Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Müşriklerle İlişkiler Nasıl Olmalıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Elyesa Abdurrahman Çevrimdışı

Elyesa Abdurrahman

"Hüküm ancak Allah'ındır..." En'am 57
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum kardeşlerim heralde biliyirsunuz hastanede hafta içleri yatan hastayım.Hemşirler doktorlar bana gülerek naber filan diyip yada onlar benle konusunca bir şaka espri yaptıklarında gülmem caizmidir ?

Yani musluman olmadığını bildiklerim veya yuksek ihtimal gorduklerimle msj yanlış anlaşılmasn

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Esselamu aleykum kardeşlerim heralde biliyirsunuz hastanede hafta içleri yatan hastayım.Hemşirler doktorlar bana gülerek naber filan diyip yada onlar benle konusunca bir şaka espri yaptıklarında gülmem caizmidir ?

Aleykumselam

Akhim ne içtin

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum Esselam akhi
Bahsettiğin müşrikler mürted mi yoksa asli kafir mi

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
isin sakasi, aslinda asil sorunumuz bu.

Reelde yasadigim bir olayi anlatayim. Bir cemaat düsününki kendi iclerinden baskasinin kesmedigini yemez, selam vermez ve almaz. Sözü uzatmadan böyle bir cemaate mensub bir tanidigim var, ilminden öte hayat tercübesinden faydalanmak icin bazen ailecek ziyaret ederim.

Bir gün baktim böyle benim bile masasinda oturmakdan imtina ettigim, konusmakdan uzak durabilecegim, ipsiz sapsiz tipi sahsiyeti kayik bir gence uzakdan bagirarak selamun aleykum felance , kardes nasilsin dedi...

sasirdim, zira bu hareket kendi akilerinde kendilerini tekfire götürebilecek sudan bi sebep idi.

Acik sözlü biri oldugumdan direk dedim, hayirdir abi ne is, cok tuhaf dedim, sasirttin beni dedim.

Bana direk sunu dedi.

Ahi dedi selam vermeme sasirdin degil mi dedi... Bak dedi ben bu selami ona verdim o eninde sonunda Allahin izniyle bana cevabi verecek ben dedi 40 sene sonrasi icin hazirligimi yaptim dedi. Selam vermekle ben kayip etmedim dedi, bu sekilde hasbihal ile onun bir gün basi SIKISIRSA elbette bize gelecek dedi, ben dedi o kapiyi acik tutuyorum, bu durum ondandir.

Aslinda sasirmam selam vermesi degil öyle bir cemaatten böyle bir ince düsüncenin cikmasi idi.

Simdi gel gelelim, Allah rasulu sav dönemine.... Aslina bakarsak biz cok bildigimiz halde 1 tane nefsimize hos gelen bildigimizi 99 tane sünnete degistirip isimize geldigi gibi davraniyoruz. Cocukluk cagimda hic unutmam, sokakda müsrikleri gördügünüzde onlari SIKISTIRIN hadisi bende cüneyt arkin olup bunlari dövmek gerek izleni vermisti halbuki Allah Rasulu savin tebligindeki en büyük koz onun insanlara karsi merhametli ve insancil olmasiydi.

Dedemin bir sözü vardi, agiz el öpmekle kirlenmez ( büyüklerin ellerinin öpülmesi gerektigini bunun bir hürmet bir saygi oldugunu ifade etme niyeti vardi). insanlarla harama dikkat ettigimiz müddetce hasbihal etmek, onlara yardimci olmak kadar güzel bir sey olmasa gerek.

Malesef kafiri birakdim, kendini bildim diyenler bu hasbihali müslümandan esirger duruma gelmis durumda. Insanlari bir dönem camiilerden uzak tuttular malesef suan camiler parti islerinin konusuldugu yer haline geldi. Insanlari cevrelerinden ve ailelerinden kopardilar ki suan tevhidiyim diyen ailesinden bile uzak yasamakta. Peki Allah Rasulu savin yasantisi bu muydu?....

Asla...

