Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yavuz Sultan Selim (rahimehullah)'ın Şii Köpeği Şah'a Yazdığı Mektup

Şamil Basayew Çevrimdışı

Şamil Basayew

Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir..
İslam-TR Üyesi
Her şeyi bilen gerçek melik olan Allah'ın katında din, şüphesiz İslam'dır ve kim İslamiyet'ten başka bir dine yönelirse onunki kabul edilmeyecektir. O, ahirette de kaybedenlerdendir. Bu nâme, bizim büyük sığınağımız din düşmanlarını kahreden, hakanların miğferi, gazi ve mücahitlerin sultanı, İskender gibi yırtıcı, Feridun şerefli, adaletin Keyhüsrevi; Sultan Murad oğlu Sultan Mehmed oğlu, Sultan Bayezid oğlu Sultan Selim Han'dan Emir İsmail'edir.

Sen, 'orman aslandan boşalınca çakal ortaya kahraman olarak girer' hükmü üzerine, tecavüz yoluyla Doğu ülkelerini ele geçirdin. Zulüm ve eziyet kapılarını Müslümanların yüzlerine açtın. Dinsizliğin her yönüyle kaynaşıp yoğruldun. Nefsinin hevasına uyarak şeriat bağlarını kopardın. Halkın temiz inançlarını yıkmayı kendine meslek edindin. Zinayı helal kılmak, haksız yere kan dökmek, mescid ve minberleri yıkmak, kabirleri ve mezarları yakmak, alimleri aşağılamak, mushafları pisliklerin içine atmak ve Şeyhayn-ı kirama (Hz.Ebubekir ve Ömer) küfretmek gibi çirkin ve bayağı işlerin herkesçe söylenir oldu. Âlimlerimiz senin ve yandaşlarının dinden çıkıp küfre girdiğine fetva verdiler.

Böylece bize düşen dini savunmak, zulme uğrayanları kurtarmak, ilahi emre uymak ve padişahlık namusunu yerine getirmektir. Bunun için ipekle bezeli kumaşlar yerine zırh ve çelik gömlek giyindim. Allah'ın yardımıyla zafer sancaklarım dalgalandı. Zafere alışkın olan aslan askerlerim harekete geçti.

Kılıçtan evvel İslam'a gelmeyi teklif şanlı Peygamberimizin ilkelerindendir. İşte bu mektup o gerekçeyle yazılmıştır. Kimi kötü davranışları gidermek mümkündür. Eğer sen de kötülük ettikten sonra Allah'tan af dileyenlerden olursan muzaffer ordumuzla girilmesini kararlaştırdığımız bölgeleri ulu kapımızdan sana bırakılma ihtimali vardır. Sonra bilmedim, aldandım demek fayda vermez. Gelip eşiğim toprağına yüz sürmek sana ve senin gibilere iftihardır. Bir an önce bu dediğimi yapasın. Yoksa sonra mazeretin kabul edilmeyecektir. Eğer karşı durmayı seçersen meydana gelesin, Allah'ın takdiri neyse o olur. Ancak o zaman da zulmünü mazlumlar üzerinden kaldırıp namını ve nişanını yok ederim!

Kaynak: Celalzâde Mustafa, s. 366. ; Haydar Çelebi Ruznâmesi, s. 43-44; Tâcü't-Tevârih, IV, s. 177-180

K Çevrimdışı

Kurdil

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yavuz mu?Müminlerin Emirinden vazifeyi gaspetmeseydi bugün Kureyşî bir halifemiz olabilirdi.Batıyı bırakıp müslümanlarla savaştı.Şiilerle savaş adı altında Anadoludaki zararsız Alevileri Kürtlere öldürttü.Bu adamı mı beğeniyorsunuz?Daha sakalı bile yok.Gerçi sakala farz diyenler de onu seviyor.Ne de olsa kavmiyetçilik.

Şamil Basayew Çevrimdışı

Şamil Basayew

İslam-TR Üyesi
Yavuz mu?Müminlerin Emirinden vazifeyi gaspetmeseydi bugün Kureyşî bir halifemiz olabilirdi.Batıyı bırakıp müslümanlarla savaştı.Şiilerle savaş adı altında Anadoludaki zararsız Alevileri Kürtlere öldürttü.Bu adamı mı beğeniyorsunuz?Daha sakalı bile yok.Gerçi sakala farz diyenler de onu seviyor.Ne de olsa kavmiyetçilik.

