Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İslam'a Göre Evrim Nasıl Anlaşılmalı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İşte mesele bu zaten şempanzeler “bile” diyorsun ve şempanzelere daha yakın olmamız gerektiğini düşünüyorsun. Ama öyle bir şey yok bilimsel olarak. Bu sadece evrim teorisine inananların ön planda tutmayı sevdiği bir mesele.
Bu da başka bir yazı. Diğer verdiğim link almanyanın en köklü gazetelerinden birinin haberi.
28015

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
evrime göre limonla su samuru da akraba biz de akrabayız işte öyle açıklanıyor :) biyere kadar atalarımız birleşiyor. bu arada evrim sadece teori ile ilgili evrimağacının güzel bi videosunu izlemiştim. teorinin bizim anladığımız teori olmadığını anlatıyordu. mesela yer çekimi de aslında bir teoriymiş ama gerçek gibi yani. sadeeo gerçekliği açıklayan fiziki yasaları anlatma tarzına teori deniyomuş. yani bu mantıklada şöyle oluyor evrim bir kanundur evrim teorisi de bu kanunu açıklayan bi açıklama tarzı deniyor. youtube da evrimağacı izleyebılırsın cok guzel videoları var açıkcaası. ben de sevıyorum biyologi gibi şeyleri. ben islamda nası bakıyolar hz ademle diye merak etmiştim yoksa evrimin tartışılacak bişey oldugunu sanmıyorum.
Elbette tartışılabilecek bir şey bu kadar dogmatik düşünmeyin ne bu din mi bilimden bahsediyoruz hani bilimsel metodun ortaya koyduğu seyler çürütülebilirdi?

D Çevrimdışı

Daimaİslam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İlk insan adem babamiz o zamanda nasilsa bizde öyleyiz arada bi ara form falan üretiyorlar bazen bunlar tamamen ideolojik bir yorumdan ibaret, materyalist bilimcilerin tek dayanağı suanda Evrim teorisidir, maaleef adamlar mafya gibi evrim teorisini kabul etmeden bilim adami bile olamıyorsun, pişkin pişkin konuşurlar bide sanki canlilar kendi maliymis eseriymis gibi iste o bundan geldi şu ondan oteki ondan peydahlandi.. kanit desen bi tane ara form fosil bile yok kanit olarak ileri sürdükleri yillar sonra haa bu baska bir canliya aitmiş kusura bakmayın beyler deyip konuyu kapatirlar, bunlar müşriklerin meleklere kızlık iddiasında bulunmalarindan farksiz benim gözümde Allahu Teala ayette diyor ya acaba yaratılışlarina şahit mi olmuşlar? Onlar, Rahman'ın kulları olan melekleri dişi saydılar. Onların yaratılışlarına tanık mı oldular? Onların bu tanıklıkları yazılacak ve sorguya çekileceklerdir. (Zuhruf 19)

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İşte mesele bu zaten şempanzeler “bile” diyorsun ve şempanzelere daha yakın olmamız gerektiğini düşünüyorsun. Ama öyle bir şey yok bilimsel olarak. Bu sadece evrim teorisine inananların ön planda tutmayı sevdiği bir mesele.
evrime göre limonla su samuru da akraba biz de akrabayız işte öyle açıklanıyor :) biyere kadar atalarımız birleşiyor. bu arada evrim sadece teori ile ilgili evrimağacının güzel bi videosunu izlemiştim. teorinin bizim anladığımız teori olmadığını anlatıyordu. mesela yer çekimi de aslında bir teoriymiş ama gerçek gibi yani. sadeeo gerçekliği açıklayan fiziki yasaları anlatma tarzına teori deniyomuş. yani bu mantıklada şöyle oluyor evrim bir kanundur evrim teorisi de bu kanunu açıklayan bi açıklama tarzı deniyor. youtube da evrimağacı izleyebılırsın cok guzel videoları var açıkcaası. ben de sevıyorum biyologi gibi şeyleri. ben islamda nası bakıyolar hz ademle diye merak etmiştim yoksa evrimin tartışılacak bişey oldugunu sanmıyorum.
Esselamu Âleykum we Rahmatullâhi we Berekâtuh

