı Gece Namazı

Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) geceleyin on bir rekât namaz kılardı. On bir rekâtin son bir rekâti ile vitir yapardı. Bunu kıldıktan sonra sağ yanı üzerine müezzin kendisine gelene kadar yatardı. Müezzin gelince kalkar sabah namazının sünnetini hafif iki rekât olarak kılardı.”

Müslim 736/121, Buhari 325, Malik 1/120, Begavi 900, Albânî İrva 294

Mesruk şöyle dedi:

“Aişe (Radiyallahu Anha)’ya Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in gece kıldığı namazları sordum.

Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle cevap verdi:

−…On bir rekâttır...”

Begavi 903

Dokuz Rekâtlı Gece Namazı

Mesruk şöyle dedi:

“Aişe (Radiyallahu Anha)’ya Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in gece kıldığı namazları sordum.

−...Dokuz rekâttır...”

Begavi 903

Yedi Rekâtlı Gece Namazı

Mesruk şöyle dedi:

−Yedi rekâttır...”

Begavi 903

Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Bir adam, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e gece namazını sordu.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Gece namazı ikişer ikişer rekâttır. Biriniz sabah vaktinin girmesinden korkarsa bir rekât kılar ki bu kılmış olduğu rekâtleri vitir yapar’ dedi.”

Malik 1/123/13, Buhari 947, Müslim 749/145, Begavi 955

Gecenin Tamamını İbadetle Geçirmek Yoktur!

Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) mescide girdi iki direk arasında bir ipin direklere bağlanarak gerilmiş olarak gördü ve:

−‘Bu ip nedir?’ buyurdu.

Sahabeler:

−Bu ip Zeyneb (Radiyallahu Anha)’nındır. O ibadet ederken futur ettiği zaman ona tutunuyor dediler.

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Hayır, onu çözün! Biriniz zinde ve kuvvetli oldukça namaz kılsın yorulup acze düştüğünde otursun!’ buyurdu.”

Buhari 1100, Müslim 784/219
Not: Kitapta mevcut değil ben ekledim -daha önce yukarıda geçmişti-.

Teravih Namazı

Ebu Seleme bin Abdurrahman bin Avf (Radiyallahu Anhum) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in eşi Aişe (Radiyallahu Anha)’ya Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in Ramazanda namazı nasıl diye sordum.

−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Ramazanda ve Ramazanın gayrında, namazını on bir rekât üzere ziyade etmezdi! Önce dört rekât kılardı. Onların güzelliği ve uzunluğundan sorma. Sonra dört rekât daha kılardı. Onların da güzelliği ve uzunluğundan sorma. Sonra üç rekât (vitir) kılardı...”

Malik 1/120/9, Buhari 1866, Müslim 738/125

Uykulu Kişinin Gece Namazını Tehir Etmesi Caizdir

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Biriniz namaz kılarken uyukladığında, uyku kendisinden gidene kadar uyusun! Çünkü sizden biri uykulu olduğu halde namaz kıldığında, bilemez belki istiğfar edeceği yerde gider kendisine söver!’ buyurdu.”

Malik 1/118/3, Buhari 344, Müslim 786/222, Albânî Cami 810
Not: Kitapta mevcut değil ben ekledim -daha önce yukarıda geçmişti-.

Gece Namazına Kalkmayı Kolaylaştıracak Sebepler:

1. Dua etmek.
2. Seherde uyumamak.
3. Gündüz kaykule uykusu yapmak.
4. Günahı terk etmek.
5. Nefisle mücadele etmek.

Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle, Sahife: 63

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi

Teravih Namazı

Ebu Seleme bin Abdurrahman bin Avf (Radiyallahu Anhum) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in eşi Aişe (Radiyallahu Anha)’ya Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in Ramazanda namazı nasıl diye sordum.

−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Ramazanda ve Ramazanın gayrında, namazını on bir rekât üzere ziyade etmezdi! Önce dört rekât kılardı. Onların güzelliği ve uzunluğundan sorma. Sonra dört rekât daha kılardı. Onların da güzelliği ve uzunluğundan sorma. Sonra üç rekât (vitir) kılardı...”

Yani 8 rekat teravih kılıyordu doğru mu anladım ve ardından 3 rekat vitir???

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi
Yani 8 rekat teravih kılıyordu doğru mu anladım ve ardından 3 rekat vitir???

Doğru anlamışsın : ) .

Aslında Hadis-i Şerif şuna işaret eder ki:

Not: Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hayatı boyunca ne Ramazanda nede Ramazanın dışında 11 rekattan hazla namaz kılmamıştır!

Allah Razı olsun İnşeallah.

Ayrıca Bak İnşeallah:
بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَبَعْدُ

Teravih Namazı

Teravih namazı 8 rekat kılır. Çünkü Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) teravih namazını 8 rekat kılmıştır.

1) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bize Ramazan ayında (teravih) namazı sekiz rekât ve bir de vitiri kıldırdı. Ertesi gün olunca, mescitte toplandık ve yanımıza çıkmasını ümit ettik. Sabaha erinceye kadar mescitte kaldık. Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yanına girdik ve:

−Ey Allah’ın Rasulü! Dün mescitte toplanmış ve bize namaz kıldırmanı ümit etmiştik dedik.

−‘Bu namazın üzerinize farz olarak yazılmasından endişe ettim’ buyurdu.”

Tabarani Mucemu’s-Sagir 190, İbni Huzeyme 1070, İbni Hibban 2409

Not: Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hayatı boyunca ne Ramazanda nede Ramazanın dışında 11 rekattan hazla namaz kılmamıştır!

2) Ebu Seleme bin Abdurrahman bin Avf (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Ramazanda ve Ramazanın gayrında namazını on bir rekât üzere ziyade etmezdi! Önce dört rekât kılardı. Onların güzelliği ve uzunluğundan sorma. Sonra dört rekât daha kılardı. Onların da güzelliği ve uzunluğundan sorma. Sonra üç rekât (vitir namazı) kılardı...”

Teravih namazı, her gün gecenin bir bölümünde teheccüt ismiyle kılınan namazın, Ramazan ayındaki ismidir. Teheccüt namazının bu ismi almasına birçok sebep zikredilmektedir.

Allâme Muhammed Nâsıruddin el-Albânî (Rahmetullahi Aleyh) şöyle demektedir:

Bu iki hadis bize, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in Ramazanda ashabına kıldırdığı teravih namazının rekat adedini bildiriyor.

Bu iki sahih hadise muhalif olarak Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma)’dan rivayet edilen, yirmi rekatlık teravih namazı ise zayıftır!

Bu hususta İbni Hacer (Rahmetullahi Aleyh) Fethu’l-Bari isimli kitabında, Aişe (Radiyallahu Anha) hadisini şerh ederken şöyle demektedir:

“İbni Ebi Şeybe’nin Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma)’dan rivayet ettiği:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Ramazanda yirmi rekat namaz kılar ve vitir yapardı” manasındaki hadise gelince, onun senedi zayıftır! Bu hadis, Aişe (Radiyallahu Anha)’nın Buhari ve Müslim’deki hadisine muhaliftir! Aişe (Radiyallahu Anha) ise, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in halini başkasına nispeten daha iyi bilmektedir.”

İbni Hacer Fethu’l-Bari 4/299

Yaklaşık mana olarak benzeri sözleri Hafız Zeylaî, Nasburraye’de İbni Hacer’den daha önce söylemiştir.

Zeylaî Nasburraye 2/153

Allâme Muhammed Nâsıruddin el-Albânî (Rahmetullahi Aleyh) sözlerine şöyle devam ediyor:

Bu, Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) hadisi gerçekten zayıftır. Bu görüşü İmam Suyuti El-Havi fi’l-Fetva’da ikrar etmiştir. Hadisin illeti ise, onun senedindeki Ebu Şeybe İbrahim bin Osman’dır. Hafız Takrib’de onun hakkında:

“Hadisi terk olunandır” demiştir.

Suyuti El-Havi fi’l-Fetva 273

Ben hadis kaynaklarının hepsini araştırdım ve hadisi sadece bu kimsenin tariki ile rivayet edilir olarak buldum…

Bu hadis, şu kaynaklarda rivayet edilmektedir:

İbni Ebi Şeybe 2/286/13

Abdubnu Humeyd El-Müntehib Mine’l-Müsned 43/1, 2

Tabarani Mucemu’l-Kebir 2102

Tabarani Mucemu’l-Evsad

İbni Adiyy El-Kamil 1/2

Hatib El-Muvaddah 1/219

Beyhaki 2/496

Bunların hepsi bu İbrahim bin Osman, El-Hakem, Muksim ve Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) tariyle merfu olarak rivayet etmişlerdir.

İmam Tabarani (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:

“Bu hadis, Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma)’dan bu senedin dışında rivayet edilmedi.”

İmam Beyhaki (Rahmetullahi Aleyh) ise şöyle dedi:

“Bu senette Ebu Şeybe tek kaldı, o ise zayıftır.”

Geçen şeylerden bize zahir olduğuna göre gece namazının rekat adetleri, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in fiili uygulamasından sahih olan nasla sadece on bir rekattır. Yani Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), Ramazan 8 rekat teravih namazı ve 3 rekatta vitir kılmıştır. Bu fiili uygulamayı iyice düşündüğümüzde, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hayatı boyunca, Ramazanda ve Ramazanın dışında, bu adet üzere artırma yapmamıştır.