1)yavuz sultan selim hilafeti gasp etmedi soyle ki o gunun tarihi arastirirsan burada yavuz bahadiroglunun kitaplarini tavsiye edebilirim o yillarin halifesinin ne kadar acziyet icerisinde oldugunu gorebilirsin mesala yavuz zorla halife oldu denir ama o dönemde ispanya emevilerinin portekizliler tarafindan nasil katledildigini kimse bilmez yavuzun nihai amaci da ic karisikliklarin yasandigi islam cografyasini tek bayrak altinda toplayip avrupaya cihad ilan etmekti allah swt izin vermedi.

2) sah ismail denen sii kopegin gazina gelip anadoluda sunni katliamina girisen kizilbaslarla islami hukuk cercevesi icinde bir savas verip ahlu sunnati yeniden mudafa etmistir bu konu da ebussuud rahimehullahin aleviler hakkinda verdigi fetvalara bakabilirsin. İman edenler allah yolunda inkar edenler tagut yolunda savasirlar.

3) kavimiyetci demissin ki burada kavimeyetcilik yapanin kim oldugu belli oluyor vesselam tartismaya gerek bile yok biz yavuzu türk oldugu icin degil ehli sunneti allahin izni ile korudugu icin seviyoruz.

4) sakalin itikadi bir olaydan ziyade ameli bir boyutunun oldugunu bilmen lazim nitekim seyhulislam ibni teymiyye icki icip namaz kilan devlet yoneticisine sen namaz kilmayabilirsin lakin halki zorla namaz kildirmak senin vazifen dedigi bilinir.

Allahualem

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ayrıca Sultan Selim Rahimehullah'da Kureyşîdir. Osman Gazi Rahimehullah'ın zevcesi Rasulullah Sallallahu Aleyhi vesellem'in soyundan geliyordu, Şeyh Edebali'de seyyidlik vardı.

K Çevrimdışı

Kurdil

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
1)yavuz sultan selim hilafeti gasp etmedi soyle ki o gunun tarihi arastirirsan burada yavuz bahadiroglunun kitaplarini tavsiye edebilirim o yillarin halifesinin ne kadar acziyet icerisinde oldugunu gorebilirsin mesala yavuz zorla halife oldu denir ama o dönemde ispanya emevilerinin portekizliler tarafindan nasil katledildigini kimse bilmez yavuzun nihai amaci da ic karisikliklarin yasandigi islam cografyasini tek bayrak altinda toplayip avrupaya cihad ilan etmekti allah swt izin vermedi.

2) sah ismail denen sii kopegin gazina gelip anadoluda sunni katliamina girisen kizilbaslarla islami hukuk cercevesi icinde bir savas verip ahlu sunnati yeniden mudafa etmistir bu konu da ebussuud rahimehullahin aleviler hakkinda verdigi fetvalara bakabilirsin. İman edenler allah yolunda inkar edenler tagut yolunda savasirlar.

3) kavimiyetci demissin ki burada kavimeyetcilik yapanin kim oldugu belli oluyor vesselam tartismaya gerek bile yok biz yavuzu türk oldugu icin degil ehli sunneti allahin izni ile korudugu icin seviyoruz.

4) sakalin itikadi bir olaydan ziyade ameli bir boyutunun oldugunu bilmen lazim nitekim seyhulislam ibni teymiyye icki icip namaz kilan devlet yoneticisine sen namaz kilmayabilirsin lakin halki zorla namaz kildirmak senin vazifen dedigi bilinir.

Allahualem
Kardeşim senin birkaç tartışmanı daha gördüm.Bu mecliste çok acemisin.Türk İslamcılıkla Selefiliği sentezlemeye çalışıyorsun.Yavuz'un hilafeti alışı vs. herşeyi aynı perspektiften okuduğun belli.Tartışmaya pek uygun değilsin.