İnsanlar primattır zaten,

@Polinecka Peki bir Tanrı olmadan canlılar nasıl dünyaya adapte olabilir yani evrim kendi kendine gelişti deniliyor ama ilk başta dünyada adapte olunacak hiçbir şey yoktu canlılar neye adapte oldu ve yine evrim teorisi üzerinden gidersek bazı canlıların "kötü evrimleştiğini" görüyoruz evrim her zaman iyi yönde olmaz mı çünkü evrime göre evrilemeyen canlı türleri yok olur zaten...ayrıca şu makaleyi okumanızı tavsiye ederim;(evrim teorisinin hatalarıyla ilgili)

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
evrime göre limonla su samuru da akraba biz de akrabayız işte öyle açıklanıyor :) biyere kadar atalarımız birleşiyor.

İşte bu noktada biz karşı çıkıyoruz.
Özellikle insan bir atadan o bir atada(a.s) topraktan yaratılmıştır.
Bunu savunanlarda nitekim teorilerinde pek çok boşluk bulunan bir ekoldür.

biyere kadar atalarımız birleşiyor. bu arada evrim sadece teori ile ilgili evrimağacının güzel bi videosunu izlemiştim. teorinin bizim anladığımız teori olmadığını anlatıyordu. mesela yer çekimi de aslında bir teoriymiş ama gerçek gibi yani. sadeeo gerçekliği açıklayan fiziki yasaları anlatma tarzına teori deniyomuş.
yani bu mantıklada şöyle oluyor evrim bir kanundur evrim teorisi de bu kanunu açıklayan bi açıklama tarzı deniyor. youtube da evrimağacı izleyebılırsın cok guzel videoları var açıkcaası. ben de sevıyorum biyologi gibi şeyleri

Teori ve kanunun farkını bilmemenin bir sonucu...
Yer çekimi bir teori değil, bir kanundur eğer evrimden kastettiğin şey genetik mutasyon ise biz bunu reddetmiyoruz. Eğer böyle bir şey olmasaydı dübyadaki bütün insanlar aynı genetiğe sahip olurdu.
Bizim reddettiğimiz bütün canlıların evrimleşerek oluştuğuna dair darwin teorisidir.
Dediğim gibi, bu teoriyi ortaya atan Darwin ve tekipçileri bütün canlışarın atası olan o canlının nasıl oluştuğunu açıklamak zorundadırlarki teorilerinin en temel iddiası geçerlilik kazansın.
Evrim Ağacıda dahil olmak üzere Türkiyede bil hassa inançsız olan ve aynı zamanda ilmi(!) yayın yapan hiçbir soyal medya kanalını hiç kimsye tavsiye etmem. Bu sadece dini sebeplerle değil, adamlar 19. Yy zihniyeti ile burada aydıncılık oynuyorlar.

ben islamda nası bakıyolar hz ademle diye merak etmiştim yoksa evrimin tartışılacak bişey oldugunu sanmıyorum

Bundan çok drğil 100 sene eceline kadarda evrenin ezeli olduğu tartışılacak bir şey değildi hatta o kadarki ateist bilimadamları "Evrenin başı ve sonu olduğu isbatlansın tanrıya inanacağız" naraları atıyordu ama ne varki daha sonra evren başlangıç noktası bulunduğu na dair teori kesinen kabul gördü o kadarki Hawking dahi tanrıya inandığını açıkladı...

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayır bide madem şempanzeden geliyoruz neden hala şempanzeler var. Milyonlarca yıl geçmiş sözde her şempanzenin kişisel olarak evrimşeseceği binlerce yüzyılı vardı yani. Soyları tükenmiş olmaz mıydı şimdiye? Böyle komik işte bu evrim teorisine inananlar. Darwin daha genetik yapı keşfedlmeden ölüyor. Bunu görse misal insan genetiğiyle kara sineklerle %60 benzerlik taşıdığını bilse bu teoriyi ortay atar mıydı? Bunu bilen bir nesil hala nasıl evrim teorisine inanabiliyor? Çok gülünç. Bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış misali.