Şafiilerin de dediği gibi, bu cihetiyle teravih namazına bir şey eklenmemesi revatip sünnetlere bir şey eklenmemesinden daha evladır…

1.png

سُبْحاَنَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi

Dedi ki: Ey kavmim! Eğer benim, Rabbim tarafından (verilmiş) apaçık bir delilim varsa ve O bana tarafından güzel bir rızık vermişse buna ne dersiniz? Size yasak ettiğim şeylerin aksini yaparak size aykırı davranmak istemiyorum. Ben sadece gücümün yettiği kadar ıslah etmek istiyorum. Fakat başarmam ancak Allah’ın yardımı iledir. Yalnız O’na dayandım ve yalnız O’na döneceğim. (Hûd Suresi, 88)

Sahih Sünnet paylaşımlarına ara vereceğim İnşeallah. Bu güne kadar yüz'e yakın Sahih Sünnet paylaştım, İnşeallah faydalı olabilmişimdir. Takip edenlerden, paylaşımlarıma müşteri olanlardan, hayatlarında -bir Sahih Sünneti dahi olsa- uygulayanlardan Allah Razı olsun. Yönetici hocalarımdan rica edeceğim konumu kilitlemeleri için. Taktir önüme bir engel çıkarmazsa belki uzun bir aradan sonra paylaşımlarıma tekrar devam edebilirim. Dualarınızda unutmayın İnşeallah. Allah sizlerden Razı olsun. Allah sizleri ballı kılsın.

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi

Dedi ki: Ey kavmim! Eğer benim, Rabbim tarafından (verilmiş) apaçık bir delilim varsa ve O bana tarafından güzel bir rızık vermişse buna ne dersiniz? Size yasak ettiğim şeylerin aksini yaparak size aykırı davranmak istemiyorum. Ben sadece gücümün yettiği kadar ıslah etmek istiyorum. Fakat başarmam ancak Allah’ın yardımı iledir. Yalnız O’na dayandım ve yalnız O’na döneceğim. (Hûd Suresi, 88)

Sahih Sünnet paylaşımlarına ara vereceğim İnşeallah. Bu güne kadar yüz'e yakın Sahih Sünnet paylaştım, İnşeallah faydalı olabilmişimdir. Takip edenlerden, paylaşımlarıma müşteri olanlardan, hayatlarında -bir Sahih Sünneti dahi olsa- uygulayanlardan Allah Razı olsun. Yönetici hocalarımdan rica edeceğim konumu kilitlemeleri için. Taktir önüme bir engel çıkarmazsa belki uzun bir aradan sonra paylaşımlarıma tekrar devam edebilirim. Dualarınızda unutmayın İnşeallah. Allah sizlerden Razı olsun. Allah sizleri ballı kılsın.

Allah cc senden razı olsun

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
VELA ANCAK MÜ’MİNLEREDİR

Amr İbn’il As (r.a) şöyle dedi:

Rasulullah (s.a.s)’den gizli değil açık olarak şöyle buyurduğunu işittim:

«Dikkat edin! Ebu fulanın ailesi benim velilerim değillerdir. Benim velim ancak Allah’dır ve salih mü’minlerdir.» (Müslim)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

İman; yalnız Allah’a kulluk, mü’minlere dostluk ve kafirlere düşmanlıktır.

İslam dini mü’minlere; Allah’dan, Rasulünden ve mü’ minlerden başkasını veli edinmelerini kesinlikle yasaklamıştır.

Vela: Dostluk kurmak, yardım etmek, desteklemek demektir.

Bir mü’min kardeşi ihtiyaç halinde olan kişinin, ona yardım etmeyip kafir birisine yardım etmesi asla imanla bağdaşmayan bir harekettir. Hatta kafir bir kimseye yardım da bulunmasa dahi zor durumda olan mü’min kardeşini yardımdan mahrum bırakması asla İslamla ve imanla bağdaşmaz.

Bir mü’min en yakın akrabası dahi olsa Allah ve Rasulünün emrine karşı çıkan bir kimseyi asla veli edinemez. Yani; İslam’a apaçık şekilde savaş açan kimse kim olursa olsun yaşama hakkı yoktur. Bu yüzden bunlara kat’i surette dostluk gösterilemeyeceği gibi zerre kadar da yardım yapılmaz. Böyle kimseleri veli edinen kimse kafir olur ve İslam milletinden çıkar.

İslam’a savaş açmayan ve kendisine tebliğ edilmiş olan kafir bir kimse eğer İslami reddediyor fakat İslam’a sadırmıyorsa bu kişiler anne-baba olursa bunlara sadece aciz kaldıkları hususlarda yardım edilir. Yoksa onları güçlendirmek gayesiyle yardım yapılmaz. Böyle bir durumda olan anne ve babaya yardım etmeyen kimse ise haram işlemiş olur. Bunların dışında olan ve aynı vasıflan taşıyan kişilere de ancak ihtiyaçları mü’minlerin ihtiyacına eşit olmadığı müddetçe yardım edilir. Eğer ki ihtiyaç duydukları yardım mü’minlerin ihtiyaç duyduğu yardıma eşit ise kesinlikle onlara yardım yapılmaz. İşte böyle bir durumda kafiri mü’mine tercih küfürdür. Şayet ihtiyaç hususunda eşitlik söz konusu değilse ancak ve ancak yaşantılarını sürdürecek derecede onlara yardım edilir. İslam’a savaş açmamış olup da hatalı tebliğ edilmiş bir kişinin tekrar İslam’a ısınmasını sağlamak için de ona bir takım yardımlar yapılabilir.

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
NİFAK

Rasulullah (s.a.s) buyurdu ki:

«Dört şey kimde bulunursa halis münafık olur. Her kimde bunların bir parçası bulunursa onu bırakıncaya kadar kendisinde münafıklıktan bir özellik kalmış olur. Bunlar; kendisine bir şey emanet edildiği zaman hıyanet etmek, söz söylerken yalan söylemek, söz verdiğinde sözünü tutmamak, kavga zamanında haktan ayrılmaktır.» (Buhari-Müslim)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

-Tüm dava ve hareketleri kökten sarsan ve yıkılmaya mahkum eden nifak (iki yüzlülük) olayını Allah her çeşidiyle kesinlikle haram kılmıştır. İslam nifakı iki şekilde ele almıştır:

a) Ameli Nifak: İmanın şartlarını tam olarak yerine getiren bir mü'minin yalan söylemesi, emanete hıyanetlik etmesi, söz verdiğinde sözünü tutmaması, kavga zamanında haktan ayrılması gibi İslam tarafından haram olarak vasıflandırılmış kötü amellerdir.

b) İtikadi Nifak: İmanı kalben tasdik etmediği halde diliyle inandığını söylemek. işte bu, netice olarak en tehlikeli olan ve Allah'ın «Küfrün en şiddetlisi» olarak adlandırdığı nifak çeşididir

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi

Sabah Namazının Sünnetleri

1. Hafifletirilmesi: Aişe radıyallahu anh’dan; "Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ezan ile kâmet arasında iki hafif namaz kılardı." (Muttefekun aleyh)

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi

2. Ne okunur: “Birinci rekâtında, 'Deyiniz ki: Biz Allah’a, ve bize indirilene iman ettik.' (Bakara, 136) ayetini okurdu. [Bir rivayete göre, “Son rekâtında ‘Allah’a iman ettik, şahit ol ki biz Müslümanlarız.’ (Âl-i İmrân, 52) Bir diğer rivayete göre, '"Son rekâtında Âl-i İmran sûresinden okurdu." şeklindedir.] Son rekâtında da 'De ki: Ey ehl-i kitap! Sizinle bizim aramızda müşterek olan bir söze gelin.' (Âl-i İmrân, 64) âyetini okurdu.” (Müslim)

Diğer bir rivâyet de şöyledir: “Sabahın birinci rekâtında Kâfirûn, ikinci rekâtında İhlâs sûresini okudu.” (Müslim)

Yukarıda geçen ayetlerin tamamı -yukarıda kesik olarak verilmiş-:
Biz, Allah’a ve bize indirilene; İbrahim, İsmail, İshak, Ya’kub ve esbâta indirilene, Musa ve İsa’ya verilenlerle Rableri tarafından diğer Nebilere verilenlere, onlardan hiçbiri arasında fark gözetmeksizin inandık ve biz sadece Allah’a teslim olduk deyin. (Bakara Suresi, 136)

İsa, onlardaki inkârcılığı sezince: Allah yolunda bana yardımcı olacaklar kimlerdir? dedi. Havârîler: Biz, Allah yolunun yardımcılarıyız; Allah’a inandık, şahit ol ki bizler müslümanlarız, cevabını verdiler. (Âl-i İmran Suresi, 52)

(Rasulüm!) de ki: Ey ehli kitap! Sizinle bizim aramızda müşterek olan bir söze geliniz: Allah’tan başkasına tapmayalım; O’na hiçbir şeyi eş tutmayalım ve Allah’ı bırakıp da kimimiz kimimizi ilâhlaştırmasın. Eğer onlar yine yüz çevirirlerse, işte o zaman: Şahit olun ki biz müslümanlarız! deyiniz. (Âl-i İmran Suresi, 64)

Sabah Namazının Kıraati İle İlgili Konular:
بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَبَعْد
Sabah Namazının Kıraati İle İlgili Konular

Sabah Namazının Kıraati Açıktandır

“Her namazda kıraat vardır. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in kıraati açıktan yapıp bize işittirdiği namazları biz de size işittiriyoruz. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in kıraati gizli yapıp bize işittirmediği namazlarda biz de size işittirmiyor gizliyoruz...”