K Çevrimdışı

Kurdil

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ayrıca Sultan Selim Rahimehullah'da Kureyşîdir. Osman Gazi Rahimehullah'ın zevcesi Rasulullah Sallallahu Aleyhi vesellem'in soyundan geliyordu, Şeyh Edebali'de seyyidlik vardı.
Yavuz Sultan Selim'in asıl adı Yavuz Sultan Seyyid'dir.Gizli Kureyşîdir.Hilafet onun hakkıdır.Şanlı bir Türk varken Abbasiye gerek yoktur.
Kardeş şuan gözümde Kadir Mısıroğlu'ndan farksızsın.Osmanlı padişahları zaten yabancılarla evlenirdi.Anadolu'da kimin seyyid olup olmadığı da tam bilinemez.Kadirîlerin seyyidliği gibi.Seyyidlik varsa da bu gen çok az.Babadan oğula yarı yarıya azaldıysa %1 den azdır.Bir de Yavuza kadarki yabancı evlilikleri düşün.Kureyşî değil.Hem Abbasi çok daha bağlayıcı bir soy.Sence Abbasi soyu korunsaydı Atatürk'ün hilafeti bitirmesi bu kadar kolay olur muydu?

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
K Çevrimdışı

Kurdil

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kurdil kardeşim niyetinizin iyi olduğunu zannediyorum lakin lütfen biraz daha dengeli olun, Allah için. Neden kardeşlerinizi bu şekilde itham ediyorsununz?
Anadolu İslamı'nın üstüne kurulmadı mı din anlayışlarımız?Bazıları Türk-İslamcılığı da taşıyor halen.Yavuz gibi bir katili seven ya cahil ya kavmiyetçidir.

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Anadolu İslamı'nın üstüne kurulmadı mı din anlayışlarımız?Bazıları Türk-İslamcılığı da taşıyor halen.Yavuz gibi bir katili seven ya cahil ya kavmiyetçidir.

Bu dediğinize göre ben cahilim. O zaman bir kardeşiniz olarak beni bilgilendirmenizi istiyorum. Yavuz'u katil yapan nedir? Bunları maddeleyin inşaAllah.

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Yavuza katil diyen ya alevidir ya da islami anlayamamis cahil bir kürt.

Hepsini gectim durdugu makame hürmeten laf söyletmemek kafirlerin ağızlarina laf vermemek gerekir.

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yavuz Sultan Selim'in asıl adı Yavuz Sultan Seyyid'dir.Gizli Kureyşîdir.Hilafet onun hakkıdır.Şanlı bir Türk varken Abbasiye gerek yoktur.
Kardeş şuan gözümde Kadir Mısıroğlu'ndan farksızsın.Osmanlı padişahları zaten yabancılarla evlenirdi.Anadolu'da kimin seyyid olup olmadığı da tam bilinemez.Kadirîlerin seyyidliği gibi.Seyyidlik varsa da bu gen çok az.Babadan oğula yarı yarıya azaldıysa %1 den azdır.Bir de Yavuza kadarki yabancı evlilikleri düşün.Kureyşî değil.Hem Abbasi çok daha bağlayıcı bir soy.Sence Abbasi soyu korunsaydı Atatürk'ün hilafeti bitirmesi bu kadar kolay olur muydu?
Yahu hasta mısın nesin! İnsan gibi konuşmayı bilmiyor musun? Gevşek gevşek konuşarak neyi amaçlıyorsun?
Osman Gazi zamanında harem mi vardı? Göçebeliği 1. Alaaddin Keykubat'ın kendilerine toprak tahsis etmesiyle bırakan Kayı boyundan bahsediyoruz farkındaysan, Osmanlı'nın ilk dönemleri yani. Yavuzun veya başka herhangi birinin hangi ırktan olduğu umrumda değil.
Senin o %1 gen tezinin fıkhi olarak bir önemi var mı? Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem %1 geni olan kureyşi değildir mi demiş? Genden falan bahsederek kafatasçılardan hiç bir farkın kalmıyor.
Abbasi veya farklı bir kureyş soyu farketmez, Allah azze ve celle'nin dediği olur, oldu da. Şu olsaydı bu olsaydı demenin alemi yok.