Cevrenize bir bakin ne kadar tevhidi adam varsa 10 kisiden 9 unun ailesine bir etkisi yoktur. Sebebi yani uzakta aramaya gerek yok herkes kendisine dönüp bakmali ben nerede hata yaptim... diye...

ifrat ve tefrite dikkat ederek insani iliskilerimizi gelistirmemiz gerek ki bununda temeli islami gercekden yasayarak olur zaten bu olursa konusmayada gerek kalmaz zira sizin hayatiniz en güzel teblig olur. Bunlarin cogu , cogumuzda olmadigi icin birakin disariyi evdeki esimize cocugumuza sözümüz gecmiyor.

Ondan dolayi kardesim, kisi acik kafir olsada insani olan iliskilerini islama göre yasayip onlara bu güzel dinin güzel bir örnegini onlardan mahrum birakmaki belki bu vesile ile Rabbim onlara sizin elinizle vesile olurda islam ile sereflenirler.

Seyh ile röportaj yapan kisiyi hatirla, muhabirin seyhin yaninda hissettigi huzuru bir gör.. iste o kisiye yapilabilecek en güzel tebligde budur zira gerisi teferruattir ( yani kendiliginden gelir anlaminda diyorum )......

sevgilerle.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Reelde yasadigim bir olayi anlatayim. Bir cemaat düsününki kendi iclerinden baskasinin kesmedigini yemez, selam vermez ve almaz. Sözü uzatmadan böyle bir cemaate mensub bir tanidigim var, ilminden öte hayat tercübesinden faydalanmak icin bazen ailecek ziyaret ederim.

Bir gün baktim böyle benim bile masasinda oturmakdan imtina ettigim, konusmakdan uzak durabilecegim, ipsiz sapsiz tipi sahsiyeti kayik bir gence uzakdan bagirarak selamun aleykum felance , kardes nasilsin dedi...

sasirdim, zira bu hareket kendi akilerinde kendilerini tekfire götürebilecek sudan bi sebep idi.

Acik sözlü biri oldugumdan direk dedim, hayirdir abi ne is, cok tuhaf dedim, sasirttin beni dedim.

Bana direk sunu dedi.

Ahi dedi selam vermeme sasirdin degil mi dedi... Bak dedi ben bu selami ona verdim o eninde sonunda Allahin izniyle bana cevabi verecek ben dedi 40 sene sonrasi icin hazirligimi yaptim dedi. Selam vermekle ben kayip etmedim dedi, bu sekilde hasbihal ile onun bir gün basi SIKISIRSA elbette bize gelecek dedi, ben dedi o kapiyi acik tutuyorum, bu durum ondandir.

Aslinda sasirmam selam vermesi degil öyle bir cemaatten böyle bir ince düsüncenin cikmasi idi.

Simdi gel gelelim, Allah rasulu sav dönemine.... Aslina bakarsak biz cok bildigimiz halde 1 tane nefsimize hos gelen bildigimizi 99 tane sünnete degistirip isimize geldigi gibi davraniyoruz. Cocukluk cagimda hic unutmam, sokakda müsrikleri gördügünüzde onlari SIKISTIRIN hadisi bende cüneyt arkin olup bunlari dövmek gerek izleni vermisti halbuki Allah Rasulu savin tebligindeki en büyük koz onun insanlara karsi merhametli ve insancil olmasiydi.

Dedemin bir sözü vardi, agiz el öpmekle kirlenmez ( büyüklerin ellerinin öpülmesi gerektigini bunun bir hürmet bir saygi oldugunu ifade etme niyeti vardi). insanlarla harama dikkat ettigimiz müddetce hasbihal etmek, onlara yardimci olmak kadar güzel bir sey olmasa gerek.

Malesef kafiri birakdim, kendini bildim diyenler bu hasbihali müslümandan esirger duruma gelmis durumda. Insanlari bir dönem camiilerden uzak tuttular malesef suan camiler parti islerinin konusuldugu yer haline geldi. Insanlari cevrelerinden ve ailelerinden kopardilar ki suan tevhidiyim diyen ailesinden bile uzak yasamakta. Peki Allah Rasulu savin yasantisi bu muydu?....

Asla...

Cevrenize bir bakin ne kadar tevhidi adam varsa 10 kisiden 9 unun ailesine bir etkisi yoktur. Sebebi yani uzakta aramaya gerek yok herkes kendisine dönüp bakmali ben nerede hata yaptim... diye...

ifrat ve tefrite dikkat ederek insani iliskilerimizi gelistirmemiz gerek ki bununda temeli islami gercekden yasayarak olur zaten bu olursa konusmayada gerek kalmaz zira sizin hayatiniz en güzel teblig olur. Bunlarin cogu , cogumuzda olmadigi icin birakin disariyi evdeki esimize cocugumuza sözümüz gecmiyor.