Polinecka Çevrimdışı

Polinecka

Üye
İslam-TR Üyesi
benim anladığım galiba dialog yapamayacağız çunku aynı şeyden bahsetmıyoruz :) siz komple reddediyorsunuz bilimle alakalı şeyleri sanırım. veya tam bilmiyorsunuz. mesela pangea, şempanzeden gelmiyoruz zaten şempanzeler de evrimleşerek bu hale geldiler. bu onların evrimleşmiş hali zaten. onlar evrimleşmeden önce ve insan evrimleşmeden önce çatı atası aynı canlı denıyorsadece yani iki dala ayrılıyor birisi insan birisi şempanze oluyor. hatta tek bir insan ve tek bir şempanze de değil onalr da dallara ayrılıyor işte bir sürü insan vs ouyor. anladıgım akdarıyla tam olarak bu konular okumadıgınız icin çok basit zannediyorsunuz meseleyi benim aklımı karıştırıyor onsan dolayı sizin karıştırmıyor.

imam malik, teori kanunu bilmediğimi söylemişsin ama tam olarak kendin yanlış söylemişsin. işte ondan bahsediyorum. yer çekimi bir kanundur ama onu açıklayan şey bir teoridir. ve hep teori olarak kalacak. kütle çekimTEORİSİ yanibüyük maddeler neden kucukleri çeker onu açıklayan teori.
bilimde şöyle oluyor. bir realite varsa o kanun oluyor. mesela bakıyolar doğaya yer çekiyor. bunun nasıl olduğunu açıklama çabasına teori diyolar işte buyuk maddeler kucuklerı çeker yani güneş dunyayı çeker gibi
bakıyolar doğaya ne kadar eskiye giddikçe canlılar organları vs ilkelleşiyor daha farklılaşıyor ataları ortaklaşmaya başlıyor. doğada bir evrim göruyorlar. bu kanun oluyor evrim kanundur. sonra yahu bu nası oluyo acaba diye açıkladıkları şeylerede teori diyorlar mesela doğal seçilim teorisi gibi . haa bu boyle boyle olursa bu evrim olabilir diyolar. yani evrim zaten var olan görduklerı bışey onu açıklama çabası teori oluyor.

bunları yazmak bana zor gelıyor turkçe dusunmem cok zorlu. o yuzden keşke siz de dediğim olayları okusanız da anladıkdan sonra bi dialog yapsak acaba hz adem babamız nasıl bunlarla bağlantılı olabilir aşşırı merak ediyorum nasıl oldu acaba bunlar. ama siz tümden reddediyorsunuz.

mesela burda çok guzel anlatıyor acaba okusanız cok sevınırımsonra daha guzel dialog olabilir. ön yargınızı bırakın lutfen

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
benim anladığım galiba dialog yapamayacağız çunku aynı şeyden bahsetmıyoruz :) siz komple reddediyorsunuz bilimle alakalı şeyleri sanırım. veya tam bilmiyorsunuz. mesela pangea, şempanzeden gelmiyoruz zaten şempanzeler de evrimleşerek bu hale geldiler. bu onların evrimleşmiş hali zaten. onlar evrimleşmeden önce ve insan evrimleşmeden önce çatı atası aynı canlı denıyorsadece yani iki dala ayrılıyor birisi insan birisi şempanze oluyor. hatta tek bir insan ve tek bir şempanze de değil onalr da dallara ayrılıyor işte bir sürü insan vs ouyor. anladıgım akdarıyla tam olarak bu konular okumadıgınız icin çok basit zannediyorsunuz meseleyi benim aklımı karıştırıyor onsan dolayı sizin karıştırmıyor.

