Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Said Nursi Gerçeği - 3 Bölümlük DEV Eser

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
abi bırakın bu işleri yaa! Saidi Nursi kim onu eleştirenler kim herkes kör değilya! yakında evlenmek de şirk diyecek olsanız şaşırmam.

iste bu, iste bu.. iste kuran ve sunnete gore savunma ne kadar ilim ehli oldugu yazisindan anlasiliyor degilmi? insanlar sizi uyariyor, yakinda evlenmekte sirk diyeceksiniz diyerek, bu kadar ilmi olarak ehli sunneti mudafa ediyorlar siz anlayamiyorsunuz :kafaçakma

YAKINDA EVLENMEKTE SIRK DIYECEKSINIZ .. zavalli acem bu kadar anlamis .. rabbim islah etsin ...

K Çevrimdışı

küçüğüm

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Risale-i Nur zaten Kurandan ayetleri açan bir kitap, yani sözlerinden okudum bir kısım okuduğum kadarı ile öyle diğerlerini bilemem..Kuranda okusunlar Risalede okusunlar bence..Ben okuduğum kısımlardan çok etkilendim maşaALLAH süper bir beyne zekaya anlayışa sahipmiş saidi nursi..

K Çevrimdışı

küçüğüm

Üyeliği İptal Edildi
Banned
haa anlaşıldı savaş açılmış burada risale-i nur kıtabındaki yazılanlara:) başka işiniz yokmu kardeşim sizin, adam ne devir açmış zamanında ne mücadele vermiş okuyun bence biraz bunlarla uğraşacağınıza..

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
merak etmeyin, okuyup incelendigi icin bu videolar hazirlanmis.... bence siz de inceleyin....
Allah cc hakki icin söyleyin risale nin neresini okudunuzda etkilendiniz??? yahu öyle insanlar varki Kurani kerim okurlar kalbinde hicbir kipirdi hissetmezler, risale hikayelerine gelince "etkilendik" derler... Ben anlayamiyorum hala anlayamiyorum... Nasil müslümanlik bu, kitabiniz Allah resulundan baska?

yüzbin kere desende fayda etmeyecek herhalde...
Arkadas bu zihniyet sartlanmis baska bisey degil.... Illede Said illede Said.... alinda sizin olsun... madem oturup arastirmayacaksiniz, o halde bos bos konusup milletin vaktini calmayin.... o kadar sayfa yazilmis, o kadar emek verilip video hazirlanmis.... hala laf olsun diye yazanlara sinir oluyorum.....
Buradaki insanlarin zaten isi gücü yoktur, vakit gecirmek icin bahane ariyorlar diye ilan asin iciniz rahatlar belkiiiii.....

Vallaha herkes kendisi bilir, Hidayet sonucta Allah tandir....

K Çevrimdışı

küçüğüm

Üyeliği İptal Edildi
Banned
merak etmeyin, okuyup incelendigi icin bu videolar hazirlanmis.... bence siz de inceleyin....
Allah cc hakki icin söyleyin risale nin neresini okudunuzda etkilendiniz??? yahu öyle insanlar varki Kurani kerim okurlar kalbinde hicbir kipirdi hissetmezler, risale hikayelerine gelince "etkilendik" derler... Ben anlayamiyorum hala anlayamiyorum... Nasil müslümanlik bu, kitabiniz Allah resulundan baska?

yüzbin kere desende fayda etmeyecek herhalde...
Arkadas bu zihniyet sartlanmis baska bisey degil.... Illede Said illede Said.... alinda sizin olsun... madem oturup arastirmayacaksiniz, o halde bos bos konusup milletin vaktini calmayin.... o kadar sayfa yazilmis, o kadar emek verilip video hazirlanmis.... hala laf olsun diye yazanlara sinir oluyorum.....
Buradaki insanlarin zaten isi gücü yoktur, vakit gecirmek icin bahane ariyorlar diye ilan asin iciniz rahatlar belkiiiii.....

Vallaha herkes kendisi bilir, Hidayet sonucta Allah tandir....

aman ALLAHım :) ağır ol kardeş, dikkat edersen benı etkileyen kıtabı yazanın hayatını demek ıstedim..Ben nurcu değilim zaten sadece bılgılenmek amaçlı okurum..Kuranı onu okumayı herşeyden üstün tutuyorum merak etme inş.

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
kardes ben sizin nurcu olup olmamaniza bakmam....
kalkip burda "sizin isiniz gücünüz yokmu" demek de ne oluyor?
Allah askina tabu larinizi yikinda birazcik arastirin, Allah cc icin arastirin. ha arastirmiyorsaniz -arastirmayacaksaniz lütfen yorum yazmayin!
he birde;
bircok insan "Kurani kerim herseyden üstün gelir" diyipte Kurani kerimden haric baska kaynaklari delil aliyor, bunuda hatirlatmak isterim...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
haa anlaşıldı savaş açılmış burada risale-i nur kıtabındaki yazılanlara:) başka işiniz yokmu kardeşim sizin, adam ne devir açmış zamanında ne mücadele vermiş okuyun bence biraz bunlarla uğraşacağınıza..

Küçük çocuk, boyundan büyük yorumlar yapma!!!

Risaleyi okudum diyorsun da ne okuduğundan haberin yok. Allah'tan vahy alıyormuş gibi yazılmış, Hz Ali ve Hz Ebu bekr r.a'lara, cebrail as'lara iftira atılmış bir kitap için nasıl olurda bunu da onuda okuyun dersin. Getirilen delilleri görmeden boş boş yazma , risaleyi okuduysan ve okumaya tavsiyeye devam edeceksen buyur cd'de getirdiğimiz herhangibi konuya 1 reddiye getir, ya da aksi halde gidip oyuncaklarınla oyna küçük(ümm)!!!

K Çevrimdışı

küçüğüm

Üyeliği İptal Edildi
Banned
kardes ben sizin nurcu olup olmamaniza bakmam....
kalkip burda "sizin isiniz gücünüz yokmu" demek de ne oluyor?
Allah askina tabu larinizi yikinda birazcik arastirin, Allah cc icin arastirin. ha arastirmiyorsaniz -arastirmayacaksaniz lütfen yorum yazmayin!
he birde;
bircok insan "Kurani kerim herseyden üstün gelir" diyipte Kurani kerimden haric baska kaynaklari delil aliyor, bunuda hatirlatmak isterim...

haklsın aslında buraya yorum yapmak çok anlamsız zaten burada da tebliğ ne kadar anlamlı? saidi nursi zamanında nasıl yaşamış mücadele etmiş sen bılıyormusun bunu peki, ne hakla şimdi çıkıpta şöyle böyle yazmış dıyebılıyorsunuz..Benım anlayamadığım o sadece..yorumlarımı silersen memnun olurum. gerçekten çok anlamsız kabul edıyorum..

K Çevrimdışı

küçüğüm

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Küçük çocuk, boyundan büyük yorumlar yapma!!!

Risaleyi okudum diyorsun da ne okuduğundan haberin yok. Allah'tan vahy alıyormuş gibi yazılmış, Hz Ali ve Hz Ebu bekr r.a'lara, cebrail as'lara iftira atılmış bir kitap için nasıl olurda bunu da onuda okuyun dersin. Getirilen delilleri görmeden boş boş yazma , risaleyi okuduysan ve okumaya tavsiyeye devam edeceksen buyur cd'de getirdiğimiz herhangibi konuya 1 reddiye getir, ya da aksi halde gidip oyuncaklarınla oyna küçük(ümm)!!!

:))

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
haklsın aslında buraya yorum yapmak çok anlamsız zaten burada da tebliğ ne kadar anlamlı? saidi nursi zamanında nasıl yaşamış mücadele etmiş sen bılıyormusun bunu peki, ne hakla şimdi çıkıpta şöyle böyle yazmış dıyebılıyorsunuz..Benım anlayamadığım o sadece..yorumlarımı silersen memnun olurum. gerçekten çok anlamsız kabul edıyorum..

Ortada bir eser var ve eser eleştirilmektedir. Herhangibi insanı eleştirilmez görmek şirktir. Herhangibi insan hata etmez demek şirktir. Kaldı ki, dünya kadar şirk olacak mevzular ayan beyan oldukdan sonra hala eleştirilmez demek insanı küfre sokar!!!!

K Çevrimdışı

küçüğüm

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ortada bir eser var ve eser eleştirilmektedir. Herhangibi insanı eleştirilmez görmek şirktir. Herhangibi insan hata etmez demek şirktir. Kaldı ki, dünya kadar şirk olacak mevzular ayan beyan oldukdan sonra hala eleştirilmez demek insanı küfre sokar!!!!

tekfirde bir pisliktir..

Mustafa İslamoğlu hocamız söyler nede güzel doğru söyler..

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
tekfirde bir pisliktir..

Mustafa İslamoğlu hocamız söyler nede güzel doğru söyler..

Ahmaklık ve cahillik daha büyük bir pisliktir. Tekfir etmedim, olanı yazdım. Çocukca, rüyalarla yazılmış bir kitabın peşinde islamı kaideleri öğrenirseniz, karşıdaki insanın ne dediğinden bi haber yaşarsın küçük.

Dinini satmış hocacıklara bile sorsanız, insan hata etmez demek insanı küfre sokar mı deseniz onlar bile buna yanıt verir, aksi yanıt veren ve inananların hangi grupta olduğu belli.

Hep söylerim şu çocukları başıboş bırakmayın gelip buraya luzümsuz yazı yazıyorlar. Hadi küçük gidip uyu, sabah da oyuncaklarınla oyna!!!

K Çevrimdışı

küçüğüm

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ahmaklık ve cahillik daha büyük bir pisliktir. Tekfir etmedim, olanı yazdım. Çocukca, rüyalarla yazılmış bir kitabın peşinde islamı kaideleri öğrenirseniz, karşıdaki insanın ne dediğinden bi haber yaşarsın küçük.

Dinini satmış hocacıklara bile sorsanız, insan hata etmez demek insanı küfre sokar mı deseniz onlar bile buna yanıt verir, aksi yanıt veren ve inananların hangi grupta olduğu belli.

Hep söylerim şu çocukları başıboş bırakmayın gelip buraya luzümsuz yazı yazıyorlar. Hadi küçük gidip uyu, sabah da oyuncaklarınla oyna!!!

hepberaber oynuyoruz işte :) çok iyisin sağ olasın

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah hidayet nasip etsin. Bir akılsız daha.. (Ramazan aynın son günlerinde cahillerle uğraşacak vaktimiz yok-uzaklaştırıldınız.)

Şaşmamak gerek akıllı adam risaleyi savunmaz, şaşırdığım nokta, risale için derler ki, kuran'ın tefsiri.. İnsan buraya gelip çok değil 1 konuda adam akıllı yazamaz mı...

Bunları görünce hidayetin ve doğruyu bulmanın nimetine şükrederim. Elhamdulillah.

İ Çevrimdışı

İslam Yolcusu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdi bazı arkadaşlar said nursiyi körü körüne savunmakta ve risalenin faydalarından bahsetmektedirler. şimdi o çok methettiğiniz said nursinin Kuranı nasıl tefsir etmeye kalktığına dair örnekler vereyim:

Bu Kitabın indirilmesi, Aziz ve Hakîm olan Allah tarafındandır. (Zümer 1)

Risalelerde bu ayet şu şekilde yorumlanmıştır.

Hem Sure-i Zümer, hem Sure-i Casiye, hem Sure-i Ahkâf’ın başlarında bulunan Bu Kitab'ın indirilmesi, aziz ve hakîm olan Allah’tandır âyât-ı azîmeleridir. Şu âyetler dahi yirmi ikincideki ayetler gibi Risalet’ün-Nur’un ismine ve zâtına, hem telif ve intişarına bir mâna-i remziyle bakıyorlar. Risale-i Nur-Sikke-i Tasdik-i Gaybî-sf.144- Birinci Şua-Yirmi Dördüncü Ayet ve Ayetler-Yeni Asya Neşriyat

Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmuştur:

Ey iman edenler, namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın, başlarınızı meshedin ve topuklara kadar ayaklarınızı da (yıkayın). Eğer cünüpseniz (yıkanıp) temizlenin; eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız (cinsi münasebette bulunup) da su bulamamışsanız, bu durumda, temiz bir toprakla teyemmüm edin, yüzlerinizi, ellerinizi onunla meshedin. Allah size güçlük çıkarmak istemez, ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz. (Mâide 6)

Risalelerde bu ayet şu şekilde yorumlanmıştır.