Ondan dolayi kardesim, kisi acik kafir olsada insani olan iliskilerini islama göre yasayip onlara bu güzel dinin güzel bir örnegini onlardan mahrum birakmaki belki bu vesile ile Rabbim onlara sizin elinizle vesile olurda islam ile sereflenirler.

Seyh ile röportaj yapan kisiyi hatirla, muhabirin seyhin yaninda hissettigi huzuru bir gör.. iste o kisiye yapilabilecek en güzel tebligde budur zira gerisi teferruattir ( yani kendiliginden gelir anlaminda diyorum )......

sevgilerle.

Bi ara mecliste oturuyoruz...Sahabe hakkinda ileri geri konusmaya baslayan bir adama karsi ben siddetlice cevap vermeye basladim...Lakin benden daha deneyimli olan bir kardes hicte orali olmadi...

Konusmamiz bittikten sonra...Kardese neden sen hic cevap vermedin diye sordugumda...

-Zaten dedi bizi sevmeyenler cok yeni birisinin eklenmesini istemedim -

Hayata dair cahil olabiliriz ama basiret ve hikmetimizi asla kaybetmemeliyiz.Zira cahalet mazeret yerine gecebilir ama basiretsiz ve hikmetsiz bir anlayisin pekte gecerli olacagini dusunmuyorum...

:hacıabiYazinin Altina imzami atiyorum islam4ever abi :)

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi

Bana direk sunu dedi.

Asla...

sevgilerle.

Abi Allah razı olsun senden, vallahi çok doğru söyledin. Böyle gözlem yapıp yıkıcı davranmayıp yapıcı davranan büyüklerin sayısı çok az... Velev ki bir derneğin hocası bile olsun... Ben gözlerimle gördüm; birilerine selam verdiğimde 'ne yapıyorsun kardeşim onun kim olduğunu bilmiyormusun' diye eleştiri aldım. Günümüzde bu epeyce arttı. Özellikle gençlerimizde... Maşallah, çoğu küçük yaşta ilim almadan müçtehid olmuşlar; onlar şöyle, bunlar böyle vs vs... Peki biz? Bizde ardımıza bakıp 'bu gençleri nasıl büyüttük' diye kendimize soru sormaya zaman(!) bulamadık... Çok değerli medrese okuyan ilim ehli bir kardeşin sözü aklıma geliyor; 'Ben medreseye başlamadan önce müçtehidtim, şimdi medreseden cahil olarak mezun olacağım'. SubhanAllah, ne kadar da doğru bir söz. Evet ilim salih bir niyetle insanı cahil(!) kılar. Rabbim bizleri affetsin, gençliğe şuur versin, Hasan el Benna(Allah ondan razı olsun) gibi davetçi olmalarını nasip etsin... Evet, çoğu kişi Usame(Allah ondan razı olsun) son yüz yılın kahramanı diyebilir ama onun kahramanlığına vesile olan kıyamı başlatanın davet olduğunu, yani imam Hasan el Benna olduğunu gözden kaçırır. Rabbim anlamayı, yaşamayı ve anlatmayı nasip etsin.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Aleykum Selam akhi
Allahı çokca anarak insanlara güler yüz gösterelim akhi
güler yüz bize harama yaklaşmamak şartıyla Allahın rızasını kazandırır.
zahiren şer gibi görünen bir sağlık sorunun var, Allah yardımcın olsun , senin için dua ediyorum
bu durumu lehine çevirmek için çok güzel fırsatların oluyordur,
belkide bu sıkıntıyı yaşamanın sebebi senin için dünya ve içindekilerden daha hayırlı olan bir kişinin hidayetine vesile olman içindir.
farkına bile varmazsında bir kötü sözünle ayağına gelen fırsatları kaçırırsın,
Allah Subhanehu ve Teala bize rızasını kazanacağımız fırsatları görecek basiret versin
insanların kafasında kalıplaşmış eleştirilerin doğru olmadığını ispat et akhi
islamın insanları nasılda güzelleştirdiğini göster, sen güzel örnek olda gerisini Allaha bırak,

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt