Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tasavvuf Ve Islam Tartışmaları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
E Çevrimdışı

ebu ûmeyr

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
"Kim Allah’ın dostlarına düşmanlık ederse, Allah’a savaş açmış olur.”(İbn-i Mace, Hakim, Beyhaki)

Çok cesursunuz. Mevlana, İmamı Rabbani gibi insanları iyi öğrenmek lazım.

Sayın arkadaşım bir şeyleri öğrenmek için konu açmışsın ve devamında sitedeki kardeşlerin Hiçte yabancı olmadığı bu kişileri Allah swt nin dostu olduklarını tescillemişsin.Bu kişilerin Allah cc nin dostu oldukları hakkında sizin bilibte bizim bilmediğimiz ayetlermi indi.....Dogru sözlülerden iseniz kesin delilinizi getirin..neml 64.

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest
kardeş eğer gerçekten niyetin öğrenmek ise abdulmizz kardeşin eklediği linkleri oku. yok eğer niyetin öğrenmek değilse kimseyi uğraştırma...

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
aciz kul 46 rumuzlu kişi;
Birilerinin isimlerinin ve etrafının kalabalıklığının etkisinde kalarak nasları anlamaktan mahrum kalıyorsun. Tevbe 31 ayeti kapsamına girmekten sakın.
Sana verdiğim konu başlıklarını al , oku, yalan, yanlış, iftira olan yerleri delillerinle bana bildir. Aksi taktirde gözünü yumma.
Saatlerdir doğru bildiğin kişilerin kendi eserlerinden sapıklıklarını sayfa nolarıyla koyuyoruz ama sana tın.
Bundan sonra kat'i delil ile yazacaksan yaz. Ya da Bizim yazılarımızı çürüteceksen yaz

acizkul46 Çevrimdışı

acizkul46

Üye
İslam-TR Üyesi
Birilerinin isimlerinin ve etrafının kalabalıklığının etkisinde kalarak nasları anlamaktan mahrum kalıyorsun. Tevbe 31 ayeti kapsamına girmekten sakın.
Sana verdiğim konu başlıklarını al , oku, yalan, yanlış, iftira olan yerleri delillerinle bana bildir. Aksi taktirde gözünü yumma.
Saatlerdir doğru bildiğin kişilerin kendi eserlerinden sapıklıklarını sayfa nolarıyla koyuyoruz ama sana tın.
Bundan sonra kat'i delil ile yazacaksan yaz. Ya da Bizim yazılarımızı çürüteceksen yaz

Tamam tirmizi vs gibi hadis kitaplarından vs araştırayım.

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest

vayyyt şeyhim konuştu:D

acizkul46 Çevrimdışı

acizkul46

Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş eğer gerçekten niyetin öğrenmek ise abdulmizz kardeşin eklediği linkleri oku. yok eğer niyetin öğrenmek değilse kimseyi uğraştırma...

Kardeşim
Mevlana, İmamı Rabbani gibi Allah dostları bildiğimiz insanları ne kadar da çabuk harcadınız onları savunmak hakkım olsa gerek sizde buna müsaade edin lütfen.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
neyle neyi savunacaksın verilen linkleri okumuyormusun vallahi bir şey demiyorum artık Allah basiret versin!

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest
valla kusura bakma kardeş biz burda hiçbir üyeye kafir birini savunma hakkı vermedik vermeyiz bi iznillah

acizkul46 Çevrimdışı

acizkul46

Üye
İslam-TR Üyesi
neyle neyi savunacaksın verilen linkleri okumuyormusun vallahi bir şey demiyorum artık Allah basiret versin!

Kardeşim o linklerdekini ben nasıl kanıt kabul ederim bilmediğim insanların bilmediğim yazılarını nasıl delil kabul edeyim?
Bende başka yayınlardan başka yazıları getireyim delil mi kabul edelim yani?
Yani anlamıyorum kimim görüşü neyin nesi demeden onları okumamı beklemeyin.
Biraz anlayışlı olun ne konuştuysak suç oluyor savunma hakkı bile vermiyorsunuz

muhammet87 Çevrimdışı

muhammet87

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
MESNEVİDEN HİKAYELER

Cilt 5 KABAK HİKAYESİ (1335-1420. Beyitler 112-118.sf)

Bir Hanımefendi,Bir Hizmetçi ve Bir Eşek…İhtirasın acı sonuçları…Kadının eşekle ilişkiye girmesi

Cilt 2 EŞCİNSELLİK (3155.-3160 Beyitler 242-243. Sf)
Oğlanın iriyarı adamdan korkması… Adamın ”Korkma çocuğum! Ben er değilim” demesi

Cilt 4 MÜSTEHCEN FIKRA (3545-3550. Beyitler Sf. 283)
Bir Kadın’ın kocasının önünde aşığıyla oynaşmak istemesi

Cilt 5 OĞLANCI HİKAYESİ ( 2497-2515. Beyitler 205-207.sf)
Bir adam ve birlikte olduğu oğlanla sohbeti…

CİLT 5 CUHA’NIN KADIN KILIĞINA GİRMESİ HİKAYESİ (3325-3330. Beyitler 272-273.sf)
Mesnevi kahramanı Cuha’nın Kadın kılığına girip Hamamda bir kadına cinsel organını elletmesi…

BABA İLE KIZI ARASINDA CİNSEL İLİŞKİ ÜZERİNE BİR SOHBET
(Cilt 5, 3716-3736. Beyitler, s. 302-304)

ZAHİDİN KARISINI BAŞKA BİR KADINLA ALDATMASI, HİZMETÇİSİYLE İLİŞKİYE GİRMESİ
Şark İslâm Klasikleri, Mesnevi, Mevlâna, M.E. B. Yayınları, İstanbul 1988 çeviren Veled İzbudak CİLT 5 2165-2200-BEYİT-178-181 SYF.

bu hikayelerin yer aldığı mesnevinin önsözü..yorumsuz

Bu kitap, Mesnevi kitabıdır. Mesnevi, hakikate ulaşmak ve Allah’ın sırlarına agah olmak, akıl erdirmek isteyenler için bir yoldur.