Buhari 773, Müslim 396/43, Ebu Avane 2/125, Ebu Davud 797, Nesei 969, İbni Huzeyme 547, İbni Hibban 1853, Abdurrezzak 2743, Humeydi 990, Beyhaki 2/40, Ahmed 2/258

Sabah Namazında Okunacak Sureler

Cabir bin Semure (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), sabah namazında ‘Kaf Ve’l-Kur’ani’l-Mecid’ diye başlayan süreyi okurdu. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in sabah namazı biraz hafif idi.”

İbni Hibban 1816, Müslim 458/168, İbni Huzeyme 526, Tabarani Mucemu’l-Kebir 1929, Beyhaki 2/389, Ahmed 5/91, 103

Cabir bin Semure (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sizin namazınıza benzer namaz kılardı. Ancak o namazı hafif yapardı. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sabah namazında Vakia vb. sureleri okurdu.”

İbni Huzeyme 531, Hakim 875

Amr bin Hureys (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Kendisi Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i sabah namazında ‘İzeşşemsu Kuvviret’ ayetleriyle başlayan sureyi okuduğunu işitmiştir.”

Müslim 456/164, Ebu Davud 817

Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sabah namazında Saffât Suresini okur bize imamlık ederdi.”

İbni Hibban 1817, Nesei 2/95, İbni Huzeyme 1606, Tayalisi 1816, Tabarani Mucemu’l-Kebir 13193, Beyhaki 3/118, Ahmed 2/26

Muaz bin Abdullah el-Cüheni (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Cüheyne’den bir şahıs, Muaz bin Abdullah (Radiyallahu Anh)’a Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i sabah namazında her iki rekâtte:

Zilzal Suresini okuduğunu işittiğini; Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) unuttu mu yoksa bunu kasten mi yaptı bilmiyorum? diye haber vermiştir.”

Ebu Davud 816, Beyhaki 2/390

Ukbetubnu Amir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Kendisi Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e Muavvezeteyni sormuş.

Ukbe dedi ki:

−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Felak ve Nas Surelerini sabah namazında okuyup bize imamlık etti.”

Nesei 951, İbni Huzeyme 534, İbni Hibban 1818, Tabarani Mucemu’l-Kebir 17/931, Hakim 876

1.png

سُبْحاَنَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi

3. Yan taraf üzere uyumak: “Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem sabah iki rekât kıldığı zaman sağ yanı üzere yatardı.” (Buhârî)

Evinde sabahın sünnetini kıldıktan sonra sünnete uymak için birkaç dakikalığına da olsa yatmalıdır. (Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle, Sahife: 66)

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi

Sabah Namazından Sonra Oturmak

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem sabah namazını kıldığı zaman, güneş yükselene kadar, namaz kıldığı yerde otururdu.

Nimetin büyüklüğü: Muhakkak ki Allah Teâlâ; melekleri, mescidlerde namazdan önce ve namazdan sonra oturanlar için dua ve istiğfar ederek, “Allah’ım! Onu bağışal; Allah’ım, ona merhamet et.” demekle mükellef kılmıştır.

Nitekim hadiste böyle gelmiştir.

Ey Müslüman kardeşim! Allah’a itaat ettiğin zaman, O’nun katındaki değerini düşün! Ki O, melekleri sana dua etmekle görevlendirmiştir.

(Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle, Sahife: 67-68)

Sabah Namazından Sonra Kılınan Namaz:
Sabah Namazından Sonra Kılınan Namaz

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Kim, sabah namazını cemaat ile kılar sonra güneş doğuncaya kadar oturup Allah’ı zikrederse, sonra da iki rekat namaz kılarsa, ona hac ve umre sevabı gibi sevap verilir.”

“Tam bir hac ve umre sevabı verilir. Tam bir hac ve umre sevabı verilir. Tam bir hac ve umre sevabı verilir.”

Taberani Mucemu’l-Evsad, Tergib ve Terhib 1/434, 437, Albânî Sahîhu’l-Câmi’ 6222

Kim sabah namazını cemaatle kıldıktan sonra güneş doğuncaya kadar oturup Allah’ı zikrederse sonra iki rekat namaz kılarsa, bu onun için tam bir Hac ve Umre yapmış gibi sevap olur!”

Albani Sahihu’l-Cami 6346

Sabah Namazından Sonra Yapılan Zikirler:
بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَبَعْدُ
Sabah Namazından Sonra Yapılan Zikirler

1) Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Kim, sabah namazını cemaat ile kılar sonra güneş doğuncaya kadar oturup Allah’ı zikrederse, sonra da iki rekat namaz kılarsa, ona hac ve umre sevabı gibi sevap verilir.”

“Tam bir hac ve umre sevabı verilir. Tam bir hac ve umre sevabı verilir. Tam bir hac ve umre sevabı verilir.”

Taberani Mucemu’l-Evsad, Tergib ve Terhib 1/434, 437, Albânî Sahîhu’l-Câmi’ 6222

2) Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Sabah namazından güneş doğana kadar Allah-u Teâlâ’yı zikreden bir toplulukla oturmam, İsmail aleyhissellam’ın çocuklarından dört kişiyi azad etmemden bana daha sevimlidir. İkindi namazından güneş batana kadar Allah’ı zikreden bir toplulukla oturmam, dört kişiyi azad etmemden bana daha sevimlidir.”

Ebu Davud 3667

3) Ümmü Seleme (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)sabah namazını kılıp selam verdiği zaman şöyle derdi:

اَللَّهُـمَّ إِنِّيأَسْأَلُكَ عِلْماً نَافِـعاً،وَرِزْقاً طَـيِّـباً، وَعَمَلاً مُـتَـقَــبَّلاً

Duanın Manası: “Ey Allah’ım! Kuşkusuz ki ben Senden, faydalı bir ilim, temiz bir rızık ve kabul olunan bir amel istiyorum.”

İbni Mace 925

4) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)ashabına (dua) öğretir ve şöyle buyururdu:

“Sizden biri sabahladığında şöyle desin:

اَللَّهُمَّ بِكَ أَصْبَحْنَا، وَبِكَ أَمْسَيْنَا، وَبِكَ نَحْيَا، وَبِكَ نَمُوتُ وَإِلَيْكَ الْمَصِيرَ

Duanın Manası: “Ey Allah’ım! Biz, Seninle sabaha ulaştık. Ve biz yine Seninle akşama ulaştık. Ve biz Seninle yaşarız. Ve biz yine Seninle ölürüz. Ve dönüş, Sanadır.”

“Sizden biri akşamladığında da şöyle desin:

اَللَّهُمَّ بِكَ أَمْسَيْنَا وَبِكَ أَصْبَحْنَا، وَبِكَ نَحْيَا، وَبِكَ نَمُوتُ وَإِلَيْكَ النُّشُورُ

Duanın Manası: “Ey Allah’ım! Biz, Seninle akşama ulaştık. Ve biz yine Seninle sabaha ulaştık. Ve biz Seninle yaşarız. Ve biz yine Seninle ölürüz. Ve ölümden sonra kalkış, Sanadır.”

Tirmizi 3613, İbni Mace 3868,Ebu Davud 5068

5) Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) akşam olunca şöyle dua ederdi:

أَمْسَيْنَا وَأَمْسَى الْمُلْكُ ِللهِ لآ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لآ شَرِيكَ لَهُلَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَعَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ رَبِّ أَسْأَلُكَ خَيْرَ مَا فِي هَذِهِ اللَّيْلَةِ وَخَيْرَ مَا بَعْدَهَا وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا فِي هَذِهِ اللَّيْلَةِ وَشَرِّ مَا بَعْدَهَا رَبِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ الْكَسَلِ وَمِنْ سُوءِ الْكِبَرِ أَوْالْكُفْرِ رَبِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابٍ فِي النَّارِ وَعَذَابٍ فِي الْقَبْرِ

“Akşama eriştik. Allah’a ait mülk de akşama erişti. Allah’a hamd olsun Allah’tan başka hakkı ile ibadet olunan hiçbir ilah yoktur O tekdir ve ortağı yoktur. Mülk O’nundur hamd da O’na mahsusdur. O herşeye kadirdir. Ey Rabbim! Senden bu gecenin ve ondan sonraki gecelerin hayrını istiyorum ve bu gecenin ve ondan sonraki gecelerin şerrinden de Sana sığınırım. Ey Rabbim! Tembellikten, ihtiyarlığın kötülüğünden yahut ta küfrün kötülüğünden Sana sığınırım. Ey Rabbim! Cehennem azabından ve kabir azabından Sana sığınırım.”

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sabah olunca da şöyle dua ederdi:

أَصْبَحْنَا وَأَصْبَحَ الْمُلْكُ ِللهِ لآ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لآ شَرِيكَ لَهُلَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَعَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ رَبِّ أَسْأَلُكَ خَيْرَ مَا فِي هَذِهِ اللَّيْلَةِ وَخَيْرَ مَا بَعْدَهَا وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا فِي هَذِهِ اللَّيْلَةِ وَشَرِّ مَا بَعْدَهَا رَبِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ الْكَسَلِ وَمِنْ سُوءِ الْكِبَرِ أَوْالْكُفْرِ رَبِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابٍ فِي النَّارِ وَعَذَابٍ فِي الْقَبْرِ

“Sabaha eriştik. Allah’a ait mülk de sabaha eriştik. Allah’a hamd olsun Allah’tan başka hakkı ile ibadet olunan hiçbir ilah yoktur O tekdir ve ortağı yoktur. Mülk O’nundur hamd da O’na mahsusdur. O herşeye kadirdir. Ey Rabbim! Senden bu gecenin ve ondan sonraki gecelerin hayrını istiyorum ve bu gecenin ve ondan sonraki gecelerin şerrinden de Sana sığınırım. Ey Rabbim! Tembellikten, ihtiyarlığın kötülüğünden yahut ta küfrün kötülüğünden Sana sığınırım. Ey Rabbim! Cehennem azabından ve kabir azabından Sana sığınırım.”

