Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İlim Öğrenmek İçin Hangi Eserleri Almalıyız?

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
selamün aleküm sevgili kardeşlerim biz bir arkadaşımla ilim öğreneceğiz. fakat hangi eserleri alalım bilemiyorum ben ilk olarak hem fiyat olark düşündüm hemde okumak babında .

3 adet eser almayı düşünüyorum acaba doğru bir başlangıç yapıyormuyum.

taberi tarihi,riyauz salihin,ve hayatus sahabe.

nedersınız.sonrada daha geniş eserlere geçicez.

niçin tarih tercih ettim :çünkü islam tarihini bilmemiz gerektiğini sanıyorum (işte hz ömer şunu yapmış falanca bunu yapmış).
niçin riyauz salihin=sosyal hayat anlamında çok güzel hadislerin olduğu söylendiği için hadis deryasına onunla giriş yapmak istedim.
niçin hayatus sahbe:hangi sahabe kimdir nedir bilmek için.

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
riyauz salihin doğru bir seciçim... hadisleri çok güzel şerh etmiş

siyer olarak da M.Asım KÖKSAL ... islam tarihi kitabını tavsiye ederim.. alanında en iyisi diyebilirim... uluslararası bir platformda ödül almış bir çalışmadır..

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ibn kesiri alıcamda şuanda maddi olanağımız ancak bunlara yetiyor. ibn kesirin hem islam tarihi hemde hadislerle kuran tefsiri hemde normal tefsir eserini alıcam ama maddiyat olarak şuanda zorla en iyi bu üçü hem fiyat olarak uygun hemde cilt olarak fazla bunaltmaz.

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ibn kesiri alıcamda şuanda maddi olanağımız ancak bunlara yetiyor. ibn kesirin hem islam tarihi hemde hadislerle kuran tefsiri hemde normal tefsir eserini alıcam ama maddiyat olarak şuanda zorla en iyi bu üçü hem fiyat olarak uygun hemde cilt olarak fazla bunaltmaz.
internetten indirip bilgisayarda okusanızn olmazmı

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Kardeşler başka bir yerde de sorumştum..taberi tefsirini okuyan varmi...tavsiye edermisinis??

Taberi tefsiri favorim akhi,ayetleri akıldan çok nakil ile açıklayıp ve delil olmayan ayetleri güzel bir üslup ile şerh etmiştir.benim kütüphanemde mutlaka bulunması gereken kitaplar şunlar inşaALLAH

1-Taberi tefsiri
2-Riyazüs salihin
3-İmam Nevevi El muğni Fıkıh kitabı
4-Akidetul Tahavi

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
vallahi ilim öğrenmek çok zevkli bence .

ama bir sualim olucak kardeşlerim.

şimdi ilim öğrenmeye nerden başlamak daha iyi ve doğru.

1:hadis
2:islam tarihi
3:tefsir,
4:sahabbenin tarihi
5:alimlerin kitapları(ibn teymiyye başta olmak üzere hasan karakaya gibi hocalar)

parça parçamı gidilmeli . kafam biraz karışık ve birde eser isimleri yazarsanız. yani ilim koçluğu talep ediyorum

örnek:öğreneceğin islami ilim dallarından ilki hadisdir, şu şu eserleri okuman gerekli tavsiyye ettiklerim şunlar gibi.

not:2 günde ilim öğrenme gibi bir hollywood senaryom yok :). uzun seneler sindire sindire güzel güzel .

S Çevrimdışı

SAPIK HARİCİ isber

Üyeliği İptal Edildi
Banned
sevgili arkadaşım
1-tergib ve terhip hadis kitabı 7 cilt
2-zadul mead siyer kitabı 6 cilt
3-hayatus sahebe senin bileceğin bir iş

ancak bir nasihat olarak fıkıh okumanı tavsiye ederim başlangıç olarak fıkıh sunne oku ve ya zadul mead siyer çok güzel

ibn teymiyye 9 ciltlık külliyatını okuyabilirsin

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
sevgili arkadaşım
1-tergib ve terhip hadis kitabı 7 cilt
2-zadul mead siyer kitabı 6 cilt
3-hayatus sahebe senin bileceğin bir iş

ancak bir nasihat olarak fıkıh okumanı tavsiye ederim başlangıç olarak fıkıh sunne oku ve ya zadul mead siyer çok güzel

ibn teymiyye 9 ciltlık külliyatını okuyabilirsin

allah razı olsun hemen verdiğin eserleri kontrol ediyorum kardeşim sıralamaya göre

(turk telekom opretörü gibi bir cevao oldu kusura bakma :))))

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
vallahi ilim öğrenmek çok zevkli bence .

ama bir sualim olucak kardeşlerim.

şimdi ilim öğrenmeye nerden başlamak daha iyi ve doğru.

1:hadis
2:islam tarihi
3:tefsir,
4:sahabbenin tarihi
5:alimlerin kitapları(ibn teymiyye başta olmak üzere hasan karakaya gibi hocalar)

parça parçamı gidilmeli . kafam biraz karışık ve birde eser isimleri yazarsanız. yani ilim koçluğu talep ediyorum

örnek:öğreneceğin islami ilim dallarından ilki hadisdir, şu şu eserleri okuman gerekli tavsiyye ettiklerim şunlar gibi.

not:2 günde ilim öğrenme gibi bir hollywood senaryom yok :). uzun seneler sindire sindire güzel güzel .

İlme akhi, Akaid ve Tevhid öğrenmeyle başlayabilirsin :) şu iki kitap idealdir.Daha sonra fıkıh....Allah swt yardımcın olsun.
Ekli dosyayı görüntüle 365678
422487_w640_h640_getimagev3.jpg

U Çevrimdışı

UmarIbnAbdulAziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Taberi tefsiri favorim akhi,ayetleri akıldan çok nakil ile açıklayıp ve delil olmayan ayetleri güzel bir üslup ile şerh etmiştir.benim kütüphanemde mutlaka bulunması gereken kitaplar şunlar inşaALLAH

1-Taberi tefsiri
2-Riyazüs salihin
3-İmam Nevevi El muğni Fıkıh kitabı
4-Akidetul Tahavi
Kardeş riyazüs salihin hangi şerhi tavsiye edersin....ve el mughni Ibn qudamenin kitapi degil Mi kardeş

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
vallahi harika bir akaide kitabı buldum temelden başlıyor akaid nedir. çok harıka bir giriş ama yayın evi yok galiba birileri yazmış paylaşmış herkez paylaşıyor bizede allaha dua etmek düşer bu kişi için.

Üst Ana Sayfa Alt