Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kitaplardan Alıntılar

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
ben bir hata olarak algıladım. sanırım işin hikmetini soruyorsunuz değil mi?
Kitapta yazılandan mı bahsettiniz yoksa âyetten mi bilmiyorum ama eğer âyeti kastettiyseniz Kur'an-ı Kerim'de bir hata olmaz?

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tamam su karisikligi gidereyim normalde meful fiilden sonra gelir eger fiilden once gelirse ki bu ayette durum boyle, tahsis dedigimiz kaide ortaya cikar.Bu Kuran Allah swt her ayetin nice icaz belegat basiret ve hikmet vardir.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Kitapta yazılandan mı bahsettiniz yoksa âyetten mi bilmiyorum ama eğer âyeti kastettiyseniz Kur'an-ı Kerim'de bir hata olmaz?
elbette Kur'an da hata olmaz. bahsettiğim kitap basımında bir hata mı oldu acaba diye hocam. aksi mümkün değil zaten. allah'a sığınırım

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Neden bu ayette meful fiilden once gelmistir.Normalde meful fiilden sonra gelir ?
genellikle sizinde bahsettiğiniz gibi arapça cümle diziliminde meful fiilden önce gelmez. fakat bazen böyle durumlar olabiliyor ve bu da bir hikmet sebebiyledir. iyyake lafzının fiilden önce gelmesi (takdim edilmesi) cümleye "yalnızca, ancak" gibi anlamlar yükler. ayeti kerimede de "yalnızca sana ibadet eder ve yalnızca senden yardım dileriz" buyuruyor allah teâlâ. bu da ibadetin ve yardım dilemenin allah'tan gayrısına yapılamayacağına dair sarih bir ifadedir.
sorunuza cevap olabilmiştir umarım

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
genellikle sizinde bahsettiğiniz gibi arapça cümle diziliminde meful fiilden önce gelmez. fakat bazen böyle durumlar olabiliyor ve bu da bir hikmet sebebiyledir. iyyake lafzının fiilden önce gelmesi (takdim edilmesi) cümleye "yalnızca, ancak" gibi anlamlar yükler. ayeti kerimede de "yalnızca sana ibadet eder ve yalnızca senden yardım dileriz" buyuruyor allah teâlâ. bu da ibadetin ve yardım dilemenin allah'tan gayrısına yapılamayacağına dair sarih bir ifadedir.
sorunuza cevap olabilmiştir umarım

Dogru hocam

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"1. Namaz, kişinin rızık almasını sağlayan bir şeydir.
2. Kişinin fiziksel sağlığını koruyan bir şeydir.
3. Zararlı şeyler uzak tutar.
4. Hastalıkları uzaklaştırır.
5. Kalbi güçlendirir.
6. Kişinin yüzünü aydınlatır (nurlandırır).
7. Ruha sevinç verir.
8. Tembellikten kurtarır.
9. Uzuvları aktif hâle getirir.
10. Kişinin fiziksel gücünü artırır.
11. Göğsü genişletir (kişiyi rahatlatır ve ona anlayış/içgörü kazandırır).
12. Ruhun gıdasıdır.
13. Kalbi aydınlatır.
14. Kişinin nimetlerini korur.
15. Felaketleri uzaklaştırır.
16. Bereket getirir.
17. Şeytan'ı uzak tutar.
18. Kişiyi Rahman'a yaklaştırır (ALLAH Subhanahu we Teâlâ'ya)."
(İbn Kayyım-Tıbb'un Nebevi)

A Çevrimdışı

AliŞamil

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
pXDl2z.jpg
Hangi kitap kardeşim

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Ebû Hureyre der ki: "Ne ekmek yer, ne de ipek giyinirdim. Açıktan karnım birbirine yapışırdı. Belki bana yemek yedirir umuduyla Kur'ân’dan bildiğim bir âyeti bilmiyormuş gibi birine sorardım. Miskinlere karşı en iyi davranan kişi de Câfer b. Ebî Tâlib idi. Evinde ne varsa biz yoksullara yedirirdi. Bazen bize yağ dolu tulumu çıkarıp verirdi. Biz de onu açıp kaşıklayarak yerdik."

İbn Büreyde der ki: Bir adam ibn Abbâs'a hakaret etmişti, ibn Abbâs ona şöyle cevap verdi: "Sen bana hakaret ediyorsun ama benim üç özelliğim var; ALLAH’ın Kitab’ındaki her âyetle ilgili bildiklerimi bütün insanların bilmesini isterim. Müslüman hâkimlerden birinin adil bir karar vermesine; önünde muhakeme edilmeyecek olsam bile ben de sevinirim. Müslümanların topraklarına yağmur yağdığını duyduğum zaman, yağmura muhtaç sürülerim olmasa da sevinirim."

(Hilyetu'l Evliya)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Kays bildiriyor: Ömer b. el-Hattâb, Şam’a geldiği zaman insanlardan bir topluluk onu karşılamaya çıktılar. Ömer devesi üzerinde gelince, onu karşılamaya çıkanlar: “Ey müminlerin emiri! İnsanların önde gelen seçkin kişileriyle karşılaşacaksın, deveden inip ata binsen nasıl olur?” dediler.
Ömer: “Bir daha beni bu şekilde karşılamaya çıktığınızı görmeyeceğim!” dedi ve eliyle göğü işaret ederek şöyle devam etti: “Saygınlık oradan gelmektedir! Devemin önünden çekilin."
(Hilyetu'l Evliya)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Humeyd bin Abdirrahman bin Avf, babasından bildiriyor: Vefatına sebep olan hastalığı sırasında Ebû Bekr’in yanına girdim. Kendisine selam verdikten sonra bana: 'Dünyanın bizlere doğru yöneldiğini gördüm; ama bize henüz ulaşamadı. Fakat size gelecektir, ipekten perdeler, ipek işlemeli giysiler edinecek, yünden yataklar ve örtüler içinde yatacaksınız; ama yine de çakır dikenleri üzerindeymiş gibi olacaksınız. Vallahi birinizin haksız yere boynunun vurulması sizin için dünya nimetleri için yüzmenizden daha hayırlıdır' dedi."
(Hilyetu'l Evliya)