Ebu Davud 5071, Müslim 2723/74, Tirmizi 3612

6) Cübeyr bin Mut’im (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Ben, Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma)’yı şöyle derken işittim:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) akşam ve sabah vakitlerine eriştiği zaman şu duaları okumayı asla terk etmezdi:

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ فِي الدُّنْيَا وَالآخِرَةِ، اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ فِي دِينِي وَدُنْيَايَ وَأَهْلِي وَمَالِي، اَللَّهُمَّ اسْتُرْعَوْرَاتِي، وَآمِنْ رَوْعَاتِياَللَّهُمَّ احْفَظْنِي مِنْ بَيْنِ يَدَيَّ وَمِنْ خَلْفِي وَعَنْ يَمِينِي وَعَنْ شِمَالِي وَمِنْ فَوْقِي، وَأَعُوذُ بِعَظَمَتِكَ أَنْ أُغْتَالَ مِنْ تَحْتِي

Duanın Manası: “Ey Allah’ım! Kuşkusuz ki ben Senden dünya ve ahirette af ve afiyet istiyorum. Ey Allah’ım! Kuşkusuz ki ben Senden dinim, dünyam, ailem ve malım hakkında af ve afiyet istiyorum. Ey Allah’ım! Ayıplarımı ört, korkularımdan emin kıl. Ey Allah’ım! Beni önümden, arkamdan, sağımdan solumdan ve üstümden (gelecek belalara karşı) koru. Ve altımdan yere batırılarak helak olmaktan Senin azametine sığınıyorum.”

Ebu Davud 5074, İbni Mace 3871, Nesei

7) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Ebu Bekir (Radiyallahu Anh), Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:

−Ey Allah’ın Rasulü! Sabahladığım ve akşamladığım zaman okuyacağım kelimeleri bana emret, dedi.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’de şöyle buyurdu:

−“Sabahladığın, akşamladığın ve yatağa yattığın zaman şunları oku:

اَللَّهُمَّ فَاطِرَ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضِ، عَالِمَ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ، رَبَّ كُلِّ شَيْءٍ وَمَلِيكِهِ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ نَفْسِي وَشَرِّ الشَّيْطَانِ وَشِرْكِهِ، وَأَنْ أَقْتَرِفَ عَلَى نَفْسِي سُوءاً، أَوْ أَجُرَّهُ إِلَى مُسْلِمٍ

−“Ey göklerin ve yerin yaratıcısı! Gizliyi ve açığı bilen! Her şeyin Rabbi ve meliki olan Allah’ım! Senden başka hakkı ile ibadet olunan hiç bir ilah olmadığına şahidlik ederim. Nefsimin şerrinden, şeytanın şerrinden ve şirkinden Sana sığınırım. Nefsime kötülük etmekten veya o kötülüğü bir Müslümana götürmekten de Sana sığınırım de!”

Ebu Davud 5067, Tirmizi 3760

8) Abdullah bin Abdurrahman bin Ebza babasından (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sabahladığı ve akşamladığı zaman şöyle derdi:

أَصْبَحْنَا عَلَى فِطْرَةِ الإِسْلاَمِ،وَعَلَى كَلِمَةِ اْلإِخْلاَصِ،وَعَلَى دِينِ نَبِيِّنـَا مُحَمَّدٍ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، وَعَلَى مِلَّةِ أَبِينَا إِبْرَاهِيمَ، حَنِيفاً مُسْلِماً وَمَا كَانَ مِنَ الْمُشْرِكِينَ

Duanın Manası: “İslam fıtratı, ihlas kelimesi ve Nebimiz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in dini üzere ve asla müşriklerden olmayan hanif ve Müslüman olan, babamız İbrahim’in milleti üzere sabaha eriştik.”

Not: “Duadaki ihlas kelimesi; La İlahe İllallah demektir.

Ahmed bin Hanbel Müsned 3/406, 407, İbni Sünni, Amelu’l-Yevmi ve’l-Leyle 34, Albani Sahihu’l-Cami’ 4674

9) Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kızı Fatıma (Radiyallahu Anhuma)’ya şöyle dedi:

“Benden işittiğin ve sana tavsiye ettiğim, şu duayı sabah ve akşam okumaktan sana mani olan şey nedir?”

يَاحَيُّ يَا قَيوُّمُ! بِرَحْمَتِكَ أَسْتَغِيثُ، أَصْلِحْ لِى شَأْنِي كُلَّهُ، وَلاَ تَكِلْنِيإِلَىنَفْسِي طَرْفَةَ عَيْنٍ

Duanın Manası: “Ya Hayy! Ya Kayyum! Senin rahmetinle yardım istiyorum. Bütün işlerimi düzelt ve beni göz açıp kapayınca kadar bile olsa nefsime bırakma.”

Hakim Müstedrek 1/730, 1875, 2000, Ebu Ya’lâ 914, Bezzar, Nesei, Tergib ve Terhib 2/87, Albânî Sahihu’l-Cami’ 4777

Günde Bir Kere Yapılacak Zikirler
10) Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Kim bana bir kez salât ederse, Allah ona on kez salât eder ve onun on günahını bağışlar ve on derece onu yükseltir.”

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،اَللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مَحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مَحَمَّدٍ كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

Duanın Manası: “Ey Allah’ım! İbrahim ve İbrahim’in ailesine salât ettiğin gibi Muhammed ve Muhammed’in ailesini de salât et. Şüphesiz ki Sen çok övülensin, şeref sahibisin. Ey Allah’ım! İbrahim’i ve İbrahim’in ailesini mübarek kıldığın gibi, Muhammed’i ve Muhammed’in ailesini de mübarek kıl. Şüphesiz ki Sen çok övülensin, şeref sahibisin.”

Salât Kelimesi: Dua anlamındadır. Allah-u Teâlâ’nın kuluna salâvatta bulunması; ona rahmet ve mağfiret etmesi demektir. Meleklerin insana salâvatta bulunması; meleklerin onun için istiğfarda bulunmaları demektir. İnsanın insana salâvatta bulunması ise; ona dua etmesi demektir.

Albani Sahihu’l-Cami 6359, Buhari Edebü’l-Müfred 643

11) Şeddat bin Evs (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“İstiğfarın efendisi şudur.

اَللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لآ إلَهَ إلاَّ أَنْتَ، خَلَقْتَنِي وَأَناَ عَبْدُكَ وَأَناَ عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ ماَاسْتَطَعْتُ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ ماَ صَنَعْتُ أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَيَّ وَأَبُوءُ بِذَنْبِي فاَغْفِرْلِي فَإِنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إلاَّ أَنْتَ

Herkim bu duayı yakinen iman ederek gündüz söyler de, akşamlamadan önce ölürse o kimse, cennet ehlindendir. Kim de bunu gece yakinen iman ederek söyler de, sabah olmadan önce ölürse o kimse, cennet ehlindendir.”

Duanın Manası: “Ey Allah’ım! Sen benim Rabbimsin. Senden başka hakkı ile ibadet olunan hiçbir ilah yoktur. Beni Sen yarattın ve ben Senin kulunum. Gücümün yettiği şeylerde Sana verdiğim ahdin ve vaâdin üzereyim. Yaptığım şeylerin şerrinden Sana sığınırım. Senin benim üzerindeki nimetini itiraf ediyorum ve günahlarımı da itiraf ediyorum. Öyleyse beni bağışla. Kuşkusuz ki günahları ancak Sen bağışlarsın.”

Buhari 6244, Ebu Davud 5070, Tirmizi 3615, İbni Mace 3872, Nesei, Ahmed bin Hanbel Müsned

12) Abdullah bin Amr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

سُبْحَانَ اللهِوَبِحَمْدِهِ

“Kim, ‘Subhanallahi ve Bihamdihi’ derse, ona cennette bir hurma ağacı dikilir.”

Duanın Manası: “Allah’a hamdederek O’nu tüm noksanlıklardan tenzih ederim.”

Bezzar, Tergib ve Terhib 3/381

13) Cabir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

سُبْحَانَ اللهِ الْعَظِيمِ وَبِحَمْدِهِ

“Kim, ‘Subhanallahi’l-Azimi ve Bihamdihi’ derse, ona cennette bir hurma ağacı dikilir.”

Duanın Manası: “Azim olan Rabbimi hamdi ile tesbih ederim.”

Tirmizi 3693, İbni Hibban, Hakim, Tergib ve Terhib 3/381

14) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Ağaç dikiyordum, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana uğradı ve şöyle buyurdu:

−“Ey Ebu Hureyre! Ne dikiyorsun?”

Bende:

−Kendim için ağaç dikiyorum, dedim.

−“Sana bundan daha hayırlı bir ağaç dikmeyi bildireyim mi?

Bende:

−Bilakis, Ey Allah’ın! Rasulu bildir, dedim.

سُبْحَانَ اللهِ وَالْحَمْدُ للهِ، وَلآ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ،وَاللهُأَكْبَرُ

Subhanallahi Ve’l-Hamdu Lillahi Ve La İlahe İllallahu Vallahu Ekber, de. Bunların her birinden dolayı senin için cennette bir ağacı dikilir.”

Duanın Manası: “Allah’ı her türlü noksanlıklardan tenzih ederim. Hamd, Allah içindir. Allah’tan başka hakkı ile ibadet olunan hiçbir ilah yoktur! ve Allah, en büyüktür.”

İbni Mace 3807, Tergib ve Terhib 3/386, Hakim 1887

Günde Üç Kere Yapılacak Zikirler
15) Ebu Musa el-Eş’ari (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

…Bir gün Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bize hitabette bulunarak şöyle buyurdu:

“Ey insanlar! Bu şirkten sakının! Kuşkusuz ki bu, (şirk) karıncanın hareketinden daha gizlidir!”

Bunun üzerine Allah’ın konuşmasını istediği biri Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e şöyle dedi:

−Ya Rasulallah! Karıncanın hareketinden daha gizli olan bir şeyden nasıl sakınabiliriz?

“Her gün üç kere şöyle deyiniz!”

اَللَّهُمَّ إِناَّ نَعُذُ بِكَ مِنْ أَنْ نُشْرِكَ بِكَ شَيْئًا نَعْلَمُهُ،وَنَسْتَغْفِرُكَ لِمَا لاَ نَعْلَمُهُ

Duanın Manası: “Ey Allah’ım! Kuşkusuz ki biz, bildiğimiz bir şeyi Sana ortak koşmaktan Sana sığınırız ve bilmediğimiz bir şeyden dolayı da Senden bağışlanma dileriz.”

Ahmed bin Hanbel Müsned 4/403 No: 19835, Taberani, Ebu Ya’la, Tergib ve Terhib 1/95

Sabah ve Akşam Üç Kere Yapılacak Dualar
16) Muaz bin Abdullah’ın babası Hubeyr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

…Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Akşam ve sabah üç kere İhlas Suresini ve Muavvezeteyni, (yani) Felak ve Nas Surelerini oku! (Çünkü) Her şeyden sana yeter!”

Ebu Davud 5082, Tirmizi 3624, Albani Sahihu’l-Cami 4406

17) Osman bin Affan (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim şöyle diyordu:

بِسْمِ اللهِ الَّذِي لاَيَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فيِ الأَرْضِ وَلاَ فيِ السَّمَاءِ، وَهُوَالسَّمِيعُ الْعَلِيمُ

“Her günün sabahında ve her gecenin akşamında üç kere, Allah’ın ismiyle ki O’nun ismi ile beraber, yerde ve gökte hiçbir şey zarar veremez! O İşitici ve bilicidir, diyen hiçbir kul yoktur ki ona her hangi bir şey zarar vermez!..”

İbni Mace 3869, Ebu Davud 5088, Tirmizi 3610,Ahmed bin Hanbel Müsned

18) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

Mü’minlerin annesi Cüveyriye binti’l-Haris (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), bir gün sabah namazını kıldığı sırada, Cuveyriye namaz kıldığı yerde tesbihat yapıyor iken, Cuveyriye’nin yanından dışarı çıktı. Sonra Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)kuşluk vakti olunca geri döndü. Cüveyriye’yi namaz kıldığı yerde (hala) oturuyor idi ve Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona şöyle dedi:

–“Sen, yanından ayrıldığım zamanda ki hal üzere mi devam ediyorsun?”

Cüveyriye de:

–Evet, cevabını verdi.

Bunun üzerine Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)şöyle buyurdu:

“Allah’a yemin olsun ki ben senden sonra şu dört kelimeyi, üç kere söyledim ki eğer bu kelimeler senin bu günden beri söylemiş olduğun kelimelerle tartılsaydı, benim söylediklerim, senin söylediklerini tartardı.” (Yani ağıl gelirdi. O kelimeler şunlardır.)

سُبْحَانَ اللهِ وَبِحَمْدِهِ، عَدَدَ خَلْقِهِ، وَرِضَا نَفْسِهِ، وَزِنَةَ عَرْشِهِ وَمِدَادَكَلِمَاتِهِ

Duanın Manası: “Yarattıklarının sayısınca, kendisinin razı olacağı kadar, arşının ağırlığı ve kelimelerinin çokluğunca hamdederek Allah’ı tüm noksanlıklardan tenzih ederim.”

Not: Bu dua şu şekilde de gelmiştir:

سُبْحَانَ اللهِ عَدَدَ خَلْقِهِ، سُبْحَانَ اللهِ رِضَا نَفْسِهِ، سُبْحَانَ اللهِ زِنَةَ عَرْشِهِ سُبْحَانَ اللهِ مِدَادَكَلِمَاتِهِ

Duanın Manası: “Yarattıklarının sayısınca Allah’ı tüm noksanlıklardan tenzih ederim. Kendisinin razı olacağı kadar Allah’ı tüm noksanlıklardan tenzih ederim. Arşının ağırlığınca Allah’ı tüm noksanlıklardan tenzih ederim. Kelimelerinin çokluğunca Allah’ı tüm noksanlıklardan tenzih ederim.”

Müslim 2726/79, Albânî Sahihu’l-Kelimetu’t-Tayyib 12

19) Abdurrahman, babası Ebu Bekre (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:

“Ey babacığım! Kuşkusuz ki ben, her sabah seni:

اَللَّهُمَّ عَافِنِي فيِ بَدَنِي، اَللَّهُمَّ عَافِنيِ فيِ سَمْعيِ، اَللَّهُمَّعَافِنيِ فيِ بَصَرِي، لآ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ، اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْكُفْرِ وَالْفَقْرِ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ، لآ إِلَهَ إِلاَ أَنْتَ

‘Ey Allah’ım! Bedenime afiyet ver. Ey Allah’ım! Kulağıma afiyet ver. Ey Allah’ım! Gözüme afiyet ver. Senden başka hak olarak ibadete layık hiçbir ilah yoktur! Ey Allah’ım! Kuşkusuz ki ben küfürden ve fakirlikten Sana sığınırım. Ey Allah’ım! Kuşkusuz ki ben kabir azabından Sana sığınırım. Senden başka hakkı ile ibadet olunan hiçbir ilah yoktur,’ diye dua ederken duyuyorum. Bu duayı sabahleyin ve akşamleyin üçer kere okuyorsun. Bunun hikmeti nedir?

Babam şöyle dedi:

−Kuşkusuz ki ben, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i bunlarla dua ettiğini işittim. Ben, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in sünneti ile sünnetlenmek istiyorum.”

Ebu Davud 5090, Ahmed bin Hanbel Müsned, Nesei Amelu’l-Yevmi ve’l-Leyle, Buhari Edebu’l-Müfred

Günde On Kere Yapılacak Şeyler
20) Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Herkim, kul huvellahu ahadı (İhlas Suresini) on kere okursa, Allah ona cennette bir ev yapar.”

Albani Sahihu’l-Cami 6472

Sabah ve Akşam On Kere Yapılacak Dualar
21) Ebu’d-Derda (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Kim sabahladığı zaman on kere ve akşamladığı zaman on kere bana salât getirirse, kıyamet günü şefaatim ona ulaşır.”

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ،اَللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مَحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مَحَمَّدٍ كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

Duanın Manası: “Ey Allah’ım! İbrahim ve İbrahim’in ailesine salât ettiğin gibi Muhammed ve Muhammed’in ailesini de salât et. Şüphesiz ki Sen çok övülensin, şeref sahibisin. Ey Allah’ım! İbrahim’i ve İbrahim’in ailesini mübarek kıldığın gibi, Muhammed’i ve Muhammed’in ailesini de mübarek kıl. Şüphesiz ki Sen çok övülensin, şeref sahibisin.”

Taberani, Tergib ve Terhib 2/89, Albâni Sahihu’l-Câmi’ 6357

22) Ebu Eyyub el-Ensari(Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

لآ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ، وَهُوَعَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

“Herkim, sabahladığı vakit, on kere, ‘La İlahe İllallahu Vahdehu La Şerike Leh, Lehu’l-Mülkü Ve Lehu’l-Hamdu Ve Huve Ala Kulli Şeyin Kadir’ ederse, İsmail aleyhissellam’ın çocuklarından dört kimseyi hürriyetine kavuşturmuş gibi olur ve onun için on iyilik yazılır ve ondan on günah silinir ve onun on derecesi yükseltilir. O gün akşama kadar o kimse şeytandan korunmuş olur. Eğer bu duayı akşamladığı vakit söylerse sabaha kadar onun için gündüz verilen şeylerin aynısı verilir...”

Duanın Manası: “Allah’tan başka hakkı ile ibadet olunan hiçbir ilah yoktur. O, birdir ve hiçbir ortağı yoktur. Mülk O’nundur, hamd da O’nadır. O,her şeye gücü yetendir.”

Not: “Bu dua, Ebu Davud ve İbni Mace’de geldiği gibi bir kere de yapılabilir.

Müslim 2693/30, Ebu Davud 5077, İbni Mace 3867, Nesei Amelu’l-Yevmi ve’l-Leyle, Tergib ve Terhib 3/374

23) Abdurrahman bin Gunm (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Kim sabah ve akşam namazlarını kılınca kalkıp gitmeden ve oturuşunu bozmadan önce on defa:

لَا اِلَهَ الَّا اللهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ، وَ لَهُ الْحَمْدُ، بِيَدِهِ الْخَيْرُ، يُحْيِي وَ يُمِيتُ، وَ هُوَ عَلَى كُلِّ شَيْئٍ قَدِيرٌ

Allah’tan başka hakkı ile ibadet olunan hiçbir ilah yoktur. O, birdir ve hiçbir ortağı yoktur, mülk O’na aittir, hamd O’nadır, hayır O’nun elindedir. O hayat verir ve öldürür, O her şeye güç yetirendir, derse Allah onlardan her birine karşılık on sevap verir, on günahı siler, mertebesini on derece artırır. Bu sözler onun için mekruh (çirkin) her şeyden ve kovulmuş şeytandan bir koruyucu olur. Şirk dışında ona ulaşan bir günahtan sorulmaz! Kendisinden daha fazla söyleyerek onu geçen kişi dışında amelce insanların en faziletlisi olur.”