Mesnevi, din asıllarının asıllarının asıllarıdır.
Allah’ın en büyük şaşmaz şeriati,

hakikate giden nurlu yoludur.
Mesnevi, içinde kandil bulunan kandilliğe benzer.
Sabahlardan daha nurlu mbir surette parlar.
Hakikati arayan gönüller için bir cennettir.
Mesnevi’nin pınarları var, dalları var, budakları var, bu pınarlardan bir tanesine
“Selsebil” derler.
Burası makam sahiplerince, kalpleri uyanık insanlarca en hayırlı duraktır.
En güzel dinlenme yeridir. Hayırlı insanlar, iyi kimseler, orada yerler,
içerler, neşelenirler, ferahlanırlar.
Mesnevi imanlılara şifa, imansızlara hasrettir.
Nitekim, Hakk: “Kur’an-ı kerim ile çoğunun yolunu azıtır, çoğunun yolunu doğrultur.
Hidayete eriştirir.” demişlerdir.
Şüphe yok ki
Mesnevi, temizlenmiş kişiler için gönüllere şifadır.
Hüzünleri giderir. Kur’an’ı açıkça anlamaya yardım eder. Huyları güzelleştirir.
Gönülleri temiz insanlardan,
hakikati sevenlerden başkalarının Mesnevi’ye dokunmalarına müsaade yoktur.
Mesnevi alemlerin Rabbi’nden gönüle inmiş hakikatleri ihtiva eder.
Gerçekten de Mesnevi
Rabbü’l-aleminîn tarafından ilham olunmuş bir kitaptır.
Batıl, onun ne önünden gelebilir,
ne ardından. Allah onu korur.

E Çevrimdışı

Ebu Katade

Guest
biz sana sağlam delil veriyoruzda inanmıyorsun, sen bize hiçbir şey vermiyorsun biz sana nasıl inanalım....

sirati mustakim Çevrimdışı

sirati mustakim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eğer bunlar Allah'ın dostları ise sizde onlara düşmanlık ediyorsanız Allah size savaş açmış demektir. Bunu nasıl kenara itersiniz!

Allahin dostlariysa onu Allah in aciklamasi lazim oz kitabinda vaya Allah resulunun bildirmesi lazim sunnet olarak vasiiyet etmesi gerekirdi.ama bunu soylememisse benimde onlari Allahin dostu kabul etmem imkansiz.dinimizse tamamlanmis,eksik birakilmamis(olmaya aksinimi iddia ediyorsun?)

ben bi Allahin farzlarini,Allah resulunun(s.a.s) koymus oldugu sunnetleri yerine yetireyim.farz olan bu benim icin.her sey net olarak ortalikta.

savas acmaya gelince ALLAHIN dostlari da belli dusmanlarida

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yapmayın etmeyin bunca sene bunca millet Mevlana dedi müceddid-i elf-i sani dedi durdu bir sizmi doğrusunuz yapmayın milyonlarca müslüman neden sizin gibi düşünmüyor?

MEN BENDE-İ KUR’ANEM EGER CAN DAREM
MEN HÂK-İ REH-İ MUHAMMED MUHTAREM
EGER NAKL KUNED CÜZ İN KES EZ GÜFTAREM
BİZAREM EZ U VEZ AN SUHEN BİZAREM
“BEN YAŞADIKÇA KUR’AN’IN BENDESİYİMBEN,
HZ. MUHAMMED MUSTAFA’NIN YOLUNUN TOZUYUM
BİRİ BENDEN BUNDAN BAŞKASINI NAKLEDERSE
ONDAN DA ŞİKAYETÇİYİM, O SÖZDEN DE ŞİKAYETÇİYİM”

HZ.MEVLANA
‘‘Yeryüzünde olanların çoğunluğuna uyacak olursan, seni Allah’ın yolundan şaşırtıp saptırırlar. Onlar ancak zanna uyarlar ve onlar ancak ‘zan ve tahminle’ yalan söylerler.’’ (En’am Suresi, 116)

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aciz kul kardeş eğer gerçekten öğrenmek , anlamak istiyorsan kolay.Lakin eğer belirli bir kalıptaysan biz sana ne anlatsak da sen kendi görüşlerine göre davranacaksın.Tasavvuf bidatler , şirkler yuvasıdır.Mevlana gibi kişiler sapıktır.Bu kişiler Allah dostu olamaz.Moğol ajanı mevlana o dönemde anadoludakilere kan kusturmuştur.Ona ait olmayan bir çok sözü ona ait gibi gösterdiler.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Forumda bu konular sıkça ve defalarca anlatıldığından yeni gelen arkadaşlar bunları okumadan yeni konu açıyorlar.
Bunu mazur görebiliriz. Ancak linkler verildiği halde buraları okumadan/okuyup ta anlamayarak/ okuyupta kabül etmeyerek konuyu uzatınca , sanki tartışma açma niyetleri var gibi anlaşılıyor.

Tartışma açmak istiyorlarsa bunu da lafı dolandırmadan direk söyleme cesaretleri olmalı. Böylece sormak istedikleri de daha net anlaşılır ve cevaplar daha net verilir.

Mevlanayı savunanlara şunu sormak isterim.

Mesneviyi tamamen okuyup da , hala onu savunmaya mı devam edersiniz?
Ya da okumayıp savunmak ile siz ne yapmış olursunuz. Hakkında bilgi sahibi değilken nasıl savunursunuz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt