Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Nesai Zayıf Hadisleri Belirtir mi?

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum.

Nesai Sünen adlı hadis kitabına aldığı hadislerin zayıf olanlarını belirtir mi? Yani mesala Tirmizi ve Ebu Davud bir hadisi kitabına alıyor; ama zayıf olduğunu da söylüyor. Nesai'nin böyle bir usulü var mı?

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
benim bildiğim imam nesai'ye kitabında topladığı hadislerin hepsinin sahih olup olmadığını soruyorlar. o da topladığı hadislerin hepsinin sahih olmadığını belritiyor. ardından başka kitap (süneni nesai) yazıyor. yazdığı kitap bazı alimlere göre buhari ve müslimden daha güvenilir kitap sayılıyor. albani bu kitapta yaklaşık 400 tane zayıf hadis olduğunu belirtiyor.

yanlışım varsa kardeşler düzeltsin

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
üstteki yorumda yanlış bişey yazdım. "buhari ve müslimden sonraki en güvenilir kitap" yazacaktım.

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nesai'nin Sünenül Kübra diye bizim şuan meşhur olan sünen kitabından daha hacimli bir hadis kitabı daha var. Hepsi sahih değil derken işte bu kitabı söylüyordur. Daha sonra küçük süneni yazıyor. O kitabına sadece sahih hadisleri mi almış acaba?

Bir kitapta gördüm iki hadis yazmış Nesai arkasından yorum yapıp,zayıf bu hadis diyor. Ama ben baktım sünene öyle bir ibaresi Nesai'nin yok.