Ahmed bin Hanbel Müsned 4/227 No: 18153, Tergib ve Terhib 1/446

Günde Yüz Kere Yapılacak Dualar
24) Ümmü Hani (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

Bir gün, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana uğradı. Ben, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:

−Ya Rasulallah! Kuşkusuz ki benim yaşım ilerledi ve zayıfladım. Bana otururken yapabileceğim ve yaptığımda beni cennete girdirecek bir amel emret, dedim.

−“Yüz kere ‘Subhanallah’ de. Kuşkusuz ki bu, İsmail aleyhissellam’ın çocuklarından yüz köleyi hürriyetine kavuşturmana denktir.

−Yüz kere ‘Elhamdulillah’ de. Kuşkusuz ki bu, Allah’ın yolunda cihad için gemi, eğeri ve yükü ile hazırlayacağın yüz ata denktir.

−Yüz kere ‘Allah-u Ekber’ de. Kuşkusuz ki bu, senin için kabul olunmuş yüz kurbanlık deveye denktir.

−Yüz kere ‘La İlahe İllallah’ de. Kuşkusuz ki bu, gökle yer arasını doldurur. O gün senin amelinden daha faziletli olarak, hiçbir kimsenin ameli göğe yükseltilmez! Ancak senin getirdiğin şeyi getirmesi hariç.

−Yüz kere ‘La Havle ve La Kuvvete İlla Billah’ de. Kuşkusuz ki bu, hiçbir günah bırakmaz (siler) ve ona hiçbir amel benzemez!”

Yüz kere:

سُبْحاَنَ اللهِ

Duanın Manası: “Allah’ı her türlü noksanlıklardan tenzih ederim.”

Yüz kere:

اَلْحَمْدُ ِللهِ

Duanın Manası: “Hamd, Allah’a mahsustur.”

Yüz kere:

اَللهُ أَكْبَرُ

Duanın Manası: “Allah en büyüktür.”

Yüz kere:

لآ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ

Duanın Manası: “Allah’tan başka hakkı ile ibadet olunan hiçbir ilah yoktur.”

Yüz kere:

لآحَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ

Duanın Manası: “Güç ve kuvvet, ancak Allah’ındır.”

Ahmed bin Hanbel Müsned, Taberani Mucemu’l-Evsad, Hakim Müsdetrek, Beyhaki, Nesei, Tergib ve Terhib 3/389

25) Mus’ab bin Sa’d’ın babası Sa’d (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Bizler, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yanında iken Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Sizden herhangi biri her gün bin sevap kazanmaktan aciz olur mu?

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in meclisinde oturanlardan birisi:

−Bizden biri nasıl bin sevap kazanır? diye sordu.

سُبْحَانَ اللهِ

−“Yüz kere Subhanallah diye tesbih ederse, onun lehine bin sevap yazılır veya ondan bin günahı silinir.”

Duanın Manası: “Allah’ı tesbih ederim.”

Müslim 2698/37

26) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

سُبْحَانَ اللهِ وَبِحَمْدِهِ

“…Kim, günde yüz kere, ‘Subhanallahi ve Bihamdihi’ derse, o kimsenin günahları deniz köpüğü kadar bile çok olsa dökülür.”

Duanın Manası: “Allah’a hamdederek O’nu tüm noksanlıklardan tenzih ederim.”

Buhari 14/6343, Müslim 2691/28, Tirmizi 3698

27) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

لآ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ

“Herkim, günde yüz kere, ‘La İlahe İllallah’ ederse bu kimse on köleyi hürriyetine kavuşturmuş olur ve ona yüz iyilik sevabı yazılır ve yüz günahı bağışlanır. O gün akşama kadar o kimse şeytandan korunmuş olur. Ve bu duayı kendisinden daha çok tekrar edenden başka hiç kimse ondan daha değerli bir amel işlemiş olamaz!”

Duanın Manası: “Allah’tan başka hakkı ile ibadet olunan hiçbir ilah yoktur.”

Tirmizi 3697

28) Ebu Burde (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Ben, el-Eğarra (Radiyallahu Anh)’dan işittim. Bu zat Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in ashabındandır. Kendisi Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) ile konuşuyordu ve dedi ki:

أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ

“Ey insanlar! Allah’a tevbe edin! Kuşkusuz ki ben günde yüz kere Allah’a tevbe ederim!”

Duanın Manası: “Allah’tan mağfiret diler ve O’na tevbe ederim.”

Müslim 2702/41, 42, Buhari 13/6245

29) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

لآ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ، وَهُوَعَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

“Herkim, günde yüz kere, ‘La İlahe İllallahu Vahdehu La Şerike Leh, Lehu’l-Mülkü Ve Lehu’l-Hamdu Ve Huve Ala Kulli Şeyin Kadir’ ederse bu kimse on köleyi hürriyetine kavuşturmuş olur ve ona yüz iyilik sevabı yazılır ve yüz günahı bağışlanır. O gün akşama kadar o kimse şeytandan korunmuş olur. Ve bu duayı kendisinden daha çok tekrar edenden başka hiç kimse ondan daha değerli bir amel işlemiş olamaz…”

Duanın Manası: “Allah’tan başka hakkı ile ibadet olunan hiçbir ilah yoktur. O, birdir ve hiçbir ortağı yoktur. Mülk O’nundur, hamd da O’nadır. O,her şeye gücü yetendir.”

Buhari 14/6340, Müslim 2691/28, İbni Mace 3867

Akşam Üç Kere Yapılacak Dualar
30) Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

أَعُوذُبِكَلِمَاتِاللهِ التَّامَّاتِمِنْشَرِّ مَا خَلَقَ

“Herkim, akşamladığı zaman bu duayı üç kere söylerse, o gecenin humması ona zarar veremez.”

Duanın Manası: “Allah’ın yarattığı şeylerin şerrinden, Allah’ın eksiksiz kelimelerine sığınırım.”

Not: “Humma, akrep vb. hayvanların sokmasıyla ortaya çıkan ateş, hararet; zehirin etkisi veya zehirin kendisi demektir.”

Ahmed bin Hanbel Müsned 2/290, Nesei Amelu’l-Yevmi ve’l-Leyle 590, İbni Sünni 68, Müslim 2709/55, Tirmizi 3661, İbni Mace 3518

Sabah ve Akşam Yüz Kere Yapılacak Dualar
31) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

سُبْحَانَ اللهِ الْعَظِيمِ وَبِحَمْدِهِ

“Herkim, sabah ve akşam yüz kere, ‘Subhanallahi’l-Azimi ve Bihamdihi’ derse, onun elde ettiğinin bir benzerini hiç kimse elde edemez!”

Duanın Manası: “Azim olan Rabbimi hamdi ile tesbih ederim.”

Ebu Davud 5091, Müslim 2692/29, Tirmizi 3693, Albani Sahihu’l-Cami’ 6429

1.png

سُبْحاَنَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ، أَشْهَدُ أَنْ لآ إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi

Namazın Kavli Sünnetleri

1. İstiftah duası: İhram tekbirinden sonra:

سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ وَتَبَارَكَ اسْمُكَ وَتَعَالَى جَدُّكَ وَلاَ اِلهَ غَيْرُكَ

"Ey Allah'ım! Seni hamd ile tesbih ve tenzih ederim. İsmin mübarektir. Azametin yücedir. Ve senden başkahak ilah yoktur." duasını okumak. (Ebû Dâvûd, Tirmizi)

Burada okunacak bir diğer dua da şudur:

أَللَّهُمَّ بَاعِدْ بَيْنِي وَ بَيْنَ خَطَايَايَ كَمَا بَاعَدْتَ بَيْنَ الْمَشْرِقِ وَ الْمَغْرِبِ، أَللَّهُمَّ نَقِّنِي مِنْ خَطَايَايَ كَمَا يُنَقَّى الثَّوْبُ اْلأََبْيَضُ مِنَ الدَّنَسِ، أَللَّهُمَّ اغْسِلْنِي مِنَ خطاياى بِالْمَاءِ وَ الثَّلْجِ وَ الْبَرَدِ

"Ey Allah'ım! Benimle hatalarımın arasını uzaklaştır. Tıpkı doğu ile batının arasını uzaklaştırdığın gibi... Ey Allah'ım! Beni, hatalarımdan temizle. Tıpkı beyaz elbisenin kirden temizlendiği gibi... Ey Allah'ım! Beni hatalarımdan, kar, su ve soğuk su ile yıka." (Buhârî, Müslim)

İstiftah duaları olarak gelen dualardan biri seçilir.

İlgili Sahih Hadis-i Şerifler:
Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza durduğu vakit namazı Allah-u Ekber ile açar, iftitah duasını şöyle yapardı:

“Veccehtü Vechi Lillezi Fatere’s-Semavati Ve’l-Ard. Hanifen ve Ma Ene Mine’l-Müşrikin. İnne Salati Ve Nusuki Ve Mahyaye Ve Memati Lillahi Rabbi’l-Âlemin. La Şerikeleh. Ve Bizalike Umirtu Ve Ene Mine’l-Müslimin. Allahumme Ente’l-Melik La İlahe İlla Ente. Ente Rabbi Ve Ene Abduke Zalemtu Nefsi Va’tereftü Bi Zembi Fagfir Li Zunubi Cemian. İnnehu La Yağfiruzzunube İlla Ente. Vehdini Li Ahseni’l-Ahlak La Yehdi Li Ahseniha İlla Ente. Vasrif Anni Seyyieha La Yasrif Anni Seyyieha İlla Ente. Lebbeyk Ve Sa’deyk Ve’l-Hayr Küllühu Fi Yedeyk. Ve’ş-Şerru Leyse İleyk Ene Bike Ve İleyke Tebarekte Ve Tealeyte Estağfiruke Ve Etubu İleyke.”

Duanın Manası: “Ben yüzümü birleyici olarak gökleri ve yeri yaratan Allah’a çevirdim. Ben müşriklerden değilim. Kuşkusuz namazım, bütün ibadetlerim, hayatım ve ölümüm, ortağı olmayan âlemlerin Rabbi Allah içindir. Ben ancak bununla emrolundum ve ben Müslümanlardanım. Ey Allah’ım! Melik Sensin, Senden başka hak ilah yoktur. Sen benim Rabbimsin, bende Senin kulunum. Ben nefsime zulüm ettim, günahımı itiraf ettim, günahlarımın hepsini bağışla. Günahları ancak Sen bağışlarsın. Beni ahlakın en güzeline ulaştır, ahlakın en güzeline ancak Sen ulaştırırsın. Ahlakın kötüsünü benden uzaklaştır, onun kötüsünü ancak Sen uzaklaştırırsın. Lebbeyk emrine itaatkâr olarak sa’deyk davetine icabet edici olarak huzurundayım. Hayrın tamamı Senin elindedir. Şer Sana ulaşamaz. Ben Senin içinim, dönüşüm Sanadır. Sen ne mübareksin, Sen ne yücesin. Senden bağışlanma istiyor ve Sana tevbe ediyorum.”

Müslim 771/201, Ebu Davud 760, 761, Nesei 896, Tirmizi 226, İbni Hibban 1774, Darekutni 1/287, 296, Beyhaki 2/74, İbni Hazm Muhalla 4/95, 96, Begavi 3/3435, Ahmed 717

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaz için tekbir aldığı zaman kıraatinden önce biraz susardı. ben dedim ki:

−Ya Rasulallah! Anam babam sana feda olsun! Tekbir ile kıraat arasında şu sukutunu ve ne dediğini bana söyler misin?

‘Allahumme, Baid Beyni Ve Beyne Hatayaye Kema Bâadte Beyne’l-Meşriki Ve’l-Mağribi. Allahumme, Nakkini Min Hatâyaye Kema Yünekka’s-Sevbul-Ebyadu Mine’s-Sevbid-Denes. Allahummeğsilni Min Hatayaye Bi’s-Selci Ve’l-Mai Ve’l-Bered’ derim’ buyurdu.”

Duanın Manası: “Ey Allah’ım! Benimle günahlarımın arasını, doğu ile batının arasını uzaklaştırdığın gibi uzaklaştır. Ey Allah’ım! Beyaz elbisenin kirden temizlendiği gibi, beni hatalarımdan temizle. Ey Allah’ım! Benim hatalarımı karla, suyla ve doluyla yıka gider.”

Müslim 598/147, Buhari 757, Ebu Avane 1/989, Ebu Davud 781, İbni Mace 805, Darimi 1/283, Beyhaki 2/195, Begavi 574, İbni Hibban 1775, 1778

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazı açtığı zaman:

‘Subhaneke Allahumme Ve Bihamdike Ve Tebarekesmuke Ve Teâlâ Cedduke Ve La İlahe Gayruke’ diye dua ederdi.”

Duanın Manası: “Ey Allah’ım! Seni hamdin ile tesbih ederim. İsmin ne mübarektir, azametin ne yücedir. Senden başka hak ilah yoktur.”

Tirmizi 243, Ebu Davud 776, İbni Mace 806, Darekutni1/301, Hâkim 859, Albânî İrva 341

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi

Namazın Kavli Sünnetleri

2. Kıraate başlamadan önce:

أعوذ بالله من شر الشيطان الرجيم

diyerek Allah'a sığınmak.

Cübeyr bin Mutim (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza girdiği vakit:

‘Eûzu Billahimine’ş-ŞeytanirRacim Min Nefhihi ve Nefsihi ve Hemzihi’ der idi.”

Tayalisi 947, Ebu Davud 764, İbni Mace 807, Hâkim 1/235, Beyhaki 2/35, Ahmed 4/85, Albânî İrva 2/54

Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namaza kalktığı vakit:

‘Eûzu Billihi’s-Semii’l-Alimimine’ş-Şeytanir-Racim Min Hemzihi Ve Nefhihi Ve Nefsih’ der, sonra okurdu.”

Ebu Davud 775, Tirmizi 232, Darimi 1/282, İbni Mace 804, Darekutni 1/298, Beyhaki 2/34, Ahmed 11473, Albânî İrva 2/53

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi

Namazın Kavli Sünnetleri

3. Besmele yani:

"Bismillahi'r-Rahmâni'r-Rahîm" demek.

Katade (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Enes bin Malik (Radiyallahu Anh)’ı işittim şöyle dedi:

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in arkasında namaz kıldım. Ebu Bekir, Ömer ve Osman (Radiyallahu Anhum)’un arkasında namaz kıldım. Onlardan hiçbirinin ‘Bismillahirrahmanirrahim’i açıktan okuduklarını işitmedim!”

Ali bin Ca’d 922 Ca’diyyât, İbni Huzeyme 496, İbni Hibban 1798-1799, Darekutni 1/314

Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), Ebu Bekir, Ömer ve Osman (Radiyallahu Anhum) ile beraber namaz kıldım. Onlardan hiçbiri ‘Bismillahirrahmanirrahim’i açıktan okumuyorlardı!”

Ali bin Ca’d Ca’diyyât 1373, İbni Huzeyme 496, İbni Hibban 1798, 1799, Darekutni 1/314, 316

Ümmü Seleme (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)namazda ‘Bismillahirrahmanırrahim’i okudu ve onu bir ayet saydı. Elhamdu Lillahi Rabbi’l-Âlemini ikinci ayet olarak, Errahmanirrahimi üçüncü ayet olarak, Maliki yevmiddini dördüncü ayet olarak addetti. İyyake Nağbudu Ve İyyake Nesteîni de böyledir dedi ve beş parmağını bir araya topladı.”

İbnu’l-Münzir el-Evsad 1345, İbni Huzeyme 493, Hâkim 1/232

Ümmü Seleme (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), namazda kıraatini ayet ayet keserek yapardı. ‘Bismillahirrahmanirrahim’ der sonra durur ‘Elhamdulillahi Rabbi’l-Âlemin’ der sonra durur ‘Errahmanirrahim’ der sonra durur Maliki Yevmiddîn... ve bu şekilde kıraatini tamamlardı.”

Hâkim 2909, Ebu Davud 4001, Darekutni 1/307, Beyhaki 2/44, Ahmed 6/302

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi

Namazın Kavli Sünnetleri

4. Fatiha'dan sonra "Âmin" demek.

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi

Namazın Kavli Sünnetleri

5. Sabah namazı, Cuma namazı, akşam namazı, dört rekâtlı namazlar ve tek başına kılınan tüm nafile namazlarda Fatiha'yı okuduktan sonra bir sûre okumak. İmama uyan ise, kıraatin sessiz olduğu namazlarda okur, açıktan okunan namazlarda okumaz. (Halid el-Huseynân, Ekser min Elfi Sünne fi'l-Yevmi ve'l-Leyle, Sahife 71)

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi

Namazın Kavli Sünnetleri

6. Rükûdan kalkıp "Rabbenâ ve leke'l-hamd" dedikten sonra şu duayı okumak:

ملء السموات وملء الارض وما بينهما وملء ما شيء بعد اهل الشناء والمجد احق ما قال العبد وكلنا لك عبد اللهم لا مانع لما اعطيت ولا معطي لم منعت ولا ينفع ذا الجد منك الجد

"Gökler dolusu, yer dolusu, ikisi arasındaki mesafe dolusu ve bundan sonra dilediğin şeyler dolusunca (hamd Sanadır). Ey övgü ve şeref sahibi! Bir kulun, -ki hepimiz senin kulunuz- söylediği en doğru söz şudur: Allah'ım! Senin verdiğine mani olacak yoktur, Senin vermediğini de verecek yoktur. İtibar sahiplerine, itibarları, Senin yanında fayda vermez." (Müslim)
Not: Sünnette var olan Arapça duaları -yukarıda ki gibi- bir kağıda yazıp duvara asıyorum gelip gidip okuyorum Allah Teala'nın izniyle bir günde sünnet olan bir dua ezberliyorum. Zor değil sizde yaparsınız İnşellah. Yeter ki isteyin ve Allah Rızası için yapın.

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi

Namazın Kavli Sünnetleri

7. Rükû ve secdelerin tesbihini birden fazla tekrar etmek.
Beşinci Mesele: Namazın Vacipleri
...
4- Rükûdayken bir defa "subhane Rabbiye'l-azim" demek.