"Sin" harfi "Sad" harfinin altında gizlenmesi ve "Sad" görünmesinin iki sebebi var…Sad ve sin, birbirine tam kardeş olması ve bir kelimede birbirinin yerine geçmesi münasebetiyle bu âyetteki "sa‘îden" (toprağa) kelimesindeki sad, sin okunsa Risale-i Nur’un tercümanını göstermesi… Risale-i Nur-Kastamonu Lâhikası-sf.20,21-Yirmi Yedinci Mektuptan-Azîz ve Sıddık ve Sâdık ve Fedâkâr ve Vefâdar Kardeşlerim!-Sikke-i Tasdîk-ı Gaybî-sf.112 ve Birinci Şua Otuz Birinci Ayet-Tenvir Neşriyat

Maide Suresindeki 6.Ayet; açıkça abdestten, gusülden, teyemmümden bahsetmekte iken Nur Risaleleri’ne göre; ayette geçen su bulamamışsanız, bu durumda, temiz bir toprakla teyemmüm edin ifadesindeki toprak Said Nursi’dir. Ayetin Arapçasında saiden ifadesi geçmekte ve manası topraktır. Ve saiden kelimesi Arapçadaki sad harfiyle yazılır. Said Nursi’nin ismindeki said kelimesi ise sin harfiyle yazılır. Yani hem yazılış hem de mana bakımından iki kelime arasında bir uyum ortada yokken, kelimeler arasında zoraki bir ilişki kurmak maksadıyla sin harfinin sad harfinin altına gizlendiği gibi tuhaf ve saçma bir açıklama yapılmıştır.

…O, iman edenler için hidayet ve şifadır… (Fussilet 44)
Said Nursi, Fussilet Suresi 44. ayetteki Kurandan bahseden bu ifadenin kendi risalelerine işaret ettiği iddiasındadır.

Bu ayetin makam-ı cifrisi olan bin üç yüz kırk altı adedi, Resaili’n-Nur’un bin üç yüz kırk altıda şifadarâne etrafa intişaratının (yayılmasının) tarihine ve Mu’cizat-ı Ahmediye Aleyhissalâtü Vesselâm namında olan risale-i harikanın zaman-ı telifine tam tamına tevafukudur. Risale-i Nur-Şualar-sf.1081-Birinci Şua-On Altıncı Ayet-Yeni Asya Neşriyat

Gördüğünüz üzere Said Nursi Kur’an’dan bahseden Fussilet Suresinin 44.ayetini hiç utanmadan kendi risalelerine işaret olarak yorumlamaktadır. Bu örnekler akıllarını kullanabilenler için yeterlidir. görüldüğü üzere o yere göğe sığdıramadığınız said nursi Kuran ayetlerini izah ederken tamamen şahsına ve kitabına uyarlıyor. size tavsiyem belgeselin tamamını izlemenizdir. çocuk gibi hareket etmeyi bırakıp delilleri inceleyin. bu işler sloganik laflarla olmaz delillerle olur. size daha da çok delil yazabilirim ama yazı çok uzun olunca okunmaz kanaatindeyim. ihtiyaç oldukça said nursinin sapıklıklarından örnekler sunabilirim.

M Çevrimdışı

murad06

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
diyanet işleri başkanlığı'nın risale ve nurculuğun islama uygun olmadığı yönünde yapmış olduğu bir eserden söz ediliyor.

Peki diyanet işleri başkanlığı neden bu eseri yayınlamıyor. Nurcuların arkalarında hangi güçler var.

Acem Çevrimdışı

Acem

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Anaaaa ne oluyor ya hu? :) ne bu tutarıszlık kabalık. Sen kimsin ya akide ölçer msiin? Sapık mapık gerçekten şok oldum. Ben nurcu değilim ki kabeyeye gitmedim ama gidersem dua edeceğim halimize. Elimden düşmeyen şey varsa o da kuran ve hadislerdir inşallah ve gerekirse öyle aklıllı ve adı gibi said bitrinden de faydalanır kitaplarını okurum bir. İkincisi bir kişiye değil bir cemiyete topluluğa hakaret ettin yazık.:) Heeeeepsinin günahını aldın mı? Oh bu da üç. Sen değil sadece ve sadece ALLAHHH Hüküm verir. Sakın banlamaya kalkma yönceticisin diye. Bunu nefsine dokunduğu için yaptığına emin olurum yoksa. Sadcee acıdım haline. Allah hepimizi sıratı müstegime erdirsin ve ayaklarımızı sabit kılsın. Gerçekten bölücülük işte böyle olur.:) Bayramında mübarek ola gardaşım.:) Müslüman gardaşım! peh peh Allahım aramzıdaki bu ihtilafları sana şikayet ediyoruz. Sen düzelt halimizi. Amin.

Üst Ana Sayfa Alt