imam malik, teori kanunu bilmediğimi söylemişsin ama tam olarak kendin yanlış söylemişsin. işte ondan bahsediyorum. yer çekimi bir kanundur ama onu açıklayan şey bir teoridir. ve hep teori olarak kalacak. kütle çekimTEORİSİ yanibüyük maddeler neden kucukleri çeker onu açıklayan teori.
bilimde şöyle oluyor. bir realite varsa o kanun oluyor. mesela bakıyolar doğaya yer çekiyor. bunun nasıl olduğunu açıklama çabasına teori diyolar işte buyuk maddeler kucuklerı çeker yani güneş dunyayı çeker gibi
bakıyolar doğaya ne kadar eskiye giddikçe canlılar organları vs ilkelleşiyor daha farklılaşıyor ataları ortaklaşmaya başlıyor. doğada bir evrim göruyorlar. bu kanun oluyor evrim kanundur. sonra yahu bu nası oluyo acaba diye açıkladıkları şeylerede teori diyorlar mesela doğal seçilim teorisi gibi . haa bu boyle boyle olursa bu evrim olabilir diyolar. yani evrim zaten var olan görduklerı bışey onu açıklama çabası teori oluyor.

bunları yazmak bana zor gelıyor turkçe dusunmem cok zorlu. o yuzden keşke siz de dediğim olayları okusanız da anladıkdan sonra bi dialog yapsak acaba hz adem babamız nasıl bunlarla bağlantılı olabilir aşşırı merak ediyorum nasıl oldu acaba bunlar. ama siz tümden reddediyorsunuz.

mesela burda çok guzel anlatıyor acaba okusanız cok sevınırımsonra daha guzel dialog olabilir. ön yargınızı bırakın lutfen

kimse kökten reddetmiyor sadece hz Adem ilk insan diyoruz tür ici evrim olabilir cesitlilik olabilir

U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

EsSelamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berekatuhu.Kardeşim sana ilk önce şunu söyleyeyim İslam'a göre Adem as 'ın atası yoktur.Allah onu balçıktan yaratmışdır.Evrime gelirsek evrim bir teoriden ibarettir hiçbir sahih delili yoktur tahminlerden başka.Evrime karşı çıkan biriside bilime karşı çıkmış olmaz.Bilimde değişebilen birşeydir bilime taassup yapılmaz.Dünyanın,canlıların yaratılışıyla ilgili bir bilgi elimize ulaştığında bu bilgiyi ilk önce Dinimize göre yargılamalıyız eğer dinimize ters ise o bilgiyi silip atmalıyız ve sakındırmalıyız.Allahın verdiği bilgiler dışında yaratılışa dair hiçbir bilgimiz yok o yüzden ne dersek boştan ibaret ama evrim Kuran'da anlatılan yaratılışa ters.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
@Polinecka Farklı bir bakış açısı istiyorsanız şu yazılara bakabilirsiniz:

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi

Bu konu maksadı dışına çıktı artık fikir alışverişinden ziyade sen niye kabul etmiyorsun diyerek azarlamaya döndü başından beri hemen hemen herkes Hz Ademin reddedilmediği müddetçe İslama uygun olan kısımlarının kabul görebileceğine söylerken siz niye kabul etmiyorsunuz önyargınızı kırın diyerek insanları taassupla suçlamak hoş değil kaldı ki referans aldığınız sitedeki insanların ekseriyeti inançsızdır nasları önemseyecek değiller kaçıncı kez yazıyorumşunu da anlayın bilim çürütülebilir oysa vahiy böyle değildir öyleyse bu konu kapanmıştır

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Sen bizden bekliyorsun ki Adem aleyhselam haşa il homosapiensdi evrimleşe evrimleşe bu hale geldik veya Adem aleyhselamın babası haşa bir şempanze insan karışımı bir şeydi ve ilk homosapiens yani Adem aleyhselamı evlat olarak -annesiyle birlikte- doğurttu. Bunlar komple küfürdür. Bu düşünceler toptan tek adrese yollar insanı>>cehennem. Ortaokulda ben bunu fen bilgi öğretmenime -Hüseyin Mercan- ve din ve ahlak bilgisi öğretmenime -Abdullah Çoban- sormuştum. aynı soruyu ikisine de sormuştum Adem ilk homosapiens olabilir mi diye. Böylece din ve fen bilgisi dersindeki evrimi kol kola sokup rahatlayacaktım. Çünkü dinsizdim bilim dinden bin kat daha inandırıcı geliyordu. Ama sonradan anladım ki temiz saf zihinlere bir kanunmuş normal bir şeymiş gibi tanıtılan evrim teorisi aslında dünyadaki din ve dinsizlik savaşının en büyük askeriydi. Bir yalan. Koca bir yalan ve modern topluma giriş kapısının kilidinin anahtarı. Evrimi kabul et modern ol reddet ilkel ol. Benim sana tavsiyem ateist kaynaklardan ne bilim öğren ne başka bir şey. Günün sonunda yanan sen olursun.

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Polineckadan gayet iyi anlıyoruz ki evrim artık ideoloji haline gelmiş özelliklede teistlere karşı kullanılan güçlü bir ideoloji

Polinecka Çevrimdışı

Polinecka

Üye
İslam-TR Üyesi
ya ben kendımı ıfade etmemde turkce zorlanıyorum kımseye ıtham hakaret etmedım oyle anlaşılıyorsa okuyunca habernız olsun benım sorunumdan oluyor dıl sorunumdan.

ama anladıgım kadarıyla bız anlaşamayacağız araştırmıyorsunuz tumden ateist diyip kapatıyosunuz meseleyi neyse ben kendım başımakaldım anlaşılan kendım okumaya devam edeyım. gprısmek uzere :)

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Polineckadan gayet iyi anlıyoruz ki evrim artık ideoloji haline gelmiş özelliklede teistlere karşı kullanılan güçlü bir ideoloji
Hatta bu sapık ideolojiyi daha da yaymak insanları sapıtmak için bu ateistler çeşitli oyunlar da tezgahlıyor. Bu da aslında amacın bilimsellik değil kendi dinleri olan modern bilimleri herkesin dini yapma çabasına kanıttır. Bunun hakkında herkes Piltdown Man’i araştırabilir. 1900lerin başında bir ingiliz sözde bilimadamı 38tane kazı çalışması yapıyor ve sözümona çıkardıklarının fake olduğunu ancak yıllar sonra anlıyor bu süper zeka bilimadamları. Resmen rezalet.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ya ben kendımı ıfade etmemde turkce zorlanıyorum kımseye ıtham hakaret etmedım oyle anlaşılıyorsa okuyunca habernız olsun benım sorunumdan oluyor dıl sorunumdan.

ama anladıgım kadarıyla bız anlaşamayacağız araştırmıyorsunuz tumden ateist diyip kapatıyosunuz meseleyi neyse ben kendım başımakaldım anlaşılan kendım okumaya devam edeyım. gprısmek uzere :)
Unutma ki islam slm kökünden gelir bu kökten gelen başka bir kelime de teslimiyettir. Yani islam aslında Allahın buyruklarına teslim olmak demektir ve müslüman da teslim olan kişiye denir.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Her ne kadar taraflardan biri olsamda her iki tarafa nacizhane bir nasihat:
Karşınızdaki insanın bir robot olmadığını ve sizinle aynı mahallenin görgüsünü taşımadığını unutuyorsunuz.
Size göre gayet normal olan nir şey karşı tarafa göre çok ağır bir söz olabilir.
Toplumda hakkında Hz Muhammedden(s.a.v) bile daha çok uydurma menkıbe gezen peygamber Hz Musadır(a.s) şübhesiz.
Bunun sebebi ise Yahudilerin bizzat kendi peygamberleri ahkkındaki menkıbelerin çoğunun bize geçmiş olmasıdır.
Bu ön bilgiyi niye verdim, çünlü Yahudiler kendi peygamberlerini fıkra konusu yapmaktan çekinmezler zira bunu saygısızlık görmezler.
Şimdi bir Yahudinin benzer bir şeyi peygamberimize yapması halibde bize "Biz aynı şakayı Musa içinde yapıyoruz" derse biz ona senin özrün kabahatinden büyüktür deriz.
Her iki tarafada nacizane nasihatim karşınızdaki insanında bu şekilde size çok normal gelen bir şeye kızma ihtimalini gözönünde bulundurun. Aynı dini/siyasi/sosyal mahallede yetişmediniz bu insanlarla.
Rus generalin, Afganistandaki askerlerine söylediği gibi "Sizin için basit olan hareket, orada alnınızın ortasına kurşunu yemenize sebeb olabilir"

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt