Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Maturidi Biri "Allah Arşın Üzerinde" Derse Küfre Girmiş Olur mu?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Ben de eskiden maturidiyken böyle düşünenlerdendim.
Fakat Allâh subhânehu ve teâlâ'nın isim sıfatlarını olduğu gibi kabul eden, biiznillah kurtuluşa erenlerin taifesindendir. Asıl Allah subhânehu ve teâlâ'nın isim sıfatlarını inkâr, tevil, tahrif, tekyifte bulunan kişi küfre düşmekten korkmalıdır öncelikle. Dolayısıyla maturidilik boş kelamdır.

850 milyon kere akide degistiren birinin de
Maturidilik bos kelamdir deme cureti bambaska bi boyut.

Tevhid yolunda Çevrimdışı

Tevhid yolunda

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Maturudiler hakkında bilgin yok imam maturidi de boş biri değildir. O ki zamanın da çıkan bidat akımlarına hem akli hem nakli reddiyler vermiş eğer akli vermediyse de nakli vermiştir maturidilik yoldur anlma yorumlama biçimi yani bidat fırkalarından kendini soyutlamak için seçmemiz gereken bir şeydir sen ister sev ister sevme ben maturidi anlayışı benimsedim ama sana da hakaret edecek değilim kardeşim bide baya eski konu bu konuda bana ait :)

Maturidilik haķkında fazlasiyla bilgim var Elhamdulillah. Ben maturidiliğin icinden bizzat gelmiş biriyim, dolayısıyla ilk üç nesle tabi oldugum icin maturidiliğin bir faidesi olduguna inanmiyorum.

Tevhid yolunda

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
850 milyon kere akide degistiren birinin de
Maturidilik bos kelamdir deme cureti bambaska bi boyut.

Haklı olabilirsiniz ama bunu insanın yüzüne vurmanız gerçekten cok üzücü. Bu sitede bana bircok insan yardımcı olmuştu, hiçbirisi sizin gibi beni aşağılamamıştı.
Yine de Hakkımı helal ediyorum size.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Haklı olabilirsiniz ama bunu insanın yüzüne vurmanız gerçekten cok üzücü. Bu sitede bana bircok insan yardımcı olmuştu, hiçbirisi sizin gibi beni aşağılamamıştı.
Yine de Hakkımı helal ediyorum size.

Burada bir suru hanefi maturidi oldugunu soyleyen, insanlara onlarca laf edildi. uzulduklerini, kırıldıklarini ifade ettiler gık demediler.
Onları kiran uzenlerden biri de sizsiniz
Madem bu kadar hassasiniz gidin onlardan helallik isteyin önce.
Selametle.

Tevhid yolunda

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Burada bir suru hanefi maturidi oldugunu soyleyen, insanlara onlarca laf edildi. uzulduklerini, kırıldıklarini ifade ettiler gık demediler.
Selametle.

Siz nerde nasıl konuşmasını maalesef bilmiyorsunuz..7 senedir sitedesiniz ama gördüğüm kadarıyla akidevi bir yol katedememişsiniz..

Ummetbilinci Çevrimdışı

Ummetbilinci

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selametle.
Zatıyla semaya indi demesi daha önce hristiyanların Hz Isa'nın içine girdi demesine benziyor ama yine de tefrika çıkmasın diye kendime baktım zaten şahsi tekfir etmiyorum ama herkes akidesine dikkat etmeli herkes hata edebilir ama herkesin dinini iyi öğrenmesi gerekiyor

U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben de eskiden maturidiyken böyle düşünenlerdendim.
Fakat Allâh subhânehu ve teâlâ'nın isim sıfatlarını olduğu gibi kabul eden, biiznillah kurtuluşa erenlerin taifesindendir. Asıl Allah subhânehu ve teâlâ'nın isim sıfatlarını inkâr, tevil, tahrif, tekyifte bulunan kişi küfre düşmekten korkmalıdır öncelikle. Dolayısıyla maturidilik boş kelamdır.
Maturidilik boş kelamdır demen çok yanlış kardeşim.İmam Maturidinin hatalı görüşleri olabilir ama senin küfrü açık olmayan bir alime böyle deme hakkın yok.Biz selefi salihin yolundan gidenleriz tevil etmeyiz olduğu gibi inanırız lakin hakkında ihtilaf olan bir meselede bir gruba sen boşsun felan dememeliyiz. Selefe göre hatalı dersin olur biter.

Üst Ana Sayfa Alt