5- Secdedeyken bir defa "suhane Rabbiye'l-a'la" demek. Çünkü Huzeyfe, rivayet ettiği hadisinde şöyle demektedir: "Nebi sallallahu aleyhi ve sellem rükûdayken, 'subhane Rabbiye'l-azim,' secdedeyken de 'subhane Rabbiye'l-a'ala' derdi." (Ebu Davud, 874; Tirmizi, 262 "hasen sahihtir" diyerek; Nesai, 1/172; İbn Mace, 897; Elbani, Sahihu'n-Nesai, 1097'de "sahih" olduğunu belirtmiştir.) Secdedeyken ve rükûdayken tesbihleri üçe tamamlamak sünnettir.

el-Fıkhu'l-Müyesser fi Dav'i'l-Kitabi ve's-Sünne

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi

Namazın Kavli Sünnetleri

8. İki secde arasında "Rabbiğfirli" kavlini birden fazla tekrar etmek.
Beşinci Mesele: Namazın Vacipleri
...
6- İki secde arasında "Rabbiğfirli" demek. Çünkü Huzeyfe'nin rivayet ettiği hadise göre Nebi sallallahu aleyhi ve sellem iki secde arasında "Rabbiğfirli, Rabbiğfirli" derdi. (Nesai, 1/172; İbn Mace, 697; Elbani, el-İrva, 335'te "sahih" olduğunu belirtmiştir.)

el-Fıkhu'l-Müyesser fi Dav'i'l-Kitabi ve's-Sünne

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi

Namazın Kavli Sünnetleri

9.
Son teşehhüdden sonra şu duayı okumak:

اَللَّهُـمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ، وَمِنْ عَذَابِ جَهَنَّمَ، وَمِنْ فِتْنَةِ الْمَحْيَاوَالْمَمَاتِ، وَمِنْ شَرِّ فِتْنَةِ الْمَسِيحِ الدَّجَّالِ

"Allah’ım! Kabir ve cehennem azabından, hayat ve ölüm fitnesinden ve Mesih Deccal fitnesinin şerrinden sana sığınırım." (Buhârî, Müslim)

İlgili Sahih Hadis-i Şerifler -Sahih Yolla Gelen Diğer Dualar-:
اَللَّهُمَّ إِنَّيأَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الْمَسِيحِالدَّجَّالِ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الْمَحْيَا وَالْمَمَاتِ اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْمَأْثَمِ وَالْمَغْرَمِ

Duanın Manası: “Allah’ım! Kabir azabından Sana sığınırım. Mesih Deccal fitnesinden Sana sığınırım. Hayat ve ölüm fitnesinden Sana sığınırım. Allah’ım! Günah ve borçtan Sana sığınırım.”

Buhari, Müslim

اَللَّهُمَّ إِنِّي ظَلَمْتُ نَفْسِي ظُلْماً كَثِيراً، وَلاَ يَغْفِرُ الذُّنوُبَ إِلاَّ أَنْتَ،فَاغْفِرْ ليِ مَغْفِرَةً مِنْ عِنْدِكَ وَارْحَمْنِي إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

Duanın Manası: “Allah’ım! Ben nefsime çok zulmettim. Günahları ancak Sen bağışlarsın. Katından bir mağfiretle beni bağışla ve bana merhamet eyle. Şüphesiz ki Sen çok bağışlayan ve çok merhamet edensin.”

Buhari, Müslim

اَللَّهُـمَّ أَعِنِّي عَلَىذِكْرِكَ، وَشُكْرِكَ وَحُسْنِ عِبَادَتِكَ

Duanın Manası: “Allah’ım! Seni zikretmek, Sana şükretmek ve Sana güzelce ibadet etmekte bana yardım et.”

Ebu Davud, Nesei, Albani Sahihi Ebu Davud

اَللَّهُمَّ حاَسِبْنِي حِساَباً يَسِيراً

Duanın Manası: “Allah’ım! Beni kolay bir şekilde hesaba çek.”

Ebu Davud, Nesei

اَللَّهُمَّ إِنِّيأَعُوذُبِكَ مِنَ الْبُخْلِ،وَأَعُوذُبِكَ مِنَ الْجُبْنِ،وَأَعُوذُبِكَ مِنْ أَنْ أُرَدَّ إِلىَ أَرْذَلِالْعُمْرِ،وَأعُوذُبِكَ مِنْ فِتْنَةِ الدُّنْيَا وَعَذَابِ الْقَبْرِ

Duanın Manası: “Allah’ım! Cimrilikten Sana sığınırım. Korkaklıktan Sana sığınırım. Ömrümün sonunda güç ve takatten düşmekten Sana sığınırım. Dünya fitnesi ve kabir azabından Sana sığınırım.”

Buhari

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْجَنَّةَ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ النَّارِ

Duanın Manası: “Allah’ım! Senden cenneti isterim ve cehennemden Sana sığınırım.”

Ebu Davud, Albani Sahihi İbni Mace

اَللَّهُمَّ بِعِلْمِكَ الْغَيْبَ وَقُدْرَتِكَ عَلَى الْخَلْقِ أَحْيِنِي مَا عَلِمْتَ الْحَيَاةَخَيْراً ليِ، وَتَوَفَّنِي إِذَا عَلِمْتَ الْوَفَاةَ خَيْراً ليِ، اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ خَشْيَتَكَ فيِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ، وَأَسْأَلُكَ كَلِمَةَ الْحَقِّ فيِ الرِّضَا وَالْغَضَبِ، وَأَسْأَلُكَ الْقَصْدَ فيِ الْغِنَى وَالْفَقْرِ، وَأَسْأَلُكَ نَعِيماً لاَ يَنْفَدُ، وَأَسْأَلُكَ قُرَّةَ عَيْنٍ لاَتَنْقَطِعُ، وَأَسْأَلُكَ الرِّضَا بَعْدَ الْقَضَاءِ، وَأَسْأَلُكَ بَرْدَ الْعَيْشِ بَعْدَ الْمَوْتِ، وَأَسْأَلُكَ لَذَّةَ النَّظَرِ إِلَى وَجْهِكَ وَالشَّوْقَ إِلَى لِقَائِكَ فيِ غَيْرِ ضَرَّاءَ مُضِرَّةٍ وَلاَ فِتْنَةٍ مُضِلَّةِ، اَللَّهُمَّ زَيِّنـَّا بِزِينَةِ الإِيمَانِ وَاجْعَلْنَا هُدَاةً مُهْتَدِينَ

Duanın Manası: “Allah’ım! Gayb ilmin ve yaratma kudretin ile hayatım benim için hayırlı olduğunu bildiğin sürece beni yaşat. Ölümüm benim için daha hayırlı olduğunu bildiğinde de beni vefat ettir. Allah’ım! Gizli ve aşikar hallerimde Senden hakkıyla korkmayı dilerim. Senden rıza ve öfke anında hak sözü söylemeyi dilerim.

Zenginlik ve fakirlikte Senden itidalli olmayı dilerim. Bitmeyen bir göz aydınlığı dilerim. Senden, kazaya rıza göstermeyi ve ölümden sonra kolay bir hayatı dilerim. Yüzüne bakmanın lezzetini, zarar verici bir hastalık ve saptırıcı bir fitneye uğramaksızın Sana kavuşmanın özlemini dilerim. Allah’ım! Bizi iman zineti ile süsle ve bizi hidayete ermiş, doğru yolun rehberleri kıl.”

Nesei, Ahmed, Albani Sahihi Nesei

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ يَا اَللهُ بِأَنَّكَ الْوَاحِدُ اْلأَحَدُ الصَّمَدُ الَّذِي لَمْ يَلِدْ وَلَمْيُولَدْ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ، أَنْ تَغْفِرَ ليِ ذُنُوبِي، إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الَّرَحِيمُ

Duanın Manası: “Ey Allah’ım! Sen birsin, teksin. Samed’sin. Doğmamış ve doğurmamışsın. Hiç bir benzeri olmayansın. Senden günahlarımı bağışlamanı dilerim. Şüphesiz ki Sen, çok bağışlayan ve çok merhamet edensin.”

Ahmed, Albani Sahihi Nesei

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِأَنَّ لَكَ الْحَمْدَ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ وَحْدَكَ لاَشَرِيكَ لَكَ، الْمَنَّانُ، يَا بَدِيعَ السَّمَاوَاتِ وَاْلأَرْضِ يَاذَا الْجَلاَلِ وَاْلإِكْرَامِ، يَاحَيُّ يَا قَيُّومُ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْجَنَّةَ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ النَّارِ

Duanın Manası: “Allah’ım! Senden dilerim ki hamd Sanadır. Senden başka hak olarak ibadete layık hiçbir ilah yoktur. Sen birsin. Senin ortağın yoktur. Sen, çokça verensin. Ey göklerin ve yerin yaratıcısı! Ey celal ve ikram sahibi! Ya Hayy!Ya Kayyum! Senden cenneti dilerim ve cehennemden Sana sığınırım.”

Tirmizi, Nesei, Ebu Davud, Albani Sahihi İbni Mace

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِأَنِّي أَشْهَدُ أَنَّكَ أَنْتَ اللهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ اْلأَحَدُ الصَّمَدُالَّذِي لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ

Duanın Manası: “Allah’ım! Senden başka hak olarak ibadete layık hiçbir ilah olmadığına, bir ve samed olduğuna, doğmamış ve doğurmamış olduğuna, hiçbir benzerinin olmadığına şehadet ederek Senden dilerim.”

Ebu Davud, Tirmizi, İbni Mace, Ahmed, Albani Sahihi Tirmizi

اَللَّهُمَّ اغْفِرْ ليِ مَا قَدَّمْتُ، وَمَا أَخَّرْتُ، وَمَا أَسْرَرْتُ، وَمَا أَعْلَنْتُ، وَمَا أَسْرَفْتُ، وَمَا أَنْتَ أَعْلَمُ بِهِ مِنِّي، أَنْتَ الْمُقَدِّمُ، وَأَنْتَ الْمُؤَخِّرُ لاَ إِلَهَ إِلاَ أَنْتَ

Duanın Manası: “Allah’ım! Önce yaptığım, sonraya bıraktığım, gizlediğim, açıktan yaptığım, Senin benden daha iyi bildiğin günahlarımı bağışla. Sen öne alansın. Sen geciktirensin. Senden başka hak olarak ibadete layık hiçbir ilah yoktur.”

Müslim

Üst Ana Sayfa Alt