aksa-fatih Çevrimdışı

aksa-fatih

Üye
İslam-TR Üyesi
şurda konuşulanlara bakıyorumda bu yavuz hana dil uzatan arkadaşa bakıyorum.yazdıklarından yüzde kaç emindirki yavuz sultan han'a bu kelimeleri yazabiliyor. şurda 10 yıldır tanıdığın bir şeyhe 100 lerce iftiralar atılıyor iken taa osmanlı zamanından olan bir padişaha 1000 lerce iftira atmazlarmı. daha düne kadar abdulhamid han'a hain demiyorlarmıydı . kardeşiim batı siyonizmi islamın başında onlardan olmayan bütün yöneticileri bizlere hain ilan ettiler. dikkatli olmamız lazım iken burda kendimizi yiyoruz

Şamil Basayew Çevrimdışı

Şamil Basayew

İslam-TR Üyesi
Kardeşim senin birkaç tartışmanı daha gördüm.Bu mecliste çok acemisin.Türk İslamcılıkla Selefiliği sentezlemeye çalışıyorsun.Yavuz'un hilafeti alışı vs. herşeyi aynı perspektiften okuduğun belli.Tartışmaya pek uygun değilsin.

Vallahi irklar benim zerre umrumda degil vallahi ne türklük ne de baska bir irk davasi güdüyorum vallahi iftira atiyorsun türkçülük yapmaktan allah swt'ya siginirim!

Bence senin osmanli dusmanligin bu iftirayi atmaya sebep oluyor bir topluma olan kinin seni adeletsizlige sevk etmesin kardes.

K Çevrimdışı

Kurdil

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yahu hasta mısın nesin! İnsan gibi konuşmayı bilmiyor musun? Gevşek gevşek konuşarak neyi amaçlıyorsun?
Osman Gazi zamanında harem mi vardı? Göçebeliği 1. Alaaddin Keykubat'ın kendilerine toprak tahsis etmesiyle bırakan Kayı boyundan bahsediyoruz farkındaysan, Osmanlı'nın ilk dönemleri yani. Yavuzun veya başka herhangi birinin hangi ırktan olduğu umrumda değil.
Senin o %1 gen tezinin fıkhi olarak bir önemi var mı? Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem %1 geni olan kureyşi değildir mi demiş? Genden falan bahsederek kafatasçılardan hiç bir farkın kalmıyor.
Abbasi veya farklı bir kureyş soyu farketmez, Allah azze ve celle'nin dediği olur, oldu da. Şu olsaydı bu olsaydı demenin alemi yok.
Ha sen de onlardansın.Çok ayıp ettim kusura bakma

K Çevrimdışı

Kurdil

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Vallahi irklar benim zerre umrumda degil vallahi ne türklük ne de baska bir irk davasi güdüyorum vallahi iftira atiyorsun türkçülük yapmaktan allah swt'ya siginirim!

Bence senin osmanli dusmanligin bu iftirayi atmaya sebep oluyor bir topluma olan kinin seni adeletsizlige sevk etmesin kardes.
Vallahi demek sevgili kardeşim,artık eskisi kadar inandırıcı değil.Ha karizmatik durabilir o ayrı.Tartışmaya uygun olmadığını söylemiş miydim?

K Çevrimdışı

Kurdil

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
şurda konuşulanlara bakıyorumda bu yavuz hana dil uzatan arkadaşa bakıyorum.yazdıklarından yüzde kaç emindirki yavuz sultan han'a bu kelimeleri yazabiliyor. şurda 10 yıldır tanıdığın bir şeyhe 100 lerce iftiralar atılıyor iken taa osmanlı zamanından olan bir padişaha 1000 lerce iftira atmazlarmı. daha düne kadar abdulhamid han'a hain demiyorlarmıydı . kardeşiim batı siyonizmi islamın başında onlardan olmayan bütün yöneticileri bizlere hain ilan ettiler. dikkatli olmamız lazım iken burda kendimizi yiyoruz
Abdülhamitçiler de çıktı bak.Yavuz Sultan Han,daha başka ünvan övgü kelimeleri kullanarak yüceltirsen daha iyi olmaz mı.Sonuçta Türk oğlu Türksün ve o senin atan.

Üst Ana Sayfa Alt